Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
24809267469_729ead3a9a_k.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 226041
Numar de utilizatori inregistrati: 2852
Cel mai nou utilizator inregistrat: andrei.nastaca
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Oculare 1,25'' vs 2''


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Oculare/Filtre

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Matrixul
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2012
Mesaje: 420



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Iul 2012 03:13 Download mesaj
Titlul subiectului: Oculare 1,25'' vs 2''
Raspunde cu citat (quote)

Modestul meu telescop are un focuser pe 2''. As dori sa va intreb, vazand o diferenta mare intre preturile celor 2 tipuri de oculare:

Ce avantaje (vizuale) se obtin la utilizarea unor oculare de 2 toli in locul celor de 1,25, de la aceeasi firma si de acelasi tip ? Ma refer strict la telescopul meu.


Cerul senin sa va bucure ochii si sufletul !

_________________
Un Om, cu bune si rele. Din praf de stele...
Sus
mihai
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Mai 2012
Mesaje: 87

Motto: Unde E Iluziile Mele ?

Localitate: nicosia

MesajTrimis: 11 Iul 2012 04:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

eu am cumparat un meade 5000 40 mm de 2 inch si e total auirea in scopu meu. nu vad nimic,doar daca il scot de tot din tub si il tin cu mana departat la vreo 10 cm de gaura ocularului . am dat banii de pomana,in loc sa intreb mai intai. l-am cumparat ca pe cartofi.

stiu doar ca la 2" este mai mult FOV . dar ma gandeam ca barlow de 2 e mai scump,filtrele de 2 tot asa... cele de 1,25 sunt foarte ok, dar sa asteptam si parerile celor mai avizati,eu sunt incepator

daca vrei sa vezi cum e si vrei sa cumperi unu, il vind eu pe al meu pe o nimica toata,doar posta daca e sa platesti. nu cred ca il pot folosi in al meu (newtonian f 4.5)....l-am cumparat cu vreo 50 de €,tzi-l dau cu cel mult 10 € Wink,doar sa il foloseasca careva pentru ceva bun

_________________
Newtonian 10" reflector EQ 5
Meade Plossl 32 mm,Antares Plossl 25 mm,Celestron Ortho 7mm,Nagler Televue T6 9 mm,x2 achromatic barlow
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10755



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Iul 2012 10:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ca sa obtii magnificatii mici deci FOV mare (camp vizual mai larg) iti trebuie oculare de focala lunga. In functie de AFOV (campul aparent) unele oculare cer 2". De exemplu un plossl cu camp aparent de 50', peste ~40mm iti trebuie 2", un ocular cu camp mai mare iti trebuie 2" mai devreme, pe la 20mm de exemplu.
Deci daca vrei campuri mari atat aparent cat si real iti trebuie 2", daca nu atunci n-ai nevoie de 2". Sigur poti folosi oculare de 2" si pentru magnificatii mari dar sunt mai grele, mai mari, mai scumpe. Necesita la randul lor diagonale de 2", barlow de 2" care si ele sunt la fel de mari, grele, scumpe.
Pe mine m-a ajutat mult calculatorul asta, pui setarile tale si vezi rezultatele: http://www.televue.com/engine/TV3_page.asp...TE#results Tot acolo gasesti explicatii interesante despre alte concepte: http://televue.com/engine/TV3_page.asp?id=154

Daca nu ajungi la focus poti lua un extender, se mai intampla, nu toate telescoapele/focuserele merg in orice combinatie, daca o patesti stai linistit, nu e sfarsitul lumii: http://www.teleskop-express.de/shop/index....5----.html
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 11 Iul 2012 11:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un avantaj clar la ocularele de 2" este in cazul lentilei Barlow care transmite mai multa lumina decat cel de 1.25". Am testat Barlow-uri de ambele dimensiuni cu acelasi ocular si cam asa sta treaba. Lumina nu este neaparat numai cea focalizata ci conteaza si cea difuza transmisa pe intreg diametrul disponibil al lentilei.

Acelasi avantaj al luminii mai bune este la astrofoto unde in plus la ocularele (proiectie prin ocular) sau Barlow-ul de 2" (pseudo-prime focus) in functie de focala vignetarea este mult redusa.
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2284

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 11 Iul 2012 11:55 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: 2"
Raspunde cu citat (quote)

Trebuie sa ai grija daca vrei sa utilizezi oculare mari, pe 2"!
Nu orice telescop poate oferi performante mai bune daca-i cresti standardul la iesire.

Daca campul complet iluminat dat de sistemul de oglinzi (in cazul tau, si al newtonienelor in general) la nivelul ocularului, in tubul port-ocular, nu depaseste cu foarte mult diametrul field-stopului ocularelor pe care le ai pe 1.25", sincer nu are rost sa cresti la 2" - mai dezechilibrezi si instrumentul (un 2" cantareste cat vreo 3-4 de 1.25"), plus ca risti sa vigneteze la focale mari (ai senzatia de privit prin tub - marginile campului vizual devin innegrite si neclare, nu ai o margine taioasa).

Un ocular mic (pe 1.25") de camp larg iti poate oferi aceeasi senzatie la observatii, ca si un ocular mare (pe 2"), pana la o anumita valoare a campului aparent si a focalei ocularului, in functie si de raportul focal al instrumentului.

Cel mai mare avantaj la standardul de 2" mi s-a parut in cazul Barlow-ului, care la foto e mult mai generos cu lumina Smile senzorul camerei era mult mai fericit cand schimbam micutul telenegative 2x pe 1.25" cu ED-ul pe 2" - folosind C80ED-ul.
Am remarcat o usoara crestere a luminozitatii campului si la vizual, la C8-ul meu cel putin, daca folosesc in loc de diagonala pe 1.25" pusa in adaptorul 2"-1"25 si ocular de 1.25", direct diagonala de 2", cu adaptorul 2"-1.25" in spate si tot cu ocular de 1.25" - asta legat de cata lumina castigi in diverse configuratii ale setupului. Efectul dat de ocularele de 2" sincer nu mi s-a parut pe masura dimensiunii lor. Dar poate nu am incercat eu modelul care trebuie Smile Asteptam opinia utilizatorilor de Nagler-e, Ethos-uri si alte Cadillacuri optice cu AFOV de 70-82-100 grade.

Sa nu uitam de micile "placeri" care vin la pachet cu atata sticla si metal: suprafete mai mari de prelucrat la aceeasi precizie ca si rudele lor mai mici, plus acoperiri, deci trebuie sa iei in calcul si a$pect€ financiare. Exista si oculare pe 2" la fel de ieftine ca si cele pe 1.25", dar sa nu te surprinda daca performantele vor fi pe masura reducerii de pret..

Deci, in final, fa teste inainte de a cumpara ceva si pregateste-te sa strangi bani de pe-acum daca intentionezi sa faci un upgrade in sensul asta.


Cer senin!

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9092

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 11 Iul 2012 22:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru a intelege bine lucrurile ar trebui sa incepem cu inceputul:ocularele gigant au aparut pe lunetele gigant ale secolului XIX ,singurul motiv fiind obtinere a unor campuri vizuale efective cat de cat decente,de cateva zeci de minute de arc.Si nu doar de cateva minute de arc ca la ocularele ''obisnuite''.
Dupa WWII,razboiul din Koreea si cel din Vietnam, apetitul pentru oculare gigant a fost redescoperit datorita ocularelor Kellner si Erfle aparute pe piata ca ''surplus de razboi'',foarte multe dintre acestea fiind de dimensiuni mari ,unele de pana la 76mm diametru.
Producatorii isteti s-au prins de tendinta si apoi au aparut liniile comerciale de oculare si alte accesorii de 2''. Care sunt insa mult mai putin deversificate decat liniile de 1.25'',ba chiar manifesta tendinte contradictorii caraghioase.
Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 12 Iul 2012 00:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sa inteleg ca in cazul ocularelor pe 2" corectia optica necesara este mai mica decat in cazul celor pe 1.25" fiind vorba de un camp vizual efectiv mult mai mare ? Eu asta as vedea-o ca pe un avantaj si ma mir de ce nu se fabrica pe scara larga in varianta de 2". Bineinteles, si motivele comerciale au un rol important in aceasta tendinta. E greu sa-mi imaginez ca masinile mai merg inca si azi cu motor cu ardere interna de acum 100 de ani. Probabil ca e mult mai usor sa produci elemente optice corectoare de dimensiuni mici decat lentile mari unde costurile sunt pe masura pastrarii proprietatilor de refractie si difuzie in tolerantele admise in tot corpul lentilei. De exemplu am vazut ca Ethos-urile cu 100 de grade camp aparent in toate focalele este incapsulat pe 2" si probabil ca pe buna dreptate. Are si adaptor de 1.25"dar e numai adaptor.
Sus
Matrixul
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2012
Mesaje: 420



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Iul 2012 00:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri.

Momentan am sa "ramin" pe 1,25".



Cerul senin sa va bucure ochii !

_________________
Un Om, cu bune si rele. Din praf de stele...
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Oculare/Filtre

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact