Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna_zi.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 226133
Numar de utilizatori inregistrati: 2852
Cel mai nou utilizator inregistrat: andrei.nastaca
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Mica turnanta pentru slefuit/polisat


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9513

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Sep 2011 23:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ai dreptate, neox! Nu știu de ce eu îmi imaginam că rolele o să fie fixate pe platan! Acum m-am prins, rolele vor fi fixe și platanul se va roti peste ele. Dacă lărgești linar găurile de fixare a motorului și pui niște șaibe late poți varia distanța dintre axe și întinde cureaua cât de tare e necesar.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 13 Sep 2011 11:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dap cam asa am procedat Smile
Am incercat varianta cu banda de smirghel si merge chiar bine Wink , intr-adevar trebuie intinsa un pic mai tare dar functioneaza. As plasa-o pe locul doi ca preferinta dupa o curea de cauciuc. Sa vad, daca nu gasesc o curea mai potrivita ramane asa.

_________________
Small minds discuss people, Average minds discuss events, Great minds discuss ideas

www.cloudynights.com
Sus
Sorin Sfartz
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Sep 2008
Mesaje: 366



Localitate: Onesti

MesajTrimis: 15 Sep 2011 20:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Apropo, nu iti vibreaza masa cu totul?
De fapt motorasele alea de CC sunt mai silentioase si poate nu ai cine stie ce probleme, chiar daca ai totul montat pe aceeasi placa.

Eu am improvizat o chestie cu un motor mai puternic, o fulie dubla intermediara si in fine masa cu fulia ei mare, totul pe acelasi suport. Ei bine, din cauza unei vibratii a motorului, (care nu e prea bine echilibrat dinamic) - totul rezoneaza. Nu cred ca i-ar face bine oglinzii vibratiile acelea. Am incercat sa pun niste amortizoare sub motor, insa fara efect. O anumita componenta a vibratiei se transmite si prin curele... Cred ca pana la urma trebuie sa montez motorul si fulia intermediara, separat de masa de lucru rotativa.
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 15 Sep 2011 21:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Deloc, motorul e destul de silentios iar coroana melcata e foarte bine montata in carcasa fara nici un fel de joc. Chiar ma mir de atata precizie la un simplu motor de stergatoare Smile. De fapt pe el scrie 'Made in Germany' asa c-o fi asta un atu Cool . Si are forta din plin cuplat la o baterie de masina de unde poate trage amperaj suficient. De asta vreau sa-l pun la o sursa de calculator care la 12V suporta vreo 30A cu mult peste cerintele motorului.
Se simt tare la mana vibratiile? Nu cred ca-i o idee buna sa-ti trepideze toate in timpul lucrului Neutral, e nevoie totusi de miscare lina.

Ai putea sa te uiti pe la dezmembrari sau daca gasesti de nou (convenabil) un motor de stergator. Are marele avantaj ca are deja reductie, altfel ocupi o gramada de spatiu cu fulii si curele.
Pentru oglinzi mai mari de ~250mm cred ca trebuie motor mai puternic, la fel daca vrei sa faci toata munca grea pe masina adevarata unde e nevoie de multa forta dar pentru sticla mica sau folosit numai la figurizare cred ca-i numai bun.

Sub platan am adaugat si trei role mici pentru sprijin sa nu flexeze din butuc cand fac cursele de polisare.
Am gasit vreo doua curele de la o imprimanta antica si vreau sa le testez. Cred ca or sa ramana varianta finala.

_________________
Small minds discuss people, Average minds discuss events, Great minds discuss ideas

www.cloudynights.com
Sus
Sorin Sfartz
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Sep 2008
Mesaje: 366



Localitate: Onesti

MesajTrimis: 16 Sep 2011 01:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da. Se simt tare la mana vibratiile la masa mea. Asta pentru ca lada de metal pe care am folosit-o eu ca suport, le mai si amplifica. E ca o toba...
As incerca si eu un motor de CC, dar nu stiu daca cele de stergator sunt suficient de puternice. Din cate imi amintesc, unul de la Dacie parca avea vreo 40w... Oare ce puteri au cele de la camioane?

E buna treaba cu rolele alea. Si la mine, la prima varianta, daca apasam mai tare pe marginea placii suport a oglinzii, se simtea in mod evident un joc. Nu mi-a venit ideea cu rolele, asa ca am folosit o chestie masiva, care nu mai are jocuri, insa are nevoie de macar 200w ca sa o urnesc din loc si oricum probabil trebuie si ajutata Laughing
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 16 Sep 2011 10:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Atunci treci direct la capitolul bohrmasina Mr. Green . Sa adaptezi o masina de gaurit, poate chiar mai bine una pe acumulatori care am impresia ca poti varia turatia mai bine. Cu asta sigur a putere suficienta Wink

Cred ca ar fi mai bine sa folosesti un suport de lemn tare, PAL gros mai atenueaza din vibratii.

_________________
Small minds discuss people, Average minds discuss events, Great minds discuss ideas

www.cloudynights.com
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 16 Sep 2011 17:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Azi am vrut sa incerc curelele de imprimanta de care am amintit dar stupoare, esec total Mad , erau prea mici. Prin urmare am recurs la ultima solutie recomandata de Erwin, pentru care trebuie sa-i multumesc frumos Smile . Am facut rost de o curea plata de neopren de 10mm pentru nus' ce masina de spalat si am taiat-o la lungimea potrivita piezis sa am suprafata cat mai mare de lipire. Urma partea emotionanta Laughing ...am incercat Super Glue de la Bison care zice pe eticheta ca e cu cianoacrilat si minunea minunilor lipitura tine Wink . In sfarsit o curea adevarata cu aderenta foarte buna.

Erwin prietene, "you're da MAN" Wink Very Happy M-ai salvat!

Dupa alte lecturi pe net despre transmisii prin curele o sa adaug un 'intinzator' de curea ca la motoare auto Smile (sau cum s-o chema pe romaneste) format dintr-un rulment pe un brat care sa apese pe curea. Intr-adevar idea e foarte buna pt. ca patinarea pe roata/ fulie e practic eliminata.
Revin cu poze mai tarziu.

_________________
Small minds discuss people, Average minds discuss events, Great minds discuss ideas

www.cloudynights.com
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9513

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Sep 2011 22:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cu plăcere, prietene! Singura dificultate e tăierea precisă astfel ca cele două capete să se așeze cât mai bine și stratul de cianoacrilat să fie subțire, altfel se rupe. Mult spor!
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 16 Sep 2011 23:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, ca sa tai egal am potrivit intai lungimea si am suprapus cureaua in locul unde vine taietura incat sa tai ambele capete in acelasi timp deci sa am acelasi unghi cand tai piezis. Partea de curea suprapusa am prins-o cu doua inele de sarma sa stea fix in momentul taierii.
La lipit, dupa suprapunerea capetelor am fixat cureaua in menghina cu mici ajustari pana contactul a fost perfect si lipitura a prins.



Picture.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  130.45 kb
 Vizualizat:  de 6217 ori

Picture.jpg



_________________
Small minds discuss people, Average minds discuss events, Great minds discuss ideas

www.cloudynights.com
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 25 Sep 2011 15:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

N-am apucat sa postez noutatile asa ca... Smile

Am montat bratul cu rulment care intinde cureaua si merge struna...de fapt a mers pana a plesnit lipitura Mad . O sa incerc cu alt adeziv, Bison Kit Universal care din cate zice e recomandat pentru lipturi sub tensiune. Om vedea Rolling Eyes
In plus am rectificat discul de fag pe bormasina cu coloana si disc abraziv sa am suprafata plana, rolele aveau tendinta sa prinda/scape pe ici pe colo.

Dar cea mai mare izbanda Cool a fost sursa de curent continuu. Prin amabilitatea lui So999, caruia ii multumesc inca o data m-am facut cu o sursa ATX de care nu era sigur ca mai functioneaza. Ei bine azi am terminat transformarea in 'sursa de laborator' si merge impecabil Very Happy . Mai am de lipit doar o rezistenta de putere sa pacaleasca sursa ca e in sarcina si e gata. Azi am testat-o in sarcina directa cu motorul asa ca nu s-a oprit. Dispun de voltaje de la 5 la 24 de volti asa incat practic nu mai am nevoie de variator pentru motor.
So999...m-ai salvat Wink Very Happy

Pentru cine e interesat de conversie dau inca o data linkul la tutorial
http://www.wikihow.com/Convert-a-Computer-...wer-Supply

Si un filmultet cu primul test de azi dimineata:
http://www.youtube.com/watch?v=3sfYEyFLSB4



Picture 006.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  127 kb
 Vizualizat:  de 6135 ori

Picture 006.jpg



Picture 005.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  143.49 kb
 Vizualizat:  de 6135 ori

Picture 005.jpg



Picture 001.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  176.25 kb
 Vizualizat:  de 6135 ori

Picture 001.jpg



_________________
Small minds discuss people, Average minds discuss events, Great minds discuss ideas

www.cloudynights.com


Ultima modificare efectuata de catre neox la 25 Sep 2011 15:48, modificat de 1 data in total
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9513

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Sep 2011 15:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Faină treabă, neox! Dacă nu găsești rezistență de putere poți folosi un bec auto de 12V/15W. La 5V se va înroși un pic filamentul, eventual.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 25 Sep 2011 15:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multam Erwin Very Happy !

Erau rezistente de 5W, ar trebui de vreo 10W dar o sa leg doua in paralel. Da am vazut facut si cu bec auto dar n-as vrea sa ma mai agat si de el Smile . Reisteta/le le montez cu radiator direct pe carcasa (izolata normal) la interior.
Ma temeam sa nu am probleme cu codurile de culori, sa nu fi schimbat ceva prin electronica dar se pare ca era sursa ATX clasica prezentata si in tutorial.

Mai vreau doar sa numerotez bornele si sa lipesc pe carcasa un tabel cu toate combinatiile de la 5 la 24V sa nu ma mai incurc care cu care. Smile

_________________
Small minds discuss people, Average minds discuss events, Great minds discuss ideas

www.cloudynights.com
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9513

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Sep 2011 17:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ai grijă că la tensiunea de -12V curentul este mic (scrie pe capac cât, de regulă 0,8A), așa că tensiunea de 24V trebuie folosită numai pentru consumatori de putere mică. La fel și pentru -5V curentul este în jur de 0.5A.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 25 Sep 2011 18:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da am citit despre asta.
Totusi un lucuru nu inteleg: de exemplu cand combini +12 (care merge la 17A) cu -12 (~0.8A) ca sa obti 24V care e amperajul maxim? Cel de la minus??..e o medie a celor doua?

_________________
Small minds discuss people, Average minds discuss events, Great minds discuss ideas

www.cloudynights.com
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9513

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Sep 2011 18:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Păi circuitul înseriază cele două tensiuni pentru a obține una mai mare, curentul este cel dat de cea mai slabă ramură a sursei, respectiv -12V cu 0.8A. E nițel mai complicat decât la un transformator bobinat cu aceeiași sârmă în secundar și unde ai prize pentru diferitele tensiuni pentru că la ATX sunt mai multe circuite cu transformatoare separate (de frecvență mare, în comutație), redresoare și stabilizatoare separate.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact