Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
CCT_craters.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224014
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Refractor bun


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
octopus
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Ian 2009
Mesaje: 223

Motto: Carpe diem!

Localitate: Targoviste

MesajTrimis: 08 Mai 2009 14:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu am "pipait" niciodata un Takahashi , dar din informatiile de pe net se pare ca in cazul lor se plateste efectiv calitatea, iar daca or sa vrea sa produca telescoape de lux probabil ca o sa le bata in diamante , focuserul o sa fie de platina , tubul din aur , si or sa fie personalizate cu inscriptii de genul " de la Adrian pentru Consuelo" !!! Very Happy
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Mai 2009 14:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

octopus a scris:
..dar din informatiile de pe net se pare ca in cazul lor se plateste efectiv calitatea...

Nasol. Daca atat costa calitatea atunci inseamna ca restul sunt junghiuri rau de tot... Sad Oare asta sa fie concluzia? Chiar nu exista nici o speranta ca unul de 1000E sa fie bun? Poate in domeniu asta raspunsul e NU.
Sus
octopus
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Ian 2009
Mesaje: 223

Motto: Carpe diem!

Localitate: Targoviste

MesajTrimis: 08 Mai 2009 15:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La 1000 E gasesti lucruri bune destule ,nu e cazul sa incepi cu un Rolls Royce , e bun si un Mercedes Very Happy , si apoi trebuie sa fii pregatit sa ai un Takahashi si ca sa fii pregatit trebuie sa o iei de jos!
Eu , de ex am luat un ED de la Celestron(aprox 600E) si sunt multumit de el , dar e mai mult decat aveam nevoie la cunostintele mele pentru ca in momentul de fata nu ma pot numi astronom amator doar pentru ca am un telescop (luneta, in fine) si nu imi e rusine sa spun ca sunt doar un diletant in materie, dar am sperante ca pot evolua!

Asa ca parerea mea este sa nu te repezi sa iei cel mai bun telescop , ci sa gasesti un optim care sa te si satisfaca pe moment si care sa te faca si sa iti doresti "mai bun" dupa o perioada cand vei invata ce inseamna"mai rau"!
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Mai 2009 15:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

octopus a scris:
La 1000 E gasesti lucruri bune destule ,nu e cazul sa incepi cu un Rolls Royce , e bun si un Mercedes Very Happy , si apoi trebuie sa fii pregatit sa ai un Takahashi si ca sa fii pregatit trebuie sa o iei de jos!
Eu , de ex am luat un ED de la Celestron(aprox 600E) si sunt multumit de el , dar e mai mult decat aveam nevoie la cunostintele mele pentru ca in momentul de fata nu ma pot numi astronom amator doar pentru ca am un telescop (luneta, in fine) si nu imi e rusine sa spun ca sunt doar un diletant in materie, dar am sperante ca pot evolua!

Asa ca parerea mea este sa nu te repezi sa iei cel mai bun telescop , ci sa gasesti un optim care sa te si satisfaca pe moment si care sa te faca si sa iti doresti "mai bun" dupa o perioada cand vei invata ce inseamna"mai rau"!


Nu sunt chiar la inceput si tocmai pentru ca m-am lovit de anumite chestii vreau ceva mai bun sau care sa suplineasca lipsurile de pana acum (newton de 200mm, cu ceva nemultumiri pe partea de mecanica a focuserului si cu nevoia de a lua ceva mai simplu de transportat care sa fie comod de utilizat si ziua la foto + vizual). Nu vreau sa incep de jos ci sa iau direct ceva ce pare ok si pe termen mai lung.
Inteleg ce vrei sa zici si sunt de acord cu tactica asta..insa ea ar merge de minune in cazul ca esti pe un drum nou cu multe directii si in care vrei sa intrii dar nu sti exact ce anume vrei sa faci. in cazul asta incepi cu ceva simplu/ieftin, mai inveti una alta si cu timpul iti rafinezi obiectivele.

Vreau aberatii cromatice minime, mecanica precisa, focala mai mare de 600mm, f/5-f/7.....aaa...era sa uit.. si sa fie ieftin Rolling Eyes
Scopul nu e sa ma fac astronom amator sau altceva ci pur si simplu sa folosesc ceva cu placere. Poate ca imagini bune se pot obtine si cu ce am dar e mai complicat...daca nu imposibil in anumite situatii. De exemplu:
- de paste am fost la tara si in spark nu a incaput decat obiectivul de 200mm....ca de telescop nu mai era loc. Am stat cateva ore la panda dupa o vrabiuta si mai mult de 1m nu s-a apropiat. De cioncanitoare sau grauri nu mai zic...sub 5m nimic...timide rau. La stele m-am uitat cu binoclu.
Oricum mai vroiam o luneta pt autoguiding...asa ca decat sa iau un SW de 2 mil..mai bine una de 2k. Rolling Eyes
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 08 Mai 2009 15:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy a scris:
octopus a scris:
La 1000 E gasesti lucruri bune destule ,nu e cazul sa incepi cu un Rolls Royce , e bun si un Mercedes Very Happy , si apoi trebuie sa fii pregatit sa ai un Takahashi si ca sa fii pregatit trebuie sa o iei de jos!
Eu , de ex am luat un ED de la Celestron(aprox 600E) si sunt multumit de el , dar e mai mult decat aveam nevoie la cunostintele mele pentru ca in momentul de fata nu ma pot numi astronom amator doar pentru ca am un telescop (luneta, in fine) si nu imi e rusine sa spun ca sunt doar un diletant in materie, dar am sperante ca pot evolua!

Asa ca parerea mea este sa nu te repezi sa iei cel mai bun telescop , ci sa gasesti un optim care sa te si satisfaca pe moment si care sa te faca si sa iti doresti "mai bun" dupa o perioada cand vei invata ce inseamna"mai rau"!



Nu sunt chiar la inceput si tocmai pentru ca m-am lovit de anumite chestii vreau ceva mai bun sau care sa suplineasca lipsurile de pana acum (newton de 200mm, cu ceva nemultumiri pe partea de mecanica a focuserului si cu nevoia de a lua ceva mai simplu de transportat care sa fie comod de utilizat si ziua la foto + vizual). Nu vreau sa incep de jos ci sa iau direct ceva ce pare ok si pe termen mai lung.
Inteleg ce vrei sa zici si sunt de acord cu tactica asta..insa ea ar merge de minune in cazul ca esti pe un drum nou cu multe directii si in care vrei sa intrii dar nu sti exact ce anume vrei sa faci. in cazul asta incepi cu ceva simplu/ieftin, mai inveti una alta si cu timpul iti rafinezi obiectivele.

Vreau aberatii cromatice minime, mecanica precisa, focala mai mare de 600mm, f/5-f/7.....aaa...era sa uit.. si sa fie ieftin Rolling Eyes
Scopul nu e sa ma fac astronom amator sau altceva ci pur si simplu sa folosesc ceva cu placere. Poate ca imagini bune se pot obtine si cu ce am dar e mai complicat...daca nu imposibil in anumite situatii. De exemplu:
- de paste am fost la tara si in spark nu a incaput decat obiectivul de 200mm....ca de telescop nu mai era loc. Am stat cateva ore la panda dupa o vrabiuta si mai mult de 1m nu s-a apropiat. De cioncanitoare sau grauri nu mai zic...sub 5m nimic...timide rau. La stele m-am uitat cu binoclu.
Oricum mai vroiam o luneta pt autoguiding...asa ca decat sa iau un SW de 2 mil..mai bine una de 2k. Rolling Eyes



Suntem in aceeasi barca Valy. Aceleasi motive si pt mine sa trec pe un instrument portabil si de calitate. Insa eu cred ca te arunci prea departe sa dai 2000 de euro pe un refractor. Chiar daca vrei astrofoto, la nivel de amator, cred ca merge foarte bine si ceva de 80mm pana in 1000 de euro. Este de exemplu un model WO Megrez 88mm/620 parca, vreo 900 de euro. De ce nu ai incepe de aici? Sunt pe net multe poze astro reusite cu semiapocromate de pana in 1000 de euro. Doar daca esti un amator avansat care stie exact unde vrea sa ajunga merita sa dai 4-5000 de euro, daca ii ai, pe un Apo de cea mai inalta calitate....

Doar parerea mea...


@Doru Dragan - vreau sa realizez un super APO in garaj care sa dea nana, unui Takahashi... De unde incep? Laughing
Sus
octopus
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Ian 2009
Mesaje: 223

Motto: Carpe diem!

Localitate: Targoviste

MesajTrimis: 08 Mai 2009 15:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
@Doru Dragan - vreau sa realizez un super APO in garaj care sa dea nana, unui Takahashi... De unde incep?



....de la garaj! Very Happy
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Mai 2009 15:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

OvidiuDanut a scris:

Suntem in aceeasi barca Valy. Aceleasi motive si pt mine sa trec pe un instrument portabil si de calitate. Insa eu cred ca te arunci prea departe sa dai 2000 de euro pe un refractor. Chiar daca vrei astrofoto, la nivel de amator, cred ca merge foarte bine si ceva de 80mm pana in 1000 de euro. Este de exemplu un model WO Megrez 88mm/620 parca, vreo 900 de euro. De ce nu ai incepe de aici? Sunt pe net multe poze astro reusite cu semiapocromate de pana in 1000 de euro. Doar daca esti un amator avansat care stie exact unde vrea sa ajunga merita sa dai 4-5000 de euro, daca ii ai, pe un Apo de cea mai inalta calitate....

Doar parerea mea...

Am zis si eu cam ce visez, asa cum am scris chiar in primul post...acu', dupa cum probabil sti, nu tot ce zboara se mananca. Si nici cele 6 norocoase nu le-am nimerit. Evident ca nu am sa dau 4-5k pe un telescop, chiar batut cu cristale swarowsky (desi daca apare unul l-as lua sotiei, poate asa ma lasa sa cheltui caruta respectiva de bani). Daca o sa-mi iau ceva, in situatia actuala, probabil un ED...desi parca vad ca nu mi-ar conveni rezultatul asa ca mai bine stau cuminte.
Oricum o sa incerc sa obtin niste imagini luate cu astfel de instrumente de pe net...vad ce si cum..poate ma lamuresc cum e si cu dubletele astea ED.

OvidiuDanut a scris:


@Doru Dragan - vreau sa realizez un super APO in garaj care sa dea nana, unui Takahashi... De unde incep? Laughing

Iei un Takahashi, dai copy-paste, resize 2x...si gata. Laughing
Dl. Dragan nu a specificat in ce garaj se desfasoara actiunea..poate in cel al celor de la Takahashi.
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 08 Mai 2009 18:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy a scris:
OvidiuDanut a scris:

Suntem in aceeasi barca Valy. Aceleasi motive si pt mine sa trec pe un instrument portabil si de calitate. Insa eu cred ca te arunci prea departe sa dai 2000 de euro pe un refractor. Chiar daca vrei astrofoto, la nivel de amator, cred ca merge foarte bine si ceva de 80mm pana in 1000 de euro. Este de exemplu un model WO Megrez 88mm/620 parca, vreo 900 de euro. De ce nu ai incepe de aici? Sunt pe net multe poze astro reusite cu semiapocromate de pana in 1000 de euro. Doar daca esti un amator avansat care stie exact unde vrea sa ajunga merita sa dai 4-5000 de euro, daca ii ai, pe un Apo de cea mai inalta calitate....

Doar parerea mea...

Am zis si eu cam ce visez, asa cum am scris chiar in primul post...acu', dupa cum probabil sti, nu tot ce zboara se mananca. Si nici cele 6 norocoase nu le-am nimerit. Evident ca nu am sa dau 4-5k pe un telescop, chiar batut cu cristale swarowsky (desi daca apare unul l-as lua sotiei, poate asa ma lasa sa cheltui caruta respectiva de bani). Daca o sa-mi iau ceva, in situatia actuala, probabil un ED...desi parca vad ca nu mi-ar conveni rezultatul asa ca mai bine stau cuminte.
Oricum o sa incerc sa obtin niste imagini luate cu astfel de instrumente de pe net...vad ce si cum..poate ma lamuresc cum e si cu dubletele astea ED.

OvidiuDanut a scris:


@Doru Dragan - vreau sa realizez un super APO in garaj care sa dea nana, unui Takahashi... De unde incep? Laughing

Iei un Takahashi, dai copy-paste, resize 2x...si gata. Laughing
Dl. Dragan nu a specificat in ce garaj se desfasoara actiunea..poate in cel al celor de la Takahashi.


Gasesti pe cloudynights sigur poze. Daca nu vroiai ceva cu adevarat richfield, te puteai baga la un 100mm/900 ED Skywatcher. Il gasesti la 500 de euro fara transport tubul. Cu tot cu o montura buna te scoti la 1000-1200 euro. Eu zic ca n-ar fi rau. De restul 1000 de euro, daca zici ca ai 2000, vezi tu ce mai iei.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 08 Mai 2009 18:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ca sa intelegem ce inseamna Takahashi, trebuie sa ne uitam nu la pret ci la aparat in sine, cu mare atentie, si la lista de accesorii dedicate fiecarui instrument in parte. Va spun sincer ca nici eu nu stiu la ce folosesc toate, mai ales la cele mai mari. Din pacate, Optique-Unterlinden, distribuitorul pe Europa a acestor instrumente a schimbat vechile pagini de net, unde iti putea-i face o idee mult mai buna despre atentia dusa la extrem a japonezilor pentru mecanica extrem de precisa pusa in slujba unei optici de varf.

Cat priveste alegerea lui Valy, cred ca procedeaza bine. E bine sa ai un instrument foarte bun, chiar daca nu vei reusii sa ii faci fata de la inceput. E mai usor sa inveti, decat sa tot dai bani pe un telescop bun, apoi pe altul si mai bun, si asa mai departe.

_________________
Dragos N
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 08 Mai 2009 18:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Marius, daca nu esti de acord cu Doru Dragan, cred ca este suficient sa iti exprimi dezacordul, fara sa te lansezi in afirmatii cu privire la cat e el de atotstiutor au nu.
_________________
Dragos N
Sus
octopus
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Ian 2009
Mesaje: 223

Motto: Carpe diem!

Localitate: Targoviste

MesajTrimis: 08 Mai 2009 18:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Cat priveste alegerea lui Valy, cred ca procedeaza bine. E bine sa ai un instrument foarte bun, chiar daca nu vei reusii sa ii faci fata de la inceput. E mai usor sa inveti, decat sa tot dai bani pe un telescop bun, apoi pe altul si mai bun, si asa mai departe.


Te insori , nu te insori , mai tarziu oricum vei regreta!
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 08 Mai 2009 19:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Octopus, asta suna ca in bancul ala vechi cu nevasta frumoasa, si nevasta urata. Mananci un tort cu toata lumea, sau un rahat de unul singur Laughing
_________________
Dragos N
Sus
marius78
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 04 Mar 2009
Mesaje: 682

Motto: Un prost nu spune lucruri inteligente dar un om inteligent spune multe prostii.

Localitate: Prahova

MesajTrimis: 08 Mai 2009 22:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dragos.n a scris:
Marius, daca nu esti de acord cu Doru Dragan, cred ca este suficient sa iti exprimi dezacordul, fara sa te lansezi in afirmatii cu privire la cat e el de atotstiutor au nu.


Inteleg perfect ,dar cum poate sa spuna ,ca habar nu am de optica ,ne cunoastem de undeva ?,am facut scoala amandoi ? ,isi permite sa faca niste afirmatii nefondate ,crezandu-se un atotstiutor.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 08 Mai 2009 23:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Inteleg punctul tau de vedere, dar eu cred ca o jignire sau un limbaj nepotrivit il caracterizeaza pe cel ce il foloseste, si nu pe cel caruia i se adreseaza acel limbaj, si pe cat pot nu raspund unor expresii mai dure. Nu inseamna ca eu nu am gresit in sensul asta, dar m-am oprit repede.

Cat priveste cunostiintele de optica, mai mult sau mai putin, cam toti de pe forum avem de invatat. De aia si suntem aici. Ca, din mesajele pe care le postam transpare la un anumit moment si nivelul nostru de cunostinte, asta e. Ca unii sunt mai diplomati si mai rabdatori sa explice, iar altii incep cu calificative, se intampla. Nu intotdeauna un om care cunoaste foarte bine un domeniu, are chef sau rabdare sa explice, mai ales dupa ce a facut asta niste ani la rand, fara sa aiba drept rasplata decat niste stelute desenate sub numele lui. Plus un teanc substantial de ocari venite de la cei care nu au suportat stilul lui mai acid si mai direct.

_________________
Dragos N
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Mai 2009 18:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vedeti daca luati mesajele adliteram!? Va suparati...Deci...sa revenim.

Nu tin neaparat sa cheltui 2000 de coco..daca se poate cu 100 as fi multumit.

Are careva dublet ED pe aici? Poa' sa faca cateva poze la lumina zilei la niste obiecte contrastante (obiect intunecat pe fundal luminos sau viceversa) direct prin luneta fara alte barlow-uri, obiective, reducere, etc.? Cadru intreg resize si cropt 100% din centru si laterale. Rolling Eyes
Multumesc.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare

Download topic
Pagina 4 din 5
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact