Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna_2.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224705
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Big Bang


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Science Fiction

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   

Crezi in Big Bang?
Mda, in totalitate
60%
 60%  [ 9 ]
Nu, este o teorie falsa
20%
 20%  [ 3 ]
Nu prea, nu mi se pare credibila
13%
 13%  [ 2 ]
Nu stiu.. nu m-am gandit
6%
 6%  [ 1 ]
Voturi totale : 15

Autor Mesaj
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 13 Iun 2006 11:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Armando, exista in legatura cu aceasta idee doua asa-zise curente, cel american si cel rusesc. Cele doua tabere par sa se contrazica reciproc, dar acest aspect reprezinta doar o aparenta.

Ideea de baza deriva din multe considrente, unele pur observationale si altele extrem de bine fondate din punct de vedere al speculatiilor fizico-matematice. Din acest motiv este foarte greu sa gasesti o carte in care sa fie tratata in exclusivitate tema expansiunilor intergalactice.

Neavand acces la un reper fix fata de care sa putem face o raportare exacta a situatiei de fapt suntem nevoiti sa apelam la observatii pur relativiste. Acest model de raportare da castig de cauza ambelor tabere.

De regula se iau drept repere de referinta structurile cu o concentratie cat mai mare de materie. Intr-un fel, este normal sa catalogam aceste sisteme ca fiind dintre cele mai imobile repere.

Daca vom incerca sa imagimam o fireasca relatie de legatura biunivoca dintre masa unui corp si numarul de evenimente capabil sa defineasca cat mai complet acest element, atunci vom putea remarca cu usurinta ca un spatiu suprapopulat cu un numar relativ dens de evenimente va avea tendinta sa ni se para din ce in ce mai mic din punct de vedere dimensional.

Cum reciproca este oricand valabila, se poate face afirmatia prin care spatiul relativ gol dintre galaxii, relativ saracit de materie din cauza atractiilor gravitationale, ofera imagine unui perimetru aflat intr-o continua expansiune.

Un bun exemplu in acest sens il reprezinta senzatia de ingustare a drumului resimtita de soferi pe masura ce cresc viteza de rulare si implicit a numarului de evenimente repurtate pe unitatea de timp.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 13 Iun 2006 14:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu mai exista de mult doua scoli. Asa zisa scoala ruseasca care se baza pe "speculatii fizico-matematice" din cauza ca cele "observationale" nu-i mai erau la indemana a decedat. Toate observatiile sunt pur relativiste deoarece daca ar fi existat un punct fix in acest univers, Arhimede ar fi rasturnat de mult lumea. S-a intocmit de vreo catva timp o serioasa harta a universului vizibil si trebuie sa spunem ca limitele de observare sunt destul de largi in sensul ca instrumentele se apropie de 15M ani lumina. Nu exista "iluzii optice" ci o parere aproape unanima care duce spre ideea unui univers "inflationar". Exista o gramada de carti care vorbesc despre aceste lucruri dintre care probabil cea mai cunoscuta este cartea lui Hawking, "Primele trei minute ale Universului".
Sus
alexconu
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2005
Mesaje: 610



Localitate: Reine

MesajTrimis: 13 Iun 2006 14:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dragon a scris:
probabil cea mai cunoscuta este cartea lui Hawking, "Primele trei minute ale Universului".


O mica corectie: "Primele 3 minute" e scrisa de Steven Weinberg Smile Hawking a scris "A Brieh History of Time" (Scurta istorie a timpului).
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 13 Iun 2006 14:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Scuzati confuzia Sad ceea ce ramane e ca s-au scris suficient de multe carti pe tema asta. Asa ca ARMANDO da un search pe Google sau du-te pana la cea mai apropiata librarie sau biblioteca si da-i cu cititul, nu-i asculta pe cei care sustin ca "este foarte greu sa gasesti o carte in care sa fie tratata tema expansiunilor galactice".
Sus
ARMANDO
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Apr 2006
Mesaje: 117



Localitate: BUCHAREST

MesajTrimis: 14 Iun 2006 00:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

stiu Smile nici nu-i ascultam...imi place sa ma documentez...dar daca am material....voi cauta ...O profesoara mi-a recomandat o carte frumoasa (sau cel putin asa pretindea ea ca este) numele carti este "amintiri din viitor" cica este interesanta...probabil e sf...abia astepta sa vad care e treaba cu ea....
_________________
Traiesc sa fac cat mai multe lucruri frumoase...vreau sa impart totul cu voi Wink
Armando
Sus
alexconu
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2005
Mesaje: 610



Localitate: Reine

MesajTrimis: 14 Iun 2006 00:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

probabil amintiri despre viitor a lui von daniken... ce sa zic... teorii la limita adevar/speculatii, mai mult speculatie, in opinia mea.. e intr-adevar frumos scrisa, dar nu cred sa-ti raspunda la prea multe intrebari.
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 14 Iun 2006 08:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Domnule Dragon, adaugand cuvintele „in exclusivitate“ am avut in intentie ideea de tratare a temei intr-un mod pur stiintific. Propabil ca exprimarea mea nu a fost una din cele mai reusite. Din acest motiv revin cu specificatii suplimentare.

Asa dupa cum spune si domnul Alexconu, un studiu pentru a fi demn de luat in seama trebuie sa raspunda in mod stiintific la niste intrebari (de regula capitale pentru tema propusa).

In ceea ce ne priveste pe aceasta tema, inainte de a face speculatii cu privire la cantitatea imensa de spatiu expandat in decursul timpului (eventual la capatul unui univers aflat intr-o continuua expansiune), stiinta are datoria de a explica intr-un mod categoric si firesc infimul pas, infima crestere a spatiului.

Sa inteleg ca exista o lectura care sa fi elucidat aceasta primordiala problema?
Pana nu se va da o rezolvare acestei aparent minore probleme, fizica nici macar nu isi poate castiga statutul de stiinta.

Haideti sa nu mai bagam capul in nisip ca strutul si sa recunoastem lipsa acuta de literatura viabila in acest sens.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 14 Iun 2006 09:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Va mai atrag inca o data cu respect atentia ca paradoxului lui Zenon i s-au dat raspunsuri de la Aristotel pana la Plank de mai multe ori.
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 14 Iun 2006 10:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din pacate aceste raspusuri nu au avut si calitatea necesara de a elucida Paradoxul lui Zenon.

Este adevarat ca elementul miscare si elementul minimei vecinatati se sustin reciproc, dar la scara minusculului pas elementar al miscarii nu s-au facut inca dezvaluirile de substanta necesare.

Sa inteleg ca a fost descoperita legea ordonata de relevare a miscarii la acest nivel al observatiilor?

Domnul meu, atata timp cat mai exista postulate, mai exista si mari lacune in gandirea stiintifica. De regula intre aceste postulate si comportamentul insuficient explicat al infimilor pasi ai miscarii exista o legatura extrem de stransa.

A inlocui un paradox cu un postulat nu reprezinta nici pe departe solutia pe care o asteapta tinerii insetati de cunoastere.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Science Fiction Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3

Download topic
Pagina 3 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact