Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
m42aklein_530.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225354
Numar de utilizatori inregistrati: 2843
Cel mai nou utilizator inregistrat: GabiBirsanu
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Reuniunea Nationala astronomy.ro 2015


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 13, 14, 15, 16, 17  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Star Party National/International

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Dyptorden
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Noi 2014
Mesaje: 139



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 20 Mai 2015 13:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru stimularea zenului matinal, am adaugat in aceeasi locatie si un filmulet in care puteti asculta varii pasarele in timp ce savurati o cafea inainte de munca Smile

https://drive.google.com/folderview?id=0B8...sp=sharing

_________________
Dob 8"
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2733

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Aug 2015 14:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru cei care sunt interesati sa mai vina la un star party national, in speranta ca vor citi anuntul meu de aici:

concluziile noastre privind poluarea luminoasa din LISA sunt clare si verificate direct. Noi becuri in zona de SUD a Plaiului Lisei, unde se construiesc alte canbane... Sad
In plus, am fost informat ca sotul patroanei este cercetat penal, deci nu stiu daca pensiunea va mai functiona si in ce conditii.

As avea o propunere insa pentru o pensiune aflata la ~ 20 Km de Lisa, "mai in deal" in zona Malinis ceva mai sus de comuna Sebes. Malinis se afla in dreptul Fagarasului (oras) cu ~20 km "in deal" unde se afla o pensiune de la care abia am sosit si unde AstROmania a organizat o tabara de 7 zile. Este vorba de Pensiunea "Natur Haus". Avantaje: cer mult mai negru, zona foarte deschisa catre cer si foarte verde. Dispune de maxim 20-22 locuri dar daca vor veni doar cei interesati de observatii si astro-fotografie si nu de distractie, va fi suficient spatiu. Pensiunea dispune de o bucatarie foarte mare, 2 gratare, aragaze, 4 frigidere, bar, etc, etc.

Pun aici un link dar va puteti descurca sa vedeti si alte informatii despre pensiune, pe Net.

http://www.tourismguide.ro/galerie_foto-pe...13052.html

Nu stiu de ce nu se organizeaza 2 sesiuni Star - Party National Astronomy.ro, adica si una de toamna, in special in Septembrie cand cerul va fi destul de liber si poate mai curatat.

Astept reactii. Smile

Cer senin !


Gabriel
Sus
Stefan Pop-Cot
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Noi 2014
Mesaje: 225

Motto: cicleta

Localitate: Cluuuj

MesajTrimis: 17 Aug 2015 15:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ca prima reactie...
Acolo sunt ursi, viespi si prunci de tigani care fura portofele. Zic din propria experienta Very Happy In rest e frumos Very Happy

_________________
https://www.facebook.com/ObservatorAstronomicMobil
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2733

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Aug 2015 15:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cand am zis Malinis am zis "zona"...nu satul....satul e plin de tigani dar Natur Haus e cu ~ 6km mai sus de Satul Malinis si comuna Sebes Nu putem sa facem observatii stand intr-un glob de sticla. Sunt si viespii, lacuste, furnicute, gandacei etc...tocmai pt ca e o zona verde destul de salbatica si ele se simt in mediul lor. Pe mine nu m-au deranjat deloc. Cei care vor confort absolut pot ramane acasa ca nimeni nu se supara. Wink
Sus
tsa
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Iun 2011
Mesaje: 118



Localitate: Cluj

MesajTrimis: 17 Aug 2015 16:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu sunt pentru, mai ales daca cerul e si mai negru.

Ar merita incercat acest loc, ideal ar fi ca dupa un timp sa avem un loc al nostru unde sa revenim anual. Sau de ce nu, de doua ori pe an.

Da, personal as fi interesat si de o intalnire in septembrie.

_________________
reflector: Dobson 254 mm, Sky-Watcher
Filtre: Astronomik UHC, Lumicon OIII, Lumicon H-Beta.
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1545

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 17 Aug 2015 17:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din pacate anul acesta in septembrie nu as putea (n-am putut nici in primavara), dar la anul nu mai ratez, chiar daca vor fi 2 sesiuni.
Locul mi se pare OK, daca deja e verificat, cu atat mai bine. La partea cu cazarea ar putea "da cu rest', nu de alta dar s-a cam dus vestea acestei intalniri, multi oameni sunt curiosi sa vina, multi/unii vin cu "jumatatea mai buna" si eventual copil, deci cazarea ar putea deveni o problema.
Desigur mai putem cauta si altternative cu mai multe camere (daca intr-adevar se aduna atatia omuleti).
Desigur, putem stabili ca intalnirea este ceva gen Astromania, adica doar ptr "astromaniaci", adica fara neveste/amante/copii/etc...

LE: pe Google Earth, observ ca putin mai la SE de pensiunea Natur House mai este o casa/vila ceva mai impozanta, as paria ca si aceea este tot o pensiune, si e posibil sa fie mai mare/cu mai multe camere. Stiti ceva de ea (cea incercuita)?



Malinis - Copy.PNG
 Descriere:
 Marime fisier:  672.39 kb
 Vizualizat:  de 7075 ori

Malinis - Copy.PNG



_________________
PIERDUT FOTON!!! DECLAR NUL !!!
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1545

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 17 Aug 2015 17:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

in Sambata de Sus, dar mai spre Sud ar fi asta: http://www.turistinfo.ro/sambata_de_sus/ca...71906.html dar nu ma astept sa fie un cer semnificativ mai bun decat la Plaiul Lisei, probabil ceva comparabil. Poate luminile dinspre Nord sa fie mai mascate de padure...
_________________
PIERDUT FOTON!!! DECLAR NUL !!!
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2733

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Aug 2015 18:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

StarChild a scris:
Din pacate anul acesta in septembrie nu as putea (n-am putut nici in primavara), dar la anul nu mai ratez, chiar daca vor fi 2 sesiuni.
Locul mi se pare OK, daca deja e verificat, cu atat mai bine. La partea cu cazarea ar putea "da cu rest', nu de alta dar s-a cam dus vestea acestei intalniri, multi oameni sunt curiosi sa vina, multi/unii vin cu "jumatatea mai buna" si eventual copil, deci cazarea ar putea deveni o problema.
Desigur mai putem cauta si altternative cu mai multe camere (daca intr-adevar se aduna atatia omuleti).
Desigur, putem stabili ca intalnirea este ceva gen Astromania, adica doar ptr "astromaniaci", adica fara neveste/amante/copii/etc...

LE: pe Google Earth, observ ca putin mai la SE de pensiunea Natur House mai este o casa/vila ceva mai impozanta, as paria ca si aceea este tot o pensiune, si e posibil sa fie mai mare/cu mai multe camere. Stiti ceva de ea (cea incercuita)?



Liviu, din pcate este o casa imensa dar parasita...sta doar vacarul din zona in ea, dupa cum am auzit. Mai sus insa pe partea dreapta a acestui unic drum (forestier) care urca, este iarasi un grup mic de case unde parte dintre noi a inchiriat...insa deschiderea spre cer este mica... aici nu incap mai mult de 12 oameni dupa cate stiu.

In rest...da...putem aborda politica "fara neveste/amante/copii/etc..." pentru Natur Haus...caci n-avem incotro. Cerul este negru... extrem de putin luminat (abia sesizabil) catre Nord...unde nu prea "avem treaba" Wink

Retineti, Natur Haus se afla mai sus de comuna Sebes, pe valea Sebesului. Daca nu inoportunez, voi posta mai tarziu cateva imagini din "curtea" pensiunii (este imensa). Smile
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9501

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Aug 2015 13:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Condițiile de la Piscul Alb unde am stat sunt mai slăbuțe, dar acceptabile pentru oameni nepretențioși și ne-am adaptat însă distanța de 1Km poate fi parcursă noaptea doar cu mașina, altfel riști să dai de animale mai puțin prietenoase.

Cerul a fost destul de negru pentru a distinge câteva roiuri și nebuloase cu ochiul liber, norii din Calea Lactee bine delimitați. Însă vremea schimbătoare a făcut ca turbulența să fie mare. Bașca o mulțime de avioane care au culoare de zbor deasupra.

Am văzut peste 10 meteori/ora insa in noaptea de maxim de Perseide am avut mulți nori.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2733

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Aug 2015 14:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc mult , Tavi. Este o varianta abordabila si aceasta. Ramane insa sa discutam aici, mai mult...sa avem feed-back-uri hotarate si pozitive. Wink

Cer senin.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6463



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 20 Aug 2015 19:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din experienta mea, septembrie nu e o luna buna, pentru ca e instabila, cu dese schimbari, de la frumos la noros si cu ploi dese. Octombrie este in general mai stabil, cu lungi perioade de vreme frumoasa. Si e si ziua mai scurta.

Cat despre locatie, poate ca dupa ce a fost la Lisa in primavara, poate ar fi bine sa se aleaga locatii in functie de majoritatea participantilor. Astfel s-ar putea face odata in Bucegi, alta data aproape de Timisoara si Arad, sau Cluj, apoi prin Moldova. Ar fi o rotatie care ar da posibilitatea si celor care nu pot veni pe distante mai lungi.

_________________
Dragos N
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9501

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Aug 2015 10:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Au mai fost discuții pe această temă la început, o idee ar fi ca reuniunea principală să fie în centrul țării, respectiv la Măliniș iar cea secundară să fie regională.

Am putea încerca o metodă de sponsorizare pentru 2-3 membri care nu își permit costurile transportului, să zicem că dăm ceilalți 10 lei de căciulă, însă mi-e teamă că asta ar putea duce la discuții neprincipiale și la stricarea echilibrului și așa destul de fragil.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2733

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Aug 2015 11:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De acord cu Tavi si adaug ca trebuie sa invitam astronomi amatori si amatori astro-foto din toate cluburile tarii, fara discriminare. Personal nu sustin solicitarile facute din interese pur turistice (romantice, etc Smile ). Cei care vin trebuie sa se fi remarcat prin activitati specifice. E punctul meu de vedere.
Sus
tsa
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Iun 2011
Mesaje: 118



Localitate: Cluj

MesajTrimis: 21 Aug 2015 14:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, stim cu totii ca exista mai multe modele de a organiza o reuniune/intalnire/tabara/etc.
Locatia aleasa intodeauna ar trebui sa vina in ajutorul tipului si formatului de eveniment, structura propusa la fel.

Cum s-a mai zis, daca vrem sa avem o intalnire mai profesionala a amatorilor, fara neveste, copii etc, atunci ne putem permite conditii mai vitrege, o cabana mai mica dar cu dotari pentru observatii si discutii, cer bun, dar poate fara mancare gatita (dar cu bucatarie), cu un acces mai problematic, etc. La un astfel de eveniment s-ar putea sa se stranga abia 12-20 de oameni, dar tot ar avea potential de succes fiindca se vor discuta pe idei face to face si intalnirile anuale sunt oricum bune.

O alta varianta ar fi o intrunire mai "deschisa" cu cat mai multi participanti din toate regiunile. Nucleul ar fi tot acei 12-20 de oameni, dar in acest caz ar fi cu neveste, copii, prieteni si bunici, ba chiar cu curiosi in ale astronomiei care ar veni sa petreaca cateva zile printre instrumente (unii poate nici nu ar avea telescoape dar cu ocazia asta ar afla cam ce stie un instrument, etc).

Amandoua ar avea sens si rost, dar cred ca fiecare necesita alt tip de organizare.
Pentru varianta prima, ajunge sa ne organizam aici pe forum, toti care vin vorbesc de la egal, nu exista invitati, nimeni nu e mai organizator decat celalalt (in sensul ca fiecare poate sa propuna o tema de discutie, sa tine un seminar sau workshop). Este necesar si aici un organizator care sa se ocupe de chestii administrative, dar asta nu rupe niciun echilibru intern.

La varianta a doua e nevoie de o organizare mai elaborata, sa existe un grup de 4-6 de oameni care structureaza evenimentul si fac calculele. Lanseaza invitatii catre Asociatiile de Astronomie, invita key speakers si fac call for proposals pentru propuneri de prezentari, workshop, etc. In acest caz, cei care prezinta ceva, ori cel putin invitatii speciali pot sa primeasca un mic onorariu, ori drumul si cazarea sa le fie acoperit de catre organizatori. Drumul la cei care fac o prezentare (pe baza de propunere si acceptata de organizatori) iarasi se poate acoperi, aici exista multe variante, nu vreau sa intru in detalii. Ideea e ca daca evenimentul are o deschidere mai larga, deci numarul de participanti se ridica la 50-70 de oameni (cu copii cu tot) deja se poate pune la o parte un buget pentru onorariu si cheltuieli organizatorice. Insa e nevoie de o locatie accesabila, cabana cu o capaciate mai mare, conditii mai bune, bucatari care sa gateasca pentru mai multi.

Trebuie facut un calcul, probabil taxa de participare (putin mai mare) ar acoperi cheltuielile. Daca nu, merita cautat sponzor, dar parerea mea e ca un astfel de eveniment are sanse sa fie finantat abia daca isi propune ori sa fie de interes general (/educational) ori sa zicem stiintific. La fel e si cu banii publici. Un eveniment astronomic de interes general ar trebui sa aiba finantare de la stat, dar e de scris o aplicatie.. Nu stiu daca suntem capabili de o astfel de organizare.
Dar un mixaj de discutii pe idei cu invitati speciali, prezentari si workshopuri zilnice in fata unei mase de oameni cred ca ar face sens. Chiar daca nu ar participa toata lumea.

Ori putem continua "varianta Lisa" in alt loc. Am fost la doua si m-am simtit bine. Nu era o intalnire doar pentru amatori profesionisti, erau si copii si neveste, etc, deci un eveniment tip hibrid care poate evolua in orice directie. Sigur, daca vrem sa o impingem catre un next level.

tsa

_________________
reflector: Dobson 254 mm, Sky-Watcher
Filtre: Astronomik UHC, Lumicon OIII, Lumicon H-Beta.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9501

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Aug 2015 19:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vali Grigore a organizat astfel de acțiuni sponsorizate. Nu știu detaliile cum a obținut finanțarea, însă am participat la Lisa acum 2 ani la una dintre acestea și a fost foarte bine. Încă mă întreb de ce există în continuare reticențe în a unifica la nivel național mișcarea de amatori și cluburile nu reușesc să acționeze în concordanță pentru a obține un statut mai bun.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Star Party National/International Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 13, 14, 15, 16, 17  Urmatoare

Download topic
Pagina 14 din 17
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact