Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
m27_background_correction_-_Copy.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224024
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Cum va fi în viitor?


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Science Fiction

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 11 Aug 2006 12:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca omul viitorului nu va invata sa evadeze din tipare, asa dupa cum incearca sa faca Lucia, Abel si toti ceilalti de pe acest forum, atunci el va fi mai mult un om al trecutului.
Sus
stelaru
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2006
Mesaje: 569

Motto: Haideti sa haidem!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Aug 2006 13:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nemultumirea este premisa schimbarii -spunea cineva.

Este sigur valabil shi social vorbind (in totalitate), shi tehnic (poate doar intr-o anumita masura).
---
Am vazut ieri un biat de vreo 11 ani care a primit (pe strada, nu stiu de ce...) un cadou intr-o pungutza frumoasa de la doua fetitze, probabil colege de clasa sau de scoala. Ei bine, a luat puinga, le-a spus Pa1 fetelor shi a intrat in bloc...

Sincer, nu vreau sa ajung pe Luna, daca acolo ma va astepta un con-cetatean care-mi va zice: "Bai, ce stai cu biletul ala de naveta in mana! Esti chior, nu vezi ca scrie ca tre sa mi-l dai sa-l verific? Shi hai mai repede ca mai sunt shi altzii!"

De acord cu spargerea tiparelor si lupta pentru progres tehnic, dar ...
Sus
stelaru
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2006
Mesaje: 569

Motto: Haideti sa haidem!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Aug 2006 13:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vreau sa spun ca devenira umana in sine e cel putin tot asha de importanta ca shi progresul tehnic.

Ce-mi place mie la cei mai... "mici" Wink e tocmai semanalul acesta de normalitate pe care il transmit- chair si prin simplul fapt ca stau shi ei pe ac forum.

Altfel spus, cared ca vitorul poate incepe doar daca ne procupa prpria conditie (IMAO).
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 11 Aug 2006 17:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am citit cu plăcere ceea ce ați scris cu toții. Afirmațiile voastre îmi dau de gândit. Ideea cu ieșirea sau rămânerea în normalitate este foarte interesantă și văd că știți s-o integrați în limitele subiectului. Nu știam că discuția va ajunge și în acest domeniu.
Stelaru, spui lucruri profunde și ești preocupat de sociabilitate. Așteptăm să ne definești limita care separă timpul subiectiv de cel obiectiv și să ne prezinți în ce măsură această limită influențează relevanța acestui topic.
Iacob, îmi place că, din nou, te-ai ridicat și te exprimi mult mai clar. N-ai putea să nu mai cobori? Nu uita că avem nevoie cu toții de claritate. Interesantă propunerea cu ieșirea omului viitorului din normalitate, dar poate toți oamenii din viitor vor fi „anormali” în raport cu ceea ce suntem noi astăzi. Scrie-ne mai multe despre cum crezi tu că va fi în viitor.
Dragon, aștept mai mult de la tine. Dacă nu poți „ciopârți” două subiecte pe zi, atunci fă-o măcar pentru un subiect la două zile.
Ella, se vede că, mai nou, ai coborât standardele și ești mai îngăduitoare cu noi. Cred că aceasta este soluția. Mai spune-ne cum vezi tu viitorul.
Vă mulțumesc

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 11 Aug 2006 18:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

D-le D, e randul meu sa fiu uimita.
Rar o astfel de intelegere a problemei (pardon, a realitatii !) instinctului sexual. O mare carte a secolului trecut, DUNE a lui Herbert pune in acelasi fel problema> Jihadul lui Muad Dib nu e altceva decat o consecinta a nevoii de amestecare a raselor, de improspatare a sangelui.
De unde degenerarea claselor aristocrate (unora)?
Ce semnificatie au frumoasele povesti cu printi indragostiti de tarancutze... pur-sange?

with best feelings,
Mary-Lou Very Happy

_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 11 Aug 2006 18:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu v-am spus să terminați cu problema sexului? Deschideți, dacă vreți, un topic separat, pentru că nu vreau să se discute aici despre sex!!!! Vă mulțumesc pentru înțelegere.
_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 11 Aug 2006 18:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

OK.
La modul cel mai serios.
Viitorul este determinat, ecuatiile care-l modeleaza sunt de tipul sistemelor Lotka-Volterra, legea generala este de tip Malthus dar cu limitare superioara. Orice sistem fizic urmează acelasi model, până la o serie de constante. Indiferent că e sistem viu sau nu. Un exemplu ( ce bun de pus pe bâlog este el) e evoluția civilizaîiilor. deocamdata, am sa pun evoluția intreprinderilor economice modelata cu ecuațiile de care aminteam. Very Happy

_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
stelaru
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2006
Mesaje: 569

Motto: Haideti sa haidem!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Aug 2006 19:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Fiecare om are un viitor -cel subiectiv. Adica, eu, ca om al viitorului, sunt cel care gandesc depre mine cum voi fi EU in viitor.

Viitorul istoric este cel care poate fi imaginat prin futurologie (da- eo stiitna...).

Viitorul speciei- e doar speculatie...

DE-aia zic- cum va fi in viitor tb inteles:
a) cum voi fi eu.
b) cum va fi societatea -asha cum o cuanostem noi azi.
c) cum va fi specia... umana

Banuiesc faptul ca disuctam in situatia b).
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 11 Aug 2006 19:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

> eu- depind direct de societate. Un alt motor (pe langa cele amintite mai sus de dl. D) este frica de a fi exclus din colectiv.
> societatea- este o forma de organizare specifica speciei. Si lupii au societati. Si caracatitele. Ca am avut ghinionul de-a avea succes cu a noastra, e altceva.
> specia- vezi ce spunea Ella-cea-îndragită-de-zei mai sus. E pur și simplu chestie de nișe de dezvoltare.
Când mă mai preocupa problema sexului am citit "Maimuța goala" a lui Morris-și-nu-mai-știu-cum. O recomand cu căldură. (cartea, nu maimuta Laughing ).

_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 12 Aug 2006 09:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Abel Cavași a scris:
Nu v-am spus să terminați cu problema sexului? Deschideți, dacă vreți, un topic separat, pentru că nu vreau să se discute aici despre sex!!!! Vă mulțumesc pentru înțelegere.

Aia s-o crezi tu! Intelegere de la mine? Nu cred. Very Happy Din pacate tu ai deschis subiectul asa ca nu prea ai de ce sa te plangi. Si eu nu prea vad viitorul asta fara SEX Laughing Sa ma ierte copii astia dar eu in copii facuti in eprubeta nu cred si nici ca-i aduce barza. Very Happy
Sus
Ella_Kosta
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Iul 2006
Mesaje: 149

Motto: Am fost odata parte dintr-o stea

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Aug 2006 13:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Chiar ca... Cu copiii facuti in eprubeta si cu modificari genetice (care ar putea fi posibile in viitor pe scara larga) cred ca s-ar produce un dezechilibru...
_________________
IMPOTRIVA PROSTIEI... ZEII INSISI LUPTA IN ZADAR!
Sus
stelaru
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2006
Mesaje: 569

Motto: Haideti sa haidem!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Aug 2006 14:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din pacate, animalele nu au "societate"; adica nu in sensul in care societatea umana se defineste.

Furnicile sunt @sociale@ sub aspectul ca indivizii prezinta deosebiri MORFOLOGICE, in functie de funtia (mda) indeplinita.

Lupii, sacalii etc. NU traiesc in societati, ci in "haitic", o forma de convietuire data de un avantaj adaptiv in vanatoare, adica de un plus in competitia pe resursele de hrana.

Autorul este Desmond Morris, a reprezentat o mare "revelatie" la momentul screirii cartii, dar este doar un discurs pe o tema datra.

Pentru cartile de baza in etologie (stiinta comportamentului animal- a nu se confunda cu ecologia)- vezi K.Lorentz, din care s-au tradus shi la noi cateva din cartile mai accesibile publicului larg (@Asha-zisul rau@, @cele 10 pacate ccapitale ale omenirii civilizate@ shi @el vorbea cu animanlele shi cu pestii@).

Eibsfeld este un alt mare nume al etologiei -s-a ocupat mult de agresivitate. S-a tradus shi la noi o carte -nu stiu acum titlul.

Din etologia generala (prin definitei a- animala) s-a desprins shi o etologie umana, ce-si propune studiul comportamentului uman, shi aume a partii determiante de instinct (ne apropiem putin de behaviorism, dar nu ne suprapunem....).

Problema timpului subiectiv shi a viitorului -este o procuipare majora a ... filosofiei- din pacate. DEocamdata nu se cunaoste fiziologic practic deloc cum ne amintim. Shi cum ne palnificam viitorul propriu.

Viitor
Sus
Ella_Kosta
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Iul 2006
Mesaje: 149

Motto: Am fost odata parte dintr-o stea

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Aug 2006 15:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

hmmm... nu ne-am compara cu furnicile... dar poate cu anumite mamifere s-ar putea. poate unele au totusi un fel de societate. si acea societate bazata pe avantajele vanatorii... societatea umana probabil are la baza tot asa ceva, nu neaparat vanatoare, cat supravietuire in general.
ma gandesc la primate in primul rand, dar si la altele.

_________________
IMPOTRIVA PROSTIEI... ZEII INSISI LUPTA IN ZADAR!
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 12 Aug 2006 17:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai, bine... ce intelegem prin "societate"?
Iata ce am gasit pe Webster:

1 : companionship or association with one's fellows : friendly or intimate intercourse : COMPANY
2 : a voluntary association of individuals for common ends; especially : an organized group working together or periodically meeting because of common interests, beliefs, or profession
3 a : an enduring and cooperating social group whose members have developed organized patterns of relationships through interaction with one another b : a community, nation, or broad grouping of people having common traditions, institutions, and collective activities and interests
4 a : a part of a community that is a unit distinguishable by particular aims or standards of living or conduct : a social circle or a group of social circles having a clearly marked identity <literary society> b : a part of the community that sets itself apart as a leisure class and that regards itself as the arbiter of fashion and manners
5 a : a natural group of plants usually of a single species or habit within an association b : the progeny of a pair of insects when constituting a social unit (as a hive of bees); broadly : an interdependent system of organisms or biological units

_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
stelaru
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2006
Mesaje: 569

Motto: Haideti sa haidem!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Aug 2006 00:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vorbim de societate umana si de viitorul ei a.c. cunostintele invatate de o generatie pot fi (si sunt) transmise gener urm altfel decit prin modificari genetice sau prin pasarea unor comportamente ce urmeaza sa se transforme in instincte...

Succesul unei specii este insa legat de un compozit: reproducere, cresteer-productivitate etc. In linii mari, specia are @suuces@ -adica un viitor-daca partea ei de consum din resurse partajate excede partea altor specii.

Speciatia este o alta cale de viitor. Desprindera prin izolare reproductiva- (sau orice alte teori doriti) conduce la o alta specie (cu sau farasupravietuirea-cel putin un timp ) aramurii initiale.

Formarea viitorului la individ, in limitele vietii sale tine de filosofi, pshiologie. Dar e ceva mult prea complicat shi inca-din ce stiu eu-inca nefixat ca teorie. Dar e tot un viitor!

Atit cat pot eu sa judec, shi fara a avea totushi argumente, cred ca vom asista la o speciatie umana in mai putin de 40,000 ani. Parerea mea... Laughing
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Science Fiction Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 12
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact