Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
mercur_soare_20191111_144902_168.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 226264
Numar de utilizatori inregistrati: 2857
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dany Krama
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 552 la data de Mie Iun 26, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Putere de marire maxima pentru SkyWatcher 150/750


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Oculare/Filtre

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Dobrin86
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Apr 2011
Mesaje: 45



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Apr 2011 12:00 Download mesaj
Titlul subiectului: Putere de marire maxima pentru SkyWatcher 150/750
Raspunde cu citat (quote)

Salutare!

Mi-am luat de curand un telescop si as dori sa imi cumpar un ocular mai puternic. Am inteles ca puterea de marire nu poate depasi dublul dimensiunii oglinzii, adica 300X in cazul unei oglinzi de 150 mm. Este util pentru un astfel de telescop un ocular de 2,5mm sau din cauza turbulentelor, poluarii atmosferice sau opticii telescopului nu voi putea sa ma folosesc de puterea lui de marire in mod real?

Ar fi mai potrivit un ocular de 3,4 mm care sa mareasca de 235X sau poate chiar unul de 4mm?
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 21 Apr 2011 12:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut !
Ca posesor al acestui telescop, iti spun ca ocularul cu distanta focala cea mai mica pe care il poti folosi in conditii decente este de 4 mm ! Ocular APOCROMAT 4 mm eventual din seria PLANETARY long eye relief.
Sub aceasta focala, imaginea se strica si se transforma intr-o ceata totala. Asta inseamna 187 X !!! Deci aproape 200 X. Ma rog, ai avea ceva sanse suplimentare la LUNA unde poti mari intr-adevar pana pe la 300 X dar, doar acolo ! Spun acestea din ceea ce am constatat la telescopul meu care are o prelucrare de aproximativ lambda / 8 ( deci destul de buna ).
Daca nu ma credeti, investiti in oculare de focala mai mica si va veti convinge ca am avut dreptate.
Succes !


Ultima modificare efectuata Teo la 21 Apr 2011 12:22, modificat de 2 ori in total
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2285

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 21 Apr 2011 12:15 Download mesaj
Titlul subiectului: Re:
Raspunde cu citat (quote)

Incearca sa rezisti tentatiei de a creste puterea pana la/peste limitele telescopului, pentru ca ai sa te lovesti in drum spre asta de alte limite: atmosferice, fiziologice, poate chiar financiare s.a.

In plus, daca scazi foarte mult pupila ocularului, de cele mai multe ori scazi si distanta pana la ochi, pe langa diametrul pupilei si luminozitatea/claritatea imaginii oferite. Deci, mai comod cred ca ar fi sa folosesti un ocular de 10mm, sau chiar 7.5mm (plossl, orto, sau un design care sa nu induca aberatii) si un barlow acromat 3x, sau o combinatie de genul asta, care sa-ti permita sa te si bucuri de ceea ce vezi, nu numai sa atinga puterea maxima de marire Smile


Succes la gasirea combinatiei potrivite, spor la observatii si cer senin!
Wink

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 21 Apr 2011 12:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Exista oculare " LONG EYE RELIEF " care desi au focala de 4 mm ofera un confort placut ochiului, si au pupila de iesire de peste 2 cm ! De aceea zic. Eu am un astfel de ocular Apocromat seria Planetary de 4 mm si se vede minunat prin el folosindu-l la Luna si planete. Ocularul il folosesc pe acest telescop reflector Sky-Watcher 150mm/750 mm. Ocularul face toti banii si " se impaca " de minune cu telescopul dar aici este limita. Nu va sfatuiesc sa luati un ocular cu focala mai mica de 4 mm.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10781



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Apr 2011 12:26 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Putere de marire maxima pentru SkyWatcher 150/750
Raspunde cu citat (quote)

Dobrin86 a scris:
... sau din cauza turbulentelor, poluarii atmosferice sau opticii telescopului nu voi putea sa ma folosesc de puterea lui de marire in mod real?

Mai e un alt aspect destul de important si el: cu cat cresti grosismentul cu atat se intuneca imaginea.
4mm s-ar putea sa fie prea mult. Poti imprumuta unul inainte sa dai banii, te lamuresti.
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 21 Apr 2011 12:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stati linistiti. Folosesc aproape zilnic ( cand e senin ) ocularul de 4 mm pe acest telescop si imaginea nu se intuneca prea mult. Stiu ce spun. Daca nu il foloseam, nu va sfatuiam . Wink
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2285

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 21 Apr 2011 12:30 Download mesaj
Titlul subiectului: Re:
Raspunde cu citat (quote)

Da, bineinteles, exista si alternativa asta, oculare LE, dar din cate am constatat (personal nu folosesc, am vazut la alti utilizatori) este un pic de loterie cu ele. Nu am gasit multi care sa fie la fel de multumiti de LE-uri ca si de ocular normal + barlow.
Dar, daca pentru unii raman ultima optiune, de ce nu Smile Inainte de a cumpara unul, totusi merita sa incerci de la cineva care deja are, sa-ti poti forma o parere.

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
Dobrin86
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Apr 2011
Mesaje: 45



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Apr 2011 12:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

As putea sa imi iau un ocular de 5mm si cu un Barlow2X as ajunge la 300X si nu mi-ar folosi la nimic. Daca as folosi doar ocularul de 5mm, mi-ar mari pana la 150X, putere la care ajung deja - folosesc un ocular de 10mm + Barlow2X. Ar fi o solutie cel de 4mm. Ocularul de 3.2mm l-a incercat cineva la o configuratie asemanatoare?
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 21 Apr 2011 12:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am folosit lentile Barlow apocromate si nu sunt multumit de ele. Constat o ingustare a campului vizual. Pentru observatii vizuale sunt total impotriva Barlow-ului. De fapt nu le agreez deloc si nu le voi agrea niciodata la observatii vizuale ! La foto, poate ca da !
Mai bine iei un set de 2-3 oculare de 6 mm, 4 mm si 10 mm decat sa te chinui cu Barlow care e un mediu optic suplimentar introdus acolo si care mie nu imi place pentru ca ingusteaza campul vizual. Cel putin fata de ocularul PLANETARY ofera un camp mult mai mic vizual. La foto, poti folosi un Barlow, dar eu acum ma refer strict la observatii vizuale, adica ceea ce fac 90 % si pe care le iubesc cel mai mult. Cu banii de pe Barlow iti iei un ocular 4 mm Long Eye relief seria Planetary cu pupila de iesire mare, apocromat si vei avea niste imagini splendide la ocular. Eu spun asta din realitate, pentru ca am asa ceva, montat pe telescopul de 150 mm/750 mm.
Gata. V-am lasat, mi-am spus parerea iar posesorul va decide !
Numai bine !
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2285

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 21 Apr 2011 12:52 Download mesaj
Titlul subiectului: Re:
Raspunde cu citat (quote)

Very Happy stai, ca nu ma prind. cum barlow-ul ingusteaza campul vizual? si un ocular de focala mica nu?
vorbim de cel efectiv, sau cel aparent?
normal ca o sa fie mai mic campul vizual efectiv, ca doar scade focala. bine, si pupila de iesire, si luminozitatea campului, si uneori si definitia imaginii. eye relieful si campul aparent raman neschimbate. sunt caracteristici intrinseci ale ocularului. camp mai mare sau mai mic decat campul aparent al ocularului pe care-l pui in barlow, nu o sa obtii intercaland barlowul in drumul optic. cel mult niste aberatii cromatice, daca nu e acromat (macar).
barlow-urile apocromate, personal, mi se par un pic prea mult pt vizual. la foto sunt recomandate, dar grija mare unde-l folosim. daca instrumentul e rapid, e util sa pui un 2", cel putin. altfel apare vignetarea. (probat!)


cer senin!

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
Dobrin86
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Apr 2011
Mesaje: 45



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Apr 2011 14:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am intrebat de ocularul de 3.2 pentru ca citisem aici o recomandare. Tipul asta zicea ca pentru un telescop de 152mm e ok sa incepi cu puteri de marire de 30X si 150X. Daca vrei sa mai adaugi ai putea sa iti iei oculare care sa produca intre 65X si 75X. Iar pentru o putere de marire mare, recomanda nu mai mult de 250X. Ocularul Planetary de 3.2 mareste la acest telescop de 750/3.2 adica de aproximativ 235X. Inteleg ca nimeni nu recomada asa ceva. Deci maxim ce as putea sa iau ar fi un 4mm. Va multumesc pentru raspunsuri.

Citat:
I recommend starting with two eyepieces, one with magnification of about one-fifth the aperture of your telescope, expressed in millimeters, and the other with magnification about equal to the aperture in millimeters. That is, for a six-inch telescope -- 152 mm -- I recommend you start with magnifications of about 30 and about 150. I won't complain if they are 25 and 120, or 40 and 200.


Citat:
If you have money left after buying these two eyepieces, and if you absolutely cannot wait until you have joined a club and tried things out, then the next two magnifications you will want will probably be one a little less than the half-way point between the first two -- say, 65x to 75x on a six-inch -- and one at not quite twice the magnification of the more powerful of the first two -- say, 250x on a six-inch.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10781



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Apr 2011 14:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Inteleptii zic max 200x in oras. Am probat cu 170x si e ok, am pus 250x si incepe sa scartaie, am pus 400x si deja era "ceata". Asta pe oglinda de 200mm. Fiecare percepe diferit luminozitatea, detaliile din imagine, contrastul deci recomandabil ar fi sa incerci si daca e ok il cumperi, daca nu nu. Am un 4mm daca vrei sa il testezi...nu il vand (cred) dar iesi cu telescopul in parc si il probezi. Sau rogi pe altcineva care sta mai aproape (nu stiu prin ce zona stai). Poti testa si un barlow pe ocularele de le ai deja (banui ca ai Plossl 25mm si 10mm).
Pe de alta parte una e sa folosesti 300x pe o optica perfecta si aclimatizata cu un seing perfect, alta e cand ai telescopul neaclimatizat si turbulente atmosferice.
Sus
auriga
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2008
Mesaje: 2114



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 21 Apr 2011 16:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

am si eu un asemenea telescop, folosesc grosismente mari doar la planete, luna, stele duble.
gandeste-te bine daca ai nevoie de asemenea grosismente. telescopul duce 200-250x binisor iar daca prinzi conditii foarte bune duce si 300x.
dupa mine conteaza cel mai mult la ce il vei folosi mai mult. Daca ai sa vrei doar planete si stele duble, cumpara un ocular cu focala scurta bun (in jur de 4-8mm) si eventual un barlow 2x bun, altel nu are rost sa investesti, la deepsky rar vei trece de 150x.
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 21 Apr 2011 19:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Telescopul pe care îl ai este excelent, are un focuser pe 2'. Fiind rapid este mai potrivit pentru câmpuri stelare, cu un ocular de 32 mm și 82 grade vei avea un câmp de 3,5 grade. Imens. Poți să faci baie de stele.
Ca mărire în oraș cu un astfel de telescop am ajuns la 200x la Lună și Jupiter și mai erau rezerve (iar ocularul de 7,5 mm și barlow-ul erau banale).
Ia-ți oculare (foarte) bune - vei exploata instrumentul la limitele sale. Dacă ți s-a pus pata pe ocularul de 4 mm încearcă-l măcar înainte și vezi cum răspunde.

_________________
mihai
Sus
Dobrin86
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Apr 2011
Mesaje: 45



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Apr 2011 20:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Acum dupa ce am citit ce au scris oameni cu mai multa experienta cred ca ideea mea cu cel de 2.5 era de-a dreptul fantezista. Ma gandesc la variante de tipul celei propuse de saiph si de theogoncu 7.5mm + barlow2X ( 200X ) sau poate un 6.3mm care combinat cu barlow-ul pe care il am ar produce 238X.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Oculare/Filtre Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact