Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M27.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 226246
Numar de utilizatori inregistrati: 2857
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dany Krama
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 552 la data de Mie Iun 26, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Refractor 80/900 Fraunhoffer


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 10, 11, 12, 13  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 27 Mar 2010 16:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Arata foarte bine ! Very Happy

PS mi-ar fi si mie de trebuinta un ax de 6 mm...

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9515

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Mar 2010 17:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

al meu e de 4mm recuperat de la unități floppy antice de 5.25", dar caut că am precis și mai groase, de la cartușe laser sau de la imprimante cu jet.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 27 Mar 2010 18:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Faina treaba! Felicitari! Very Happy
Cum ai reusit sa-l faci sa nu mai patineze sub greutatea accesoriilor? La mine stiu ca pateam asta din cauza suprafetei de contact prea mici intre ax si tub. Sper ca acum ca am frezat portocularul am scapat de grija asa Confused .

Spor in continuare si cer senin!

_________________
Small minds discuss people, Average minds discuss events, Great minds discuss ideas

www.cloudynights.com
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9515

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Mar 2010 19:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, am frezat tubul portocular, peretele de 2 mm mi-a permis să fac o fațetă de 10 mm lățime. Poza nu este prea reușită, nu se vede bine nici fațeta nici inelul din alamă din interior. De aproape însă se vede pata de contact dintre ax și suprafața plană, care este de 4-5mm, nu este chiar uniformă, tubul a cedat un pic la strângerea în menghină când am frezat, există o ușoară diferență care este preluată de elasticitatea pieselor, se simte un pic că strânge mai tare spre un capăt, dar nu este deranjant.

Am scufundat pentru 20' piesele din aluminiu într-o găleată cu apă și Mister Muscolo lichid ca să scap de praful de aluminiu și să pasivez suprafața. Surpriză: pe bucsă a apărut o zonă gri închis spre negru, dar neregulată, așa că am vopsit-o cu negru mat. Asamblarea dintre tub și bucșă era cu strângere chiar nevopsită, așa că am încălzit un pic tubul pe aragaz și am presat mult mai ușor bucșa. Nu cred că se mai desface decât tăiată.

Am găsit 2 roți dințate, de la un cartuș de imprimantă Mita, cu dinți înclinați și diametre diferite, aș putea să încerc motorizarea lui.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9515

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Apr 2010 01:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

În sfărșit am asamblat de probă un căutător folosind un obiectiv de copiator vechi 60x340, un cilindru de copiator de 60mm și un focuser din plastic. Mai trebuie să fac la strung bucșe de adaptare a celulei ca să o pot colima (acum am pus un inel din cauciuc), adaptarea celulei la focuser sau un focuser dedicat, mai bun și cu tubul portocular mai lung. Cel din plastic nu este prea grozav, cu cremalieră, eventual îl voi ajusta pe ici pe colo. Am fixat tubul pe șina refractorului mare folosind un cuplaj din plastic pentru țevi, de la 60mm la 1 țol, am pus un dop găurit și fixat pe șină cu un șurub și piuliță pătrată. Abia astăzi am vopsit tubul pe dinăuntru, ieri la prima ședință de probe lumina parazită a afectat mult imaginea, mai ales la Lună. Am folosit oculare de 40mm Meade și două oculare homemade, cu focala puțin mai lungă. Imaginea este bună, acceptabilă pentru un căutător, mai ales că n-a trebuit să fac niciun reglaj privind alinierea celor două instrumente. Deocamdată nu am un ocular gradat și cu câmp mai larg.


img 103m.JPG
 Descriere:
căutătorul montat pe șina refractorului 80x900
 Marime fisier:  178.81 kb
 Vizualizat:  de 5056 ori

img 103m.JPG



_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 30 Apr 2010 03:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stass Very Happy !

Imi place sina pe care sta cautatorul!
Nu cred ca are rost sa te chinui prea tare cu focuser super specializat pt un cautator. Ar fi mai de ajutor un ocular bun cu reticul iluminat Wink

_________________
Small minds discuss people, Average minds discuss events, Great minds discuss ideas

www.cloudynights.com
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 30 Apr 2010 09:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Arata fain Smile

Subscriu la cele spuse de neox ref. la focuser. Pentru un cautator este neimportant - odata ce ai gasit pozitia de focus, nu iti mai bati capul cu el pentru ca la cautator nu schimbi oculare. De asemenea, celula care sa permita colimarea este "overkill" si la fel este si orice efort exagerat de mare de a rezolva problema luminii parazite (nu cred ca vrei sa faci observatii la Luna prin cautator cat timp ai un instrument cu focala si diametru mai mari iar la alte obiecte nu vei avea niciodata probleme de acest gen).

In fond si la urma urmei cautatorul e necesar pentru a... cauta obiectele ceresti, nu pentru observatii.

In ultimul timp, de cand cu aparitia pe la noi a laserului verde, chiar am inceput sa ma indoiesc serios de utilitatea cautatorului optic.

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9515

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Apr 2010 11:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Merci, Neox și Laurențiu! Sigur, a fost o soluție provizorie, pentru a putea încerca ocularele. Am să încerc să fac un alt ocular, mai larg, cu lentile recuperate de la un obiectiv de copiator cu zoom, să-i pun un reticul iluminat și un alt focuser de tip elicoidal care să fie fixat cu un șurub lateral în poziția de focus. Sigur că un laser este mult mai simplu, dar îl poți folosi doar dacă cunoști cerul foarte bine. Pentru mine e mai bun căutătorul când este vorba de a explora cerul în căutarea DSO-urilor. De asta căutătorul vreau să fie cât mai bun. Eventual voi folosi monocularul rusesc 10x46, care este destul de bun, dar nu i-am făcut încă un suport reglabil. Am și uitat de el, de obicei îl țin în mașină. Smile

PS Șina pe care stau ambele instrumente de fapt, este un profil standard tip BOSCH, din aluminiu extrudat, 25x50. Tot ansamblul însă este foarte greu, peste 10kg, așa că montura din teu de instalații va trebui upgradată la una mai serioasă... Pentru asta am făcut rost de niște pistoane vechi de tractor, destul de mari ca să iasă din ele la strung piesele necesare pentru o montură ecuatorială. Încă n-am făcut niciun proiect, doar că materialul este foarte bun, rezistă foarte bine la modificări de temperatură fiind un aliaj special, se strunjeste bine. Eventual ma folosesc de gaura bolțului pentru axele perpendiculare, care sigur are o bună precizie.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
auriga
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2008
Mesaje: 2114



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 30 Apr 2010 13:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

salut, am si eu un proiect asemanator, am deja obiectivul in celula, focuser pe 2" si diagonala pe 2", tub de 90mm. Mai am de rezolvat problema conectarii si a unor inele de piggyback pe un dobson.
Poti sa faci o recenzie la calitatea obiectivului? Aberatii cromatice/sferice/grosisment maxim.Multumesc.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9515

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Apr 2010 14:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din păcate nu sunt așa avansat în optică, am descoperit practic mai mult decât am studiat teoretic și probabil că evaluarea mea ar fi subiectivă, mai ales că este primul instrument adevărat construit de mine. Poate când voi merge la un star-party s-o facă un avansat. Dacă urmărești la "Ce-am văzut aseara?" din posturile mele poți să-ți dai seama ce-am observat și în ce condiții. În funcție de subiect am obținut imagini foarte bune cu diferite oculare, la diferite măriri. Nu am făcut încă un test pe stea în adevăratul sens al cuvântului.

Asta îmi amintește că am folia pentru un ocular ronchi, dar nu i-am făcut încă un barrell. Rolling Eyes

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 30 Apr 2010 14:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In legatura cu cautatorul, uite aici o idee mai "excentrica" dar foarte interesanta a lui Serge Bertorello:

http://serge.bertorello.free.fr/details/ti...cheur.html

Cat despre inlocuirea cautatorului optic cu laserul, cred ca e cam radicala. Cautatorul optic totusi ofera un grosisment 6-9X deci mai multa precizie in pozitionare decat 1X pentru laser. Laserul e practic inlocuitorul vechiului Telrad cu reticul proiectat pe o bucatica de sticla.

_________________
Small minds discuss people, Average minds discuss events, Great minds discuss ideas

www.cloudynights.com
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 30 Apr 2010 16:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am avut si eu mai demult asa ceva. E interesant dar nu mi-a placut.

Laserul verde este o "gaselnita" extraodinara. Testat si aprobat personal Very Happy

De folosit in combinatie cu un telescop care sa dea 2-3 grade camp real.

Reteta: tine laserul in ocular (atentie sa nu se reflecte inapoi in ochiul tau - eu i-am facut o "garda") si... stupoare: laserul iasa pe partea cealalta sub forma unui fascicul conic al carui varf indica exact locul de pe cer spre care e indreptat telescopul Cool

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 30 Apr 2010 16:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Laurentiu a scris:

Reteta: tine laserul in ocular (atentie sa nu se reflecte inapoi in ochiul tau - eu i-am facut o "garda") si... stupoare: laserul iasa pe partea cealalta sub forma unui fascicul conic al carui varf indica exact locul de pe cer spre care e indreptat telescopul Cool


Neah...magie neagra...aaa...adica verde. Laughing

_________________
Small minds discuss people, Average minds discuss events, Great minds discuss ideas

www.cloudynights.com
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9515

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Apr 2010 20:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cred că am mai spus asta, din nu se știe ce cauză obscură, prin refractorul meu nu iese nicio rază verde, așa că nu e bun de kilărit marțienii! Very Happy Chiar dacă laserul este nou, are 50mW, raza se volatilizează. Același efect l-am observat cu ocazia Nopților Galileene de anul trecut când a încercat Tavi Stănescu treaba asta. Eu sprijineam laserul pe șină, dar abaterea era de vreo 2 grade, așa că era greu de orientat instrumentul. M-am gândit să fac un suport în formă de V, colimabil, pe care să pun laserul doar când fac alinierea, pentru că iarna trebuie ținut în buzunar.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 30 Apr 2010 20:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In luneta ta este o mini gaura neagra, asta e singura explicatie rationala, fara a face apel la para-anormal Laughing

Cred ca nu trece laserul de diafragme - daca vrei sa ma intrebi pe mine care cred ca e cauza "clasicului caz de disparitie". Misca-l un pic stanga-dreapta la ocular...

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 10, 11, 12, 13  Urmatoare

Download topic
Pagina 11 din 13
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact