Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M13_final_web.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225992
Numar de utilizatori inregistrati: 2850
Cel mai nou utilizator inregistrat: Cosmin Batica
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Cum se fac observatiile solare cu un telescop astro normal


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii solare

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Dan Vasiliu
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Iun 2009
Mesaje: 971

Motto: SI SEDES NON IS

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Noi 2010 19:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu nu ti-asi recomanda observatii solare prin proiectie. Soarele va actiona "cu toata puterea lui" asupra telescopului. Eventual poti incerca observatii cu folie Baader. Intra mai putina lumina in telescop. Ai grija ca folia sa fie bine lipita si sa nu aiba zgarieturi sau taieturi. Cea mai sigura metoda este cea prezentata de domnul Stanescu. In cazul tu este singura metoda pe care ti-o recomand. Iti trebuie insa oglinda plana nemetalizata si filtrul ND. Cool
_________________
CER SENIN !
Sus
Mike23
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Sep 2010
Mesaje: 682



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Noi 2010 01:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dan Vasiliu a scris:
Iti trebuie insa oglinda plana nemetalizata si filtrul ND. Cool


Sa inteleg ca aceasta oglinda plana nemetalizata se pune in locul oglinzii diagonale clasice? Cea in care intra ocularele?
Eu intelesesem ca proiectiile se fac oricum cu filtru baader la partea frontala a telescopului. Ca altfel risc sa apara efectul de lupa si suportul pentru proiectie sa ia foc din cauza intensitatii luminii. sau ma insel?

Multumesc

Mihai

_________________
S.W. Maksutov-Cassegrain 127mm/1500mm, montura azimutala, Binoclu BTC 10x50 fullymulticoated, DSLR Nikon D3100
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 25 Noi 2010 01:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca ii pui filtrul in fata nu aveti ce sa patiti, nici tu si nici telescopul Smile !
Lasa proiectia pe mai tarziu, folosind o luneta, dar un filtru il poti utiliza cu succes la micutul telescop pe care il ai. Smile

Uite aici un telescop destul de asemanator cu ce ai tu acolo si care e folosit la observatii solare fara probleme utilizand un filtru adecvat.
Sus
Mike23
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Sep 2010
Mesaje: 682



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Noi 2010 01:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

mic, mic dar poate multe. Eu personal abia astept ocazia sa-l folosesc pe un cr,..macar ca din periferia unui oras sau mai ales undeva cu cerul negru tuci Very Happy
Atunci o sa incerc sa privesc soarele prin filtrul Baader de apertura.

Multumesc mult de lamuriri, dar daca mai sunt si alte pareri, opinii, solutii, le astept cu mare placere.

Poate ma pricopsesc in viitor si cu un refractor desi tinta mea este un newtonian de minim 200mm.......posibil pe montura Dobson.


Cer senin

Mihai

_________________
S.W. Maksutov-Cassegrain 127mm/1500mm, montura azimutala, Binoclu BTC 10x50 fullymulticoated, DSLR Nikon D3100
Sus
Mike23
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Sep 2010
Mesaje: 682



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Noi 2010 11:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tocmai m-am uitat la filtrul solar (prima oara) si am descoperit ca are mici puncte prin care trec razele solare. Punctele sunt mici dar parca nu as risca sa-l pun la telescop. Cred ca o sa ma duc sa-l schimb pentru ca nu am reusit sa-l folosesc. A stat pana azi in cutia lui Crying or Very sad

Cer senin

Mihai

_________________
S.W. Maksutov-Cassegrain 127mm/1500mm, montura azimutala, Binoclu BTC 10x50 fullymulticoated, DSLR Nikon D3100
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3549



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 25 Noi 2010 12:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Telescopul din poza are cam mare portanta cartonul din fata .. la o rafala neasteptata de vant ramai cu ochii-n soare Exclamation .
oglinda plana nemetalizata trebuie mai mare ca apretura telescopului si e bine de pus pe un suport cu ceva mecanism macar azimutal sa o poti orienta sa bata in telescop .
sau pusa chiar la intrare fixata de telescop la 53 grade ( unghi Brewster de plolarizare) astfel polarizezi lumina iar in fata ocularului cu un filtru de polarizare prin incrucisare reglezi intensitatea luminii.
Sus
Mike23
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Sep 2010
Mesaje: 682



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Noi 2010 13:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stanescu Octavian a scris:
Telescopul din poza are cam mare portanta cartonul din fata .. la o rafala neasteptata de vant ramai cu ochii-n soare Exclamation .
oglinda plana nemetalizata trebuie mai mare ca apretura telescopului si e bine de pus pe un suport cu ceva mecanism macar azimutal sa o poti orienta sa bata in telescop .
sau pusa chiar la intrare fixata de telescop la 53 grade ( unghi Brewster de plolarizare) astfel polarizezi lumina iar in fata ocularului cu un filtru de polarizare prin incrucisare reglezi intensitatea luminii.


Buna ziua,

Interesant ce spuneti. Practic oglinda aceea nemetalizata trebuie pusa in fata telescopului iar lumina soarelui sa fie reflectata in telescop. Puteti arata un exemplu practic sau o schita cu sistemul respectiv si ...de unde as putea procura o astfel de oglinda. Ideea e daca pot adapta asa ceva la telescopul meu.

Multumesc

Mihai

_________________
S.W. Maksutov-Cassegrain 127mm/1500mm, montura azimutala, Binoclu BTC 10x50 fullymulticoated, DSLR Nikon D3100
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9511

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Noi 2010 23:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cea mai simplă metodă de a observa soarele este proiecția cu ajutorul unei oglinzi convexe pe un perete alb aflat la o distanță de câțiva metri. Mai greu de obținut oglinda convexă, raza de curbură e destul de mare... Smile

câteva sugestii aici:
http://www.sunderstanding.net/solarobservatory.htm

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3549



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 26 Noi 2010 00:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Oglinda convexa nu va focaliza singura niciodata Idea poate lentila bi- sau plancovexa.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9511

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Noi 2010 01:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sunt sigur că am văzut pe net descrierea și imaginile unei astfel de construcții, oglinda era pusă pe un stâlp și razele de la soare erau orientate pe peretele alb al unei clădiri pe care se forma imaginea, la o distanță mai mare de 10m. Dar nu mai știu unde... Question
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Dan Vasiliu
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Iun 2009
Mesaje: 971

Motto: SI SEDES NON IS

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Noi 2010 23:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cel mai sigur, daca vrei sa vezi Soarele cu ochii tai, este metoda descrisa de dl. Stanescu sau mai strangi ceva bani si-ti iei o prisma Hershel. In aceste cazuri nu risti sa ai accidente (daca respecti regulile). In ambele cazuri trebuie sa ai un filtru ND la ocular. Cool
_________________
CER SENIN !
Sus
Mike23
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Sep 2010
Mesaje: 682



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Noi 2010 17:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dan Vasiliu a scris:
Cel mai sigur, daca vrei sa vezi Soarele cu ochii tai, este metoda descrisa de dl. Stanescu sau mai strangi ceva bani si-ti iei o prisma Hershel. In aceste cazuri nu risti sa ai accidente (daca respecti regulile). In ambele cazuri trebuie sa ai un filtru ND la ocular. Cool


As fi luat cu placere dar totusi...pretul unei astfel de prisme este aproape echivalentul intregului sistem probabil ca daca iau si filtrul ND ajung la valoarea sistemului daca nu mai mult. Poate alta data. Nu ca nu as vrea dar imi pare cam mult prea scump (http://www.starmax.ro/Baader/herschel1.htm) Poate exista si variante mai ieftine, dr momentan o sa raman la foliile baader si probabil un filtru.
Poate reusesc totusi sa ma pricopsesc cu asa ceva dar poate dupa ceva timp(ani). Prisma aceasta e valabila pentru orice tip de telescop?

Multumesc mult pentru raspunsuri

respect si cer senin

Mihai

_________________
S.W. Maksutov-Cassegrain 127mm/1500mm, montura azimutala, Binoclu BTC 10x50 fullymulticoated, DSLR Nikon D3100
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5571

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Noi 2010 19:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mike23 a scris:
Prisma aceasta e valabila pentru orice tip de telescop?


Prisma Herschel se foloseste doar pe lunete (refractoare)!
Citeste cu atentie linkul pe care l-ai dat, Horatius trebuie sa fi scris pe acolo lucrul asta.
Sus
Dan Vasiliu
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Iun 2009
Mesaje: 971

Motto: SI SEDES NON IS

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Noi 2010 19:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Are dreptate Zoth. Eu am gresit. Deh ... omul e supus greselii. Embarassed Sau si-a bagat "cineva" coada. Am observat ulterior ca mesajul meu eronat era mesajul cu numarul 666 Twisted Evil . De altfel si eu folosesc o prisma Herschel exclusiv cu refractoare.
_________________
CER SENIN !
Sus
Mike23
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Sep 2010
Mesaje: 682



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Noi 2010 23:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ok am inteles, dar la catadioptice (Mksutov - Cassegrain) ce se foloseste?

Poate e mai eftin Very Happy

Mihai

_________________
S.W. Maksutov-Cassegrain 127mm/1500mm, montura azimutala, Binoclu BTC 10x50 fullymulticoated, DSLR Nikon D3100
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii solare Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 5
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact