Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
SP-v3_0_persp.jpeg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 226029
Numar de utilizatori inregistrati: 2852
Cel mai nou utilizator inregistrat: andrei.nastaca
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

recomandari achizitie oculare refractor


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Oculare/Filtre

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Andrei Miron
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Iul 2008
Mesaje: 4



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Iul 2008 10:42 Download mesaj
Titlul subiectului: recomandari achizitie oculare refractor
Raspunde cu citat (quote)

Va salut si imi pare bine ca v-am gasit.

Am primit cadou de ziua mea un refractor SkyWatcher 909EQ2. Am cele 2 oculare care au venit cu el de 25 si de 10 mm. Din pacate nu am reusit sa
fac decit 2 observatii.
Cea mai interesanta a fost simbata noaptea cind am vazut Jupiter impreuna cu cei 4 sateliti Gailleeni. Desi observatia a fost facuta dintr-un mediu foarte poluat am fost foarte fericit pentru ca am reusit sa identific destul de usor Jupiter.
Avind in vedere ce am tot citit pe acest forum si pe CloudyNights mi-ar place sa achizitionez alte oculare.
In primul rind unul de 5 mm sa vad la puterea maxima teoretica a telescopului (180x).
In al doilea rind ma gindesc sa inlocuiesc ocularii pe care ii am cu unii cu cimp mai larg, eventual in loc de 25mm sa iau unul de 32mm.

Din pacate nu am reusit sa imi dau seama ce marca de oculari sa imi iau. Mentionez ca am citit si sunt de acord cu ideea ca "ocularii ii iei pentru o viata" si de aceea nu as vrea sa iau alti oculari care sa fie ieftini si prin care sa vad la fel.

Multumiri anticipate,
Andrei
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 09 Iul 2008 16:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut si bine ai venit printre noi! Daca am inteles eu bine vrei oculare pentru o viata cu camp larg... Totusi ar trebui sa precizezi cam ce buget ai, este foarte important.... Daca este nelimitat, atunci iti recomand din toata inima un Terminagler de 31mm si un Radian pentru focala scurta. Intre iti recomand Naglerul de 13mm:) Pentru focale scurte sunt foarte bune si TMB-urile SuperPlanetary Cool
Sus
Andrei Miron
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Iul 2008
Mesaje: 4



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Iul 2008 15:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc Ovidiu pentru sugestii.
Am vazut ca toata lumea vorbeste pe CludyNights despre Nagler din pacate nu as vrea sa dau atitia bani pe oculare acum.

Ideea mea era sa iau ceva bun ca si cost/performante pentru telescopul meu dar nu neaparat ieftin si care eventual sa fie bune si pe alt telescop atunci cind o sa ajugn la concluzia ca am depasit stadiul de incepator si ar fi bine sa imi iau un reflector cu apertura mai mare.
Din ce am citit pe CloudyNights Hyperion (http://www.cloudynights.com/ubbthreads/showflat.php/Cat/0/Number/2410307/page/4/view/collapsed/sb/5/o/all/fpart/1)
ar fi cam la fel de bune ca si Nagler in instrumente cu raport focal mai mare de f/5. Avind in vedere si diferenta de pret ma gindeam ca in loc de 1 Nagler as putea cu aceeasi bani sa imi iau 3 Hyperion.

Andrei
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 10 Iul 2008 16:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poti sa mergi linistit pe Hyperion. In luneta ta f/10 vor avea aceleasi performante ca si un nagler cu un camp putin mai mic.

http://www.skywatcher.ro/oculare_baa.htm

_________________
Horatius
STARMAX Astronomie

Importator oficial Celestron, Baader Planetarium, PlaneWave, Sky-Watcher, Vixen, Lunt, Explore Scientific, ATIK
www.skywatcher.ro
www.starmax.ro
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 10 Iul 2008 17:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Andrei Miron a scris:
Multumesc Ovidiu pentru sugestii.
Am vazut ca toata lumea vorbeste pe CludyNights despre Nagler din pacate nu as vrea sa dau atitia bani pe oculare acum.

Ideea mea era sa iau ceva bun ca si cost/performante pentru telescopul meu dar nu neaparat ieftin si care eventual sa fie bune si pe alt telescop atunci cind o sa ajugn la concluzia ca am depasit stadiul de incepator si ar fi bine sa imi iau un reflector cu apertura mai mare.
Din ce am citit pe CloudyNights Hyperion (http://www.cloudynights.com/ubbthreads/showflat.php/Cat/0/Number/2410307/page/4/view/collapsed/sb/5/o/all/fpart/1)
ar fi cam la fel de bune ca si Nagler in instrumente cu raport focal mai mare de f/5. Avind in vedere si diferenta de pret ma gindeam ca in loc de 1 Nagler as putea cu aceeasi bani sa imi iau 3 Hyperion.

Andrei


In primul rand vreau sa precizez ca sfaturile mele sunt o sinteza a tonelor citite pe cloudynights.

Daca in viitor vei vrea un reflector, ceea ce iti garantez ca vei vrea, hyperioanele te-ar ajuta insa cam de la f/6 in sus. Asta inseamna de exemplu ca o sa fii limitat in optiuni la reflectoare 150mm f/8 sau 200mm f/6...
Majoritatea reflectoarelor produse peste apertura asta cam sunt pe la f/5 si sub. In ce priveste performantele hyperioanelor pe f/5 parerile sunt foarte impartite. Dat fiind faptul ca esti chiar la inceput eu iti sugerez sa incepi cu superplossuri de 52 de grade care te vor ajuta cu succes pe orice alt telescop iti vei lua. Apoi in functie de bani poti urca la oculare cu campuri mai largi. Eu zic ca asta este cea mai sigura cale prin care poti sa eviti afaceri paguboase. De fapt ce te sfatuiesc acum este exact drumul pe care-l parcurg si eu dupa foarte mult timp de gandire si studiat cloudynights...

Acum am o luneta astromaster 70/900 si eu o sa-mi iau curand un dob de 200mm f/6. Tot la fel am fost intr-o cumpana ingrozitoare cu privire la ocularele pe care sa le cumpar si asta pentru ca in viitor cu siguranta o sa urc in apertura si implicit focale mai scurte si pretentioase. Dat fiind ca nu aveam bani de naglere acum le-am eliminat; am eliminat si optiunea hyperioanelor datorita planurilor pe termen lung si m-am decis sa incep cu superplossuri bunicele. Daca ai ceva buget iti poti lua cateva marca Celestron Omni. Un 32mm un 12.5mm, un barlow si ai o plaja focala suficienta de inceput.
De la Hyperion pentru luneta ta daca vrei neaparat ia-ti un hyperion zoom. La f/10 cred ca este remarcabil. Insa tine cont ca este destul de mare si greu, cam cat o cutie de 0,33 l din cum am vazut o poza...

Orice ai alege, succes si clear skies!
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6463



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 10 Iul 2008 21:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am testat Hiperion pe luneta rapida F/D 4 si pe maksutov cu F/D 11,8. Am si Plossl-uri si wide-uri din astea mai ieftine (50-60 euro). Se comporta bine si la F/D mic.

Opinia mea. Nu-ti risipi banii pe Plossl sau alte ieftinaciuni, cum am facut eu si mergi direct pe Hiperion, Vezi ca la Horatiu ( adica SkyWatcher ) gasesti si niste inele de prelungire pt ele, cu care poti scurta focala,astfel incat sa obtii cu un ocular 5 distante focale diferite. Pierzi un pic din unghiul vizual, dar ca solutie de inceput e buna, ( asta evident, in cazul in care nu ai bani sa iti iei tot setul odata ). Subliniez, nu sunt oculare perfecte, (oricum asa ceva nu exista), dar sunt, probabil cele mai versatile oculare existente, (sunt pregatite si pt proiectie afocala) cu un raport pret/calitate bun. Iar raportul pret/utilitate as spune ca e foarte bun.

Inca ceva. In testele pe care le-am facut, dar inca nu le-am terminat, am pus Hiperion peste barlow, ( 2x si 3x acromat), desi asa ceva, avand in vedere constructia ocularului, -cu lentila barlow inclusa - este nerecomandat de multi, dar recomandat de altii, printre care se numara si Al Nagler. Daca la alte oculare, efectele negative apar imediat, la Hiperion, cel putin pana acum, pot spune ca sunt neglijabile sau chiar absente. Ma refer in principal la pierderea claritatii, absenta la Hiperion, si la ingustarea campului vizual, neglijabila.
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 10 Iul 2008 21:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dragos.n a scris:
Eu am testat Hiperion pe luneta rapida F/D 4 si pe maksutov cu F/D 11,8. Am si Plossl-uri si wide-uri din astea mai ieftine (50-60 euro). Se comporta bine si la F/D mic.

Opinia mea. Nu-ti risipi banii pe Plossl sau alte ieftinaciuni, cum am facut eu si mergi direct pe Hiperion, Vezi ca la Horatiu ( adica SkyWatcher ) gasesti si niste inele de prelungire pt ele, cu care poti scurta focala,astfel incat sa obtii cu un ocular 5 distante focale diferite. Pierzi un pic din unghiul vizual, dar ca solutie de inceput e buna, ( asta evident, in cazul in care nu ai bani sa iti iei tot setul odata ). Subliniez, nu sunt oculare perfecte, (oricum asa ceva nu exista), dar sunt, probabil cele mai versatile oculare existente, (sunt pregatite si pt proiectie afocala) cu un raport pret/calitate bun. Iar raportul pret/utilitate as spune ca e foarte bun.

Inca ceva. In testele pe care le-am facut, dar inca nu le-am terminat, am pus Hiperion peste barlow, ( 2x si 3x acromat), desi asa ceva, avand in vedere constructia ocularului, -cu lentila barlow inclusa - este nerecomandat de multi, dar recomandat de altii, printre care se numara si Al Nagler. Daca la alte oculare, efectele negative apar imediat, la Hiperion, cel putin pana acum, pot spune ca sunt neglijabile sau chiar absente. Ma refer in principal la pierderea claritatii, absenta la Hiperion, si la ingustarea campului vizual, neglijabila.


Daca ai testat hyperion si e ok pe f/4 e foarte bine, insa nu poti spune ca orice plossl e inferior hyperionului. In primul rand ca ocularele se compara pe clase: cele de 50/52 intre ele, cele de 68/70, 82 etc... Pentru ca daca nu ar fi asa, ar cumpara toata lumea hyperioane, iar Plossuri Televue nimeni, ceea ce realitatea contrazice....

Eu nu-ti contest rezultatele obtinute nemijlocit prin propriile simturi pe f/4, insa pe f/4 pana si naglerele au nevoie de paracorr, asa ca mi-e greu sa inteleg cum ar merge un hyperion ok...

Pe de alta parte mai sunt si alte aspecte de luat in consideratie, cel putin unele la care eu m-am gandit cand m-am decis sa nu iau hyperion... Unu, dimensiunea gargantuana; doi, faptul ca trebuie sa fie destul de agasant sa toti schimbi la inele ca sa-ti obtii alte focale. Asta a contat pentru mine, pentru altcineva poate nu conteaza....
Vezi ca mai este un thread unde s-a discutat despre hyperioane; poate ti-ar fi util.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6463



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 10 Iul 2008 21:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Inca ceva. Ovidiu7 ti-a recomandat un H-zoom. Eu nu iti recomand, nu pentru ca l-as fi testat eu si nu ar fi bun, ci pentru ca cei de la Baader il recomanda pentru lunete de zi si capete binoculare la lunete de zi. Adica acolo unde calitatea imaginii nu este atat de ''critica'', iar pierderea de lumina nu conteaza.

Iar ca regula generala, indiferent ca e Nagler, Hiperion sau orice altceva, un ocular cu focala fixa este superior unui zoom facut de acelasi producator, cu aceleasi standarde de calitate. Pur si simplu, formula optica a unui zoom impune niste compromisuri in plus, care duc la o pierdere in calitatea imaginii.
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 10 Iul 2008 21:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dragos.n a scris:
Inca ceva. Ovidiu7 ti-a recomandat un H-zoom. Eu nu iti recomand, nu pentru ca l-as fi testat eu si nu ar fi bun, ci pentru ca cei de la Baader il recomanda pentru lunete de zi si capete binoculare la lunete de zi. Adica acolo unde calitatea imaginii nu este atat de ''critica'', iar pierderea de lumina nu conteaza.

Iar ca regula generala, indiferent ca e Nagler, Hiperion sau orice altceva, un ocular cu focala fixa este superior unui zoom facut de acelasi producator, cu aceleasi standarde de calitate. Pur si simplu, formula optica a unui zoom impune niste compromisuri in plus, care duc la o pierdere in calitatea imaginii.


Sigur ca da, un zoom este o solutie grab and go. Nimeni nu spune ca este substitutul fixelor. Totusi se pare ca zoom-ul hyperion este foarte bun in special intre 20-8mm.

@Andrei - clodynights-ul este arhiplin de reviewuri despre Hyperioane si alte oculare. Citeste vreo 3 zile si sigur te edifici.

Numai bine si Clear Skies!

Ovidiu
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6463



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 10 Iul 2008 21:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ovidiu, cred ca foarte util ar fi sa testezi tu personal inainte de a da un verdict.

Cat priveste Plossl de la TeleVue, eu nu am facut referire la ele, m-am referit la cele aflate in discutie, adica Plossl si SuperPlossl aflate pe piata noastra. Nu sunt oculare rele nici astea, dar pune tu la ochi un Plossl de 6mm si un Hiperion de 5mm si ai sa vezi imediat diferenta.
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 10 Iul 2008 21:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dragos.n a scris:
Ovidiu, cred ca foarte util ar fi sa testezi tu personal inainte de a da un verdict.

Cat priveste Plossl de la TeleVue, eu nu am facut referire la ele, m-am referit la cele aflate in discutie, adica Plossl si SuperPlossl aflate pe piata noastra. Nu sunt oculare rele nici astea, dar pune tu la ochi un Plossl de 6mm si un Hiperion de 5mm si ai sa vezi imediat diferenta.


Am spus de la bun inceput ca nu vorbesc din experienta ci din citite. Dar chiar si din citite, daca 99 de oameni din 100 fac o afirmatie, probabil e adevarata. Nu am vazut pe niciunul care la f/4 cu naglere sa nu-si puna problema paracorr-ului, de asta mi se pare curios ce ai spus tu, no offense.

Sunt convins ca ce ofera un hyperion este cu multe clase peste un plossl de duzina, asta nu contest.

@Andrei
http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.ph...p;start=15

Citeste aici, sunt in thread discutii despre hyperion.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6463



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 10 Iul 2008 21:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Fac o exceptie in seara asta si ma lungesc mai mult decat ar trebuii intr-o polemica.

De cativa ani buni imi sunt cunoscute site-urile de profil gen cloudynights, excelsis, etc. Foarte bune si foarte utile, mai ales pt un ATM-ist cum sunt eu. Iar daca citesti suficient de mult vezi ca acelasi instrument poate sa primeasca review-uri pozitive si negative, in functie de experienta, pretentiile, si chiar gusturile fiecaruia.

De aceea este recomandat sa dai sfaturi pe baza experientei pe care ai dobandit-o tu in mod nemijlocit.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6463



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 10 Iul 2008 22:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Orice instrument scurt introduce coma. De aia, perfectionistii care au bani, utilizeaza Parracor de la Nagler sau ComaCorrector dela Baader sau alte minunatii din astea.

Problema este alta. Unele oculare, mai exact unele wide-uri ieftine si longrelief-uri ieftine accentueaza aceasta aberatie. Eu nu am observat o astfel de accentuare cu Hiperion, si crede-ma, am avut cu ce sa fac comparatie. Nu am observat nici aberatie de sfericitate, nici culori, nici vignetare ca la oculare mai ieftine. Din punctul meu de vedere, diferenta de pret se justifica.
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 10 Iul 2008 22:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dragos.n a scris:
Fac o exceptie in seara asta si ma lungesc mai mult decat ar trebuii intr-o polemica.

De cativa ani buni imi sunt cunoscute site-urile de profil gen cloudynights, excelsis, etc. Foarte bune si foarte utile, mai ales pt un ATM-ist cum sunt eu. Iar daca citesti suficient de mult vezi ca acelasi instrument poate sa primeasca review-uri pozitive si negative, in functie de experienta, pretentiile, si chiar gusturile fiecaruia.

De aceea este recomandat sa dai sfaturi pe baza experientei pe care ai dobandit-o tu in mod nemijlocit.


Nu suntem in niciun fel de competitie a orgoliilor, asemenea atitudini oricum neavandu-si locul pe un forum unde cativa oameni impartasim acelasi hobby; poate ca ai dreptate in ce ai spus. Totusi sfaturile noastre sunt menite sa-l ajute pe Andrei fie ca sunt din experienta fie ca nu, iar el este cel ce trebuie sa aleaga ce i se pare mai echilibrat.

Bottom line - pe luneta lui este excelent hyperionul iar din cate stiu eu merge si de la f/5 in sus.
Si daca ma gandesc bine, cred ca o sa iau in considerare iarasi hyperionul si eu Laughing pentru un f/6...

Numai bine!
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6463



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 10 Iul 2008 22:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Punctul slab al Hiperion-ului. Trebuie sa imveti unde sa tii ochiul, pt ca face umbra (genunchi, cum spun americanii ) destul de repede, mai ales pe F/D scurt, sau cu inelele prelungitoare montate, si este sensibil atat la pozitia trnsversala cat si la cea longitudinala.

Dar cu asta orice utilizator de wide-uri este obisnuit. Aici nu pot sa spun ca este mai sensibil sau mai putin decat alte oculare. Nu am avut timp sa fac suficiente teste. Nu l-am pus inca nici macar pe newtonul meu care are F/D=5.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Oculare/Filtre Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact