Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Trio.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224010
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

SUPRAVIETUIRE


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Science Fiction

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   

Poate supravietui o civilizatie schimbarilor inevitabile ale sistemului stelar in care a aparut?
DA
65%
 65%  [ 23 ]
NU
34%
 34%  [ 12 ]
Voturi totale : 35

Autor Mesaj
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 28 Oct 2009 15:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Parerea mea este ca am putea sa rezistam unei noi ere glaciare, cel putin cateva procente din populatia totala. Exista pesteri termale, buncare, locuinte subterane... Cu un mediu artificial intr-o locatie subterana, si nu numai subterana, se poate trai mai mult de o viata de om.

Si daca oamenii acestia "fac o pasiune" din a supravietui subteran?
Poate ca asa ceva s-a intamplat deja.
Sa ii rugam sa iasa la suprafata.
Ce ziceti mai baieti?
Sus
M.Gabriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Aug 2009
Mesaje: 292

Motto: Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut fi rau si n-a fost. (Nicolae Iorga)

Localitate: Petrila

MesajTrimis: 28 Oct 2009 18:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

da, deja aici intervine o problema a evolutiei... Daca era glaciara poate fi mai lunga decat s-a asteptat cineva,zeci de mii de ani, oamenii care nu vad in viata lor lumina zilei, nu respira oxigen curat si stau toata viata in camerele alea inchise... incep sa innebuneasca ma gandesc. Sau mai rau, copii copiilor copiilor lor ar putea sa iasa cu mutatii genetice Shocked


Edit: Iar o intrebare foarte ciudata. Exista dovezi ca inaintea erei glaciare ar fi existat polul nord si polul sud inghetat, la fel cum este acum ? Daca inainte nu exista ghetari si oceane inghetate, iar efectele asteroidului care a picat sa fi schimbat unghiul de rotatie al pamantului, era glaciara sa fi ''inghetat'' polurile, iar acuma, ghetarii care se afla acolo beneficiaza de la era glaciara, nu si dinainte?? Question Question
Sus
Georgian
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Aug 2009
Mesaje: 258




MesajTrimis: 28 Oct 2009 19:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Polii se afla mai departe de razele solare, asa ca e mai frig acolo. Si pe Marte exista calote polare. Asteroidul acela nu cred ca a schimbat prea mult unghiul de rotatie. De fapt, se crede ca inclinarea axei provine din coliziunea Pamantului cu o alta planeta, pe vremea cand era inca in stadiul de formare, iar din resturile aruncate in spatiu s-a format Luna. Asa s-ar explica de ce la suprafata Pamantul si Luna se aseamana destul de mult, dar nucleul este diferit. Wink



PS: Deci e toata lumea de acord ca curcanul nu e dinozaur?Very Happy
Sus
M.Gabriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Aug 2009
Mesaje: 292

Motto: Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut fi rau si n-a fost. (Nicolae Iorga)

Localitate: Petrila

MesajTrimis: 28 Oct 2009 20:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Of. Asa gandeam si eu normal ca stiam ca din cauza ca poli sunt un pic mai departati ii gheata...... Dar vroiam sa gandesc si altfel: ai dovezi clare georigian ca polii inghetati provin dinaintea erei glaciare, si nu din timpul ? Ca asteroidul respectiv sa fi miscat vreo cateva grade miscarea de rotatie ? DIn cate am inteles, Tsunamy din 2005 daca nu gresesc, a fost atat de puternic incat s-a schimbat miscarea de rotatie a pamantului, ceva ce nu se observa cu ochiul liber, dar exista.
Daca un Tsunamy a facut asta, ce a putut provoca un asteroid care a adus era glaciara pe planeta si a distrus aproape toate vietuitoarele doar din suflul puternic care se raspandea?
Astept si raspunsul altora normal.
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 28 Oct 2009 21:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Fiintele pamantului, insecte dinozauri oameni nu se pot si nu se vor putea opune niciodata fortelor dezlantuite ale naturii inundatii , cutremure , vulcani, asteroizi iar transformari ale unor planete pentru a le face locuibile nici gand . nici macar daca se gaseste un loc prielnic nu va fi posibila mutarea populatie , zborul cosmic este imposibil pt milioane de oameni simultan si pan la rezolvarea tehnologiei spatiale pt asa ceva dispare specia pe cale naturala , nimic nu- i vesnic.
Sus
Blakut
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Noi 2008
Mesaje: 1355

Motto: Per Aspera ad Astra. Sau cum era?

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Oct 2009 21:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buncare subterane cu energie nucleara! Daca avem din astea, si sunt bine facute, cateva zeci de mii de oameni ar putea supravietui, daca ar exista motivatia economica sa le construim.

Putem creste sub pamant ciuperci, plante etc., cu lumina de la centrala nucleara si cu aer recirculat si reimprospatat artificial. Apa si ea poate fi reciclata. In cateva zeci/sute de ani am putea iesi iar la suprafata. Stiu ca suna a Dr. Strangelove, dar e posibil...

Totusi, pe Pamantul asta au fost detonate sute, daca nu mii de focoase nucleare pana in prezent, si inca nu a fost distrus. Deci se putea si mai rau...

_________________
Vizitati-mi blogul cu poze! http://blakutps.blogspot.com/

Unde-s multi puterea creste,
Da' gandirea nu sporeste...
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3987



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 28 Oct 2009 21:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

M.Gabriel a scris:
Din cate am inteles, Tsunamy din 2005 daca nu gresesc, a fost atat de puternic incat s-a schimbat miscarea de rotatie a pamantului, ceva ce nu se observa cu ochiul liber, dar exista.

Aproximativ offtopic: Twisted Evil nu valul tsunami ci cutremurul care a provocat acel tsunami a afectat axa si perioada de rotatie a Pamantului... Rolling Eyes
Sus
Georgian
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Aug 2009
Mesaje: 258




MesajTrimis: 28 Oct 2009 22:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca pe Mercur, care e atat de aproape de Soare, temperatura scade pana la -180 grade (parca atat era), normal ca pe Pamant polii sunt inghetati. Si gandeste-te bine, cum anume provoaca un asteroid o era glaciara? Confused


Citat:
Buncare subterane cu energie nucleara! Daca avem din astea, si sunt bine facute, cateva zeci de mii de oameni ar putea supravietui, daca ar exista motivatia economica sa le construim.

Motivatie economica? Cine ar plati ca sa supravietuiasca altii? Si cine ar fi acei cativa zeci de mii? Exista oameni foarte bogati care iti pot construi buncare personale. In rest, ar supravietui cineva (din Romania)? Rolling Eyes
Sus
M.Gabriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Aug 2009
Mesaje: 292

Motto: Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut fi rau si n-a fost. (Nicolae Iorga)

Localitate: Petrila

MesajTrimis: 29 Oct 2009 07:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

MariusP a scris:

Aproximativ offtopic: Twisted Evil nu valul tsunami ci cutremurul care a provocat acel tsunami a afectat axa si perioada de rotatie a Pamantului... Rolling Eyes

Asa Smile vroiam sa fac referinta la cutremurul care a provocat tsunamy. Da asa este Smile

Georgian, cum este sa bata lumina solara direct perpendiculara pe pamant si cum este sa bata la 45*, 60* etc. atunci se pierde foarte multe lumina. Si iarasi aceasta cauza este mai probabila de ce exista polii inghetati iarasi.

Exact cum as intreba, cum este mai cald, dimineata la rasaritul soarelui sau dupa-masa pe la 2-3 cand soarele este arzator pentru ca este in punct maxim ?? [Seara nu intreb ca aerul se pastreaza cald un pic dupa apusul soarelui], asta in timp de vara...Smile

Daca te gandesti pe planeta marte in timp de zi exista temperaturi pozitive [noaptea e dezastru]. Atunci cum explici tu ca nu distanta face asta:) pentru ca planeta marte este mult si mult mai departe de soare decat planeta pamant de soare, deci nu distanta conteaza.
Comparale Rolling Eyes
Iar pe planeta mercur, nu exista atmosfera si strat de ozon.
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 29 Oct 2009 08:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Se pare ca:
Gândurile oamenilor au un efect asupra legilor specifice probabilităților.
Se pare ca legile specifice probabilităților sunt omniprezente în lumea fizicii.
Vechimea respectabila a gândurilor îmi readuce în minte (ostentativ) o întrebare:
Cât la suta din aspectele lumii fizice de azi sunt direct cauzate de mai mult sau mai puțin "păgânul" mental?
Sus
Georgian
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Aug 2009
Mesaje: 258




MesajTrimis: 29 Oct 2009 11:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In cazul lui Mercur, lucrurile sunt foarte clare: e aproape de Soare, dar se roteste foarte incet, partea intunecate avand timp sa se raceasca. Cam la fel e si la Marte: in timpul zilei se incalzeste datorita radiatiilor solare (Marte are o atmosfera foarte foarte rarefiata), iar in timpul noptii se raceste.
Distanta sigur ca e importanta: daca Terra s-ar afla unde este Marte, ar fi temperaturi mult mai scazute. Si nu uita ca pe Marte temperaturile maxime sunt de vreo 20 de grade. Pe Pamant sunt mult mai ridicate. Si daca Pamantul si-ar pierde atmosfera, nu ar fi temperaturi si mai mari? Confused Atmosfera actioneaza ca o izolatie termica: nu permite caldurii sa intre, dar nici sa se piarda (in cantitati mari), desi, in prezent, poluarea produce efectul de sera. De-asta se topesc polii, nu ca ar fi fost inghetati de o era glaciara, iar acum se revine la situatia initiala. Si la poli e noapte 6 luni, iar ziua soarele abia se ridica deasupra orizontului. Asta inseamna putina lumina, deci putina caldura si temperaturi scazute. Temperaturile de pe Mercur arata ca in lipsa radiatiei solare, temperaturile scad foarte mult. Nu crezi ca de asta sunt ingetati polii, si au asa si inaintea erei glaciare? Si normal ca la poli sunt temperaturi mai scazute decat la Ecuator. Daca acolo ar fi fost temperaturi pozitive, la Ecuator cat ar fi fost. 100 de grade? Omul a aparut in Africa, iar apoi a urmat o era glaciara. Cat crezi ca ar fi fost temperaturile in momentul aparitiei omului? Rolling Eyes
Sus
Blakut
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Noi 2008
Mesaje: 1355

Motto: Per Aspera ad Astra. Sau cum era?

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Oct 2009 13:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Si daca Pamantul si-ar pierde atmosfera, nu ar fi temperaturi si mai mari? Confused Atmosfera actioneaza ca o izolatie termica: nu permite caldurii sa intre, dar nici sa se piarda (in cantitati mari), desi, in prezent, poluarea produce efectul de sera.


Daca nu ar fi atmosfera, temperatura in timpul zilei ar fi extrem de mare si in timpul noptii extrem de mica. Suprafata s-ar incalzi prin radiatie de la soare foarte mult, iar noaptea ar radia energie in spatiu.

_________________
Vizitati-mi blogul cu poze! http://blakutps.blogspot.com/

Unde-s multi puterea creste,
Da' gandirea nu sporeste...
Sus
M.Gabriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Aug 2009
Mesaje: 292

Motto: Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut fi rau si n-a fost. (Nicolae Iorga)

Localitate: Petrila

MesajTrimis: 29 Oct 2009 13:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

asa e blackut Smile
_________________
Ts Voyager 70mm /25-75x
Sus
Georgian
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Aug 2009
Mesaje: 258




MesajTrimis: 29 Oct 2009 20:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asta spuneam si eu. Atmosfera nu lasa caldura sa se piarda. Daca nu ar fi atmosfera, normal ca am avea si temperaturi mai scazute. Se intelege din ce am scris eu, chiar daca nu am facut referire la temperaturile negative. Am vrut sa pun in evidenta de ce pe Marte sunt temperaturi pozitive. Very Happy
Nu asa am zis?
Citat:
Atmosfera actioneaza ca o izolatie termica: nu permite caldurii sa intre, dar nici sa se piarda
Sus
Blakut
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Noi 2008
Mesaje: 1355

Motto: Per Aspera ad Astra. Sau cum era?

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Oct 2009 21:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Permite caldurii sa intre...
_________________
Vizitati-mi blogul cu poze! http://blakutps.blogspot.com/

Unde-s multi puterea creste,
Da' gandirea nu sporeste...
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Science Fiction Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 3 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact