Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna0001+0002_10-09-22_00-27-00.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224014
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Ce vreau sa fac cand ma fac mare


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
moromete20ro
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Apr 2010
Mesaje: 30



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 08 Apr 2010 18:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut,

Sa stapanesti sanatos CPC-ul! E un telescop conform secolului 21 Very Happy

Sunt perfect de acord cu tine, cu mentiunea ca vreau sa-l folosesc exact asa cum e fabricat.

Ma gandeam doar la ce voi putea face cu instrumentul daca se strica electronica monturii dupa expirarea garantiei; nu vreau sa plang langa telescop deoarece nu pot folosi tubul optic separat de montura stricata.

Initial m-am uitat la un Dobson de 10", dar e prea "traditional" pt mine si pozitia la ocular nu-i cea mai fericita. De fapt, cat dai atata face, ceea ce mi se pare totusi corect.

Personal oscilez intre un C11 ASGT si un CPC 1100, pt observatii vizuale in special. La CPC imi place alinirea pe orice stea, fara sa-i cunosti numele, si lipsa necesitatii punerii in pol. O sa fac observatii 90% din oras si nu prea ai cum sa te orintezi pe cer din cauza poluarii luminoase.
Avand in vedere ca nu am mult timp pt observatii seara, prefer sa-mi ocupe cat mai putin timp logistica prealabila observatiilor.

La CPC 1100 insa mi-e teama de greutatea ansamblului tub optic + montura de 65 lb(30kg). Ma tem c-o sa-mi piara cheful sa-l montez/demontez seara in curte din cauza greuttaii. Pe de alta parte, CPC-ul ma atrage prin usurinta in utilizare. GPS-ul in schimb, pt mine nu-i tocmai necesar.

La C11 ASGT ma atrage pretul considerabil mai mic si faptul ca cea mai grea componenta e tubul optic de 12,4 kg, ceea ce-l face usor de transportat pe bucati, insa in 3-4 drumuri fata de 2 la CPC. Montura am inteles ca duce un C11 pt vizual daca o echilibrezi bine, plus ca nu e necesar sa am vizibilitate catre steaua polara datorita tehnologiei All Star Polar Align.

Nu stiu ce sa aleg intre CPC 1100 si C11 ASGT (ambele au reduceri de pret), insa cert e ca vreau apertura si 11" ca sa vad minunile indepartate ale universului cu ochiul meu. Pozele nu-mi induc inca o pacere la fel de mare precum observatiile vizuale.

Ai platit CPC-ul in avans la Starmax sau plata a fost integrala la livrarea prin curier?


Stima.
Sus
cudjo66
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Feb 2008
Mesaje: 240

Motto: Drumul cel mai drept este cel care coteste la momentul oportun

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Apr 2010 19:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc de urare!

Banii i-am virat integral in contul firmei Starmax cu o zi inainte (am primit in prealabil o factura proforma cu toate datele). Prin curier nu poti plati o suma asa mare.

Si inca ceva:

O apertura de 280 mm este foarte buna si de dorit. Dar 30 de kg are doar tubul cu montura. Mai vine trepiedul cu inca aproape 9 kg, si Power Tank de 9 kg. Mai adaugi niste accesorii si sari de 50 de kg. Dar daca spui ca nu pleci departe e OK.

Oricum ai sa te bucuri de el. E un telescop bun si arata super.


P.S. Telescopul se poate utiliza si manual, deci fara partea electronica.

Stima

_________________
CPC 800 GPS
Sus
moromete20ro
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Apr 2010
Mesaje: 30



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 09 Apr 2010 07:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ma intreb de ce oare Celestron nu a montat doua sine Vixen pt prinderea laterala a tubului optic la CPC, in genul Nexstar SE?! Ar fi fost o solutie mai flexibila si permitea si o echilibrare mai simpla.

Dupa cum se vede, imi place CPC-ul f.mult, insa ii caut nod in papura ca sa ma conving sa economisesc niste sute de Euro Very Happy

Si C11 ASGT are 41 kg in total, cu 15 kg de contragreutati, insa il poti duce pe bucati de maxim 12,4kg, cea mai grea.

CPC 1100 e ca o femeie frumoasa: ma atrage prin "dotari" si ma sperie ca tre s-o car in brate in fiecare seara cu cer senin Very Happy

Chestia cu plata integrala si in avans a zeci de milioane de lei nu-mi place deloc. Mi se pare prea riscant pt mine, ca pt vanzator nu mai exista nici un risc incasandu-si toti banii in avans. Poate imi trimite altceva decat am comandat, poate e sparta optica de la trasnport sau lipseste ceva din telescop, etc. Orice e posibil la un obiect care face mii de km din China pana in RO.

Interesant e ca daca comanzi de la Telescope Service din DE, nu trebuie sa platesti nici un Euro in avans, ci platesti integral la livrare. A, si pretul in Euro e si considerabil mai mic decat preturile in Lei de pe siturile romanesti.

As cumpara din Romania daca mi-ar aduce personal instrumentul acasa cei de la magazinul online (totusi e vorba de zeci de milioane) si sa mi-l puna ei in functiune sa vad ca e totul ok, ca nu e stricat nimic sau ca nu s-a incurcat comanda, daca tot au preturi mai mari decat in DE. Macar sa am un serviciu in plus pt surplusul de pret, dar asa.........

Probabil ca o sa cumpar din DE ca am acelasi risc al transportului ca si in RO, insa pretul e mai mic si plata o fac integral la livrare. Cat priveste service-ul in garantie, am observat ca in RO nu se face service la electronica telecopului si tot in DE se trimite la reparatii. Pacat ca, comerciantii nostri nu sunt macar la fel de flexibili ca cei din DE, ca asa mi-ar fi convenit sau cumpar din RO. Poate totusi vor deveni mai receptivi...


Cer senin.
Sus
mak
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Ian 2009
Mesaje: 1205



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 09 Apr 2010 09:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da-mi te rog detalii legate de plata la livrare pentru Teleskop Service, e prima data cand aud.

Legat de C11 ASGT, nu stiu daca e foarte ok. M-am interesat si eu de ea si toata lumea a zis ca e fortata combinatia chiar si pentru vizual. Am replicat ca e totusi oferita de producator, iar raspunsul pe care l-am primit a fost ca chiar daca C11 poate fi montat pe ASGT, asta nu inseamna si ca face treaba buna combinatia asta. Cineva chiar a zis ca s-ar putea sa am probleme cu cei de la A.I.T.A.M. (Asociatia Impotriva Tratamentului Abuziv al Monturilor). Mi s-a recomandat cel putin EQ6 pentru C11.

Inca ceva: ai vazut in realitate C11 CPC sau C11 ASGT?
Sus
cudjo66
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Feb 2008
Mesaje: 240

Motto: Drumul cel mai drept este cel care coteste la momentul oportun

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Apr 2010 13:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am comandat de la Astroshop si mi-au dat plasa. Cand trebuia sa primesc marfa mi-au zis ca nu au pe stoc.

Avantajul din Romania este ca instrumentele sunt verificate la fata locului si e doar riscul transportului de cateva sute de km.

Exista o solutie mai buna decat din Germania: te duci sa il iei personal din Romania. Benzina nu te costa cat taxele de transport din Germania (cam 100 de euro) si poti sa il vezi/verifici/incerci si platesti pe loc.

Oricum daca vine din Germania nu o sa poti sa verifici coletele in fata carausului decat dupa ce platesti pentru ca altfel nu le desigileaza.
Si e mult mai greu de urmarit problema intr-o tara straina.

Eu zic ca firma de care vorbesc (din Romania) e o firma serioasa, care lucreaza cu acte in regula si nu isi bate cuie in talpa pt. o suma de bani relativ mica in comparatie cu instrumente de zeci de mii de euro pe care le aduce la comanda.
Eu am avut incredere si as repeta oricand experienta.
Dar fiecare e liber sa faca ce vrea.

O zi buna si (mai) mult curaj.

_________________
CPC 800 GPS
Sus
moromete20ro
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Apr 2010
Mesaje: 30



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 09 Apr 2010 14:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu i-am cerut informatii unui domn Wolfgang Ransburg de la Teleskope Service despre CPC 1100 si C11 ASGT, si mi-a zis urmatoarele:
- preturi: CPC 1100 la 2898 Euro (inclusiv TVA), C11 ASGT la 2299 Euro (nclusiv TVA), C11 OTA la 2250 Euro (nclusiv TVA)
- cost livrare prin UPS in Romania pt CPC 1100: 45 Euro
- plata integrala la livrare in manutza soferului de la UPS, numita "cash on delivery".

Ca veni vorba de costuri, se observa ca acum montura ASGT ti-o da Celestron cu 50 Euro, adica cam gratis. Asa, eu zic ca nu mai conteaza ce spun altii de EQ6 pt vizual, nu foto. Inclusiv nea Rod Molise in cartea lui zice ca C11 ASGT e ok pt vizual, la foto insa e masochism. Conditia e echilibrarea facuta klumea.

Legat de chestia plata integrala la livrare si costul transportului pana in RO, arunca un ochi si aici: http://www.astroshop.eu/shipping.

Iti mai recomand sa te uiti si aici http://www.celestron-nexstar.de la sectiunea Aktuelle Preisliste din dreapta, pt produsele Celestron. Pt preturi la produsele Meade, arunca un ochi aici http://www.meade.de/en/products/telescopes.html.

Eu zic ca ar trebui sa fie interesata lumea si de cum si cat plateste si cum primeste marfa, nu doar de a primi efectiv ceea ce-i intereseaza. Pe scurt, nu trebuie platit la repezeala si oricum, numai sa ai mai repede instrumentul.

Dupa ce faci un calcul in lei la cursul Euro-Leu de azi si vezi ca se poate plati si integral la livrare, care nu e tocmai scumpa pt ~2000 km, sa-mi spuneti si mie de ce as mai cumpara din Romania, unde tre sa platesc in avans si e si mai scump in lei? Ce avantaje am eu ca si cumparator, daca tot platesc mai mult si in avans pe deasupra?

Cat priveste marimea unui C11, nu-s speriat pt ca refractoru meu de 5" e f9, adica are 1300mm lungime cu diagonala montata. Nu-i deloc mic refractorul asta, dar arata superb, e un "big gun" cand il indrept catre astre. Montura e un LXD75, deci la fel ca un ASGT (CG5 GT). Practic C11 va fi mai mare in diametru, dar la jumatate ca lungime fata de refractoru meu, ceea ce e ok pt mine.

Grija mea mare insa e legata de greutatea unui CPC 1100, tub optic + montura de 30 kg. Aici ma ia groaza. Nu-s convins ca-l pot hurdubani des, desi multi de pe Cloudynights zic ca e mai usor de carat decat pare pt ca sunt amplasate destept manerele monturii si se distribuie greutatea cu cap cand il ridici. Iar ca sa ma apuc de culturism numai pt atat, iaca pas.
Oricum o dai, un OTA de C11 la 12,4kg e considerabil mai usor decat un CPC 1100 de 30kg, fara trepied care are si el vreo 8-9kg. Insa CPC-ul are avantajele lui care ma atrag, mai ales SkyAlign (simplu si rapid). Montura ASGT are All Star Polar Align, adica poti face punerea in pol destul de precis fara sa trebuiasca sa vezi steaua polara. E suficient sa te folosesti de o busola pt o orientare grosiera a monturii catre nord.
Sus
mak
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Ian 2009
Mesaje: 1205



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 09 Apr 2010 14:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si eu am cumparat C8-ul si montura ASGT de la TS tot din aceleasi motive ca si tine. Nu stiam insa de "cash on delivery". E interesant ca nu sunt taxe suplimentare la metoda asta de livrare.
Wolfi Ransburg e chiar patronul si e super de treaba. N-am avut niciodata probleme cand am cumparat de la TS.

Mie mi se pare mare C11-le (mai ales CPC-ul), dar e adevarat ca nu m-am batut cu un refractor de 1,3m Laughing .

Orice ai lua, sa il stapanesti sanatos.
Sus
moromete20ro
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Apr 2010
Mesaje: 30



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 09 Apr 2010 14:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sunt de acord cu ce zice cudjo66, in sensul ca la Astroshop sunt neseriosi (nici nu mi-au raspuns la emailuri) si ca nu poti verifica coletul inainte de a plati, dar asta e valabil si in RO. Cat priveste benzina, daca esti la cateva sute de km departare de sediul magazinului online din RO, o sa ai costuri de cel putin 100 Euro dus-intors, cu sau fara cazarea pt o noapte. Depinde de distanta dintre vanzator si cumparator in RO.

Cat priveste firma de la care ai cumparat tu CPC-ul, pot sa confirm si eu ca sunt seriosi, numai ca vor plata integrala in avans si pt mine nu e convenabil. In rest, numai de bine despre Starmax, ca si despre cei cu Astromagazin.ro de altfel.

In ceea ce priveste Teleskope Service, eu tind sa ed ca-s seriosi si nu se compara cu Astroshop. Cel putin mi-au raspuns prompt si la obiect la toate emailurile, iar preturile sunt mai mici decat la noi.
Sus
moromete20ro
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Apr 2010
Mesaje: 30



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 09 Apr 2010 15:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

mak a scris:
Si eu am cumparat C8-ul si montura ASGT de la TS tot din aceleasi motive ca si tine. Nu stiam insa de "cash on delivery". E interesant ca nu sunt taxe suplimentare la metoda asta de livrare.
Wolfi Ransburg e chiar patronul si e super de treaba. N-am avut niciodata probleme cand am cumparat de la TS.

Mie mi se pare mare C11-le (mai ales CPC-ul), dar e adevarat ca nu m-am batut cu un refractor de 1,3m Laughing .

Orice ai lua, sa il stapanesti sanatos.


Mak, taxe suplimentare nu vad de ce sa fie ca RO e in UE din 2007. Daca tot ai cumparat instrumentul de la TS, plata nu ai facut-o integral la livrare curierului?

Cat te-a costat transportul si cam cat a durat de la lansarea comenzii?

Instrumentul l-ai primit intr-o stare buna, era bine ambalat ca sa reziste la busituri?

Ar fi util daca mi-ai da niste detalii despre cum e sa cumperi de la TS.
Sus
mak
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Ian 2009
Mesaje: 1205



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 09 Apr 2010 15:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ma refer la taxe legate de ramburs. La noi, daca trimiti din Bucuresti catre provincie, sunt taxe suplimentare de ramburs pe langa transportul propriu-zis.
Plata am facut-o anticipat, iar coletul a venit in 4 zile. N-am avut niciodata probleme. Cumpar pe internet cu plata in avans de vreo 6 ani si nu am avut niciodata probleme. E adevarat insa ca nu las curierul sa plece pana nu verific cum a ajuns marfa.

Legat de ambalaj, a venit cu ambalajul original care a mai fost bagat intr-o alta cutie groasa. Am verificat si colimarea si era perfecta, chiar daca a venit din China in Germania si de acolo la mine.

P.S. Cred ca am luat-o pe aratura rau cu off-topic-ul.
Sus
Emil
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Aug 2007
Mesaje: 1269



Localitate: Fuerstenfeld

MesajTrimis: 12 Apr 2010 17:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

TS ofera si discount daca stiti cum sa negociati... Twisted Evil
Asta asa ca idee colaterala si off-topic

Numai bine
Emil

Iar Wolfy nu este chiar intotdeauna corect, rar mai are si scapari...sunt client al TS de circa 3 ani (nu intru in detalii decat off-line)
Sus
moromete20ro
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Apr 2010
Mesaje: 30



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 12 Apr 2010 19:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Emil a scris:
TS ofera si discount daca stiti cum sa negociati... Twisted Evil
Asta asa ca idee colaterala si off-topic

Numai bine
Emil

Iar Wolfy nu este chiar intotdeauna corect, rar mai are si scapari...sunt client al TS de circa 3 ani (nu intru in detalii decat off-line)



Emil, multumim pt informatia utila. Daca se poate, m-ar interesa sa-mi dai niste detalii in plus despre discount si "scaparile" de la TS pe adresa moromete20ro@yahoo.com, avand in vedere ca faci cumparaturi de ceva timp de la Wolfy.

On topic: Ar fi frumos daca s-ar comercializa instrumente CPC 1100 EdgeHD de vreo 20kg maxim si pana in 2500 Euro, cu cooler inclus, iar OTa-ul sa fie montat pe sine Vixen/Losmandy Cool
Pentru cei care au refractoare acromate de la 4" in sus, le recomand cu caldura filtrul Baader SemiApo care mi se pare foarte eficient, facand un refractor ED (semi-apo) cam inutil raportat la pret, cel putin la observatiile planetare.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3

Download topic
Pagina 3 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact