Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Hartley_2_Roiul_Dublu_x~0.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224027
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

N Dimensiuni


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Science Fiction

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Ella_Kosta
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Iul 2006
Mesaje: 149

Motto: Am fost odata parte dintr-o stea

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Iul 2006 09:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

s-a spus si despre oameni ca nu pot calatori mai repede decat cu 30 de kilometri pe ora caci s-ar dezintegra, ca nu se va putea zbura cu aparate, ca nu se poate iesi in spatiu....
stiinta ne uimeste in fiecare zi, in toate domeniile ei, iar inteligenta umana este inca departe de a-si atinge limitele.
asa ca prefer sa nu spun niciodata ca ceva este imposibil. poate foarte greu, poate foarte indepartat ca realizare, sau poate pur si simplu nu va fi facut niciodata, dar cine stie? omul a putut face multe pana acum, va face si de acum inainte.
cei care au avut deschiderea mintii si curiozitatea de a cauta mereu mai departe sunt cei ce au facut descoperiri de maxima importanta.

_________________
IMPOTRIVA PROSTIEI... ZEII INSISI LUPTA IN ZADAR!
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 31 Aug 2006 09:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Matematica a inventat și noțiunea de infinit, dar noi nu putem să ni-l imaginăm. Tot matematica a inventat și noțiunea de număr imaginar foarte util în calcule, dar noi nu putem să ni-l imaginăm și nici nu putem găsi în spațiu vreo riglă cu lungime imaginară, chiar dacă matematica operează cu asemenea mărimi.
Deci există niște limite în a extrapola concretețea calculelor matematice. Iar această limită va fi întotdeauna spațiul tridimensional.
Sunt credințe care se răstoarnă peste timp, dar sunt și certitudini care nu vor fi răsturnate NICIODATĂ.

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 31 Aug 2006 17:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aici am sa va rog sa luati "Suprsimetria si superstringurile", Gh Zet, ed. Cermi, Iasi, 2001.

... am mai postat undeva: ideea de extra-dimeniune vine de la teoriile Kaluza-Klein.
Pana nu cetiti asta, e greu de discutat... fie si in contradictoriu.
mai nou, teoriile de superstring/de membrane sustin ideea universului-multidimensional.

spune cineva: "de ce nu le putem percepe (dimensiunile suplimentare)?"
raspunde teoreticianul: "pentru ca sunt infasurate, ca sarmele pe-o bobina - dar pe-o bobina de raza de ordinul 10^-19. Na, percepe-le, daca poti Very Happy .
Aici, Forever, ceteste "Quarcurile, supersimetria si superstringurile" a lui Zeno Folescu (parca), o mica brosura nu-mai-stiu-cand-editata pentru ca, din pacate, am dat-o altcuiva-care*nu-mi-a-mai adus-o inapoi, dar in seria "Biblioteca pentru toti.
E un punct de vedere. Dimensiunile pot fi foarte bine desfasurate la infinit.
Nu stiam de testarea teoriei atelor. Multumesc d-lui D pentru link. Pentru mine e important.
Stiu insa ca exista surse care dau efect de lentila gravitationala cilindrica, asa-numitele surse CSL (am sa caut si link, acum nu mai stiu pe unde l-am pus), adica ar putea fi probe ale existentei atelor (imi place termenul Very Happy ) cosmice.

_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 31 Aug 2006 23:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

am gasit:
Sazhin M. et. al. Lens candidates in the Capodimonte Deep Field in the vicinity of the CSL1 object, 2004, Preprint: arXiv:astro-ph/0406516.

Schild, R. et al. Anomalous Fluctuations in Observations of Q0957+561 A, B: Smoking Gun of a Cosmic String, Astron. Astrophys. 422, 477-482 2004. Preprint: arXiv: astro-ph/0406434.

_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
AndreiASM
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Mar 2009
Mesaje: 7



Localitate: Satu Mare

MesajTrimis: 29 Mar 2009 12:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Faptul ca matematica si fizica trebuie sa apeleze la tot felul de tertipuri pentru a rezolva problemele inconjuratoae nu e semn bun. La fel poate fi privita si teoria stringurilor, din anumite puncte de vedere. Nu au ajuns 4, 5, ... dimensiuni, s-a ajuns la 11 pt. ca ecuatia si toeria sa stea in picioare, lucru ce-mi aminteste de vechii astronomi din evul mediu, ce nu intelegeau modul in care se invart planetele in jurul Terrei; astfel, au adaugat epicicluri, adica miscari de rotatie minore, pentru ca teoriile lor sa fie corecte. Au ajuns la concluzia ca nici asa nu se explica cum restul corpurilor ceresti se misca in jurul Pamantului, asa ca au adaugat epicicluri peste epicicluri, pana cand modelul a functionat. Apoi a venit Copernicus si a spus ca Pamantul si celelalte planete se invart in jurul Soarelui, si modelul a functionat din prima... Smile

Omul nu pare capabil sa dea tot timpul explicatia cea mai simpla: cea corecta, si mereu ne complicam singuri viata...
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 29 Mar 2009 13:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ma tem ca ai perfecta dreptate si totusi:
omiti faptul ca oamenii sufera de sindromul trendy frendy.
Sus
AndreiASM
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Mar 2009
Mesaje: 7



Localitate: Satu Mare

MesajTrimis: 07 Iul 2009 23:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Exact!
Un profesor de matematica de la facultate obisnuia sa zica:
"Matematicienii spun ca exista o infinitate de dimensiuni. Fizicienii spun ca exista 11 dimensiuni. Oricine altcineva care spune ca exista mai mult de 3 dimensiuni e nebun." :d
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Science Fiction Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact