Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Montura_tip_Vixen_Porta-1.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224014
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Instructiuni si tipīs utile INAINTE a cumpara un telescop


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
aecrimla
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Sep 2006
Mesaje: 142



Localitate: romania

MesajTrimis: 18 Oct 2006 22:48 Download mesaj
Titlul subiectului: Instructiuni si tipīs utile INAINTE a cumpara un telescop
Raspunde cu citat (quote)

Link-ul merita + continutul, zik eu mai mult decat aprecieri pozitive, shi daca s-ar putea crea un direct conect link pe pagina principala sau pe forum ca un topic inchis, cred ca va oferi multe sfaturi "incepatorilor".

link:

http://www.scopereviews.com/begin.html

CAVOK

_________________
CAVOK
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 07 Dec 2006 19:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In cazul in care cumparati un telescop (indiferent de tipul constructiv), de la o persoana particulara, poate fi un mare avantaj pentru voi cumparatorii, il puteti testa mai bine. In privinta firmelor particulare, nu cunosc, poate unele dintre ele ofera posibilitatea unor teste stelare, efectuate seara inainte de cumparare, la cele din tara ma refer, doar nu veti merge peste mari si tari Laughing

Testele stelare efectuate in conditii medii de turbulenta atmosferica, folosind grosismente medii spre mari G=1..1,5*D[mm], pot evidentia foarte usor calitatea (uneori indoielnica) a oglinzilor principale, in special evaluarea calitatii parabolizarii.

Testul ar fi urmatorul:

Instrumentul trebuie introdus in mediul ambiant (o terasa, balcon mai mare etc.) cu ~30min..2ore (in fct. de tipul si marimea lui) inaintea observatiei.
Trebuie sa fie colimat pe timp de zi, folosind un tub colimator (contine un recticul si un orificiu mic prin care se priveste) - asta e treaba vinzatorului.
Observati o stea de magnitudine m=1,5..2, focalizati imaginea pina steaua ajunge la dimensiuni minime. Daca discul de difractie se vede continuu si arce ale inelelor se vad des, atmosfera permite asfel de teste.
Deplasati ocularul (din focuser) inainte si inapoi 3..6 milimetri, observind asfel imaginile intra si extra focale. Ce puteti vedea:

1. Imaginile intra si extra focale sint la fel - discuri cilindrice avind coroane concentrice (alternative, mai palide si mai luminoase)
Rezultat: optica este buna.

2. In cazul reflectoarelor (in special), imaginile intra/extra difera aparind o zona exterioara mai luminoasa (pt. intra) respectiv o zona centrala mai luminoasa (pt. extra) - aspectele astea doua pot aparea si invers.
Rezultat: e clar oglinda principala are aberatie de sfericitate, e sub/supra corectata prin parabolizare (fiind "sub" poate a fost lasata sferica, atunci cind necesita parabolizare)

3. Imaginile intra/extra apar sub forma unor elipse, directia axei mari oscilind cu 90 deg, intre cele doua pozitii extreme.
Rezultat: - rotiti ocularul, daca si elipsa se roteste, schimbati-l si repetati testul;
- daca elipsa nu se roteste, sint sanse f. mari ca oglinda principala sa fie asimetrica producind astigmatism (un defect grav)


Bineinteles testele de laborator sint mai importante, dar asfel putem verifica optica telescopului fara a dispune de aparat Foucault, sau cine stie ce alte dispozitive.

Defectele astea sint comun intilnite in newtoniene (in special la cele "rapide", cu F/D<6), va recomand sa solicitati asfel de teste inainte de procurare, chiar si firmelor particulare.
Concurenta duce spre preturi mai mici, dar de multe ori si calitatea opticii sufera considerabil.
Sus
radu_bug
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Noi 2008
Mesaje: 2

Motto: never say never

Localitate: IASI

MesajTrimis: 24 Noi 2008 15:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

ma numesc radu si cum se apropie mosul cu cadourile m-am gandit sa fac si eu un cadou baiatului meu si anume acesta

http://www.comenzi.ro/product_info.php?cPa...ts_id=1231

acum eu nu ma prea pricep la caracteristicile telescopului si nici ale microscopului , de aceea va cer o parere in sensul asta . ce as putea vedea cu telescopul ? cat de departe ? la fel si cu microscopul . si nu stiu de ce e asa de scump la noi pt ca cithul asta combo in afara costa doar 26 $ fara binoclu si cu tot cu taxe de transport ar ajunge sub 50 de $ cred .
ps . recunosc ca si pe mine m-ar tenta un cadou de asta Razz
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Cãlãrasi

MesajTrimis: 24 Noi 2008 16:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In afara toate sunt muuult mai ieftine. Nu se pune problema cat de departe vezi. Ca daca te uiti pe cer intr-o zona lipsita de stele, vezi la infinit si cu ochiul liber. Dar luand in calcul luminozitatea obiectelor din coltul nostru de univers, poti vedea si obiecte situate la zeci de milioane de ani-lumina. Sunt mai multi factori care influenteaza ce poti sa vezi. Cu o astfel de luneta, veti vedea in principal roiuri de stele, Luna, cateva planete (Jupiter cu slabe detalii pe el, Saturn cu inelele, Venus cu forma in functie de faza in care se afla). Din galaxii veti vedea M31 (Andromeda), iar din nebuloase le veti vedea pe cele mai stralucitoare: M42 din Orion, iar vara cateva prin Sagetator. Puteti sa treceti intr-o seara pe la mine sa va arat ce puteti vedea cu un binoclu. Comparativ cu imaginile prin care le veti vedea prin binoclul meu, prin acel telescop pe care doriti sa il cumparati, veti vedea imaginile mai mari si mai intunecoase.
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Bianca Sala
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Mai 2009
Mesaje: 17

Motto: Watch the stars and from them learn! (Albert Einstei)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 15 Mai 2009 19:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am un binoclu 10X50 de care sunt chiar foarte multumita. Cool Pot sa spun ca imi place chiar mai mult decat telescopul... Laughing
_________________
Suma inteligentei pe planeta e constanta, populatia se afla in continua crestere.
Sus
Ciprian
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Aug 2010
Mesaje: 7



Localitate: Seattle, SUA

MesajTrimis: 24 Aug 2010 09:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Chiar si cu ochiul liber se poate vedea la distante foarte mari.
Dintr-un loc fara poluare luminoasa, se poate vedea M31 (galaxia Andromeda) care e la mai mult de 2 milioane ani lumina de noi.
Nu se pune problema distantei la care putem vedea printr-un telescop, ci a cat de multa lumina aduna acel telescop - adica un telescop de dimensiuni rezonabile o sa permita vizualizarea unor stele atat de putin stralucitoare, incat nu pot fi vazute cu ochiul liber (sau binoclul).

Sunt o gramada de sfaturi pe Internet referitoare la telescoape pentru incepatori (in engleza)... dar consensul este ca dimensiunea/diametrul conteaza cel mai mult. Apoi vin alti factori: tripodul trebuie sa fie bun (adica sa nu se miste dupa ce am indreptat telescopul intr-o anumita directie) si telescopul sa aiba eventual un "finderscope"(ochean) bine aliniat. In felul asta putem indrepta telescopul mai usor spre obiectele ceresti pe care vrem sa le vedem.
Daca stiti unde sa va uitati si aveti un cer intunecat (fara poluare luminoasa), merita sa va uitati cu binoclul la M31 (galaxia Andromeda). De altfel un binoclu 10x50 poate fi folosit si la privit alte obiecte gen M45 (Pleiades), M44 (Beehive Cluster), M42 (nebuloasa Orion), craterele de pe luna sau Jupiter cu lunile sale. Ca sa localizati obiectele astea, puteti folosi o aplicatie de planetarium sau o planisfera.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact