Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Aspectul_cerului_-_09_01_2013_d2.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224014
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Cum va fi în viitor?


Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Science Fiction

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 09 Aug 2006 21:24 Download mesaj
Titlul subiectului: Cum va fi în viitor?
Raspunde cu citat (quote)

Iată câteva idei de-ale mele despre cum va fi în viitor. Să nu râdeți de mine. Adăugați și voi ceea ce credeți.

- se vor putea micșora corpurile
- se vor putea învia morții
- se vor putea citi pietrele și vom afla ce făcea Eminescu în 5.10.1869
- vom fi conectați la aparate medicale
- Pământul va fi un muzeu pentru civilizația umană
- vom vorbi cu furnicile
- vom vizita Soarele
- va exista un Tribunal Suprem care va judeca pe cei înviați
- moneda de schimb va fi timpul; ne vom putea cumpăra orice cu ajutorul timpului.
- vom avea acces la toate cunoștințele umanității on line
- nu vom putea cunoaște niciodată amănuntele
- nu vom putea citi toate gândurile niciodată
- vom putea vedea ce visează un om
- vom putea deschide o ușă cu gândul
- vor exista roboți care vor găti
- vom alimenta un elicopter de la sol cu energie electrică
- Fizica și biologia vor deveni capitole de Matematică.
- Problema sexului va fi rezolvată in viitor, în sensul că acesta nu va mai fi un subiect tabu care stârnește curiozitatea. Știința se va ridica cu mult deasupra lui. Va exista orgasm științific, provocat de plăcerea descoperirii. Sexul va rămâne o plăcere simplă cum e aceea de a mânca înghețată. Copiii doresc sa mănânce înghețată pentru că nu au bani să-și cumpere câtă doresc. La fel azi se tinde atât după sex pentru că el nu este la îndemână.
- În viitor filmele ne vor da mult mai multe senzații decât în prezent. Nu vom vedea doar și vom auzi, ci vom putea și pipăi, mirosi, etc. ceea ce se va petrece în film. Dacă vom vedea un trandafir îl vom putea și mirosi, dacă va ploua în film ne va uda și pe noi, dacă va fi incendiu în film vom simți și noi căldura focului, depinde cât de mică am reglat temperatura filmovizorului.
- Oamenii vor comunica, inițial, cu animalele mai inteligente, apoi cu toate, apoi și cu plantele.
- Se va pierde mult din intimitatea omului. Numai acasă, în anumite locuri și în locuri străine, neumblate, va exista intimitate, în rest aparatele omului ne vor supraveghea mereu.
- Aparatele ne vor urmări sănătatea, ne vor da sfaturi oportune în fiecare situație în care ne vom afla. Fotografiile (se vor numi, poate, totalograme) ne vor arăta mult mai multe detalii, se vor adresa tuturor simțurilor.
- În prezent, organismul omului este favorizat dacă acesta contribuie la extinderea și perpetuarea speciei și este defavorizat în caz contrar. Însă, peste milioane de ani, legea favorizării organismului se va aplica în cazul calității și nu al cantității.

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 09 Aug 2006 22:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

e super subiectul.
ma bucur ca sunt prima care raspunde (abel n-o sa se bucure), cum ati fost dvs la monologul meu.

cum va fi in viitor:
in viitor.... voi dormi. apoi ma voi trezi, ce zi frumoasa va fi, ma voi duce sa-mi cumpar pantofi... de mers pe munte. sau nu, ce viitor frumos, ce viitor,

ce cretinisme am reusit sa postez.

... eram foarte mica si se canta asa> noi, in anul 2000, cand nu vom mai fi copii/ vom face ce-am visat candva...


ma repet> puteti fii si serios, uneori?
ma surprind pe mine insami> inainte de-a halucina, l-ati cetit pe Huntington? sau macar pe Alfred Toefl?

ca sa joc rol de teoretician in fizici> exista o lege, a lui Verhulst, care modeleaza evolutia. Si asta e o teorie morfologica, ca si GENIALA intuitie pe care ati avut-o (o mai aveti?) legata de spatiu.

V-am distrus viitorul? Pardon, nu stiam ca a trecut.

_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?


Ultima modificare efectuata de catre lucia lucia la 09 Aug 2006 22:12, modificat de 1 data in total
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 09 Aug 2006 22:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
am probleme cu cetitul, din cauza noptilor nedormite. de aceea reactionez defazat.
sexul va starneste curiozitatea ?????????? curiozitatea??????
Asta e problema viitorului? viitorului cui? Cool Shocked

ma repet> am 17 ani. Daca sexul e o problema ptr un cercetator ca Abel, pentru o tocilara ca mine ce-ar putea fi? cxe-o sa patesc cand voi ajunge la varsta lui????

Au propos, Abel, l-ati citit pe Bradbury?

_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 09 Aug 2006 22:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Lucia, n-am prea citit literatură SF decât în copilărie. Am văzut și câteva filme. În adolescență am început să citesc Filozofie, Biologie teoretică, tot ce mi-a picat în mână despre extratereștrii și paranormal. Mai târziu, însă, mi-am petrecut vremea printre cărțile de Matematică și Fizică.
Sexul stârnește curiozitatea TUTUROR pentru că nu îl putem avea oricând. Dar n-aș vrea ca acest subiect să fie eclipsat de problema sexului.

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 09 Aug 2006 22:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

OK.
Din raspunsul primit imi dau seama ca sunteti un tip echilibrat.

ceea ce am vrut sa spun este ca

viitorul rasei umane nu e subiect de visare.
e extrem de grav.
nu pot posta aici. d-l Iacob stie ceva.

oricum, e un subject super, am sa ma gandesc serios. pe bune.
macar iese din tipare. Wink

_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 10 Aug 2006 09:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Abel Cavași a scris:
Dar n-aș vrea ca acest subiect să fie eclipsat de problema sexului.

Daca "n-ai vrea ca acest subiect sa fie eclipsat de problema sexului" atunci de ce problema sexului ocupa cel mai mult spatiu in postul tau? Razz
Postul tau Abel e absurd si aberant in cea mai mare parte dar, what the hell, daca pe SF nu se admite, atunci unde? Ma tenta sa iau fiecare punct si sa-l ciopartesc asa cum probabil v-ati obisnuit din partea mea dar am abandonat cand mi-am dat seama de dimensiunile aberatiilor.
Lucia la cei 17 ani marturisiti are mai multa maturitate, adancime in ceea ce spune.
Si acum, all time favourite, SEX. Abel tu esti de vina ca ai deschis cutia Pandorei Wink Sexul este al doilea instinct ca forta dupa cel de supravietuire a individului. De fapt, daca ar fi sa teoretizam si in acest domeniu, face parte tot din grupa instinctelor de supravietuire si anume a speciei. Lucia nu-ti fa probleme, toti am trecut prin framantarile de la varsta ta, varsta critica, varsta tranzitiei de la copilarie la maturitate. Asa cum probabil stii din fizica, procesele de tranzitie sunt procese critice. Sexul viitorului e una din marile probleme cu care se confrunta omenirea si cred c-ar merita chiar un topic separat. Cred ca la acest moment s-a depasit teoria lui Malthust (parca-l chema) si nimeni nu mai e ingrijorat doar de faptul ca populatia pamantului va creste pana nu vom mai avea ce manca. Dupa parerea mea problema mai grava e scaderea natalitatii in zonele dezvoltate. Se pare ca pe masura ce creste nivelul de dezvoltare si civilizatie omul e tot mai putin capabil de reproducere. Nu mai vrea sau nu mai poate? Presupunand ca lucrurile vor merge bine adica spre dezvoltare si civilizatie e de presupus ca populatia va scadea ingijorator.
Sus
ARMANDO
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Apr 2006
Mesaje: 117



Localitate: BUCHAREST

MesajTrimis: 10 Aug 2006 12:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

auzi...dar cum de esti tu asa sigur ca apucam viitorul Wink...atata timp cat poate sa se intample orice cu planeta...(cutremure uragane inundatii....etc) si chiar si noi putem sa ne facem rau cu bombe in razboaie etc....
_________________
Traiesc sa fac cat mai multe lucruri frumoase...vreau sa impart totul cu voi Wink
Armando
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 10 Aug 2006 14:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dl. D spune>

[i][quote]Dupa parerea mea problema mai grava e scaderea natalitatii in zonele dezvoltate. Se pare ca pe masura ce creste nivelul de dezvoltare si civilizatie omul e tot mai putin capabil de reproducere. Nu mai vrea sau nu mai poate?[/quote][/i]

Eu cred ca nu mai are nevoie... Reproducerea e si ea o forma de aparare la mediu, nu? Un mediu bland duce la atrofiere.
Malthus, da.

_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
Ella_Kosta
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Iul 2006
Mesaje: 149

Motto: Am fost odata parte dintr-o stea

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Aug 2006 17:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Natalitatea in zonele dezvoltate tinde sa scada nu din pricina ca omul mai inteligent nu mai e capabil de reproducere, ci pt ca devine mai informat. Mai informat in ceea ce priveste metodele de a avea exact cati copii doreste cu adevarat.
Cei care traiesc in zone subdezvoltate sau au un grad de cultura sub medie nu prea stiu multe in aceste domenii, nu au educatia necesara si atunci lasa sa se intample totul de la sine. Nu conteaza daca nu are bani de paine, daca are chef de sex face si se si trezeste cu 10 copii in casa...

Pe de alta parte, poate ca intr-o societate cu un grad mai inalt de dezvoltare este normal sa scada natalitatea. Si asa oamenii s-au inmultit de-a lungul timpului excesiv in raport cu resursele. Poate ca cu cat societatea este mai evoluata, preferi sa ai mai putini urmasi carora sa le acorzi maximum de conditii ca sa fie si ei dezvoltati in conditiile unei concurente ridicate, decat sa ai multi si abia sa-i poti trimite la scoala...

Parerea mea...

_________________
IMPOTRIVA PROSTIEI... ZEII INSISI LUPTA IN ZADAR!
Sus
stelaru
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2006
Mesaje: 569

Motto: Haideti sa haidem!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Aug 2006 22:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Intr-o anumita masura, viitorul este si tre sa fie shi subiectiv, nu doar obiectiv... IMAO.

O intrebare inicitanta mi-a sarit in creier: animalele au viitor? Adica in devenirea lor "constientizeaza" viitorul?

Ca pina mai aum 2 luni nu-mi traznea prin cap ca animalele pot avea cultura... Dar- da-pot! Am citit o carte f. documentata pe tema asta, a unei etoloage din Franta- m-a convins.

Asha ca- au animalele perceptia viitorului?
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 11 Aug 2006 09:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dragon, te rog foarte mult să te apuci de „ciopârțit” fiecare punct (cel puțin două pe zi) pentru că vreau să învăț lucruri noi. Nu vreau să rămân prost. Vreau să știu (dacă merit asta din partea ta) unde am greșit, care sunt „dimensiunile aberațiilor” mele. Deși mă îndoiesc că ai înțeles profund ceea ce am scris. Nu vreau să spun că nu am greșit nicăieri. Dar până la afirma că „postul e absurd și aberant” este un drum lung. Aștept cu nerăbdare argumente.
_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 11 Aug 2006 09:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In general oamenilor nu le prea convine sa vorbeasca despre "neputinta". Chestia cu pilula albastra nu a aparut de flori de mar. Si fenomenul infertilitatii la femei exista si el. Daca ar fi vorba ca societatile dezvoltate controleaza fenomenul reproducerii atunci nu ar mai exista problema. Dar problema exista. Societatile dezvoltate "imbatranesc" ceea ce creeaza mari probleme. Credeti ca de dragul turcilor si magrebienilor ii primesc nemtii si francezii la ei in tara? Si ce se va intampla cand si turcii si magrebienii se vor dezvolta? O sa primim imigranti extraterestri Shocked
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 11 Aug 2006 09:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

ARMANDO. Nimeni dintre noi nu știe dacă vom apuca sau nu viitorul. Dar asta nu înseamnă să ne uităm unii la alții așteptând eventualul dezastru și să nu facem nimic. Ipotezele despre viitorul îndepărtat nu diferă prin nimic de ipotezele despre ceea ce vei face astăzi, pentru că la fel de nesigur (dacă nu chiar mai nesigur) este viitorul apropiat ca și cel îndepărtat. E mai probabil ca un asteroid să ne lovească astăzi decât peste un milion de ani când omenirea va fi obținut de mult mijloace tehnologice pentru a evita o asemenea catastrofă.
E bine că ai pus la timp o asemenea problemă. Asta ne ajută ca pe viitor să nu mai vină cineva cu asemenea obiecții puerile.
Problema natalității este trecătoare. Omul se va adapta. Dacă va fi nevoie, se vor crea condiții sociale pentru creșterea natalității. Deocamdată nu este nevoie de așa ceva.

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 11 Aug 2006 09:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cred ca nu ati inteles pe deplin problema. Am inceput prin a spune ca instinctul sexual e unul din cele mai puternice instincte. Abel zice ca "se vor crea condiții sociale pentru creșterea natalității" dar conditiile sociale nu lipsesc ci conditiile psiho-fiziologice. Si ceeace e mai grav ca asta nu duce doar la scaderea natalitatii ci si la cresterea tensiunilor sociale. Instinctul nu scade deloc ci doar posibilitatea de-al satisface.
Sus
stelaru
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2006
Mesaje: 569

Motto: Haideti sa haidem!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Aug 2006 10:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Johm Wiley - arhitectul american "pionier" al arhitecturii "verzi", spunea ca nu avem in minte ca de fapt viata reprezinta doar un accident, favorizat de o intimplare-de un fericit concurs de imprejurarui ( Laughing ) care a facut posibila aparatia vietii si apoi- a vietii constiente.

Pe aceeasi linie, rezulta ca unul din lucrurile pe care NU le stim despre viitor este ... intinderea sa temporala!

Revin totushi asupra necesitatii separatrii timpului subiectiv de cel obiectiv. Adica, daca vorbim despre viitorul PERCEPTIBIL (imi pare rau pentru majuscule, nu strig, dar am obervat ca nu functioneaza bold italic, underline din bara de comenzi, asha ca nu am cum sublinia ceva altfel decit cu majuscule)- atunci consideratiitle tehnologice cred ca ar trebui dublate intr-addevar de cele sociale.

Problema sexului - spre exemplu- are nu daor o dimensiune biologica si economica ci si una culturala, mai mult- shi aia diferita funcite de momentul istoric.

Imi place sa cred ca omul viitorului va fi mult ma ..."cerebral" fata de cel de astazi. Ca nu tehnica il va deosebi de mine, ci felul in care va percepe viata.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Science Fiction Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 12
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact