Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
jupiter_09_01_16.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224471
Numar de utilizatori inregistrati: 2832
Cel mai nou utilizator inregistrat: ALEXION
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Refractor Synta 150mm f/5 (si clonele)


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
mak
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Ian 2009
Mesaje: 1205



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 04 Ian 2011 10:23 Download mesaj
Titlul subiectului: Refractor Synta 150mm f/5 (si clonele)
Raspunde cu citat (quote)

E cineva care a avut sau are asa ceva in dotare sau macar s-a uitat vreodata printr-un astfel de instrument?
Ma intereseaza si detalii tehnice ca tipul de obiectiv (Fraunhofer banuiesc), cat de bine este corectat si executat etc. Am vazut ca obiectivul nu se poate colima (nu sunt sigur de varianta de la Bresser insa).
Ma intereseaza pentru observatii deep-sky si camp larg, e evident pentru mine ca la observatii planetare nu exceleaza.
Am tot fost in cateva randuri la Busteni si in lipsa de seeing bun (nicio banda pe Jupiter la 100X in telescop de 5" tinut afara 3 ore) am facut doar observatii deep-sky. Ma tot intreb ce imagini ar putea oferi un astfel de refractor pe cerul de acolo.
Multumesc anticipat.
Sus
tibi
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Mar 2010
Mesaje: 2



Localitate: Piatra Neamt

MesajTrimis: 30 Ian 2011 01:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut!

Nu am chiar 150 f/5, ci am un fratior mai mic de-al lui, un Skywatcher 120/600. Aberatia cromatica e destul de bine corectata. Vezi un halou albastru-violet in jurul obiectelor, dar nu deranjeaza prea tare. Cand atmosfera e mai potolita, reusesc sa disting doua benzi de nori pe Jupiter. Daca reusesc sa ma trezesc in dimineata asta la 5, incerc si un Saturn.
Refractorul meu a venit cu o prisma Amici 45grd, care atentie insa, introduce un varf de difractie foarte puternic, si anume atunci cand ai sa te uiti la un obiect mai stralucitor (precum Jupiter sau o stea stralucitoare), o sa ti se suprapuna pe obiect o banda luminoasa orizontala, pe o portiune mare a campului vizual. Daca si telescopul pe care vrei sa-l achizitionezi tu vine cu o prisma Amici, iti recomand sa-ti cumperi o oglinda diagonala sau o prisma diagonala ca sa scapi de banda aia luminoasa (atentie, nu inlocui tot cu o prisma Amici, pentru ca, din ce am mai citit, n-ai sa scapi de problema, e ceva legat de principiul de constructie al prismelor Amici).
Daca te gandesti ca scoti pur si simplu prisma Amici si conectezi ocularul direct, cu al meu nu mai pot focaliza, mi-ar mai trebui un tub de extensie de minim 5cm ca sa pot focaliza pe direct.
Nu se colimeazade catre utilizator, vine colimat din fabrica.
Nebuloasa din Orion se vede frumos, nu mai spun de campurile largi de stele. Am pus odata si pe marele cluster globular din Hercule, dar n-am reusit sa rezolv stele individuale. Cu un Newton de 200 reusisem insa sa vad stele individuale in cluster.
Imi place mult varianta pe care o am eu, de 120/600, pentru ca imi incape, cu tot cu montura, in rucsac, si pot cara singur, dintr-un singur drum, telescopul si accesoriile, catre locul de observatie. Cel de 150, evident, poate sa-ti arate mai multe pe cer, carand in schimb un pic mai mult.

Sper sa-ti fi fost de ajutor!
Sus
mak
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Ian 2009
Mesaje: 1205



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 31 Ian 2011 09:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc, mi-am mai facut temele intre timp si am renuntat la idee. Mi-a mai recomandat cineva varianta de 120mm, dar am deja un telescop de 5" si intentionez sa-l pastrez.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact