Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
4_(1).jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224496
Numar de utilizatori inregistrati: 2833
Cel mai nou utilizator inregistrat: Paneristo
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Refractor newtonian


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Georgian
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Aug 2009
Mesaje: 258




MesajTrimis: 05 Oct 2009 17:29 Download mesaj
Titlul subiectului: Refractor newtonian
Raspunde cu citat (quote)

Nu este o greseala de scriere, e doar o idee de-a mea. Smile
Pentru ca dezavantajul refractoarelor cu focala lunga este lungimea tubului optic, s-ar putea monta o oglinda in partea din spate a acestuia care sa intoarca fasciculul de lumina, iar ocularul sa se monteze undeva in partea din fata, ca la reflectoarele newtoniene? Rolling Eyes
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 05 Oct 2009 17:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

S-a facut deja. Cauta pe net "folded refractor" si vei gasi foarte multe astfel de exemple.
_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
Georgian
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Aug 2009
Mesaje: 258




MesajTrimis: 05 Oct 2009 17:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu de unde era sa stiu cum se numesc? Very Happy
Oricum, ce dezavantaje are de nu se foloseste acest design? Adica de ce nu este produs si de firme ca Celestron, Skywatcher, Meade etc.? Este greu de colimat, sau, mai bine spus, refractorul pliant imbina atat dezavantajele lentilelor, cat si pe cele ale oglinzilor? Very Happy
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 05 Oct 2009 17:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din punctul meu de vedere genul acesta de instrumente sunt doar experimente optice fara prea mare relevanta practica (intradevar, scurteaza tubul optic al instrumentului dar il "supraetajeaza" - incepe sa asemene cu o lada de scule cu multe sertare decat cu un instrument astronomic - si cred ca e destul de greu folosit).

Cat despre colimare... spun si autorii cate ceva (desi probabil ca nu vor sa sublinieze problema ca sa nu cumva sa para ca au facut munca de pomana construind un astfel de instrument Confused )

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5506

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Oct 2009 18:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Georgian, e bine sa mai citesti si pe aici prin forum, de-a lungul timpului s-au pus multe materiale interesante.
Despre refractoarele pliate gasesti un material bogat aici:

http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=3446

Se pare ca nivelul constructorilor amatori romani nu a atins maturitatea necesara unor astfel de constructii, cel putin deocamdata.
Avem sperante mari pentru viitor Very Happy
Sus
Georgian
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Aug 2009
Mesaje: 258




MesajTrimis: 05 Oct 2009 23:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Materialele sunt, intr-adevar, interesante. Am inteles cam despre ce ar fi vorba, dar eu nu stiu germana si nici maghiara. Sad
Acele refractoare par potrivite pentru studiul planetar, iar unele nu au un tub greu care sa necesite o montura puternica. Deci ar avea si avantaje. Smile

Constructorii amatori pot slefui si lentile, nu numai oglinzi? Adica, in cazul in care cineva ar vrea sa isi construiasca asa ceva, ar trebui sa cumpere obiectivul sau si-l poate construi singur?
Sus
Blakut
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Noi 2008
Mesaje: 1355

Motto: Per Aspera ad Astra. Sau cum era?

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Oct 2009 11:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mi se pare de o mie de ori mai greu sa faci o lentila decat o oglinda. Cred ca nu gresesc daca zic ca o lentila buna necesita mult mai multa munca decat o oglinda buna.
_________________
Vizitati-mi blogul cu poze! http://blakutps.blogspot.com/

Unde-s multi puterea creste,
Da' gandirea nu sporeste...
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 06 Oct 2009 14:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E mai greu pentru ca ai mai multe suprafete de slefuit si polisat. Pe de alta parte nu ai grija parabolizarii care la oglinzi e cea mai delicata etapa plus grija de a obtine o suprafata cat mai fina posibil (la nivel optic). Nu mai spun ca daca faci optica integral la un Newton de exemplu, trebuie si slefuit si o oglinda plana la precizie, ceea ce nu-i chiar simplu.
Deci daca e sa pui in balnta munca in sine...cam tot pe-acolo iese.

_________________
Small minds discuss people, Average minds discuss events, Great minds discuss ideas

www.cloudynights.com
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3541



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 06 Oct 2009 14:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Referitor la lentile, daca e pentru obiectiv astro sunt foarte importante curburile sa fie la zecimala adica 585,43 acel 4 e greu de masurat iar 3 e enorm de greu.
la oglinzi e important ca suprafata sa fie Ok sfera parabola .la corectii nu ai grija unde se duce focarul cu 1-2 cm . situatia sta altfel la cass Wink .
Dar la lentile mai intervine alt parametru f important grosimea iarasi la zecimala daca ai trecut sub gata la gunoi sau alt proiect.
Apoi paralelismul celor doua fete.
asadar constrangeri din toate directiile. ce sa mai spun de testul convexitatii care necestia ori munca sa faci calibru concav pentru interferenta . ori sa ai interferometru cu obiective Zigo ce ajung la 10-20.000 euro buc.
Eu masor curburile cu un sferometru digital ce vede sageta cu increment de 500nm. sau juma de micron .
Sus
Georgian
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Aug 2009
Mesaje: 258




MesajTrimis: 07 Oct 2009 12:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu-i de mirare ca nu slefuieste mai nimeni lentile. Smile
Dar, dintre un dublet acromat de 102mm si o oglinda parabolica de 203mm, care ar fi mai greu de realizat?
Sus
Georgian
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Aug 2009
Mesaje: 258




MesajTrimis: 07 Noi 2009 00:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am gasit pe forum:
"Ceea ce nu stia insa Zucchi era ca o oglinda de telescop trebuie sa fie de patru ori mai precisa decat o lentila pentru a obtine rezultat similar."

Din ce cauza e asa?
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 07 Noi 2009 02:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Simplu spus, pt. ca la oglinzi defectele (la nivel optic) de fabricatie sunt dublate ca marime in frontul de unda (deci si in imaginea rezultanta), pe cand la lentile erorile se injumatatesc. Nu e foarte precis spus pt ca in realitate lucrurile sunt mai complicate din cauza difractiei, etc.

Daca obiectivul e o oglinda si presupunem un defect concav pe suprafata, defectul reprezinta o distanta adaugata pe care raza de lumina trebuie sa o traverseze de doua ori. Frontul de unda e "intarziat" prin dubla trecere prin defectul respectiv.
La un obectiv refractor din cauza unui defect asemanator grosimea lentilei parcusa de raza de lumina este redusa local deci frontul de unda are un "avans" in functie de indicele de refractie (deci in fuctie de sortimentul de sticla). Aici toleranta e de circa patru ori mai mare decat la o oglinda.
Tot ce am zis tine cont de criteriul Rayleigh (cel mai bland dintre toate) cu 1/4 L din punct de vedere al peciziei optice.



Capture.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  51.9 kb
 Vizualizat:  de 3543 ori

Capture.jpg



_________________
Small minds discuss people, Average minds discuss events, Great minds discuss ideas

www.cloudynights.com
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact