Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
11102008348.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225626
Numar de utilizatori inregistrati: 2850
Cel mai nou utilizator inregistrat: Cosmin Batica
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Controler de urmarire cu functii de telecomanda - Home Made


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Incepator
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iun 2012
Mesaje: 130



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 14 Iun 2015 09:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am zis ca o sa ma ocup de precizia la GoTo insa inainte de asta am sa pun in practica ideile de pe site:

Citat:
sa adopti un profil de acceleratie/deceleratie (recomandabil) si/sau mai multe viteze.



Citat:
Recomand ca mișcarea rapidă să se facă cu pași întregi, numai urmărirea cu micropași.


Asa ca in acest moment comanda de GoTo merge asa pleca pe Pas/16 comuta in pas/2 si termina in pas/16 asa ca are un regim accelerat miscare constanta si unul franat iar deplasarea la tinta se face cu viteza mare ( regimul pas /16 nu se vede pe imagine intrucat e f scurt )

Avti un filmulet de GoTo 6 ore unde cel putin pe cercul RA gradat face bine socotelile ( adica merge 6 ore)

https://youtu.be/mXA63KwcMqI
Sus
Incepator
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iun 2012
Mesaje: 130



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 20 Iun 2015 10:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cum e vreme inchisa si nu am mai scos in camp montura, am facut un stand de proba pt. masurarea deplasarii unghiulare mai precis decat indicatia cercului de RA.

Pe un plan vertical ls 8.62m de senzorul camerei Web ( atasata in prime focus pe un SCT) am fixat un metru gradat pe directia de miscare RA

8.62m au rezultat daca la distanta plan vertical lentila corectoare am adaugat de trei ori lungimea tubului de la SCT (va rog sa ma corectati daca aceasta presupunere e gresita)

(am socotit ca o eroare de 10 cm la 8.6m aduce erori de aprox 1 %)

Axa optica a tubului e perpendiculara pe planul vertical la 90cm ( masurat cu polobocul).

asa ca am dat GoTo de 1 minut rasarit si apus , si 20 minute apus am vizualizat deplasarea pe verticala si calculand tangenta am aflat deplasarea unghiulara.
(la aceste date 1 mm pe ruleta inseamna 23.9 arcsec)


Pozitionarea la 1 minut spre rasarit /apus a fost cu o precizie de 21 respectiv 32 de arc sec
Pozitionarea 20 minute spre apus a fost cu o precizie de 27.36 arcsec

eroarea de intoarcere la pozitia initiala datorata mecanicii si cumulat cu erorile de mai sus ( plus sau minus) a fost de 130 arc sec intoarcere de la 1 minut apus, 60 arcsec dupa intoarcere de la 1 minut rasarit si 107 arcsec intoarcere de la 20 minute apus.

Concluzia este ca o pozitionare precisa in bucla deschisa nu se prea poate mai buna de atat . Daca voi lega encodere se vor putea obtine rezultate mai bune. La ideia data de nobody cu curentii prin motor si determinarea pasilor facuti nu prea o vad ( m-am tot uitat la curenti si nu am vazut ceva care sa faca diferenta poate cu DSP insa asta depaseste puterea uC folosit)

Aveti si pozele de la masuratori atasate; reticulul a fost cel din SharpCap dar pe poze e desenat cu mana.

Pentru teste nu are introdus si corectia data de miscarea pamantului cand face GoTo la o tinta si nu are prevazut corectie datorata refractiei atmosferice.



coordonata start.PNG
 Descriere:
 Marime fisier:  613.87 kb
 Vizualizat:  de 8604 ori

coordonata start.PNG



coordonata stop goto 1 minut apus.PNG
 Descriere:
 Marime fisier:  632.1 kb
 Vizualizat:  de 8604 ori

coordonata stop goto 1 minut apus.PNG



coordonata stop goto 1 minut rasarit.PNG
 Descriere:
 Marime fisier:  649.59 kb
 Vizualizat:  de 8604 ori

coordonata stop goto 1 minut rasarit.PNG



coordonata stop goto 20 minure apus.PNG
 Descriere:
 Marime fisier:  729.73 kb
 Vizualizat:  de 8604 ori

coordonata stop goto 20 minure apus.PNG


Sus
Incepator
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iun 2012
Mesaje: 130



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 20 Iun 2015 14:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Referitor la compensarea coordonatelor unei stele cu refractia astronomica: programele care arata harta cerului gen Stelarium ele prezinta pozitia stelei compensat asa cum se vede din locatia in care te afli sau afiseaza o pozitie ( si coordonatele corespunzatoare ) ca si cum nu ar exista atmosfera?
Sus
Incepator
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iun 2012
Mesaje: 130



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 23 Iul 2015 01:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din cate am vazut in Stelarium Ascensia Dreapta nu este afectata de refractia astronomica ( atmosferica) asta insemnaca pt. miscarea pe RA nu e nevoie de o corectie cu atmosfera.

Nu stiu insa ce insemna Ascensie Dreapta (J2015.6) respectiv Ascensie Dreapta ( J2000.0).
Cumva coordonatele de RA se modifica in fiecare an ? In orice caz distantele unghiulare intre stele folosind (J2015.6) si (J2000.0) nu sunt la fel.

Daca ati putea lamuri si pentru mine aceste detalii.

In continuare mostre de pozitionare ( automat numai pe RA si DEC manual) ( am folosit RA J2015.6) si urmarire , focala 1250 mm cadrul este 640x480 prime focus:
- verificare de aliniere polara la meridian
- goto Alkaid Mizar in UM 23.6 minute de timp
- goto Alkaid Merac in UM 2.75 ore
-goto Arcturus si Merak intre Pastor si Ursa Mare 3.22 ore la care telescopul trece prin pozitia de echilibru verticala
- goto Izar - Mizar 1.35 ore la care telescopul nu trece prin pozitia de echilibru

Toate au fost facute in directa spre apus astfel incat sa nu apara erori de intoarcere din urmarirea siderala catre tinta.

La final este oprita urmarirea siderala astfel incat se vede ca steaua iese din cadru fara a trece prin centru imaginii asta inseamna ca telescopul a mers un pic mai putin decat trebuia la toate tintele indepartate ( asta inseamna ca se mai poate face o mica corectie multiplictiva).
https://youtu.be/0FYVafR2adA
https://youtu.be/bgEtA--OboE
https://youtu.be/tugtv5TSaXY
https://youtu.be/j1UQhQWogmQ
http://youtu.be/W-Va9lyyXkg
Sus
cmatei
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Sep 2009
Mesaje: 844



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Iul 2015 11:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Incepator a scris:
Nu stiu insa ce insemna Ascensie Dreapta (J2015.6) respectiv Ascensie Dreapta ( J2000.0).


Familiarizeaza-te cu conceptele de 'epoch' si 'equinox'. Coordonatele unui obiect intr-un catalog sunt date pentru un anumit moment in timp, de obicei J2000.0. La alta data, ai alte referinte pentru sistemul de coordonate (precesia echinoctiilor, etc) cat si eventuala miscare proprie a obiectelor de luat in calcul.

Nu mai stiu daca am mai zis, dar iti recomand cu caldura cartea asta: Jean Meeus - Astronomical Algorithms

EDIT: Changes of Celestial Coordinates
Sus
Incepator
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iun 2012
Mesaje: 130



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 25 Iul 2015 09:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc de indrumari nu stiam aceste lucruri.
Din cate inteleg e bine sa iei coordonate recente cat mai aproape de data la care esti ( deci J2015).
In acest momnt nu inteleg de ce daca se schimba referinta difera distantele intre stele ( am facut o verificare nu mai stiu intre ce stele si intre J2000 si J2015 am gasit 18 arcsec) dar e clar ca mai trebe studiat.
Cred ca provocarea majora va fi la corectia atmosferica pe Dec.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9509

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Iul 2015 19:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Diferența apare din cauză că stelele se mișcă și Soarele cu Terra cu tot prin spațiu, în jurul centrului galactic dar și unele în raport cu altele. Mișcările sunt foarte complexe de fapt, în afară de precesia echinocțiilor mai sunt și altele de mai mică anvergură care influențează și ele în timp.

O carte care te poate ajuta este cea scrisă de colegul nostru Marcel Jinca, Astronomie practică și teoretică de la amatori la experți, apărută în 2011.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Incepator
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iun 2012
Mesaje: 130



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 04 Aug 2015 23:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pana la un fine Tuning facand calcule proprii am sa folosesc in continuare datele din Stelarium care sper sa puna la dispozitie in continuare coordonate topocentrice recente.

Tot cu un motor dintr-o imprimanta matriciala veche si cu rotitele dinauntru am facut axa DEC pt. deplasare goto automata . Motorul este de aceasta data unul cu 1.8 grade /pas iar cu reductia totala se atinge o rezolutie de 11 arcsec/pas . Am facut o comanda in jumatate de pas fara micropasire.

Am zis ca daca bifez corectia cu atmosfera practic coordonatele DEC din stelarium sunt compensate cu refractia atmosferica si nu mai trebuie implementate in controler. Ramane de vazut.......

Controlerul socoteste bine pe cercul DEC al monturii insa in acest moment nu stie sa faca diferente decat in domeniul 0-90 grade. Coordonatele se introduc de la tastele numerice in grade minute si secunde pt. referinta si destinatie.






https://youtu.be/QV5yTXILKfs



20150804_222828.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  213.36 kb
 Vizualizat:  de 8289 ori

20150804_222828.jpg


Sus
Incepator
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iun 2012
Mesaje: 130



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 09 Aug 2015 10:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Acuma am atasat doua filmulete alkaid - mizar GoTo complet automat pe doua axe si alkaid -dubhe .

De la arcturus la merak desi am repetat de mai multe ori nu a mai intrat in cadru si se pare ca din cauza deplasarii pe RA ...??

Coordonatele pe DEC au fost introduse cele aparente din stelarium.
Din cauza ca nu are encodere si nu stie pozitia in care se afla, miscarea 0-90 pe Dec in partea spre vest fata de meridian se transforma in miscare 90-0 cand este data peste cap ( adica cand esti in partea de est fata de meridian). Intrucat semnul diferentei imi da sensul de deplasare trebuie sa fiu atent in ce ordine introduc coordonatele DEC a.i. sa am deplasarea in sensul corect.

Am vazut ca o interfata ST4 ale camerelor de urmarire nu sunt prea complicate, au un contact normal deschis care se pune in paralel cu butonul pt. viteza mare RA ca sa grabeasca montura daca ramane in urma si un contact normal inchis ca sa o opreasca daca o ia inainte.

E posibil pe viitor sa-i fac si o interfata ST4.




https://youtu.be/Cbe3q0uSbjk
https://youtu.be/4XQkHGVY2ME
Sus
Incepator
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iun 2012
Mesaje: 130



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 11 Aug 2015 10:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca am un obiect referinta la orizontul din Vest ( Dec valori mici) si vreau sa ma duc la o tinta spre Nord ( DEC de valori mai mari) am sensul de rotatie pe axa DEC Sud- Nord care inseamna rotatie spre dreapta ( daca te uiti in capul axei DEC). Daca am o referinta aproape de orizontul din Est ( DEC valori mici) si vreau sa ma duc la o tinta din Nord (DEC valori mari) am o miscare DEC Sud Nord dar rotatia este spre stanga ( daca te uiti in capul axei DEC). Asta e o situatie in care diferenta referinta minus destinatie nu schimba semnul si totusi montura trebuie sa se rotesca pe DEC in sensuri opuse.

Va trebui cumva sa fac a.i. Controlerul sa stie tot timpul cum este orientata montura sau am de grija sa introduc coordonatele DEC in ordine inversa adica destinatie minus referinta ca sa am schimbare de semn si sa schimb sensul de rotatie functie de orientare pe DEC.
Sus
Incepator
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iun 2012
Mesaje: 130



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 12 Aug 2015 12:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cand montura este in pol, planul in care este cuprins axul DEC si axul RA trece todeauna prin Nord indiferent de pozitia pe RA. Acest plan doar ca si pozitie particulara al RA poate coincide cu planul meridian.

In acest moment as spune ca planul axelor RA si Dec trebuie luat ca si referinta fata de care sa inversez sau nu sensul de rotatie pe DEC cand sunt la stanga sau la dreapta lui cu axa optica a telescopului.

Deocamdata pt. teste ii spun controlerului daca sunt la stanga sau la dreapta planului axelor RA si DEC printr-un comutator ( sanga sus in inmaginea controlerului ) si nu mai trebuie sa inversez ordinea coordonatelor referinta si destinatie pe DEC, schimbarea de sens facandu-se functie de pozitia comutatorului.
Sus
Incepator
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iun 2012
Mesaje: 130



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 06 Sep 2015 23:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pana m-am uitat la saturn sau la DSO 1.7 arcsec /pas RA nu m-a deranjat prea tare. Când insa am inceput sa ma uit dupa duble urmarirea era cam deranjanta. Asa ca am refacut comanda de la pas /16 la pas /32 si acum fac urmarirea cu 0.7 arcsec/pas pe RA.

Aveti un filmulet de urmarire pe stea atasat - focala 1250 mm , barlow 2x, prime focus, cadru 640x480

(pusul in pol e din balcon fara sa vad polara)

https://www.youtube.com/watch?v=0Ln9V4YZt18
Sus
Incepator
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iun 2012
Mesaje: 130



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 13 Sep 2015 10:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Initial mi-am propus sa fac controlerul de urmarire pt. filmare planetara si stakare in registax insa pana sa am ce filma in conditii bune m-am uitat pe. pozele de DSO si de camp larg neghidate, unde de fapt am vazut ca se poate aprecia calitatea monturii si a electronicii
Asa ca am pus un Sony Alfa 200 cu obiectiv de 75-300 f5.6 Iso 800 30 secunde ( maxim cat are aparatul) pe montura.

De ce unele stele sunt mai alungite decat altele -tine de aparat sau de urmarire sau de montarea aparatului?


Date ale achizitiei:
- aparatul nu e fixat in axul optic al telescopului ci lateral aprox la 5 cm ( va rog sa-mi spuneti daca e esential pt. aprecierea urmaririi controlerului)
- focala am uitat-o din gresala undeva pe la 200-250 ( pt aprecierea dechderii unghiulare a cadrului se poate folosi distanta Arcturus - MupHrid de aprox 5gr 2 minute din pastor
- batea vantul si aparatul nu e fixat direct de montura ci exterior printr-un cornier de aluminiu de aprox 6 cm
- nu am facut o poza cu motorul de RA oprit sa vad cum ar fi fara urmarire ( data viitoare când se vor vedea stelele)
Prima poza de camp larg de pana acum - nu e prelucrata ci doar resize.



alfa200 30 sec iso 800 arcturus.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  234.67 kb
 Vizualizat:  de 7924 ori

alfa200 30 sec iso  800 arcturus.JPG


Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4842

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 13 Sep 2015 14:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cand zici de alungirea stelelor te referi la cea din coltul stanga jos ?
Aceea pare a fi mai alungita din cauza aberatiilor optice laterale (coma, astigmatism, aberatie cromatica laterala etc.).
Sus
Incepator
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iun 2012
Mesaje: 130



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 14 Sep 2015 00:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@ nobody - ma refer la alungirea de la margine dar intradevar in varianta resize sunt mai putin evidente.
Atasez acum un stak de 11 cadre cu DSS 30 sec iso 800 obiectiv 300mm f5.6 unde alungirea stelelor de pe margine e mai evidenta.

atasez si o poza de 30 sec fara urmarire.



stak 11 .jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  99.2 kb
 Vizualizat:  de 7882 ori

stak 11 .jpg



DSC08671 resize.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  86.17 kb
 Vizualizat:  de 7882 ori

DSC08671 resize.jpg


Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 5
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact