Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
eclipsa_mures_web.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224008
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

SUPRAVIETUIRE


Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Science Fiction

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   

Poate supravietui o civilizatie schimbarilor inevitabile ale sistemului stelar in care a aparut?
DA
65%
 65%  [ 23 ]
NU
34%
 34%  [ 12 ]
Voturi totale : 35

Autor Mesaj
cris
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Iun 2006
Mesaje: 312



Localitate: Pitesti

MesajTrimis: 24 Oct 2009 11:14 Download mesaj
Titlul subiectului: SUPRAVIETUIRE
Raspunde cu citat (quote)

- In prima instanta protectia planetei.
- Mutarea planetei dupa zona verde sau autonomia fata de planeta.
- Exodul inaintea extinctiei produse de sfarsitul stelei.
Trebuie sa tinem seama ca anumite limite fizice nu vor fi depasite indiferent de nivelul tehnologiei (viteza limita).
Sus
Cristian Monea
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Dec 2008
Mesaje: 544



Localitate: Pitești

MesajTrimis: 24 Oct 2009 17:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am votat "Da", gandidu-ma la varianta exodului. Cum ar putea o civilizatie sa mute o planeta?
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Oct 2009 23:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

punând toți cei 2 mii de miliarde de chinezi ce vor trăi în vremurile alea să sară deodată Laughing

Lăsând gluma, cred că varianta exodului este cea mai potrivită, exod care s-ar putea să se producă de mai multe ori în cursul evoluției unei civilizații, așa cum roiesc albinele când sunt prea multe.
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 25 Oct 2009 07:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Păcat, mare păcat, aceasta întrebare nu ar fi trebuit pusa la secțiunea SF, chiar dacă sinistrul scenariu pare a fi unul SF.
De ce?
Pentru ca eliminați din calcul și din start faptul ca noi am putea fi singura civilizație din acest Univers.
Aveți o dovada ca ar mai fi astfel de civilizații?
De ce sa nu extindem scenariul cataclismului la nivelul tuturor civilizațiilor?
Afara cu orice fel de civilizație.
Desigur, fără nici o dovada palpabila în acest sens, orice discuție pe acest subiect pare a fi una de natura mai mult filozofica.
Încercând sa deviez cât mai puțin de la subiect, am sa amintesc ca arta de a filozofa este în primul rând o dovada clara de civilizație.
Distrugând o civilizație, distrugi în mod automat și dovada profesării artei artelor, filosofia.
Ce ar însemna acest Univers în absenta contemplației?
Ce ar însemna acest Univers dacă, contemplat din mai multe locații și din diverse unghiuri ar arata la fel? Ce ar însemna contemplația în absenta diversității?
Existenta unor civilizații (a unor contemplații) mai mult sau mai puțin uniform distribuite în acest Univers ar fi o dovada a diversității?
Sus
Blakut
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Noi 2008
Mesaje: 1355

Motto: Per Aspera ad Astra. Sau cum era?

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Oct 2009 10:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

S-ar pute sa supravietuiasca. De cele mai multe ori insa nu cred.

Depinde de civilizatie si de ce schimbari ar fi vorba. Conteaza enorm si cat de repede au loc schimbarile alea.

Daca am afla azi ca peste 100 de ani Pamantul ar fi distrus, nu si sistemul solar, am putea lua masurile necesare pentru a ne salva.

_________________
Vizitati-mi blogul cu poze! http://blakutps.blogspot.com/

Unde-s multi puterea creste,
Da' gandirea nu sporeste...
Sus
Cristi M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2007
Mesaje: 273



Localitate: Bologna, Italy

MesajTrimis: 25 Oct 2009 11:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ma indoiesc chiar ca civilizatia noastra ar supravietui pana la sfarsitul Soarelui sau a planetei noastre. Si daca am afla azi ca pamantul va fi distrus peste 100 de ani, probabil doar o mana de oameni s-ar putea salva incercand o populare a planetei Marte, cel mai probabil...dar tot nu cred ca ar supravietui. Am votat cu Nu, si cel mai plauzibil mi se pare varianta din bancul (a mai fost pe forum):

O planetă trece pe lîngă planeta Pămînt și o întreabă:
- Ce mai faci, soro? Nu te-am văzut de milioane de ani!
- Nu prea bine… Știi… mi-au ieșit Homo Sapiens…
- Nu te îngrijora, o să treacă! Am avut și eu!
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 25 Oct 2009 16:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E interesant de studiat putin asta:
http://en.wikipedia.org/wiki/Dyson_sphere
Un pic de inginerie planetara e posibila dar nu chiar mutarea planetelor Confused
Intr-o prima instanta cred ca se poate vorbi despre un exod spre locuri mai indepartate de Soare (Marte, Europa, Titan). Daca reusim sa facem asa ceva se poate merge mai departe spre stele apropiate care au eventual planete locuibile. Pentru asta insa sunt necesare nave locuibile pe termen lung ceea ce iarasi cred ca se poate face. Daca vrem ca viata asa cum o cunoastem noi sa nu dispara, mai devreme sau mai tarziu va trebui sa ne gandim foarte serios la asta. Mai neplacut este insa gandul ca in jurul unor stele se invart niste planete locuibile numai bune pentru noi care insa ... sunt deja locuite Confused Na? Ce facem? Rolling Eyes
Sus
Gabriel Muranca
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2009
Mesaje: 341



Localitate: Arad

MesajTrimis: 25 Oct 2009 17:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Doru Dragan a scris:
Mai neplacut este insa gandul ca in jurul unor stele se invart niste planete locuibile numai bune pentru noi care insa ... sunt deja locuite Confused Na? Ce facem? Rolling Eyes


Coca-Cola, sometimes war ...
Sus
cris
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Iun 2006
Mesaje: 312



Localitate: Pitesti

MesajTrimis: 26 Oct 2009 08:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O varianta ar fi gasirea unor asteroizi suficient de mari ca sa protejeze inpotriva radiatiilor cosmice si impacturilor cu corpuri mici dar suficient de mici pentru a putea fi manevrabili.In interiorul lor ar putea fi create module autonome.Cu asemenea module ne-am putea indeparta suficient de stea cand incepe sa se umfle si am putea reveni in stadiul de pitica alba.
Sus
Georgian
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Aug 2009
Mesaje: 258




MesajTrimis: 26 Oct 2009 13:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu cred ca inainte de a supravietui schimbarilor din Sistemul Solar, civilizatia trebuie sa supravietuiasca schimbarilor de pe propria planeta.
Sunt multe cauze care pot distruge omenirea: eruptia unui vulcan urias, poluarea excesiva, razboaie (nucleare). Ce rost are sa ne gandim la toti asteroizii care pot lovi Pamantul? Ar trebui sa rezolvam intai problemele mai "terestre".
Sus
M.Gabriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Aug 2009
Mesaje: 292

Motto: Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut fi rau si n-a fost. (Nicolae Iorga)

Localitate: Petrila

MesajTrimis: 26 Oct 2009 13:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

A fost nu de mult pe Discovery Science chiar un documentar despre asa ceva. L-am observat cu atentie. Era vorba despre 10 cataclisme care ar putea schimba total planeta. Desi la un moment dat parea cam comic in anumite situatii, am luat totusi in serios ceea ce a vrut sa reprezinte.
Sus
Georgian
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Aug 2009
Mesaje: 258




MesajTrimis: 26 Oct 2009 20:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Documentarul era "10 metode"? Parca l-am vazut mai demult. Era glaciara, asteroid, extraterestrii etc. Care era metoda ce mai plauzibila? Nu mai imi aduc aminte, dar mi se pare ca nu era legata de schimbarile din Sistemul Solar.
Sus
M.Gabriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Aug 2009
Mesaje: 292

Motto: Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut fi rau si n-a fost. (Nicolae Iorga)

Localitate: Petrila

MesajTrimis: 26 Oct 2009 21:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

asa 10 metode... parca cea cu asteroidul si cu era glaciara .. nu mai stiu sigur dar parca astea 2 ...
Sus
Georgian
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Aug 2009
Mesaje: 258




MesajTrimis: 26 Oct 2009 21:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Oricum ar fi fost, se poate supravietui si unei ere glaciare (au fost si in trecut) si unui impact cu un asteroid. Acum 65 milioane de ani, un asteroid de 10 (sau 30) Km a lovit Pamantul, ducand la disparitia dinozaurilor. De fapt, nu au disparut complet, ci au evoluat. Dovada: exista si azi reptile. Poate in urma unui nou impact, omul va evolua in maimuta. Laughing
Sus
M.Gabriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Aug 2009
Mesaje: 292

Motto: Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut fi rau si n-a fost. (Nicolae Iorga)

Localitate: Petrila

MesajTrimis: 26 Oct 2009 22:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

disparitia nu a fost completa. Crocodilii au rezistat impactului ascunzandu-se sub apa. Insa nu stiu cum, dar se pare ca mai avem o specie de dinozauri in ziua de astazi printre noi. Sigur ai auzit de curcan Smile) da e un dinozaur nush ce specie care o fost o zburatoare, dar acu sa nu fac offtopic. Daca o rezistat crocodilu rezistam si noi
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Science Fiction Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact