Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
25508370872_6cd2e85c55_k.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224013
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Seben Star Commander 60/900


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
ovi1001
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2009
Mesaje: 134



Localitate: Suceava

MesajTrimis: 31 Ian 2012 09:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Gabriel : te-ai uitat cumva prin geam? De la o anumita inclinatie, stelele seamana cu niste galaxii eliptice. Cu ceva timp in urma am patit si eu asa cu Polaris, vroiam sa colimez telescopul si nu stiam de ce se vede Polaris asa rau, sub o forma alungita. Pana la urma m-am prins Smile.
_________________
CGEM 9.25 Edge HD
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Ian 2012 09:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Măi băieți, nu ați știut că termopanul dăunează grav astronomiei de amatori? Laughing
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Gaman Gabriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Oct 2011
Mesaje: 364




MesajTrimis: 31 Ian 2012 09:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Deocamdata va rog sa ignorati acest subiect pana cand nu verific eu din nou.Cum sa ma uit prin geam in timpul observatiilor astronomice?Am studiat atata timp astronomia.Cel mai bine e ca telescopul sa aiba contact numai cu cerul,fara geam,termopane si acoperise.In caz ca iar le vad,le desenez intocmai,scanez desenul si il postez pe forum.Dar ar fi ceva extraordinar daca as vedea o galaxie indepartata cu telescopul meu?Cerul e totusi misterios.E distractiv sa plimbi telescopul pe tot cerul.Cine mai stie obiecte DeepSky care se vad cu un telescop de 60mm,va rog sa imi spuneti.Vreau sa imi fac o lista cu obiecte de vazut.Multumesc si cer senin tuturor!!!!!!! Very Happy
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Ian 2012 10:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

A fost o glumă adresată lui Ovi și a altora ca el.

Există un grup yahoo unde te poți înscrie și vei putea afla de la membrii săi ce observă: 60mmtelescopeclub@yahoogroups.com. Apoi atlasul TUBA pentru binocluri. În mod sigur vezi cu luneta ta ce se vede prin binocluri și sunt o mulțime de roiuri, nebuloase și galaxii pe care le poți vedea. Dar cred că s-a mai spus pe-aici.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Ian 2012 10:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Arunca o privire aici:

http://60mm.free.fr/fr/L60_ciel_profond.php

sau varianta in limba engleza:

http://60mm.free.fr/en/L60_deep_sky.php

Spor!

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 31 Ian 2012 11:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Atasez si eu inca doua pagini de la sfarsitul manualului de astronomie a lui Gheorghe Chis, in care sunt prezentate obiecte deepsky si roiuri de stele, accesibile telescoapelor mici. Nu se precizeaza insa cat de mici, dar cred ca pana in 10 cm diametru caci atat aveau telescoapele "de tip scolar " de la I.O.R. din acea vreme .

Gabriel, daca nu ai manualul, le poti descarca si printa.
Sus
Gaman Gabriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Oct 2011
Mesaje: 364




MesajTrimis: 16 Feb 2012 17:29 Download mesaj
Titlul subiectului: Hello!
Raspunde cu citat (quote)

Buna tuturor! Very Happy

Ma scuzati ca nu am mai postat de mult timp,dar scoala mi-a ocupat mult timp.Vreau sa fac un UPDATE Very Happy .

Nu am mai facut observatii astronomice de o luna si ceva.Atmosfera este foarte turbulenta,a nins intr-una si stratul de zapada este peste 60cm.In plus,e si foarte frig,dar observ ca usor,usor se incalzeste vremea.Acum am echipamentul complet pentru observatii astronomice.Un bun prieten din America m-a ajutat cu echipamentul astronomic,si acum am :

- 5 oculare Plossl (32mm,17mm,13mm,8mm,6mm) + o lentila Barlow 2x de calitate inalta;
-7 filtre colorate si un filtru Lumicon DeepSky (pentru urmatorul meu telescop)
-aproximativ 250 de folii de ceolofan colorate (firma se numeste Roscolux;sunt de foarte buna calitate si sunt aproape exact ca filtrele din sticla,numai ca nu au sticla)
-un filtru solar Seymour Solar de calitate foarte buna,din sticla metalizata.Azi l-am probat pe Soare (erau nori de ceata pe cer,conditiile nu erau bune pentru observare) si Soarele arata foarte frumos prin el,de culoare portocalie-inchis.Nu am vazut nici o pata solara,deoarece am stat 30 de secunde sa ma uit la el si norii acopereau detaliile.

Telescopul meu e ''sanatos'' si acum am tot ce am nevoie pentru observatii astronomice si solare.
Pe 3 martie sper sa fie cer senin si transparent,pentru ca vreau sa ii arat lui Marte ca pot sa il vad mai bine Smile .

Va multumesc tuturor celor care m-ati ajutat pana acum si sper sa aveti parte de observatii astronomice indelungate.Vine primavara!

P.S. : Nu vreau sa ma laud cu noile accesorii,am vrut doar sa afisez echipamentul meu.Cu timpul sper sa strang bani pentru un Dobson,sa trec la alt nivel.Deocamdata am de vazut multe detalii pe Jupiter cu noile filtre,poate si cativa nori de pe Venus,calotele polare de pe Marte,Saturn(inca se ascunde de mine) si alte observatii DeepSky si la stele duble.

Afisez niste imagini cu echipamentul meu.Cer senin!!! Very Happy



Filtru solar.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  76.14 kb
 Vizualizat:  de 2741 ori

Filtru solar.jpg


Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 16 Feb 2012 18:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sa le stapanesti sanatos Gabriel si sa te bucuri de ele !

Totusi, filtrul tau solar, de ce arata asa "cret" ( sifonat ) ?

E cumva o folie protectoare pe el care se indeparteaza ?

Ma refer la poza pe care ai facut-o tu.
Sus
Gaman Gabriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Oct 2011
Mesaje: 364




MesajTrimis: 16 Feb 2012 18:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Teo : Filtrul solar e asa de cret pentru ca este exact ca o oglinda,si reflecta aproape tot.In cazul de fata,pe el se vede tavanul Laughing .
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 16 Feb 2012 19:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Super !

Deci fara sa vrei, am aflat ca ai un tavan foarte cret ! Laughing

Abia astept primele filmari si poze prin noul tau filtru solar. Smile
Sus
Gaman Gabriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Oct 2011
Mesaje: 364




MesajTrimis: 22 Feb 2012 20:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut tuturor!

In seara asta,la indemnul unui bun prieten,am iesit sa vad Marea Pata Rosie.Am luat telescopul,l-am echipat cu toate ocularele si cu filtrul albastru.Cerul era foarte senin,asa ca m-am si bucurat.Pe cer apareau 2 planete foarte luminoase : Jupiter si Venus.Am indreptat telescopul spre Jupiter si am inceput usor...cu ocularul de 17mm,apoi cel de 13mm si 6mm.Cu ocularul de 6mm se putea vedea cele 2 benzi ale lui Jupiter.Am infiletat filtrul albastru la ocularul de 6mm si am privit din nou.Benzile erau acum mai inchise,dar nici urma de Marea Pata Rosie,din cauza atmosferei.Apoi,am indreptat telescopul spre Venus.Era foarte luminos...dar acolo turbulenta isi spunea cel mai bine cuvantul.Cu toate astea,am vazut foarte bine faza lui Venus.Cu coltul ochiului,am vazut Cassiopeia.Am schimbat cu ocularul de 32mm si am urmat directia spre galaxia Andromeda.Dupa 3 minute,am gasit-o.Ocularul de 32mm face diferenta...galaxia se vedea foarte bine iar langa ea (in partea de sus) se vedea M32.Apoi,m-am deplasat pana in gradina cu telescopul si acolo e locul perfect pentru observatii.Mai intai,am indreptat telescopul spre Nebuloasa din Orion.Cu ocularul de 32mm,nebuloasa se vedea foarte bine si m-a impresionat.Cu ocularul de 13mm am vazut Trapezium si este prima data cand il vad.Dupa 10 minute de observatii la Nebuloasa din Orion,am decis sa ma ''plimb'' cu telescopul pe cer.Am pus ocularul de 32mm si am vazut mii de stele.Sirius se vedea stralucitor si foarte luminos.Am ales partea din stanga lui Sirius si acolo,ce m-a impresionat,era o adunatura de stele imprastiate dar luminoase.Nu stiu daca ar putea fi un cluster,asta o sa descopar pe parcurs.Marte rasarise si ma gandeam ca as putea sa vad cateva detalii pe acolo.Din pacate,Marte era sub 30 de grade iar turbulenta era mare,nici urma de calota polara.

Acestea sunt observatiile astronomice de pe 22 februarie,incepand cu ora 19 pana la 20:15.Aceasta a fost una dintre cele mai reusite seri de observatii astronomice si sunt mandru de ce am vazut.

Imi voi continua observatiile astronomice si voi profita de fiecare cer senin.Nu ma limitez numai la observatii noaptea,ci si observatii solare.Noul filtru solar imi da posibilitatea sa observ pete solare si alte fenomene cum ar fi tranzite si eclipse.Cu cateva zile in urma am realizat cateva fotografii la Soare si le-am postat la o sectiune dedicata.Poate unii dintre voi ati vazut pozele.

Sunt fericit ca telescopul are imagini mai bune acum (prietenii stiu de ce).

Va urez tuturor cer senin si multe observatii astronomice ! Very Happy
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6

Download topic
Pagina 6 din 6
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact