Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
moon+registax21.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224034
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

LA NAIBA...INCA UN SFAT


Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
franculescucristian
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Ian 2009
Mesaje: 32

Motto: Hmmm

Localitate: Constanta

MesajTrimis: 23 Ian 2009 15:31 Download mesaj
Titlul subiectului: LA NAIBA...INCA UN SFAT
Raspunde cu citat (quote)

Am cautat Dobsonul ala de 200 si cand l-am gasit nu-l mai aveau pe stoc.Tocmai la jumatatea lu februarie il aduc.Problema care este...eu nu sunt in tara,locuiesc in Grecia acum...telescopul+transportul curieratului de la Cluj pana la Constanta+din Constanta in Grecia ma ajunge la suma de 380euro.Am gasit aici intrun magazin la 5 minute de unde locuiesc un telescop SK 1309EQ2--130/900,F7,montura ecuatoriala,260*,oglinda secundara 34,5,steller magnitude 13,3 la pretul de 360euro.Ce credeti...se merita sa-l iau???Cred ca preturile aici sunt un pic mai ridicate...dar chestia e ca eu ard de nerabdare sa ma uit printrun telescop.Acum astept sfaturile voastre sincere...daca voi credeti sa astept ptr.Dobsonul de 200,voi astepta...daca imi spuneti ca EQ2-ul asta e bun..am sa-l iau pe asta.Multumesc
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2246



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Ian 2009 15:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iti recomand de aici: http://www.astroshop.ro/Dobson_Skywatcher-...rd133.html
Daca il are pe stoc ti-l trimite din Germania pana in Grecia direct. Iar ca pret nu cred ca o sa depaseasca 330-350 euro (telescop+posta+transferul banilor).
Deci sfatul meu este sa astepti sa iti iei de 200mm. Un telescop nu iti iei odata la 2-3 luni, ci odata la 2-3 ani, e pacat sa te grabesti si dupa sa iti para rau ca nu ai asteptat cateva zile.
Numai bine!
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2246



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Ian 2009 15:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Apropo uite cat costa cel de 130mm http://www.astroshop.ro/promotii_Skywatche...rd342.html la 360 euro in Grecia este ENORM.
Numai bine!
Sus
franculescucristian
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Ian 2009
Mesaje: 32

Motto: Hmmm

Localitate: Constanta

MesajTrimis: 23 Ian 2009 15:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc Catalin,cred ca am sa astept,vorba ta...doar nu imi iau unul la 2-3 luni.Mersi
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2246



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Ian 2009 20:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Inca o sursa si il au pe stoc: http://instrumenteoptice.ro/produs_i.php?cod=SKDOB8%20BK7
Sus
mihail iulian
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Ian 2009
Mesaje: 67

Motto: Ave Caesar ! morituri te salutam !

Localitate: iasi

MesajTrimis: 23 Ian 2009 21:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna,
Uite doua site-uri din Greciamai precis din Thessaloniki:
www.aktistar.com
www.astronomy.gr
Este normal ca preturile sa fie ceva mai mari acolo deoarece media salariului este cu mult mai mare ca la noi.Ce,un frape la noi costa 2-3 eu ?
Ma rog,mai la marginea orasului sau prin localitatile mici costa in jur de 1,2-1,5 eu.
Iashu !
Laughing


ps. vezi ca expresia ta"...la naiba" este ridiculizata in tarisoara noastra,deoarece se considera ca este folosita cu predilectie de niste baietei cu anumite preferinte sexuale.
Sus
franculescucristian
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Ian 2009
Mesaje: 32

Motto: Hmmm

Localitate: Constanta

MesajTrimis: 24 Ian 2009 01:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Smile))...Am ras cu gura pana la urechi de P.S.-ul lui Mihai...da,itradevar ai dreptate,am auzit vorba asta des la unul de la mondenii(am digi-tv aici)..mersi mult ptr atentie,dar eu sunt om la casa mea cu nevasta cu tot:).Apropo...de unde sti atatea de Grecia?.Mersi mult si tie si lui Catalin ptr site-uri...am impresia ca am gasit unul la vreo 20min. de mine si maine au deschis..cica au oferta de la 416euro...acum il dau cu numai 299euro.Abia astept sa vad maine...sper sa-l aiba pe stoc:))
Sus
mihail iulian
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Ian 2009
Mesaje: 67

Motto: Ave Caesar ! morituri te salutam !

Localitate: iasi

MesajTrimis: 24 Ian 2009 15:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Foarte simplu,de prin "92 vin aproape in fiecare an in Grecia ,in vacanta.
Vin neaparat cu masina,astfel incit pot sa ma opresc ,sa vad ce vreau eu.Acum patru ani m-am castorit la Consulatul de la Thessaloniki.Defapt am profitat de faptul ca eram in vacanta acolo.
Ultima oara am fost vara trecuta.Am coborit pina la Naphlio si inapoi via Lefcada,cu opririle de riguare,fara a trece de doua ori prin acelasi loc.
Am fost si pe tronsonul nou de autostrada,atit cit este prin munti,incepind cu podul de la Patras si continuund cu Tunelul de 4 km de la Ioanina(aici este cea mai mare pestera din Eu.).
Ultimele zile le-am stat la Vourvorou,ca de obicei ( www.halkidiki.com/christaras/ ).
Camera era ,evident,cu fata la mare,dincolo de ea fiid "degetul"cu muntele Athos.
Ei,la camera de alaturi era un turist grec care avea montat pe terasa un telescop si...o sticla de uischi.
Oare putea vedea manastirile ?
In rest sint un fan al salatei grecesti,tzatziki,girosului,small fish,he-he-he si retzina.Am uitat de Amstel,sorry.Frape,farpe si iarasi frape.
Doamne...innebunesc.
Iashu
Laughing
Sus
franculescucristian
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Ian 2009
Mesaje: 32

Motto: Hmmm

Localitate: Constanta

MesajTrimis: 24 Ian 2009 15:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cu exceptia de a ma abate putin de la topic,iti raspund si eu.Da,intradevar salata greceasca,fructe de mare,tatziki,regina si AMSTEL sunt singurele mele preferate aici si pot sa spun ca mai ador si putin clima ptr.ca nu-mi place frigul...iar in privinta telescopului ma bucur pentru ca as avea un loc ideal de unde m-as putea uita linistit la cer,undeva intre munti unde nu e nici tipenie de om(doar vara se mai strang cativa care stiu de locul acela ptr.ca jos se formeaja un golf micut cu o mica plaja)...dar in privinta grecilor.nu am asa o parere buna.Sunt foarte necizelati si daca traiesti printre ei iti dai seama de cata nesimtire pot da dovada cateodata(existand si exceptii,binenteles).Eu unul abia astept sa ma intorc in tarisoara mea,sunt multe locuri frumoase in Romania.De fapt iti dai seama cat de frumoasa e abia dupa ce te instrainezi de ea.
Numai bine
Sus
franculescucristian
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Ian 2009
Mesaje: 32

Motto: Hmmm

Localitate: Constanta

MesajTrimis: 24 Ian 2009 15:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Astazi am fost la prima ora la magazinul de care v-am spus,unde avea reducerea aia la Dobson8 si-l gaseam la numai 299euro.Este singurul reprezentant din toata Grecia,si era chiar langa mine.la vreo 20min de mers pe jos....dar din pacate nu-l mai au pe stoc nici ei...cica o sa aduca peste 2-3 luni.Am sa astep pana atunci decat sa iau unul care nu este bun...incercau ei sa-mi recomande altceva la acelasi pret dar nu avea calitatile pe care le vroiam eu...incercau sa-si vanda si ei marfa.Acum astept telefon de la ei cand il vor avea pe stoc
Sus
mihail iulian
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Ian 2009
Mesaje: 67

Motto: Ave Caesar ! morituri te salutam !

Localitate: iasi

MesajTrimis: 24 Ian 2009 20:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

...despre ce oras e vorba ? apoi,retzina si nu regina....deci despre ce faci vorbire:despre retzina alba sau roze ?
Iashu
Sus
franculescucristian
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Ian 2009
Mesaje: 32

Motto: Hmmm

Localitate: Constanta

MesajTrimis: 25 Ian 2009 09:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca m-ai intrebat de locul ala linistit...e undeva in apropierea orasului Corinto,la vreo 20km departare.Daaa..retzina,eu ii zic mai pe romaneste regina...alb...
Sus
franculescucristian
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Ian 2009
Mesaje: 32

Motto: Hmmm

Localitate: Constanta

MesajTrimis: 30 Ian 2009 15:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

se poate inchide
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje   Lunete/Telescoape

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact