Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
IMGP7270.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224024
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Calitatea instrumentelor


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Ian 2009 22:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Laurentiu a scris:
Glumeam Cool

Eu nu glumeam... Sau glumeam? Question
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 06 Ian 2009 22:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca te-ai suparat pe mine, te rog sa accepti scuzele mele Confused
_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
Sorin Sfartz
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Sep 2008
Mesaje: 366



Localitate: Onesti

MesajTrimis: 06 Ian 2009 22:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ma bag si eu in vorba. Poate foloseste la ceva Very Happy

Si eu, ca debutant, sunt preocupat de metodele de verificare a opticii.
Am gasit si in acest forum (foarte bogat in informatii) referinte si descrieri ale testului stelar. Am citit mai multe despre acest test si chiar mi-am adus din internet cartea aceea (Star testing astronomical telescopes de Richard Suiter), din care tot citesc de ceva timp.
La inceput, pozele acelea intra si extra focale, imi pareau si mie cam la fel toate. Dupa ce am recitit de vreo 10 ori, pana la urma am priceput si eu cam ce ar trebui vazut.

Desi am avut ocazia sa privesc prin cateva instrumente pana acum, totusi, din pacate, am putut sa incerc un astfel de test doar pe un singur instrument: un maksutov mare, rusesc - dar cu toate informatiile citite, nu am reusit sa deduc mai nimic despre acesta. De ce am incercat testul?Pentru ca la o marire de cca 225x imaginea Lunii era cam tulbure si nu putea fi focalizata mai mult. La 90x insa imaginea lunii era clara.
Nici imaginile stelelor nu erau satisfacatoare (zic eu).
Nu am reusit din incercarea de a face "star test"-ul, sa deduc daca instrumentul era corect colimat.
Conditiile atmosferice nu erau prea bune si nici instrumentul suficient de echilibrat termic cu mediul.
In plus montura era proasta, imaginea era instabila.
Am recunoscut de fiecare data cu usurinta, semnatura turbulentelor, acele straluciri schimbatoare pe conturul inelelor. Desigur asta se vedea si cu ochiul liber, precum si in imaginea focalizata a stelei.
Am recunoscut si niste curenti in tub.
In prea scurtele momente (cat am putut eu privi), in care turbulentele se mai linisteau, totusi imaginile defocalizate pareau totusi circulare cu inele destul de bine definite intr-un sens si ceva mai putin definite in sens opus (nu stiu care sens era "intra" si care "extra" - focal, pentru ca focalizarea se facea prin miscarea oglinzii principale). Imaginile erau relativ similare si umbra obstructiei "nu parea" excentrica. Sau nu am detectat eu asa ceva.
Iar in restul prea lungilor si frustrantelor momente, ma straduiam sa tin steaua aia in campul vizual, datorita monturii.
Astfel ca nu am putut deduce motivul pentru care imaginea nu era foarte bine focalizata la mariri mai mari, fie din cauza lipsei de experienta cu acest test, fie din alte motive.

Ma gandesc ca este nevoie totusi sa faci "star test"-ul pe mai multe instrumente pana sa intelegi ce inseamna "rau", "mediu", "bun", "foarte bun". Si poate e mai bine sa fie facut pe o "stea artificala". Sunt oarecum nemultumit ca nu pot cuantifica nivelul aberatiilor si ca nu am imagini care sa ilustreze diferite grade de intensitate a unei aberatii pe mai multe instrumente.
Am gasit totusi un site cu multe imagini de acest gen si care mi-a mai micsorat din "frustrari":

http://aberrator.astronomy.net/scopetest/index.html

Oricum tot nu am priceput (inca) cum poate cineva estima cu testul acesta un nivel de eroare de 1/x lambda PTV.
Sus
Sorin Sfartz
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Sep 2008
Mesaje: 366



Localitate: Onesti

MesajTrimis: 06 Ian 2009 23:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ah. Am uitat ceva vizavi de un sfat pe care il da Laurentiu:
Citat:
Sfatul meu e sa verifici doar 2 chestiuni:
1. daca e bine colimat;
2. daca nu ai astigmatism generat de sistemul de sustinere al opticii.


Daca eu am astigmatism si nu folosesc ochelarii cand ma uit prin telescop, as putea concluziona ca optica are eroarea asta, sau ma rog ca vreo oglinda e rasucita?
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 06 Ian 2009 23:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca ai astigmatism atunci, in opinia mea, e musai sa porti ochelarii cand faci observatii astronomice (si, bineinteles, teste).
_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 07 Ian 2009 00:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sa faci star test fara o montura motorizata, care sa iti tina steaua fix pe centru, e ''cam greu''. Cu turbulenta atmosferica se mai poate, daca nu e foarte mare, de genul oras, asfalt, cladiri inalte. Dar e aproape obligatorie montura motorizata.

Maine voi adauga niste fotografii test pt Maksutov.

_________________
Dragos N
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 07 Ian 2009 00:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu se pot obtine mariri mari, peste 250-300 datorita atmosferei. Studii internationale arata ca in Europa sunt destul de rare situatiile cand se poate depasii 300x.
_________________
Dragos N
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 07 Ian 2009 08:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@so999: zici "maksutov mare, rusesc" fara sa dai niste date tehnice Sad (diametru, focar etc.). Star testul e facut mai ales pentru sistemul newton care e un sistem optic destul de simplu. Sistemul maxutov deja e mai complicat si necesita ceva experienta pentru a fi evaluat. Si mai e ceva ... optica cere timp si rabdare Smile Ai vazut si tu ca la inceput nu ai inteles nimic din imaginile intra si extra focale. Trebuie timp sa inveti sa vezi. Nu se poate face pe fuga. De aia si costa Very Happy
Sus
Sorin Sfartz
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Sep 2008
Mesaje: 366



Localitate: Onesti

MesajTrimis: 07 Ian 2009 10:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Imi cer scuze pentru ambiguitati. Instrumentul este un Alter 703 de la Intes cu apertura de cca 180 mm si f/10.
Am incercat testul pentru ca am citit ca se poate face pe orice fel de telescop. Dar aveti dreptate, e nevoie de rabdare. Nu ma sperie lucrul asta. Dimpotriva, sunt hotarat sa invat mai multe. Very Happy

Da. Am realizat repede si eu ca fara o montura ecuatoriala e frustrant sa incerci asa ceva. Ocularul cu care am incercat testul are 8 mm si din cate am citit pentru telescopul asta, era mai bun unul de 10 mm. Oricum chiar si la 180x probabil imaginea ar fi zbughit-o repede din camp.

Referitor la astigmatismul meu. E dificil de privit cu ochelarii. Se ingusteaza mult campul vizual. Trebuie sa fac totusi niste comparatii cu cineva care vede bine, caci in perioadele cand uit sa port ochelarii, parca creierul face totusi niste corectii, caci sunt inca capabil sa apreciez destul de bine proportiile relative ale obiectelor pe x si y (zic eu Shocked ).
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 07 Ian 2009 19:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si eu am astigmatism miopic. Am 2 cilindric cu 3 sferic la ochiul drept si 2 cilindric cu 4.5 sferic la ochiul stang (halal astronomie Confused). Asta e Sad Prin ocularele telescoapelor ma uit deobicei fara ochelari. Si vad bine ... multumitor Smile
Sus
hans602
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Dec 2006
Mesaje: 812



Localitate: Alzey Germany

MesajTrimis: 08 Ian 2009 11:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Startestul este bine sa se faca pe steaua polara,atunci
nu conteaza calitatea monturii.Foarte important este
sa fie see-ingul cat mai bun si optica in echilibru termic.
Cateva linkuri ajutatoare.
http://www.amateurastronomie.com/anfang/seeing/index.htm
http://www.danielegasparri.com/Italiano/As...escope.htm
http://www.astrosurf.com/legault/collim.html
http://www.astunit.com/tutorials/startest.htm
http://aberrator.astronomy.net/scopetest/

Clear sky Hans
Sus
mihai3
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Ian 2009
Mesaje: 3



Localitate: Bacau

MesajTrimis: 08 Ian 2009 17:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc Hans. Sunt foarte bune link-urile. Multumesc tuturor.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 08 Ian 2009 20:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Doru
nu glumesc decat foarte putin,dar daca aveai cilindricitate 4,puteai sa-ti faci un Yolo,asa mai mititel,de3 sau 4 inch, fara astigmatizarea vreuneia din oglinzi.Mircea
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 08 Ian 2009 20:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De asemenea ,pentru cunoscatori,gasiti la linkul de mai jos,copia celei de a treia editii a cartii lui Taylor despre testul stelar,plus alte lucrari despre apocromate si acromate.Mircea

http://www.archive.org/stream/onadjustmenttest00cookrich
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact