Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Clavius___Tycho.png
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 226019
Numar de utilizatori inregistrati: 2852
Cel mai nou utilizator inregistrat: andrei.nastaca
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Discuri de sticla


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 08 Ian 2007 13:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In primul rind eu nu am inteles tu de fapt ce vrei sa slefuiesti? Oglinda sau lentila?

Cu tensiunile interne, datorate racirii neuniforme asa e cum zice dl. dragon, insa eu iti spun ca nu vei avea parte de un asfel de "stres" si mai ales de o crapare a discului in timpul slefuirii. Sigur sa nu fie prea subtire, D/gr.sticla>15 (in functie si de sageata de concavitate)
Am o cunostinta care a incercat sa toarne (mai demult) un disc mare si gros de sticla, intr-o fabrica nespecializata, datorita grabirii procesuluii de racire, s-au trezit cu el facut tandari Sad

Mai repede va aparea un stres psihic la slefuirea fina si polisare, din dorinta realizarii unei suprafete cit mai bune sau dintr-o eventuala ingrijorare de a nu strica o suprafata deja buna spre finalul lucrului.

Tot din experienta mea, mai pot sa spun ca a doua oglinda slefuita de mine ('93..'94) avea D=188mm iar F=1100mm, si cu gaura la mijloc, vroiam sa fac un sistem Gregory, ii calculasem un grosisment de 2400x Laughing , teoretic era corect.
Grosimea initiala a discului era 10mm, la sfirsitul slefuirii mai avea doar 7,5mm la margine. Am constatat la sfirsit o deformare a discului, dar inca mai era intreg Laughing

Daca vrei sa folosesti refractia... alegerea sticlei e mult mai serioasa.
Sus
sky
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Noi 2005
Mesaje: 442



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 08 Ian 2007 19:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dragon a scris:
In afara de Nadolschi in Romania au mai scris carti despre slefuitul oglinzilor de telescop Virgil Scurtu si Matei Alexescu. Din pacate toate aceste carti au aparut destul de demult si nu le mai gasesti in librarii ci doar in biblioteci sau pe net (SARM are o colectie in care cred ca exista aceste carti). In orice caz pentru inceput (oginda sferica de max. 150 mm diametru si focar ~1500 mm) cartile astea sunt suficiente. Iti mai trebuie o masa foarte solida (preferabil fier), abrazivi si ... apa Smile


inca se mai gasesc aceste carti pe la anticariate la preturi de 5-10 lei. Eu personal der acolo le am.
Sus
sky
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Noi 2005
Mesaje: 442



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 08 Ian 2007 19:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tavi_1979 a scris:
zircon a scris:
dar in cele romanesti nu am gasit nimic despre stresul mecanic al sticlei, sau poate nu am fost suficient de atent.
stie cineva amanunte despre acest lucru?

Stai linistit, cu stresul asta, Laughing cred ca avea un sens figurat, in cele spuse de sky.

daca sticla e mai subtire dacat reiese din calcul atunci cu siguranta o sa ai probleme cu stresul mecanic Very Happy

Cartile lui Alexescu le am si eu, la fel Observatorul... lui Scurtu, dar dintre cele de la noi, cea de care ti-am zis cred ca ar fi cea mai buna. E adevarat... a fost prima mea carte despre construirea unui telescop...poate am si o "afectiune" in sensul asta.

Succes!
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 09 Ian 2007 20:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sky a scris:

Tavi_1979 a scris:

zircon a scris:

dar in cele romanesti nu am gasit nimic despre stresul mecanic al sticlei, sau poate nu am fost suficient de atent.
stie cineva amanunte despre acest lucru?


Stai linistit, cu stresul asta, Laughing cred ca avea un sens figurat, in cele spuse de sky.


daca sticla e mai subtire dacat reiese din calcul atunci cu siguranta o sa ai probleme cu stresul mecanic Very Happy

E adevarat ce mi-ai spus tu, sky, stresul psihic te face sa mori mai repede, dar asta era in afara mesajului meu.
Daca ti-a fost greu ca corectezi, am facut-o eu, cum spuneam si in pm, citatul e citat, nu o tocana Laughing (mai completez), indiferent de substanta si consistenta mesajului citat.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5573

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Ian 2007 11:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tavi_1979 a scris:
In primul rind eu nu am inteles tu de fapt ce vrei sa slefuiesti? Oglinda sau lentila?


Problema sta in felul urmator: experienta mea in slefuirea sticlei este zero!
Nici macar nu pot face o evaluare subiectiva a ceea ce ar insemna pentru mine aceasta operatie.
Mana mea nu simte nimic, pentru ca nu are experienata necesara, deci nu cred ca as putea sari direct la lentile, care la prima vedere mi se par mai complicate chiar daca au suprafete sferice.
Mai cred ca la inceput ar prinde bine 2,3 oglinzi pentru formarea unei minime experiente in domeniu.
Nu stiu daca ceea ce cred acum este si adevarat, asa ca astept pareri de la cei care au slefuit ceva sticla...
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 13 Ian 2007 12:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu nu am slefuit sticla dar am "stat" pe langa doi dintre cei mai buni slefuitori de prin zona asta. Impreuna am citit carti si am discutat cu ei diferitele aspecte ale acestei tehnologii. Slefuirea sticlei si obtinerea unor componente optice este o parte din disciplina "mecanica fina" fiind una din cele mai "fine" parti. Precizia de prelucrare a suprafetelor cu care se lucreaza este de nanometri, ceea ce inseamna ca se ajunge la nivel de molecula si aproape fiecare conteaza. Pentru asta sunt necesare cateva cunostinte de fizica (optica si nu numai) o mana care se exerseaza in timp, multa rabdare si ... cateva instrumente de masura. Nu e imposibil dar nici chiar usor nu e. Si mai ales nu se pot sari etape. Pana nu ai slefuit o oglinda mica nu ai cum sa slefuiesti una mare. Pana nu ai slefuit o oglinda sferica nu ai ce sa te apuci de parabolizare. Tavi slefuieste de vreo 20 de ani si abia acum e pe cale sa faca suprafetele asferice pentru lama schmidt. Eu am fost mai tot timpul langa el si stiu ceva teorie dar asta nu face mai nimic daca nu am mana exersata. Din pacate nu cred ca exista in tara asta cineva care sa poata aprecia nivelul la care a ajuns Tavi. Nu vorbesc despre aprecieri subiective Smile ci obiective adica cineva care sa vina la el, sa faca masuratori si sa spuna cam la ce precizie este facuta slefuirea. Am incercat sa abordez cativa profesori de la Politehnica de aici dar s-au dovedit total neinteresati. Tare mi-e teama ca nivelul e cam acelasi peste tot. Chiar fostele firme de optica (IOR) par sa fie departe de nivelul necesar.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5573

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Ian 2007 13:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Eu am fost mai tot timpul langa el si stiu ceva teorie dar asta nu face mai nimic daca nu am mana exersata.


exact acest lucru il simt si eu, pana nu se face legatura intre mana si creier nu pot face o evaluare nici macar subiectiva a acestei actiuni.
despre interesul celorlalti privitor la performantele lui Octavian nici nu e bine sa vorbim, ignoranta nu are nici o legatura cu daruirea.
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 13 Ian 2007 20:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zircon a scris:
Tavi_1979 a scris:
In primul rind eu nu am inteles tu de fapt ce vrei sa slefuiesti? Oglinda sau lentila?


Problema sta in felul urmator: experienta mea in slefuirea sticlei este zero!
Nici macar nu pot face o evaluare subiectiva a ceea ce ar insemna pentru mine aceasta operatie.
Mana mea nu simte nimic, pentru ca nu are experienata necesara, deci nu cred ca as putea sari direct la lentile, care la prima vedere mi se par mai complicate chiar daca au suprafete sferice.
Mai cred ca la inceput ar prinde bine 2,3 oglinzi pentru formarea unei minime experiente in domeniu.
Nu stiu daca ceea ce cred acum este si adevarat, asa ca astept pareri de la cei care au slefuit ceva sticla...


Am mai spus-o cuiva si la un topic de slefuire a oglinzilor, TU trebuie sa fii hotarit in a realiza ceva, si daca vei pune pasiune, seriozitate si perseverenta in ceea ce vrei sa faci, vei reusi.

Nu trebuie sa te plafonezi psihic la un anumit nivel, incepi cu inceputul, iti faci jurnal de slefuire, in care treci observatiile necesare, indispensabile pentru a putea face progrese si a intelege mai bine procesul slefuirii. Trebuie sa stii sa-ti interpretezi cauzele greselilor, de aici simtul se dezvolta continuu.
Eu mi-am format initial o tehnica generala gresita, in urma observarii miscarilor pentru degrosare ce mi-au fost aratate de cineva. Am experimentat apoi multe metode (de conceptie proprie) pina am ajuns la "calea cea buna".

Pentru inceput (repet) o oglinda (sferica concava) cu D=150mm f/10, ar fi cea mai buna optiune. Iar sticla de geamuri cu grosimea de 15mm e buna. Odata cu slefuirea, automat vine si pasiunea pentru optica.
Spun lucrurile astea, pentru ca m-as bucura sa stiu ca numarul slefuitorilor mai creste (si doar cu unul) in tara asta.

Cam atit cu vorbele, apuca-te de lucru, ca tot avem iarna asta "caniculara" Laughing
Sus
tamasflex
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Iun 2006
Mesaje: 289



Localitate: Tg-Mures

MesajTrimis: 24 Ian 2007 22:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sarpe a scris:
Sunt trei firme in Bucuresti care vand sticla de 19mm grosime care o si taie/teseste acolo.
Eu am cumparat 4 discuri de 210mm diametru si 19mm grosime cu 1.600.000 lei, tesite, etc ca un poze.
Daca poti veni prin Bucuresti o sa te directionez.
Numai bine!



Arata bine sticlele. Ar merita sa fie analizate sticlele cu lumina polarizata ca sa vezii tensiunile in sticla. Nu stiu daca mam exprimat bine dar cred ca intelegi.
Daca are tensiuni nu merita sa apuci de slefuit numai daca detensionezi (inbatrinesti sticla) ca o sa ai probleme.
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2260



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Ian 2007 01:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca imi si zici cum sa produc lumina polarizata o sa verific pana la "proba contrarie" nu am cum afla. Si cel putin pana la vara tot nu am cum sa le verific fiindca eu sunt cam la 3500Km distanta de ele Sad
Numai bine!
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3549



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 25 Ian 2007 08:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sticla de 19mm (verde) este tensionata transversal privita in lumina polarizata pe cant. Privita perpendicular pe suprafata nu are deloc tensiuni
asta este valabil la orice sticla industriala trasa sau turnata pe cositor topit. am verificat multe sticle de "geam" 10-20 mm.
Tensiunea este perfect simetrica , privita pe kant apare o banda neagra
pe centru ca linie dereapta posibil si culori simetric in degradee spre suprafata sticlei.
Probleme in general nu apar decat la slefuirea unui focar scurt cand "groapa' din oglinda se apropie de zona tensionata din centru acolo poate sa apara ridicatura centrala , inel.
Lumina polarizata obti in doua moduri : privesti sticla cu lumina din luciul unui geam la 57 Grade si in fata ochiului ai un filtru de polarizare folosit la Foto ,filtru trebuie rotit.
Sau folie mare polarizata gasesti in monitoare de laptop (stricat) are 2buc dar se dezlipesc destul de greu.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5573

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Ian 2007 11:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sa presupunem ca putem vedea aceasta tensionare a sticlei si ca ea este exact cum spune Octavian, centrata transversal si cu degradeuri spre margine.
intrebarea care se pune este daca ar exista mijloace la indemana amatorului pentru detensionare sau imbatranire si cam in ce ar consta ele.
a studiat cineva acest aspect?
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3549



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 25 Ian 2007 11:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Detensionarea se face prin Recoacere dupa un grafic al temperaturilor in timp. Amatori ar putea face acasa dar cu eforturi financiare. In cuptorul de la bucatarie nu am reusit decat sa crap un disc de 250mm Bk7, la rcire
Este necesar un cuptor controlat programabil ( electric,gaz) suficient de mare sa incapa sticla . exista la unele facultati ,intreprinderi.
Am avut in trecut impreuna cu Dragon idei sa producem sticla chiar si vitrificata (sital) exista profesori care au doctorate pe tema asta .
Temperatura de recoacere variaza in functie de sticla 390-600 grade.
Procesul poate dura 200-600 ore la marimile sticlei obisnuite 150-250mm.
Chiar si sticla de la Schott nu este toata perfecta doar daca ai bani sa cumperi portiunea din centrul sarjei care e de clasa superioara buna de Mak, Shmidt ,obiective diametre mari.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5573

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Ian 2007 12:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

complicat nu ar fi de construit un cuptor electric cu un senzor de temperatura si un circuit care sa controleze graficul de incalzire si racire.
problema mare ar fi consumul energetic exagerat (cuptorul ar trebui sa mearga continuu vreo 25 zile) si cred ca pana la urma nu merita asa ceva.

as mai avea o nelamurire cu privire la slefuirea oglinzilor.
in mod normal la degrosare se folosesc doua discuri, oglinda si matrita.
ar fi posibil daca pentru oglinda folosesc borosilicat, pentru matrita sa folosesc un disc obisnuit de sticla?
se intampla ceva daca cele doua discuri sunt din materiale diferite?
ma gandesc ca ar fi pacat sa stric un disc de borosilicat doar pentru matrita.
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3549



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 25 Ian 2007 12:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

nu cred ca e necesar sa fie stica identica . cu toate acestea eu doar sticla identica am folosit mai ales la fabricarea planelor. La og sferice nu mai
folosesc de mult matrita din sticla ci otel curbat pe CNC chiar cu diametru mai mic decat sticla 60-75% din sticla merge.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 5
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact