Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
SP-v1_0_.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224009
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Colimare sau alta problema


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 28 Oct 2008 21:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poate ar trebui pus un sistem ( un potentiometru/reostat) sa poti regla temperatura sa nu deformezi suprafata optica. In "Care of astronomical telescopes and accessories.. " citeam ca ajuta si un uscator de par (dat la minim temperatura) dar folosit cu grija, la fel sa nu incalzesti oglinda prea tare. Ar mai ajuta (aici ma intorc la un topic mai vechi de pe forum) sa pui in interiorul tubului coli de pluta (este tapet din pluta pe la carrefour sau alte supershopuri). Tubul fiind metalic face casa buna cu condensul.
Sus
keystar
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Oct 2007
Mesaje: 90



Localitate: Romania

MesajTrimis: 29 Oct 2008 10:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

tubu' nu-i problema ..oglinzile sunt. Am sa cobor firele de nichelina pana la baza oglinzii si am sa alimentez la 9V in loc de 12v, cum faceam odata.

cred ca de vina in toata kestia asta este secundara, firul de nichelina e mai scurt decat la principala si este prins de suportul de plastic.
Avand acum 12V temperatura a crescut semnificativ si cred ca dilata prea mult suportul.
Aseara m-am jucat cu condensul: cand nu mai vedeam nimik in luneta de ghidaj alimentam sistemul 20 min si apoi il opream. Efectul era aproape imediat cca 3 min, stele se rotunjeau sub ochii mei.

Va multumesc pt sfaturi, va urez numai cer senin.
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 29 Oct 2008 11:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Oky Doky! Very Happy
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 30 Oct 2008 10:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un ventilator montat pe tub, lateral fata de oglinda principala, cred ca iti va fi util. Condensul apare pentru ca temperatura oglinzii scade SUB temperatura mediului ambiant. Ventilatorul sufla pe oglinda aer la temperatura mediului astfel ca oglinda se va incalzi pana la aceasta temperatura.

Ideea cu nichelina pusa langa optica am mai vazut-o la un amic care a instalat un astfel de incalzitor pe tub, in jurul placii corectoare a unui Schmidt-Newton. Dar nici vorba de incalzit la 40-50 grade Celsius - mi se pare enorm - incalzirea era insesizabila, daca atingeam cu mana firul de nichelina abia daca puteam ghici ca se incalzeste. Poate ca este si o problema de calcul al lungimii firului - daca l-ai facut prea scurt incearca sa-l alimentezi la o tensiune mai mica (ideea cu reostatul mi se pare buna in sensul asta).

Numai ca eu iti recomand mai degraba ideea cu ventilatorul lateral - am testat-o personal pe telescopul meu de 200 mm f/6 si functioneaza perfect (si in cazul acesta merita sa instalezi un potentiometru care sa varieze tensiunea de alimentare astfel incat sa poata sufla aer la viteze diferite).

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3

Download topic
Pagina 3 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact