Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
4_(2).jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225975
Numar de utilizatori inregistrati: 2850
Cel mai nou utilizator inregistrat: Cosmin Batica
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Fenomene optice atmosferice


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje  

Optica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 01 Aug 2007 14:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

3 (si gata)

De ce sunt separate culorile? Aici e o afacere care poate fi ușor înțeleasă greșit –și eu am înțeles greșit inițial, adică n-am înțeles. Aha, dispersie_ gata, e clar. Ba nu.
Să luăm o picătură la limita de jos a curcubeului (picătura A). Dintre toate razele care, întoarse prin reflexie totală ies din picătură, numai cele roșii sunt în unghi potrivit pentru a ajunge la ochiul observatorului. Celelalte nu se văd !
Pentru o picătură de la limita de sus (B), razele violete sunt cele care ajung la ochi. Celelalte culori trec peste observator.
Condițiile de incidență - n-o să vă plictisesc cu prea multă geometrie, cred că e suficient așa – pentru care lumina ajunge descompusă la noi impune limitele de 40-42 grade față de dreapta soare-observator *50-52 pentru celălalt*, motiv pentru care vedem curcubeul sub formă de bandă. Condiția e satisfăcută de toate punctele care se încadrează între limitele respective, ceea ce face să observăm curcubeul ca un arc. Pentru punctele din interiorul arcului, unghiul mai mic face ca razele de lumină să se recompună în ochi, deci culorile se pierd, rămânând luminozitatea mai mare față de exteriorul arcului.



curcubeu 006.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  44.05 kb
 Vizualizat:  de 39406 ori

curcubeu 006.JPG



_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?


Ultima modificare efectuata de catre lucia lucia la 01 Aug 2007 14:12, modificat de 1 data in total
Sus
alexconu
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2005
Mesaje: 610



Localitate: Reine

MesajTrimis: 01 Aug 2007 14:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

lucia lucia a scris:
Se vede asta din avion, curcubee circulare pe nori (nu știu de ce le mai spune și "glory" ; stare de beatitudine indusă de frumusețea fenomenului respectiv?) -

pai le spune gloria, pentru ca nu-s curcubee Smile sunt chestii diferite gloria si curcubeul.
A se vedea:
http://www.atoptics.co.uk/droplets/glory.htm
si respectiv
http://www.atoptics.co.uk/bows.htm

_________________
www.astrographist.com - Astrofotografie de Alex Conu
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 01 Aug 2007 14:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Rolling Eyes

... poate ar trebui să mai spun ceva: curcubeele se observă spre sfârșitul ploii, pe picăturile fine, sferice, în suspensie în atmosferă. Picăturile mari, în cădere, nu dau curcubee perfecte.

PS. în desenul cu formarea curcubeului secundar a apărut o greșeală mică de tot. sorry.

_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 01 Aug 2007 15:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iată - ca intermezzo- un simulator drăguț de fenomene gen halo și glory.
http://www.atoptics.co.uk/droplets/dload.htm

și o imagine de probă obținută cu simulatorul respectiv (halo, căței, pilon, arc tangențial)



halo.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  83.15 kb
 Vizualizat:  de 39383 ori

halo.JPG



_________________
הבה נגילה
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 01 Aug 2007 16:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

AURORELE
Soarele emite un flux de particule încărcate, care constituie vântul solar. El interacționează cu câmpul magnetic terestru și astfel particulele încărcate sunt orientate (pe traiectorii spirale în jurul liniilor de câmp magnetic) spre poli. La intrarea în atmosferă, vântul solar produce excitarea atomilor de azot și oxigen care, prin dezexcitare, emit radiație percepută de noi ca auroră. Funcție de tipul / energia particulelor incidente, aurora poate fi mai mult sau mai puțin luminoasă și divers colorată. Mișcarea aurorei, când se produce, se datorează faptului că vântul solar ajunge treptat în diferite zone ale atmosferei, funcție de presiunea sa.
Aurorele sunt mai dese și mai luminoase în perioade de activitate solară mare.
Imagini se găsesc, n-are nici un rost să lipesc aici… doar una luată din satelit (care mi-a plăcut mai mult), de pe http://www.santalive.tv/lights.html



aurora02.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  50.42 kb
 Vizualizat:  de 39376 ori

aurora02.jpg



_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 01 Aug 2007 17:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Acum aproape patru ani, mai precis in data de 4 noiembrie 2003 noaptea, aproape de miezul noptii, am vazut (foarte slab) o aurora. Inca din zilele precedente Soarele a avut o activitate neobisnuit de puternica. In data de 4 nov. in jurul orei 19:50 UT s-a observat o explozie foarte serioasa. Aparatura de inregistrare a fost depasita (saturata) iar explozia a fost evaluata in urma unor analize ulterioare ca fiind circa X28 ( http://spaceweather.com/glossary/flareclasses.html ) aceasta fiind cea mai puternica explozie solara inregistrata vreodata. Eu urmarisem activitatea Soarelui de cateva zile din cauza intensitatii ei iar cand am vazut ca are loc o asemenea explozie am fost sigur ca exista mari sanse de observare a aurorei la latitudini medii. Am iesit din oras inspre Buzias si intr-adevar in jurul orei 11:15 am observat o pata rosie-portocalie care a persistat vreo 10-15 minute. Din pacate fenomenul a fost de intensitate slaba si la vremea aia nu aveam un aparat de fotografiat serios.
Sus
alexconu
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2005
Mesaje: 610



Localitate: Reine

MesajTrimis: 01 Aug 2007 17:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aurora a fost fotografiata din Romania in noaptea de 20 noiembrie 2003 de catre Razvan Tecuschi, din Balan - Harghita. Imagini la:
http://science.nasa.gov/spaceweather/auror...uschi3.jpg
http://science.nasa.gov/spaceweather/auror...uschi1.jpg
http://science.nasa.gov/spaceweather/auror...uschi2.jpg
Atunci eram in tren spre Cluj si am observat si eu aurora prin geamul de pe holul rapidului 633.
De asemenea, am mai observat aurora din Romania in 2000, odata cu maximul Perseidelor.

_________________
www.astrographist.com - Astrofotografie de Alex Conu
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 01 Aug 2007 18:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am totusi o intrebare> sclipirile de smarald sunt totuna cu joulesverniana rază verde? Embarassed
_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
alexconu
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2005
Mesaje: 610



Localitate: Reine

MesajTrimis: 01 Aug 2007 18:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asta m-am intrebat si eu. N-am intalnit termenul de sclipiri de smarald in literatura de specialitate Very Happy Si eu banuiesc ca zircon la raza verde (green flash) se refera, un fenomen deoebit de meserias si destul de rar. In medie, cred ca vad vreo 3 pe an.
_________________
www.astrographist.com - Astrofotografie de Alex Conu
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 01 Aug 2007 18:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Așa cred și eu. Dacă e vorba de raza verde, mă ocup de ea... când îi vine vremea.
Că tot veni vorba, aș include și mirajele între chestiile discutate aici. Sunt fenomene cu "priză" la public și frumoase Wink .

Să nu uit: dacă la al 23-lea maxim de activitate solară am avut astfel de șansă, ne putem aștepta la cel puțin tot atât în 2011-2012. Previziunile ( http://science.nasa.gov/headlines/y2006/10may_longrange.htm ) indică un maxim de cel puțin același lup Laughing .

_________________
הבה נגילה
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5571

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Aug 2007 19:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, despre raza verde e vorba, am intalnit-o si sub denumirea de sclipirea de smarald si parca mi-a placut mai mult sa-i spun asa.
Sigur ca putem povesti si despre miraje sau orice alt fenomen optic atmosferic fara o ordine anume, asa ca Radu te asteptam sa intervii.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5571

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Aug 2007 21:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dispersia Rayleigh si Mie.

In mare am vazut ca s-au spus cateva vorbe despre dispersia Rayleigh intr-un topic alaturat, dar ca sa fim consecventi si pe acest fir de discutii am sa mai spun si eu cateva lucruri.
Dispersia in general, este fenomenul de imprastiere a luminii cand aceasta intalneste in cale particule comparabile cu lungimea de unda.
In cazul dispersiei Rayleigh, aceasta are loc de obicei pe moleculele de aer sau pe oricare alte particule care nu depasesc 1/10 din lungimea de unda a radiatiei. Aceasta dispersie mai prezinta doua proprietati importante, si anume distributia aproximativ uniforma fata de punctul de dispersie si o puternica dependenta fata de lungimea de unda a radiatiei (I-->1/L^4).
Cu cat lungimea de unda a radiatiei este mai mica cu atat intensitatea radiatiei dispersate este mai mare, ceea ce favorizeaza evident partea de sus a spectrului vizual, deci culoarea albastra.
Pentru comparatie, intensitatea radiatiei dispersate cu L=400 nm este de 9.4 ori mai mare decat intensitatea radiatiei dispersate cu L=700 nm.
Lumina solara dispersata pe moleculele de aer din atmosfera ne da culoarea albastra a cerului.
In cazul dispersiei Mie, aceasta se produce pe particule ale caror marime este egala sau mai mare cu lungimea de unda a radiatiei incidente.
Si aceasta dispersie are doua proprietati importante, si anume distributia dispersiei este puternic dependenta de marimea particulelor ce o genereaza si depinde de sensul radiatiei incidente.
Dispersia Mie nu este dependenta de lungimea de unda!
Uitandu-ne intr-o zona apropiata soarelui putem pune in evidenta dispersia Mie prin aspectul albicios al cerului.
Deasemeni norii se vad albi din cauza vaporilor si picaturilor mici de apa care produc dispersie Mie fiind mult mai mari decat lungimea de unda a luminii.
Fie ca este vorba de dispersia Rayleigh sau Mie, ambele sunt procese elastice pentru ca energia fotonului dispersat nu se schimba.
Am facut si un desen mai jos unde puteti vedea cam cum arata dispersia Rayleigh (coltul stanga sus, desenat cu albastru pentru ca favorizeaza aceasta lungime de unda), dispersia Mie (sus centru si dreapta, vedem dependenta de marimea particulei), iar jos aspectul cerului in apropierea sau in partea opusa soarelui, vazut de un observator.



Dispersia.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  61.64 kb
 Vizualizat:  de 39294 ori

Dispersia.jpg


Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5571

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Aug 2007 21:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am uitat sa spun ceva.
Exista rapoarte din zona arctica unde rareori paseste picior de om, care povestesc despre culoarea albastra a cerului pana in apropierea discului solar. Ce frumos trebuie sa fie pe acolo Shocked
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 04 Aug 2007 23:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Băieții ăștia de la New South Walles - Australia au un program permanent de cercetări spațiale + fenomene atosferice cu baza în Antarctica. Eh... Smile
_________________
הבה נגילה
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5571

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Aug 2007 15:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asfintitul rosu.

In momentul in care soarele este la zenit, lumina ce provine de la el strabate cea mai mica distanta prin atmosfera terestra si in consecinta aparenta lui va fi alb-galbuie iar cerul albastru.
Pe masura ce soarele se indreapta catre orizont, lumina lui va strabate o distanta din ce in ce mai mare prin atmosfera pamantului cu un maxim la limita orizontului.
Dar pentru ca atmosfera pamantului are un indice de refractie usor diferit de 1, lumina soarelui va fi refractata sub un unghi de pana la 0.6 grade pana sa ajunga la noi.
Acest fenomen dupa cum puteti vedea si in desenul de mai jos, ne largeste orizontul vizibil peste limita celui geometric, astfel incat atunci cand vedem soarele la asfintit el se afla deja cu mai mult de marimea unui disc solar sub orizontul geometric.
Vedem un pic "dupa colt" cum s-ar spune... Very Happy
Data fiind grosimea considerabila a atmosferei pe care lumina o strabate pentru pozitia soarelui la orizont, cea mai mare parte a radiatiei din partea de sus a spectrului vizual va fi dispersata de atmosfera, iar la noi nu va mai ajunge decat aparenta lui rosiatica.

Vreau sa mai spun aici ca tot din cauza refractiei atmosferice, obiectele ceresti vazute la elevatie mica vor prezenta aberatie cromatica si in caz ca folosim doar instrumente cu oglinzi.
Acum terenul este pregatit pentru raza verde ...



Sunset.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  33.46 kb
 Vizualizat:  de 39265 ori

Sunset.jpg


Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje   Optica Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 5
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact