Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna_r90_910_20180920_234843_225xnord_pol_iridum.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224014
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Civilizatiile extraterestre


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Science Fiction

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
larrylart
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Dec 2006
Mesaje: 189



Localitate: Sibiu

MesajTrimis: 03 Feb 2007 01:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
toti se gandesc ca daca niste extraterestii vor veni pe la noi ... vor veni cu flori in mana .... nu ... ne vor distruge pana la ultima vietate


Eu din cate observ mai degraba tendita e ca sa fie considerati ostili - cel putin in literatura/filmele scifi. Oameni in general tind sa puna raul in fata si asta de multe ori creste sansele de conflict.
Eu insa cred ca cea mai potrivit e sa pastrezi o balanta si sa incerci sa intelegi motivul intentiilor pe care le are partea "adversa".
De exemplu, multi se tem de serpi si cred ca acesta reptila e rea distructiva implicit. Dar asta e gresit, pt ca ea pur si simplu reactioneaza din necesitate sau conservare - daca stii sa interactionezi cu ea totul e ok.

Larry
Sus
larrylart
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Dec 2006
Mesaje: 189



Localitate: Sibiu

MesajTrimis: 06 Aug 2007 12:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am dat peste un blog interesant de citi..desi nu e nimic nou doar scoate in evidenta anumite lucruri in lumina datelor din ultimi ani:

http://sentientdevelopments.blogspot.com/2...eance.html

Si uite o afirmatie care mi-a placut:

Citat:
The parameters of the Universe that are in place are so specific as to almost suggest that spawning life is in fact what the Universe is supposed to do.


cam pe aici umbla si mintea mea parca face mai mult sens teoretic. Acum nu stiu daca se poate considera "viata" ca o forma de "cristalizare" a materiei/energiei principala sau e una secundara.

Si alt citat: Smile

Citat:
There are more stars in the Universe than we can possibly fathom. Any conception of ‘rare’ ‘not enough time’ or ‘far away’ has to be set against the inability of human psychology to grasp such vast cosmological scales and quantities.


Larry
[/quote]
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 06 Aug 2007 13:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sper ca am inteles ce vrei sa zici tu si articolul la care faci trimitere asa ca o sa-ncerc sa aduc niste contra-argumente.
1. Viata, asa cum o intelegem noi astazi, este o forma de organizare a materiei. (Viata inteligenta ar putea fi considerata o continuare fireasca, implicita ?!?). Aceasta forma de organizare este o consecinta a posibilitatii unor elemente si compusi chimici de a forma legaturi relativ complexe si mari. Aceste tipuri de legaturi sunt posibile doar intr-un coridor destul de ingust de temperatura.
2. Aceste conditii exista pe asanumitele planete si nu pe toate ci doar pe unele. Planetele constitue o parte mica, infima a unui sistem stelar.
3. Stelele, ca si componente ale unor galaxii, se gasesc situate la distante foarte mari, comparativ cu distantele din interiorul unui sistem stelar.
4. Despre distantele dintre galaxii ... cred ca nu mai are rost sa vorbim.
Concluzia mea este ca aparitia vietii este un accident cu o probabilitate foarte mica si in privinta careia Universul este absolut indiferent (adica popular spus, i se rupe Smile). Ca o consecinta, intalnirea a doua forme de viata diferite aparute in zone diferite de Univers are o probabilitate de infaptuire infinitezimala. Si inca nu am pus in discutie TIMPUL.
Sus
larrylart
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Dec 2006
Mesaje: 189



Localitate: Sibiu

MesajTrimis: 06 Aug 2007 15:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dragon a scris:
Sper ca am inteles ce vrei sa zici tu si articolul la care faci trimitere asa ca o sa-ncerc sa aduc niste contra-argumente.


Eu ma gandesc mai mult la idea cum viata ne/sau inteligenta e o consecinta naturala a evolutiei materie/universului si mai putin daca e sa nu posibil pt doua civilizatii sa communice vreodata. Acum eu m-as feri de cuvantul "accident" pt ca inca nu sunt dovezi suficiente sa sustina ca macar un eveniment ori unde in univers se intampla accidental:) .. stiu poate logica mea e prea determinista intr-un fel dar pe moment e cam lipsa de evidenta:)

dragon a scris:

1. Viata, asa cum o intelegem noi astazi, este o forma de organizare a materiei. (Viata inteligenta ar putea fi considerata o continuare fireasca, implicita ?!?). Aceasta forma de organizare este o consecinta a posibilitatii unor elemente si compusi chimici de a forma legaturi relativ complexe si mari. Aceste tipuri de legaturi sunt posibile doar intr-un coridor destul de ingust de temperatura.


Da dar in acelasi timp calitatea esentiala a lumii vi este sa se adapteze la variatiile din mediu-alfel viata ar fi disparut de mult. Si uite se descopera in ficare an noi organisme care sau adaptat la conditii mult mai rele si coridorul asta in care viata e posibila in intelegerea noastra se extinde de la an la an.
Cat despre inteligenta inca nu avem noi o definitie a ceace este si cum functioneaza "inteligenta" asta:) poate ca inteligenta nu e defapt decat o interactie forte complexa a materie(ma rog cu feedback-uri externe si interne). Asta o sa se clarifice in momentul in care inteligenta artificiala in adevaratul sens al cuvantului va fi dovedita sau nu:)

dragon a scris:

2. Aceste conditii exista pe asanumitele planete si nu pe toate ci doar pe unele. Planetele constitue o parte mica, infima a unui sistem stelar.


Ca masa/volum da, dar ca numar nu cred. uite cate planete si sateliti sunt in sitemul nostru solar. Acum inca lipseste evidenta concreta ca asta se poate generaliza-dar lucrurile se misca incet incet se gasesc din ce in ce mai multe planete-daca pana acum cativa ani tot asa se credea ca formarea sistemului solar a fost un accident acum din in ce mai mult se accepta idea ca de fapt e parte din evolutia de formare a unei stele.

dragon a scris:

Concluzia mea este ca aparitia vietii este un accident cu o probabilitate foarte mica si in privinta careia Universul este absolut indiferent (adica popular spus, i se rupe Smile).


Smile pai asta cam asa e.. la nivel general in univers cred ca regula "totul se transforma" e cea mai valida pozitie:) Si probabilitatea e mica, cel putin raportat la masa/volum in mod sigur viata(cel putin asa cum o intelegem noi acum) ocupa o nisa extrem de mica. Dar aici ramane de dezbatut daca e ata tde mica sa existe ca si singularitate-aici de fapt e problema:)

Larry
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 06 Aug 2007 19:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Si inca nu am pus in discutie TIMPUL.


Privind din perspectiva vieții nelimitate a Universului, orice probabilitate poate fi catalogată ca fiind o certitudine. Întâmplător sau nu, acesta este și motivul pentru care, "probabilitățile" ne lovesc și ne dau contur, părând a fi a fi entități, realități, corpusculi.
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 06 Aug 2007 21:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
coridorul asta in care viata e posibila in intelegerea noastra
...
Ce reprezinta intelegerea noastra? Ei, hai sa stam stramb si sa judecam drept. Coridorul asta e delimitat tocmai de intelegerea noastra. Ba chiar, de imaginatia noastra. Dar ce inseamna asta? Doar o manifestare a vietii inseamna sau, cum spune dl. ID, doar o dimensiune a perceptiei. Sau, cum un mare amic spune, un simplu piron in creier care legandu-te te face sa te invarti pe o elice in jurul lui Very Happy . Siliciu/carbon/siliciu/carbon... chiar suna ca un motoras in 2 timpi Laughing Laughing
E drept ca, daca nu ne-am indoi am putea spune cu certitudine ca nu este. Dar nu am putea spune ca nu exista Cool .
Adevarul e ca habar n-avem daca indetectabili martieni nu rad de noi cu turul pantalonului unei civilizatii stabilizate de milioane de ani. Desi, daca ma gandesc nitel, n-ar avea nici de ce sa rada Twisted Evil .

Era un banc cu furnica-cutremurolog care alerta tot musuroiul (musuroiul bine organizat) in momentul aparitiei ca fenomen haotic, catastrofic, a Talpii .(evident, a talpii umane Laughing ).

_________________
הבה נגילה
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 07 Aug 2007 08:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca in ceea ce priveste fizica (si in special fizica macro si micro cosmosului Wink) avem unele probleme, cunostintele noastre de chimie sunt destul de serioase. Elementele chimice sunt aceleasi in tot Universul si proprietatile lor la fel. Nu cred ca ne putem permite prea multe divagatii.
Sus
larrylart
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Dec 2006
Mesaje: 189



Localitate: Sibiu

MesajTrimis: 07 Aug 2007 11:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

raduM a scris:
Dar ce inseamna asta? Doar o manifestare a vietii inseamna sau, cum spune dl. ID, doar o dimensiune a perceptiei.


Ok, stau drept si gandsc stramb..sau invers cum eVery Happy acum tinand seama de faptul ca eu gandesc relativ la operceptie a relativa a mediului si a timpului in mod sigur e o dimensiune a perceptie:) Of, vreau o teorie a procesarii relative a informatiei..sa ma scoata din incrucatura asta.. Idea Smile

dragon a scris:
Daca in ceea ce priveste fizica (si in special fizica macro si micro cosmosului ) avem unele probleme, cunostintele noastre de chimie sunt destul de serioase. Elementele chimice sunt aceleasi in tot Universul si proprietatile lor la fel. Nu cred ca ne putem permite prea multe divagatii.


Da, chimia pare a fi mai bine "bazata" asa la prima vedere, dar procesele chimice sunt bazate/contruite/explicate pe fizica atomica/subatomica.. sa nu zic de intreaga nebunie din cuantica..deci dac sunt acolo probleme atunci si chimia are probleme:) Citeam de curand un articol unde s-ar fi descoperit ca fotosinteza e mai complexa decat se crdea intial si procese la nivel cuantic sunt implicate..deci lucrurile nu sunt chiar asa batute in cuie cum par.
Pe de alta parte sa nu uitam ca inca nu avem o explicatie clara cum se formeaza viata la nivel chimic..inca nu sa reusit in lab sa se recreeze viata- deci suntem inca departe de a putea zice clar si tare ce trebuie pt ca viata sa existe.

Larry
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 07 Aug 2007 16:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Pe de alta parte sa nu uitam ca inca nu avem o explicatie clara cum se formeaza viata la nivel chimic..inca nu sa reusit in lab sa se recreeze viata- deci suntem inca departe de a putea zice clar si tare ce trebuie pt ca viata sa existe.


Poate ar trebui să răspundem mai concret la ceea ce ar putea însemna "viața". Viul umple întreg Universul. Viața, la nivelul la care omul o poate percepe ca și viață, nu apare niciodată în mod spontan. Dacă doriți totuși să o creați în lab., nu trebuie decât să îi dați acestui spațiu răgazul îndelungat de care are nevoie pentru această "măreața faptă".

Subiectivitatea și obiectivitatea sunt deopotrivă caracteristici specifice oricărui locușor al spațiului real. Din acest motiv, analiza se face funcție de latura predominantă.

Subiectivitatea excesivă (latură care ne interesează cu precădere în acest caz) poate fi răspândită în mai multe locuri ale Universului, dar nu uniform.
Sus
stelaru
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2006
Mesaje: 569

Motto: Haideti sa haidem!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Aug 2007 22:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu prea intelegem noi viata de aici, de pe pamant. Asa ca mi-e greu sa cred ca putem avea mare succes in cautarea vietii in alte zari.

Recent s-a descoperit ca unele specii (cel putin) de caracatite au rudimente de inteligenta.

De cativa ani se vorbeste de viata sentimentala a animalelor.

Sincer, nu cred ca ne-am da seama de inteligenta unui martian, nici daca ne-ar demonstra teoria unificata a campurilor.

Adica, inteligenta e una, iar intelegerea inteligentei e altceva.

("Una e sa ai dreptate, si alta e sa ti se dea"... Smile))
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 09 Aug 2007 05:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Până la urmă nici nu este vorba de dreptate sa nu, aproape fiecare dintre noi percepe în felul său realitatea.

Vietățile pot fi descrise în patru cuvinte:

Talere cu două fețe.

Totuși, se pare că, cu cât ființa are mai multe "fețe", cu atât ea pare a fi mai evoluată.

Dreptatea este "legea", iar legea nu ar avea nici o relevanță dacă nu ar fi sistematic încălcată.

Să arunce cu piatra cine nu greșește, cine nu se abate. Nici piatra nu este străină de acest fenomen, iar noi trebuie să o înțelegem ca pe orice seamăn al nostru.

Perceperea acestui mare adevăr coincide cu înțelegerea "teoriei unificatoare".
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 09 Aug 2007 22:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Sincer, nu cred ca ne-am da seama de inteligenta unui martian, nici daca ne-ar demonstra teoria unificata a campurilor.


Plecăciuni, d-le S.
O chestie minunat spusă. Wink
Chimia... eh, e minunată, dar e a noastră. Dar tot al nostru e Solaris, al lui Stanislaw Lem.
De ce nu putem accepta că sunt lucruri care ne depășesc puterea de analiză?
Un pic de umilință...

_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
larrylart
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Dec 2006
Mesaje: 189



Localitate: Sibiu

MesajTrimis: 10 Aug 2007 15:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

IACOB DUMITRU a scris:

Poate ar trebui să răspundem mai concret la ceea ce ar putea însemna "viața". Viul umple întreg Universul.


Da, si asta mi se pare foarte probabil. Poate universul in sine e o fiinta vie si poate are o contiinta. Ma gandesc la structura materiei micro-macro si totul pare asa concentric si chiar organismele vii se structureaza concentric.. celulele formeaza organe care formeaza la randul lor organisme complexe care se structureaza la randul in societati. Deci poate ca totul de fapt injurul nostru e partea a unui sistem viu urias.

lucia lucia a scris:

De ce nu putem accepta că sunt lucruri care ne depășesc puterea de analiză?
Un pic de umilință...


Pt ca daca am fi acceptat asta nu am mai fi evoluat niciodata Very Happy Din fericire e in natura noastra a vieti sa se extinda peste limitele aparente. Hmmm, conceptele astea de "limita si infinit" nu imi plac deloc... ambele imi par nus cum..fortate asa... ar cam trebui redefinite altfel cumva.
Da unpic de "umilinta" da, as zice un respect pt tot ce exista, dar asta nu insemana acum sa renunti sa visezi.

Larry
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 11 Aug 2007 05:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Poate universul in sine e o fiinta vie si poate are o contiinta. Ma gandesc la structura materiei micro-macro si totul pare asa concentric si chiar organismele vii se structureaza concentric.. celulele formeaza organe care formeaza la randul lor organisme complexe care se structureaza la randul in societati. Deci poate ca totul de fapt injurul nostru e partea a unui sistem viu urias.


Întradevăr, se poate spune și așa, dar eu ași dori să subliniez faptul că:

Evoluția este un fenomen omniprezent, specific atât structurilor complexe cât și elementarului corpuscul. Desigur că acolo unde există lege, există și supunere, organizare, dar legea nu ar mai fi activă dacă prin natura sa nu ar admite încălcările, abaterile.

Legiferarea imprevizibilului presupune existența unor limite de manifestare, fiind practic vorba despre un imprevizibil controlat, dar niciodată nu se poate vorbi despre un control perfect.
Sus
zodiak
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iul 2012
Mesaje: 112

Motto: evrika

Localitate: Maramures

MesajTrimis: 28 Iul 2012 23:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Exista cateva motive:

1.) In Galaxie explodeaza cate o supernova odata la 300-3000 de ani, ceea ce afecteza mediul, este cam la fel ca si Pamantul unde continentele si marile se modifica, campiile devin munti, iar muntii campii, vulcanii distrug regiuni intinse s.a.m.d

In galaxie supernovele explodeaza fara avertisment si distrug fulgerator alte lumi creand altele noi, mai precis putem spune ca civiliztile sunt nevoite sa migreze din zonele periculoase, iar civilizatile primitive dispar.

2.) Numarul sistemelor avute in vedere sunt de ordinul zecilor de miliarde, ori sa explorezi miliarde de planete este ... in plus este posibil sa fi dat peste altii si le-a pierit curiozitatea si sau ne gasim intr-o zona destul de izolata din pc. de vedere al civilizatilor extraterestre.

_________________
evrika
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Science Fiction Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Download topic
Pagina 7 din 7
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact