Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Trioul_din_leo_9min52sec_6frames_copy.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225971
Numar de utilizatori inregistrati: 2850
Cel mai nou utilizator inregistrat: Cosmin Batica
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Campului gravitational poate fi generat artificial?


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Fizica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Blakut
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Noi 2008
Mesaje: 1355

Motto: Per Aspera ad Astra. Sau cum era?

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Ian 2009 15:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Dimensiunile planetelor sant proportionale cu marimea campurilor in care s-au format


Poate invers. In rest, zero fizica si multe cuvinte.

_________________
Vizitati-mi blogul cu poze! http://blakutps.blogspot.com/

Unde-s multi puterea creste,
Da' gandirea nu sporeste...
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 26 Ian 2009 21:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

virgil a scris:
V-ati gandit ca asa cum campul electric poate fi indus in corpurile neutre, tot asa si campul gravitational ar putea fi indus? si ca sursa lui ar putea fi in mijlocul planetelor sau stelelor? Cum se explica mareele? Am putea spune ca apa lipsita de camp gravitational propriu, este influientata atat de campul grav. al Pamantului cat si de campul grav. al Lunii. Experienta prin care se determina constanta de interactiune grav. ar putea fi efectuata pe corpuri in care este indus campul gravitational al Pamantului. Ce argumente sant care sa demonstreze contrariul. Dimensiunile planetelor sant proportionale cu marimea campurilor in care s-au format, campuri create de surse (poate gauri negre) necunoscute inca, dar care se afla la originea fiecarui corp ceresc (nu asteroizi).

Incredibil cate prostii la un loc Confused Cunostinte despre gravitatie zero. Mareele sunt provocate de gravitatia combinata a Lunii si a Soarelui
http://ro.wikipedia.org/wiki/Maree
asta se invata pe la scoala la geografie. Apa are si ea gravitatie. Orice corp are gravitatie (mai mica sau mai mare in functie de masa lui). Gravitatia nu se induce ca electricitatea sau magnetismul. Daca ar fi asa simplu fiziceni nu ar mai umbla bezmetici de ani de zile sa caute unificarea campurilor. Toate corpurile ceresti au gravitatie in afara de asteroizi Shocked Incredibil Surprised
Sus
horea_florin
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Iul 2008
Mesaje: 390



Localitate: oradea

MesajTrimis: 26 Ian 2009 21:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

http://www.youtube.com/watch?v=pJJ-4lnwrck&feature=related
un fel de masina antigravitationala Very Happy .nu ma prea pricep la fizica dar as vrea sa stiu ce pareri aveti despre aceasta teorie!Stima.
Sus
virgil
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Apr 2008
Mesaje: 572



Localitate: galati

MesajTrimis: 26 Ian 2009 22:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

D-le Dragan, va grabiti in aprecieri, inca odata intreb ce dovezi aveti, cand afirmati despre campul gravitational ca nu poate fi indus? Ce dovezi sant ca apa de exemplu are camp gravitational propriu? v-ati jucat vreodata cu bobitele incarcate cu camp electric? daca in apropierea unui corp incarcat cu camp electric aduci doua sau mai multe bobite de soc, toate se atrag se atrag nici una nu este respinsa, atat timp cat nu se ating de corpul incarcat electric. La fel se pot intampla lucrurile si cu campul gravitational al Pamantului. Nu inseamna ca cele doua campuri sant identice. Lasati uimirea deoparte, si cunostiintele de geografie invatate la scoala si aduceti argumente privitoare la faptul ca un camp gravitational nu poate fi indus.
Sus
virgil
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Apr 2008
Mesaje: 572



Localitate: galati

MesajTrimis: 26 Ian 2009 22:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De ce afara de asteroizi? pentruca asteroizii sant franturi sau reziduri de planete, si nu reprezinta corpuri ceresti integre, in stare initiala, respectiv sateliti, planete etc, care sa contina si sursa de camp gravitational.
Poate ati invatat la geografie de ce satelitii sant sincroni aratandu-si mereu aceiasi fata spre planeta? Nu cumva sursa campului gravitational este de vina? Dar dece satelitii nu au si ei alti sateliti care sa orbiteze in jurul lor? Nu credeti ca teoria formarii corpurilor ceresti are lacune?
Cred ca acum abia aveti motive sa va intrebati in curtea cui sant prostiile.
Sus
Blakut
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Noi 2008
Mesaje: 1355

Motto: Per Aspera ad Astra. Sau cum era?

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Ian 2009 23:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Ce dovezi sant ca apa de exemplu are camp gravitational propriu?


Materia are camp gravitational. Gravitatia e generata de materie. Ai auzit de experimentul Cavendish? Te-as invita cand il facem in facultate, la Magurele. Doua bobite de metal, fiecare generand forta gravitationala, iti permit sa determini densitatea Pamantului.
Citat:

pentruca asteroizii sant franturi sau reziduri de planete, si nu reprezinta corpuri ceresti integre, in stare initiala, respectiv sateliti, planete etc, care sa contina si sursa de camp gravitational.


Cand un corp incepe sa aibe camp gravitational? De la ce masa incolo?
Citat:

Poate ati invatat la geografie de ce satelitii sant sincroni aratandu-si mereu aceiasi fata spre planeta?


Pai nu sunt. Decat daca ii punem noi asa. De aia au stabilizatoare. Pamantul e satelit al Soarelui. Isi arata mereu aceeasi fata catre soare?

Citat:
Dar dece satelitii nu au si ei alti sateliti care sa orbiteze in jurul lor?


Oamenii au orbitat in jurul Lunii. Chiar acuma luna are Sateliti. Iata sateliti in jurul satelitului.

Citat:
Nu credeti ca teoria formarii corpurilor ceresti are lacune?


Nu, cred ca tu ai lacune. Forta gravitationala e F=m1*m2*G/r**2. Vezi, apar doua mase. ORICE doua mase. Chiar si masa unui atom.

Citat:
Cred ca acum abia aveti motive sa va intrebati in curtea cui sant prostiile.


Sunt, omule SUNT. Sant e o gropa lunga de la gard pana la pranz. Si uite asa am unit spatiul cu timpul...

_________________
Vizitati-mi blogul cu poze! http://blakutps.blogspot.com/

Unde-s multi puterea creste,
Da' gandirea nu sporeste...
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 26 Ian 2009 23:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asteroizii au gravitatie. Intrebati-i pe cei de la JPL Smile Din pacate Blakut are dreptate. Mai puneti mana pe o carte Sad
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 4023



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 26 Ian 2009 23:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asteroizi fara gravitatie? Atunci dupa ce legi se-nvart (era sa zic graviteaza Smile ) satelitii unora dintre asteroizi? Pentru ca se stie ca sint asteroizi mai micuti care se rotesc in jurul altor asteroizi...
Sus
virgil
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Apr 2008
Mesaje: 572



Localitate: galati

MesajTrimis: 26 Ian 2009 23:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

V-am intrebat de satelitii naturali, aici nu vorbim de satelitii artificiali. Experienta lui Cavendish va demonstreaza ca masele respective au camp propriu, sau au camp indus? Aceasta experienta nu ne arata decat ca doua corpuri se atrag proportional cu masele lor. Cunoscand masele poti afla constanta de interactiune. Ne spune ceva despre provenienta campului? Ce argumente aveti ca intreaga scoarta a Pamantului nu contine un camp gravitational indus, de catre miezul Pamantului.
Si mai desprindeti-va de experienta lui Cavendish, si puneti-va imaginatia la incercare, cautand alte argumente mai bune. Nu totul este scris in carti, pentru ca nu totul se cunoaste, d-le Dragan, dar daca a-ti citit undeva de unde vine campul gravitational, sau in ce consta va rog sa-mi recomandati si mie, sa ma documentez, pana atunci mai meditati.
Sus
Blakut
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Noi 2008
Mesaje: 1355

Motto: Per Aspera ad Astra. Sau cum era?

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Ian 2009 00:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
V-am intrebat de satelitii naturali, aici nu vorbim de satelitii artificiali.

Citat:

Experienta lui Cavendish va demonstreaza ca masele respective au camp propriu, sau au camp indus?


Indus de catre cine? Daca ar fi indus acele bobite nu s-ar atrage in spatiu. Si in spatiu se atrag in continuare.

Citat:
Ce argumente aveti ca intreaga scoarta a Pamantului nu contine un camp gravitational indus, de catre miezul Pamantului.


Cu ce e mai cu mot miezul decat scoarta?
Citat:

Si mai desprindeti-va de experienta lui Cavendish, si puneti-va imaginatia la incercare, cautand alte argumente mai bune.


Sigur, imaginatia ti-o pui la incercare, dupa ce cunosti cartile.

Citat:
Nu totul este scris in carti, pentru ca nu totul se cunoaste, d-le Dragan, dar daca a-ti citit undeva de unde vine campul gravitational, sau in ce consta va rog sa-mi recomandati si mie, sa ma documentez, pana atunci mai meditati.


In loc de meditatie recomand studiu intens.

_________________
Vizitati-mi blogul cu poze! http://blakutps.blogspot.com/

Unde-s multi puterea creste,
Da' gandirea nu sporeste...
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3549



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 27 Ian 2009 00:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am zis si eu ceva , nu ma bagati in seama Crying or Very sad .
Vigil: , si cine mai are teorii. ce aparate sau dispozitive se pot construi dupa teoriile voastre? se rezolva problemele ce ne ajung la os? energia , razboaie , foametea , transport terestru, nave spatiale . etc.
Teoriile sunt vorbe goale daca nu aduc un folos.
Au aparut multi ce cred ca ei au descoperit ceva doar ca ramane sa se verifice si experimental in laboratoare , observatoare.
Propuneti si experimente , eu am lasere , vid, inalta tensiune , telescop , interferometre. si ce mai trebuie accelerator ?
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 27 Ian 2009 08:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

M-am intors in urma sa vad ce-ai zis tu si nu te-am bagat in seama. Pai ai zis ca "... si un fir de nisip are camp gravitational" Shocked Pai normal ca nu te-am bagat in seama Wink Cum poti sa sustii asa ceva Confused Pai daca un satelit nu poate sa aiba camp gravitational (care satelit e facut dintr-o gramada de fire de nisip) pai atunci cum poate un amarat de fir de nisip sa aiba camp gravitational? Poate indus cu inductorul de indus campuri gravitationale. Uite, vezi, o idee practica ... se construieste un inductor de asta si ... din pacate nu ai ce face cu el. Gravitatie este cacalau. Noua ne-ar trebui un inductor de indus camp antigravitational Sad Ce ziceti dl virgil? Facem unul? Rolling Eyes
Sus
virgil
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Apr 2008
Mesaje: 572



Localitate: galati

MesajTrimis: 27 Ian 2009 09:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Va rog sa faceti urmatoarea experienta simpla si sa comunicati rezultatele pe post, sa le citeasca si d-nii Dragan si Blakut.
Luati o sfera mare (sa spunem de un metru diametru, desigur exagerez) de metal acoperita cu un strat de izolator, o incarcati electric cu un generator Van der Graaf, dupa care inlaturati orice legatura electrica si izolati si partea prin care ati incarcat-o. apropiati de aceasta sfera cateva firisoare mici de praf, bobite de soc, bucatele de metal, si alte obiecte mici. toate vor fi atrase. Acum cu mijloacele lui Cavendish, refaceti experienta lui la scara mica , si decretati; Toate corpurile sant incarcate electric, se atrag intre ele proportional cu masele lor, iar constanta de atractie universala este... Acum vine cineva si spune, da, asa se pare, dar nu cumva aceste corpuri mici sant incarcate electric prin influienta, si de fapt, ele nu au un camp propriu? In momentul acesta toti conservatorii, vor sari in sus, blamand, fara sa incerce sa aduca noi argumente. (Nu as vrea sa se inteleaga ca identific campul electric cu campul gravitational, dar numai pe asta il putem crea)
Sus
virgil
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Apr 2008
Mesaje: 572



Localitate: galati

MesajTrimis: 27 Ian 2009 09:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu am spus ca satelitii nu au camp gravitational, ci am pus intrebarea, de ce toti satelitii naturali sant sincroni, adica arata permanent aceiasi fata spre planeta in jurul careia graviteaza. Deasemenea, am pus intrebarea de ce satelitii naturali nu au la randul lor sateliti?. cred ca va infierbantati prea repede si criticati cu minie proletara, mai bine mai meditati, si aduceti argumente pro, sau contra. aducand argumente, apar idei noi.
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3549



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 27 Ian 2009 10:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Este foarte bine ca sunt discuti pe teme de fizica aici pe forum.
Doar ca mi se pare exagerat ca unii sa doreasca sa ne convinga ca ei de acasa stand pe ganduri fac descoperiri in fizica, astronomie, cosmologie.
Armate de cercetatori, fizicieni inaintasi si actuali, din Universitati celebre , Institutii de cercetari, laboratoare super dotate , nu pot ajunge la marile decoperiri ale romanasilor de bucatarie. Laughing
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Fizica Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatoare

Download topic
Pagina 3 din 9
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact