Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
ic2118_emil_web.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224519
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Vreau sa fac o surpriza!


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
thebubu
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2010
Mesaje: 2

Motto: BE HAPPY!!!

Localitate: Iasi

MesajTrimis: 04 Iun 2010 09:39 Download mesaj
Titlul subiectului: Vreau sa fac o surpriza!
Raspunde cu citat (quote)

Voi sunteti singurii care ma puteti ajuta!!! Smile

Stiu ca ma veti intelege pentru ca va iubiti parintii la fel cum ii iubesc si eu! Vreau sa ii fac cadou tatalui meu la aniversarea a 70 de ani un telescop, sunt hotarat sa aloc in urmatoarele 30 zile o suma cuprinsa intre 40 si 70 milioane lei, aici gandindu-ma si la eventualele accesorii. Dar pentru ca numai bogatii isi permit sa faca greseli m-am gandit sa va cer ajutorul si sa va multumesc anticipat! Si, daca se poate, sa imi spuneti EXACT modelul PE CARE L-ATI CUMPARA CHIAR DUMNEAVOASTRA CU BANII ACESTIA, pentru ca detaliile tehnice s-ar putea sa ma dezorienteze, desi sunt binevenite si acestea, intotdeauna mi-a placut sa invat!

Va doresc numai bine si multa sanatate familiilor dumneavoastra!
Cu respect, Radu

P.S. Mentionez ca a construit singur 3 telescoape, dar nici unul de un rang deosebit, stiu ca a muncit mult, a citit mult, a facut comanda de oculare, dar produsul final nu s-a ridicat la nivelul asteptat. Si mai stiu ca ar dori sa studieze bine sistemul solar in primul rand (Luna, Soarele), cometele daca s-ar putea, eventual sa faca fotografii... Nu stiu efectiv daca cere prea mult ... dar ce bine ar fi daca produsul achizitionat ne-ar depasi si cele mai mari asteptari!
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3541



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 04 Iun 2010 12:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca a construit 3 telescoape inseamna ca-i place se mestereasaca .
Si eu construiesc asa ca pot spune ca nu m-ar tenta sa am un telescop facut de firma nu m-ar bucura prea tare sa primesc gata facut.
Iti pot oferi un set de oglinzi (primara +secundara) de calitate facute de mine ( cu peste 20ani de experienta) in atelierul propriu.
diametru la alegere intre 100- 300mm sau chiar 400mm f/4- 8.
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 04 Iun 2010 13:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un telescop "comercial", de peste 40 de ani fabricat, incat deja este un simbol in SUA. Un Celestron C8 S-GT:

http://www.skywatcher.ro/Cel/c8sgtxlt.htm
si mai raman bani si de accesorii

sau ceva mai mare precum acesta http://www.skywatcher.ro/Cel/c914sgtxlt.htm, dar nu mai intra si accesorii

Avantajele lor: compacte si relativ mari in acelasi timp, plus montura complet automata care ofera satisfactii imediate dupa instalarea ei, 40000 de obiecte pot fi gasite automat.

La banii astia exista si alte variante de telescoape mai simple si mai mari precum Dobsonurile (pe care sunt sigur ca le va recomanda cineva), adica acestea http://www.skywatcher.ro/dobson_sw.htm, dar nici un Dobson nu e atat de versatil, universal si compact precum un telescop Schmidt-Cassegain pe o montura automata cu goto.

_________________
Horatius
STARMAX Astronomie

Importator oficial Celestron, Baader Planetarium, PlaneWave, Sky-Watcher, Vixen, Lunt, Explore Scientific, ATIK
www.skywatcher.ro
www.starmax.ro
Sus
Cristi M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2007
Mesaje: 273



Localitate: Bologna, Italy

MesajTrimis: 04 Iun 2010 14:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai bine il intrebi pe tatal tau ce anume si-ar dori. Cand sotia imi face cate un cadou mai "tehnic", as fi preferat sa-mi fi spus inainte; din aceeasi bani as fi ales altceva de fiecare data Very Happy

Daca ar fi dupa mine, din acesti bani mi-as lua un sistem cassegrain 8'', insa daca as sta la curte, cu siguranta as opta pentru un set de oglinzi de 16'' sau 18''
Sus
auriga
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2008
Mesaje: 2114



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 04 Iun 2010 14:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

daca a construit telescoape, cu siguranta are afinitati spre un anumit (tip de) instrument.

arata-i "din intamplare" http://scopecomics.com si poate iti va spune dansul din ce categorie face parte.

eu banuiesc (la aceasta varsta) ca un telescop automatizat montat permanent ar fi cel mai recomandat (un cassegrain sau un refractor), totusi daca ii plac mult dobsonurile, m-as chinui sa-i fac rost de unul de top, gen obsession, teeter, webster, starmaster, etc sau unul facut de atmisti romani (probabil mai usor de procurat).
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 04 Iun 2010 21:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

thebubu,

ar fi bine sa ne spui ce fel de telescoape a construit tatal tau, ca poate din astea deslusim ce fel de telescop i-ar place.

Din pacate incep sa invat si eu ce inseamna varsta, si cred ca cel mai bine as opta pentru recomandarea lui Horatius.

_________________
Dragos N
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 04 Iun 2010 22:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

thebubu,

ar fi bine sa ne spui ce fel de telescoape a construit tatal tau, ca poate din astea deslusim ce fel de telescop i-ar place.

Din pacate incep sa invat si eu ce inseamna varsta, si cred ca cel mai bine as opta pentru recomandarea lui Horatius.

_________________
Dragos N
Sus
thebubu
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2010
Mesaje: 2

Motto: BE HAPPY!!!

Localitate: Iasi

MesajTrimis: 05 Iun 2010 08:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

am citit cu mare interes raspunsurile dumneavoastra si va multumesc, voi raspunde la toate mesajele:

Stanescu Octavian - ce bine ar fi fost daca ar fi luat legatura cu dumneavoastra acum 5 ani! ar fi economisit o groaza de timp, bani si energie, multumesc oricum pentru oferta! elanul i s-a mai domolit, sanatatea s-a mai subrezit, in momentul asta ar dori sigur doar un instrument bun-bun si sa urmareasca cerul, doar atat, sunt ferm convins ca toate oglinzile IOR, tuburile cu vopsea mata neagra, tuburile de carton si trepiedele proprii le-ar da imediat pentru un singur instrument!

horatius - caracteristicile si descrierile telescoapelor sunt deosebite, iata o baza clara de plecare! am mai navigat un pic si am ajuns la pagina aceasta, cred ca aici s-ar putea gasi raspunsul final: http://www.skywatcher.ro/oferte.htm ... cu un mic-mare efort cred ca as putea creste suma investita (spre 100 milioane)! astept si alte exemple cu mare placere si as ruga pe toata lumea sa spuna care dintre cele 4 telescoape de pe pagina are raportul pret-calitate cel mai bun!

Cristi M. - m-am gandit si eu la asta, sper ca nu v-ati certat sotia prea tare! Very Happy
Tata sta la 30 km de oras, nu sunt comune apropriate prin preajma, nu este lumina artificiala care sa deranjeze, multumim si primarului cu ocazia asta , din punct de vedere "astronomic" e primarul perfect, avem si un deal inalt, ce mai, conditii deosebite cred eu! nu am inteles exact cu oglinzile, am transformat eu in centimetri dar tot nu ma dumiresc, puteti va rog sa imi dati un exemplu clar de pe net, in romana, in engleza, cu pret, fara pret, numai sa vad care ar fi modelul! daca ar fi sa fac o comparatie cu masinile, daca cineva s-ar astepta cel mult la un Logan si noi am veni cu un Audi sau BMW... cred ca nu ar sta foarte mult suparat pe noi! Smile

auriga - senzational site-ul, m-am distrat bine de tot cu imaginile respective, iar expresia "din intamplare" e nemaipomenita! Rog respectuos din nou un exemplu CLAR de pe net... sau chiar mai multe exemple pentru a putea sa le compar!

dragos.n - of, aici e mai greu cu detaliile tehnice pentru mine! Pot spune doar ca - si puteti rade ca nu ma supar - "piesa de rezistenta" e mare, are vreo 2 metri lungime, albastru, are si trepied, are si un fel de luneta cautatoare, diametru vreo 30 cm, destul de gros, te uiti prin lateral cumva... of, tare-i greu! trebuie neaparat sa va spun ca tata are probleme cu ochii, are operatii de cataracta la ambii ochi, asa vede bine in general, dar are nevoie de vreo 4 perechi de ochelari care ii tot schimba, si aia cu lentile groase... poate si asta o fi cauza de tot nu nimereste la oculare, la claritate, se tot sterge la ochi, cred ca daca vedea perfect de mult facea un telescop cat de cat bun! Ma tot gandesc cu frica ca daca nici cu un telescop "adevarat" nu poate vedea, eu nu stiu ce legatura este intre ochiul uman si atatea dioptrii si lentile, adica lentile de ochelari si lentilele-oglinzile de la telescop nu se incurca reciproc? asa se tot chinuie, mai mult de o Luna cam neclara si cateva cratere si o stea... acolo, un punctisor luminos tremurand, nu prea am vazut prin telescopul lui. Si apropo de varsta, timpul trece foarte, foarte repede... Tare ar vrea sa vada macar un Saturn, un Jupiter, credeti-ma ca of-ul asta vine din inima!

*** Indraznesc sa va rog sa imi recomandati si un fel de lista cu accesorii de care ar avea nevoie, exemplul la care ma gandesc fiind cu studierea soarelui, unde sigur ai nevoie de filtre speciale. De ce altceva ar mai avea nevoie? Si ma mai incurc la caracteristicile telescopului, de exemplu, Celestron Advanced C8 S-GT XLT, spune de monturi controlate prin calculator, de upgradari, de porturi, ce fac, ma duc cu calculatorul pe deal? Sau raman pe langa casa si imi "trag" un prelungitor lung sau un laptop? Un lucru e cert, trebuie sa pun mana si eu pe carte si sa devin, daca nu un "as", macar un "popa"!
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 05 Iun 2010 12:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Celestron C-8S GT sau C9 1/4S GT sunt destul de bune pentru ce ai tu nevoie. Nu iti trebuie computer, ca au ele, si dupa ce faci o aliniere, adica le pui bine pe cateva directii, steaua polara, si inca una sau 3 stele, se vor duce singure unde le spui tu. Adica pe ce stea, pe ce nebuloasa, galaxie sau planeta vrei. Important e ca odata prins obiectul, telescopul il va urmarii mult timp, si tatal tau va putea sa vada bine.

Filtre solare poti sa iei de aici

http://magazin.telescop-expert.ro/filtru-solar.html

Iti mai trebuie oculare bune. Aici e mai complicat, pentru ca trebuie sa iei ceva cu relief de ochi mare - adica distanta de la ochi la ocular- ca tatal tau sa le poata folosii cu ochelari, dar in general astea care au relief mare, la 18-20mm, au o problema. Daca nu ti ochiul fix in centru, nu mai vezi nimic. Eu am aratat Luna si Jupiter multor oameni, si tineri si foarte in varsta, si unii aveau mari probleme sa nimereasca punctul de unde poti vedea. Oricum, focala lunga a celor doua instrumente specificate te ajuta, ca nu ai nevoie de oculare foarte puternice, cu focala mica. Ca sa stii, marirea se calculeaza impartind focala instrumentului la cea a ocularului.
O sa ma gandesc la ce ar fi bun si o sa revin cu recomandari mai exacte, dupa ce te hotarasti ce telescop cumperi.

Iti mai tebuie un filtru pentru reducerea luminii de la Luna. De aici

http://www.skywatcher.ro/Baader/filtru_polariz.htm

poti sa iei cele duble, de 1,25''.

Ti-ar mai trebui si un atlas, ca sa poti sa te orientezi pe cer fara computer, si sa gasesti stelele de care telescopul are nevoie pentru a se orienta la inceput. Iti recomand asta

http://magazin.telescop-expert.ro/atlas-stelar-starguide.html

Ar fi foarte bine, ca atunci cand comanzi telescopul, sa ceri vanzatorului sa iti dea si o iesire pentru diagonala de 2 tzoli, si evident o diagonala de 2''.
Asta te va ajuta sa poti pune oculare cu focala lunga, care iti vor da campuri vizuale mai largi. In cazul in care are asa ceva, e bine sa iei filtrul pt Luna pe 2''.

_________________
Dragos N
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 05 Iun 2010 20:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Permiteti-mi o opinie,doua,ca nu mai sunt tinerel nici eu.
La 70 de ani nu prea mai ai energie pentru telescoape Dobson gigante,sa cari componentele cu roaba si sa le surubaresti vreo doua ore,mai ales d-alea care necesita scara,sa stai spanzurat la patru metri inaltime.
Daca are omul o pupila de 5mm e bine,nu prea cred ca se mai potrivesc nici RFT-urile si in general campurile largi.
Un telescop compact,gen SCT cu GO TO,cu montura azimutala neaparat,nu ecuatoriala,ca-i si voluminos si obositor si enervant de pus in statie.Rotatia campului e irelevanta aici.
Recomandarea mea: un SCT de 20 cm ,cu GO TO,cu un set bun de Plossl-uri (incap din banii astia linistit 4 Plossl Tele-Vue),cu o diagonala tot TV si un filtru solar.
the bubu
orice ai cumpara ,sa fie usor ca greutate,sa fie mic ca volum,sa fie usor de utilizat,sa fie de calitate dar cat mai puternic ,optic vorbind.SCT-ul de 20 cm cu GO TO este raspunsul.
Urez tatalui tau sa fie sanatos,sa se bucure de instrumentul pe care-l vei cumpara.
Ca-mi vine sa te iau fiu de suflet Very Happy !
(Sper ca nu te supara o gluma!).Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2247



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Iun 2010 09:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu strica sa ne spui daca o sa il cari la fiecare iesire sau o sa-l pui undeva fix. Si poate daca tatal tau are o preferinta pentru anumite obiecte de pe cer.
Si mai conteaza si de unde observi, daca este sau nu poluare luminoasa.
Numai bine!
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5508

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Iun 2010 10:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In urma cu 2-3 ani am purtat o discutie mai ampla cu unul din dealerii de optica astronomica de la noi.
Unul din subiectele abordate a fost si ce fel de optica este preferata pe categorii de varsta.
Ei bine, pentru userii trecuti de a doua tinerete concluziile au fost foarte clare si se potrivesc aproape ca o manusa cu ceea ce a scris Mircea mai sus:
Citat:
orice ai cumpara ,sa fie usor ca greutate,sa fie mic ca volum,sa fie usor de utilizat,sa fie de calitate dar cat mai puternic ,optic vorbind.

Cu o specificatie din partea mea, GoTo-ul nu e strict necesar, uneori poate sa enerveze mai mult decat sa ajute, un om in varsta apreciaza mult si gradul de independenta pe care il are in fata instrumentului.
Sper sa ajute in luarea unei decizii Smile
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 06 Iun 2010 13:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

As vrea sa subliniez ce le scrise mai sus de zoth.

Intradevar, de la o varsta, complicatiile aduse de un sistem electronic care cere un numar de pasi pentru a putea fi folosit pot deranja, sau chiar opri utilizarea de catre un om mai in etate.

Conteaza insa si daca telescopul va fi pus la punct fix, de unde nu va mai fi miscat, sau va fi scos din casa la fiecare observatie.

Asa ca e posibil ca o combinatie mai buna sa fie un SC de 8 si o montura azimutala, mult mai simplu de utilizat, cum este asta

http://instrumenteoptice.ro/produs_i.php?cod=SWAZ5-NEQ5

sau asta

http://instrumenteoptice.ro/produs_i.php?cod=AZ4-NEQ5

Evident, o montura cu GoTo usureaza mult observatiile, si daca poate fi pusa intr-un loc, si lasata acolo, de la o observatie la alta, iar tatal tau se descurca sa ii faca initializarea, care se face in mai multi pasi, atunci e ok.

O alta varianta, mai simplu de utilizat, la care trebuie sa apesi un buton, dupa care sa astepti 10 minute pana ea isi face singura toata procedura de aliniere, cu ora ,orizont, coordonate, si stele de referinta, ba chiar iti si povesteste - in engleza - ce vezi pe cer, este asta

http://www.apm-telescopes.de/meade-telesko...76318.html

Sau asta, un pic mai mica dar mult mai ieftina

http://www.apm-telescopes.de/meade-6-lt-sc...79876.html

Evident, comanda pentru a merge pe un anumit obiect se face tot din taste, ca la orice montura GoTo.

_________________
Dragos N
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact