Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M13.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 226033
Numar de utilizatori inregistrati: 2852
Cel mai nou utilizator inregistrat: andrei.nastaca
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

cine are oculare digitale


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Oculare/Filtre

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
puscasu_g_daniel
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mai 2011
Mesaje: 8

Motto: -


MesajTrimis: 29 Mai 2011 16:30 Download mesaj
Titlul subiectului: cine are oculare digitale
Raspunde cu citat (quote)

scuzati deranjul. nu demult am achizitionat si eu un telescop terestru ceva slabut de x60 cu un zoom de x60 idea e ca as dori sa-i adaptez cumva un aparat photo da dinala ce nu se demonteaca ocularul ( codak C913) asta prima varianta , si 2 m-ar interesa un ocular cu usb am cautat pe net dar foarte scumpe . aveti vreun sfat . multumesc frumos.
Sus
micrenda
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mai 2011
Mesaje: 134



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Mai 2011 22:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut,

Cred ca este nevoie de mai multe informatie...
Cat este diametrul telescopul? Am inteles 60mm si cu focale / oculare care poate sa da 60x
La ce vrei sa faci poze? Target astronomici (planete, nebuloase) sau target terestri?

Pentru sa faci poze cu un telescop si o camera reflex sunt doua modalitate diferite:

Direct focus (scoti ocular din telescop, puni camera la loc de oculare si focusezi cu focusului camerei)
Ocular projection (puni camera si objectiv aproape si setezi camera cu focus la infinit). In acest cas folosesti focus de la telescop. Este foarte util un suport care tine camera in linea cu ocularul.

Cu acest setare, poti sa faci primele poze, la luna, la soare (dar cu filtru solar!!), si lucrurile luminoase (unde expositia nu trebie sa fie mai lung de 1-2 secunde). O chiar statia spatiala internationala Smile (ok... vezi ceva genu asta)

Pentru poze mai sofisticate, trebie sa stii ca incep sa devin mai impegnativ: incepe sa fie nevoie de o montura equatoriala, si de putine mai multa experienta pentru sa faci poze cu expositia mai lunga (pana 15-30 de minute).

Pentru asta este mai bine ca inainte te faci mai multa experienta cu observatie visuali, si in vitorul, dupa ca te pasionezi destul de mult, iti cumpar instrumentele de care ai nevoie.

Pentru camera usb, ceva dragut este asta:
http://www.telescope.com/Astrophotography/.../52175.uts

O seara buna
M.Renda

Ps. Cer scuze pentru eroare de gramatica, dar nu prea vb bine romaneste
Sus
puscasu_g_daniel
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mai 2011
Mesaje: 8

Motto: -


MesajTrimis: 30 Mai 2011 00:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

da pai telescopil e un jiehe de 60 x mentionez ca nu m-am gandit sa explorez planete ... ci doar niste poze undeva la 500 1000 m chiar 200 ca idee fara oculara nu merge aparatul nu vede iar cu ocular folosesc tot zoom0ul pana ca sa vad imagine pe toata circumferinta la fel cum ai spus tu, am incercat o varinta dar cred ca am nevoie de un cablu care sa decalnsez poza ca altfel tremura de numa , si ocularul cu usb l-am gasit si eu dar la 100 e nici nu pot sa ma gandesc Smile multumesc frumos pt sfaturi a si app pt pasiunea asta nu ma ajuta bugetul , altfel mi-asi fi luat un telescop cu tot cu camera.
Sus
micrenda
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mai 2011
Mesaje: 134



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Mai 2011 10:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ca telescop nu este foarte rau. Tot este bine pentru sa incepi Smile

In loc de cablu, cel mai simplu sistem este sa folosești timer-ul.

In acest period este Saturn foarte draguț de văzut. Este înalt și foarte luminos, și la 60x se vede foarte bine. Si dacă mîine diminuata te trazesti la ora 4.00, aproape ultima bucata de luna, este si Jupiter foarte luminos si el.

Pentru sa afli unde il găsești, poți sa folosești software liberu "Stellarium", ca este foarte ușor de folosit.

Cer senin
M.Renda

PS. Chiar daca te par nu prea bun telescopul tau, Galileo a început sa schimba viziune noastă despre universul cu un refractoru de 20mm de diametru Smile
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 30 Mai 2011 10:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut,

Poti sa incerci eventual sa iti construiesti singur un adaptor pentru un webcam (e mai usor decat un aparat foto, cerinte mecanice mai relaxate un pic).
Poti sa incepi de la ceva rudimentar, de genul:

http://www.youtube.com/watch?v=9khTIkwNmW8

Apoi poti sa progresezi in functie de cata indemanare ai.

In filmulet nenea folosea un tub de film. In lipsa, poti sa incerci cu o teava de PVC de evacuare de chiuveta de 32 mm. O sa trebuiasca sa iei teava la smirghel pe exterior pana cand o aduci la un diametru exterior de 31.5 mm, dar se poate.

_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
puscasu_g_daniel
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mai 2011
Mesaje: 8

Motto: -


MesajTrimis: 30 Mai 2011 13:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

micrenda a scris:
Ca telescop nu este foarte rau. Tot este bine pentru sa incepi Smile

In loc de cablu, cel mai simplu sistem este sa folosești timer-ul.

In acest period este Saturn foarte draguț de văzut. Este înalt și foarte luminos, și la 60x se vede foarte bine. Si dacă mîine diminuata te trazesti la ora 4.00, aproape ultima bucata de luna, este si Jupiter foarte luminos si el.

Pentru sa afli unde il găsești, poți sa folosești software liberu "Stellarium", ca este foarte ușor de folosit.

Cer senin
M.Renda

PS. Chiar daca te par nu prea bun telescopul tau, Galileo a început sa schimba viziune noastă despre universul cu un refractoru de 20mm de diametru Smile
Sus
puscasu_g_daniel
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mai 2011
Mesaje: 8

Motto: -


MesajTrimis: 30 Mai 2011 13:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

mersi frumos pt sfat chiar am icnercat cu timer iasa ok dar totusi os a incerc sa caut un cablu sau sa desfac aparatul si sa pun un cablu diresc pe butonul de soot ca la electronic ama pricep hi hi sincer in treaba asta cu viziune apalnetelor sunt nou ma pasioneaza e logic ca e ceva nou si cred ca oricine doreste sa vada ca e acolo sus dar poatea daca o sa-mi eprmit vreodata sa achizitionez ceva calumea cu jucaria asta ma limitez la terestru.
Sus
puscasu_g_daniel
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mai 2011
Mesaje: 8

Motto: -


MesajTrimis: 30 Mai 2011 14:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

da ma inceput deja s afac un adaptor din 2 tevi de teflon si o s ale prind cin 3 puncte si petelescop si pe aparat si intre ele ca sa pot sa reglez aparatul al distanta cea mai buna , deja am reusit s afac cateva poze dar trebuie calbu sau sa afc cu timer ca asa au iesit numa vibratii hi hi hi a si mai ceva trebe sa-i pun niste greutati in fata ca sa dereglat centru de greutate si cand il regelzi pe trepied pe o tinta se duce cu vreun centimertu mai sus ca idee ar merge , pacat ca nu am un aparat cu obictiv demontabil as fi atre curios sa vad daca se vedem mai bine. a si mai ceva trebuie s ale vopsesc negre ca o venit tatamiu si cica daca vrei poze e musai sa vopsesti negru adaptoru ca altfel se fac reflexi in el . offfffffffffff cata munca pt niste poze Very Happy
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9512

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Mai 2011 19:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bine ai venit, Daniel. Sper că la construcții ai mai multă grijă decât la ortografie! Smile Nu ar strica pe viitor să încerci să scrii mai citeț, este o dovadă de respect pentru ceilalți membri ai forumului și o carte de vizită pentru tine. Fără supărare! Cool

Unde ai găsit țevi de teflon? Shocked Tatăl tău are dreptate, și da, pentru niște poze e mult de muncă. Mult mai multă decât îți imaginezi, totul este să nu te lași și să înveți cât mai multe! Spor!

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
puscasu_g_daniel
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mai 2011
Mesaje: 8

Motto: -


MesajTrimis: 30 Mai 2011 20:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu am gasit tevi am nisite bucati pline de teflon pe care le strunjesc pacat ca e alb am avut si negru da sa dus pe alte proiecte, scuze pt literele manacate sau... dar graba o sa postez poze dupa ce termin.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9512

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Mai 2011 20:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Teflonul este mult prea rar și prețios ca să faci din el suporturi. Fă-le din țeavă sau profile de aluminiu mai bine. Și lemnul este bun pentru teste. Graba strică treaba! Smile
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
puscasu_g_daniel
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mai 2011
Mesaje: 8

Motto: -


MesajTrimis: 31 Mai 2011 10:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

ce teste unu si bun asta e primul si ultimul gata asa ramane Very Happy
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 31 Mai 2011 16:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu cumva teflonul acela este, de fapt, poliamida ? Smile

Despre luneta aceea nu stiu ce sa zic, nu am folosit niciodata asa ceva. Probabil este de o calitate de la slab in jos.

Dar pentru ca nu vreau sa par (prea) pretentios (si nici nu prea sunt pentru ca nu imi permite...bugetul), pentru un incepator este bun aproape orice instrument, chiar si un binoclu luat din piata de vechituri. Cu asta inveti sa te orientezi pe cer, care sunt problemele care trebuie rezolvate etc.

Acum, daca ai nevoie de luneta nu pentru a te uita la stele si planete, ci pentru a privi si pentru a face poze prin ea vecinelor din blocul de vis-a-vis, nici asta nu e rau cu conditia sa ne arati si noua rezultatul Mr. Green

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)


Ultima modificare efectuata de catre Laurentiu la 31 Mai 2011 16:33, modificat de 1 data in total
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9512

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Mai 2011 16:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am văzut luneta Jiehe, este o lunetă terestră, arată bine mecanic, ce are slab este trepiedul și montura a-z inclusă. Optica este acceptabilă pe timp de zi, însă fiind o lunetă terestră cu zoom se pierde multă lumină și pentru observații astronomice nu prea e grozavă. Pentru păsări și păsărici sigur este bună! Twisted Evil
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
puscasu_g_daniel
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mai 2011
Mesaje: 8

Motto: -


MesajTrimis: 31 Mai 2011 17:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai multumesc os a va postex cateva poaze dar inca nu am adaptorul terminat hi hi tinem legatura. ce sa zic inca nu-mi permit ceva mai bun
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Oculare/Filtre

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact