Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225069
Numar de utilizatori inregistrati: 2843
Cel mai nou utilizator inregistrat: GabiBirsanu
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Telescop 150/750


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Vizitator









MesajTrimis: 13 Mar 2005 22:55 Download mesaj
Titlul subiectului: Telescop 150/750
Raspunde cu citat (quote)

Salve !

Recent am cumparat un telescop (150mm, f:750, oculare Plossl 25,20,15,10,6.5mm, barlow 2X). Deocamdata, am putut sa il testez doar din apartament, observand Jupiter. Am ramas insa putin dezamagit caci nu am reusit sa vad nici macar o banda a planetei, chiar cu ocularul de 6.5. De fapt, imaginea a fost mereu destul de tulbure, desi am incercat in 4 nopti...
Eu mai am o luneta 60mm, f700 (oculare Kellner), si observand Jupiter si cu luneta, am constatat ca imaginea cu telescopul de 150 este doar cu putin mai buna... Totusi, ma asteptam la o diferenta destul de mare intre cele doua instrumente, chiar daca telescopul are focala mica... Am vazut pe net poze facute cu telescop identic si nu prea se compara cu ce am vazut eu prin el...

Acuma, intrebarile mele ar fi:
- se intampla asta din cauza faptului ca observ din Bucuresti (poluare luminoasa, smog..etc..) sau este alta cauza ?
- sa fie cauza oglinda sferica cu care e dotat ?
- cu o oglinda parabolica (cum intentionez sa cumpar) imaginea o sa fie mult mai clara, in ciuda comei ?
Mentionez ca telescopul e bine colimat.

Thanks!
Sus
Vizitator









MesajTrimis: 14 Mar 2005 12:58 Download mesaj
Titlul subiectului: Observatie iarna
Raspunde cu citat (quote)

Observind din apartament un corp ceresc aveti o perturbare relativ mare datorita diferentei de temperatura (iarna) dintre cele doua medii care duce la aberatii a imaginii. ( nu uitati si de caldura ce se scurge inafara ce perturba puternic razele de lumina)
Incercati sa montati telescopul afara cu 30 min (ptr. aclimatizarea-dilatatiei oglinzii) si faceti observatiile de acolo.
Bineinteles ca poluarea luminoasa a oraselor/Bucurestiului duce la o substantiala inrautatire a imaginii datorita interferentelor luminilor din zona
Se recomanda in astfel de cazuri un Filtru de interferenta pentru H-Alpha si
O III-Emissions .
Consider ca schimbarea oglinzii la acelas diametru si focala nu va inbunatati substantial imaginea.

Pierino
Sus
mac



Data inscrierii: 29 Iun 2004
Mesaje: 137




MesajTrimis: 14 Mar 2005 15:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un comentariu referitor la poluare, pentru cei care nu au vizitat galeria de imagini a membrilor. Pierino a atasat la adresa :

http://www.astronomy.ro/forum/album_pic.php?pic_id=86

o harta cu distributia poluari luminoase in Romania.
Sus
Vizitator









MesajTrimis: 01 Mai 2005 14:43 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Telescop 150/750
Raspunde cu citat (quote)

Anonymous a scris:
Salve !

Recent am cumparat un telescop (150mm, f:750, oculare Plossl 25,20,15,10,6.5mm, barlow 2X). Deocamdata, am putut sa il testez doar din apartament, observand Jupiter. Am ramas insa putin dezamagit caci nu am reusit sa vad nici macar o banda a planetei, chiar cu ocularul de 6.5. De fapt, imaginea a fost mereu destul de tulbure, desi am incercat in 4 nopti...
Eu mai am o luneta 60mm, f700 (oculare Kellner), si observand Jupiter si cu luneta, am constatat ca imaginea cu telescopul de 150 este doar cu putin mai buna... Totusi, ma asteptam la o diferenta destul de mare intre cele doua instrumente, chiar daca telescopul are focala mica... Am vazut pe net poze facute cu telescop identic si nu prea se compara cu ce am vazut eu prin el...

Acuma, intrebarile mele ar fi:
- se intampla asta din cauza faptului ca observ din Bucuresti (poluare luminoasa, smog..etc..) sau este alta cauza ?
- sa fie cauza oglinda sferica cu care e dotat ?
- cu o oglinda parabolica (cum intentionez sa cumpar) imaginea o sa fie mult mai clara, in ciuda comei ?
Mentionez ca telescopul e bine colimat.

Thanks!


E din cauza ca ai observat de pe balcon, si turbulenta nu ti-a permis sa vezi decat o imagine incetosata, tulbure. Incearca sa iesi undeva intr-un loc deschis, un parc putin luminat ar fi execelent. Spre deosebire de lunete, telescoapele au nevoie de un anumit timp de racire, de egalare a temperaturii oglinzii cu a mediului inconjurator. Asadar tine telescopul afara cateva minute (1 ora) pana sa incepi observatia.

florin_astro@yahoo.co.uk
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 10 Noi 2006 02:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sint sigur ca ai aflat raspunsul pina acum, mai scriu si eu aici poate mai sint si altii in situatia ta. Principala cauza a imaginilor proaste e profilul sferic al oglinzii. Pentru observatii planetare e inadmisibila o oglinda de 150, f/5 sferica, trebuia PARABOLICA de preferat cu f/d>8.
Sus
Mitu Catalin
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Aug 2006
Mesaje: 828



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Noi 2006 12:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Intr-adevar , acest telescop este destinat observarii obiectelor Deep sky, unde in general este necesara o apertura cat mai mare si puteri de marire mici. Din pacate aceste obiecte sunt afectate grav de poluarea luminoasa din orase. Totusi ar trebui sa vedeti macar doua benzi pe Jupiter . Testati-l si pe o stea dubla stransa - epsilon lyra este favorita mea si ar trebui sa puteti separa componentele (in conditii de turbulenta medie si bineinteles cu instrumentul aclimatizat).
_________________
200mm F/6, 130mm F/5, HEQ5 pro , NEQ5 , ATIK 320E , 450D, 15x70
Sus
sky
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Noi 2005
Mesaje: 442



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 11 Noi 2006 03:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nenea vizitatorul numarul 2, la observarea planetelor nu conteaza ca e poluat cerul Laughing , ele oricum se vad bine.


In general oglinzile de telescop trebuie sa se raceasca suficient de mult(mai mult de jumatate de ora Very Happy ) ca sa nu mai aiba deformatii de la dilatatie.
Mai pot apare probleme si de la forma oglinzii, daca e sferica la aceasta focala si la acest diametru , nu e prea bine, merge mai mult la deepsky, la planete nu ai nici o sansa.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact