Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
adc_110.png
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 226028
Numar de utilizatori inregistrati: 2852
Cel mai nou utilizator inregistrat: andrei.nastaca
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

O mica intrebare


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Oculare/Filtre

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9512

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Ian 2012 13:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Îți recomand călduros să citești câteva din cărțile aflate în biblioteca online de astronomie adresate începătorilor, vei găsi acolo toate informațiile necesare:

http://sarm.astroclubul.org/carti/

Și eu am început cu luneta din lentile de ochelari însă pe post de ocular am folosit un obiectiv recuperat de la o cameră foto pe film care are 40mm focala și o corecție bună a cromatismului. Ca să ai rezultate bune trebuie să folosești o lentilă de ochelari de +0,75 dioptrii (F=1.33m) diafragmată la maxim 20mm. Se pot observa cu ea cratere pe Lună, sateliții lui Jupiter, discul lui Jupiter, inelul lui Saturn, etc. Tubul poate fi un tub din carton de la hârtie de calc, făcut de tine prin rularea și lipirea unor coli de hârtie sau de instalații, din plastic. Pentru întoarcerea imaginii este necesară o lentilă convergentă sau un dublet acromat amplasat la cca 200 mm de ocular spre obiectiv. În secțiunea ATM pe topicul lui tamasflex găsești multe informații, scheme și formule de calcul utile:

http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=512&start=0

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
gabimga1298
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Ian 2012
Mesaje: 14



Localitate: Arad

MesajTrimis: 08 Ian 2012 00:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce ziceti de acest Ocular Zoom 8-24mm Celestron, este bun?
Sus
Adrian Sirean
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Oct 2011
Mesaje: 663




MesajTrimis: 08 Ian 2012 04:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

gabimga1298 a scris:
Ce ziceti de acest Ocular Zoom 8-24mm Celestron, este bun?


S-au spus multe despre aceste oculare. Unora le plac, altora nu. Eu am de spus doua lucruri despre acest ocular:
1. Calitatea imaginii este una foarte buna, fara reflexii si cu un contrast ridicat.
2. Campul vizual, ei aici ar fi o problema. Dupa mine peste 20mm nu este utilizabil pentru ca ai un camp vizual foarte mic de doar 40 grade. Parca te-ai uita pe gaura cheii. Insa de la 20mm in jos campul este decent terminand la 8mm cu un generos camp de 60 grade. Iar daca adaugi in schema si un barlow 2x acoperi cu succes si observatiile lunare si planetare.

Constructia este rigida, frumos lucrat, per total iti da senzatia de calitate. Eu am desfacut un astfel de ocular si am ramas putin surprins: in total avea sase lentile si nu doar patru cum scrie in specificatii, e drept doua sunt dublete, fiecare lentila este acoperita cu un strat antireflexiv pe ambele fete iar marginea lor este complet innegrita.

Oricum al meu este folosit doar la luna si planete, dupa parerea mea ofera cele mai bune imagini, mai bune decat un planetary skywatcher.

Vezi ca sunt mai multe modele in aceasta gama de pret 250-350 ron, si se pare ca toate sunt acelasi lucru doar numele difera: Skywatcher, Celesteron, Omegon etc.

Daca tot vrei un ocular cu zoom de calitate si care sa-l folosesti cu succes pe toata plaja focala orienteaza-te spre acest ocular: http://www.skywatcher.ro/Baader/hyperionzoom.htm.
Ai un camp ceva mai mare 50 grade la 24mm si 68 grade la 8mm, iar calitatea imaginii este deasemenea foarte buna.

Mult succes.
Adrian
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9092

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 08 Ian 2012 18:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Der Pirate
Multumim,excelente observatiile tale despre acest ocular zoom,o clasa de oculare prea putin cunoscuta si raspandita.
Cu o exceptie despre care scriu mai jos.
E o chestiune de gust personal atunci cand definesti un ocular de 40 grade drept foarte mic si vorbesti de efectul ''tunel''.
Dar nu este corect ca asemenea informatii sa fie transmise incepatorilor,drept ''fapte bine stabilite de stiinta'' ,fara un disclaimer de genul ''in opinia mea''...
Pentru ca in opinia altora,care poseda telescoape ecuatoriale (nu azimutale ca ale noastre Very Happy ),iar foarte multi le au pe acestea montate in observatoare personale,un ocular cu camp de 30 de grade cum sunt monocentricele TMB merita un pret egal cu cel al intregului tau telescop.
Sau ce s-a vorbim de ortoscopicele Zeiss Abbe,inca si mai scumpe.

Oare ei nu au auzit de efectul ''tunel''?
Campul vizual aparent este un parametru important ,este foarte placut sa beneficiezi de un camp mare dar nu trebuie absolutizat.

Si trebuie ca oamenii sa experimenteze personal ca sa-si formeze opinii bine fundamentate.
Ca sa vorbesc din experienta personala,prin generozitatea lui Alin Tolea dispun de un Radian Tele Vue cu un camp de 60 de grade,cu calitati ortoscopice.O stea dubla stransa va apare rezolvata si pe axa si la marginea campului.Ceea ce nu este cazul ocularului Solid Ramsden realizat de colegul nostru zoth.Acesta deformeaza usurel imaginea la marginea campului vizual (depinde de F/D) si daca in camp exista un obiect foarte luminos,se manisfesta si lumina parazita.Dar exista un ''dar'':la obiectele de mica luminozitate,desi are focalul cu 33% mai lung si deci marirea mai mica decat Tele Vue,ocularul Solid Ramsden rezolva detalii si ofera contrastul pe care nici un alt ocular nu le ofera.
''Deci fiecaruia ale lui'' asa cum a zis si profetul!
Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Adrian Sirean
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Oct 2011
Mesaje: 663




MesajTrimis: 08 Ian 2012 19:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu a scris:
Campul vizual aparent este un parametru important ,este foarte placut sa beneficiezi de un camp mare dar nu trebuie absolutizat.


Perfect de acord.
Primul meu telescop a fost un Dobson Mini 76/300 si care a venit cu doua oculare Hygens 20mm si 4mm si care aveau un camp vizual de 40 grade. Toate erau bune si frumoase, nu m-a deranja nimic la ele, am avut observatii placute cu acest telescop si ocularele sale.
Abia apoi am inteles ca se poate si mai bine si in ce consta acest lucru. Practic intri pe un taram nelimitat. Doar bugetul iti sta in cale. Un camp vizual mare este o delectare in adevaratul sens al cuvantului, practic dispare atat ocularul cat si telescopul. Prima data cand am obsrvat printr-un astfel de ocular m-a luat cu ameteala, parca nu mai aveam pamant sub picioare. Senzatia este de nedescris.
Bineinteles nu ajunge doar campul mare, acesta trebuie sa fie si foarte bine corectat iar aceste lucruri costa enorm pentru bugetul unora dintre noi.

Dar la urma urmei ce facem noi aici este doar sa ne exprimam parerile personale si trebuie luate ca atare. Consider ca pentru a ajunge la o concluzie favorabila fiecare trebuie sa incerce cat mai multe combinatii si sa se opreasca, daca si bugetul permite, la ceea ce ii place cel mai tare.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9092

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 08 Ian 2012 19:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De acord,de aceea este bine ca astronomii amatori de pe forum sa si colaboreze cu cei din zona,sa organizeze observatii comune unde pot testa ''ce n-a vazut Parisul''.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Oculare/Filtre Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3

Download topic
Pagina 3 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact