Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna_21_oct.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225969
Numar de utilizatori inregistrati: 2850
Cel mai nou utilizator inregistrat: Cosmin Batica
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Campului gravitational poate fi generat artificial?


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Fizica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 27 Ian 2009 10:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Virgil, interesante gândurile tale despre gravitație! Nu m-am gândit până acum la câmp gravitațional indus. Voi urmări mai atent această discuție.
_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Blakut
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Noi 2008
Mesaje: 1355

Motto: Per Aspera ad Astra. Sau cum era?

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Ian 2009 10:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca campul poate fi indus ar trebui sa se opuna propriei schimbari. Ar trebui sa existe si auto-inductia. Etc. toate povestile de la indusul campurilor.
_________________
Vizitati-mi blogul cu poze! http://blakutps.blogspot.com/

Unde-s multi puterea creste,
Da' gandirea nu sporeste...
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 27 Ian 2009 15:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

virgil a scris:
Nu am spus ca satelitii nu au camp gravitational, ci am pus intrebarea, de ce toti satelitii naturali sant sincroni, adica arata permanent aceiasi fata spre planeta in jurul careia graviteaza. Deasemenea, am pus intrebarea de ce satelitii naturali nu au la randul lor sateliti?. cred ca va infierbantati prea repede si criticati cu minie proletara, mai bine mai meditati, si aduceti argumente pro, sau contra. aducand argumente, apar idei noi.

Nu exista argumente pro sau contra la ineptii Sad Nu toti satelitii naturali se invart aratand aceeasi fata spre planeta mama. Exista sateliti care au sateliti Smile Gravitatia si electromagnetismul nu au nici o legatura sau ... daca au nu e asa de simpla cum o prezentati. De la Einstein pana in zilele noastre cele mai mari minti din fizica lumii incearca sa lamureasca problema gravitatiei. Se fac experimente cu instrumente ultra-sensibile in fundul unor pesteri (pentru ca experimentul sa nu fie influentat de nimic) iar dumneavoastra vreti sa lamuriti toata povestea cu experimente de la palatul pionierilor. E o doza mare de lipsa de realism.
Sus
virgil
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Apr 2008
Mesaje: 572



Localitate: galati

MesajTrimis: 27 Ian 2009 19:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sa inteleg ca nu aveti argumente. multumesc pentru sinceritate. asa este corect sa spui ; da ;nu;nu stiu; sau poate; e mai cinstit asa.
In rest nu iau in seama pentru ca sant rautati gratuite. daca era newton de fata, ar fi stat mai mult pe ganduri si apoi ar fi spus. Nimeni nu poate sa verifice asta.
Sus
Blakut
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Noi 2008
Mesaje: 1355

Motto: Per Aspera ad Astra. Sau cum era?

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Ian 2009 21:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce, daca eu zic o tampenie neverificabila inseamna ca e adevarata? Ai zis ca satelitii nu au camp, apoi ca au, apoi ca nu au aia naturali. Mai omule, formuleaza o teorie si zi ce teste sa facem daca e pe bune. Altfel nimeni nu vorbeste cu tine. Si asa, daca nu era forumul asta, unde te mai duceai cu povestile? La vecini?
_________________
Vizitati-mi blogul cu poze! http://blakutps.blogspot.com/

Unde-s multi puterea creste,
Da' gandirea nu sporeste...
Sus
virgil
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Apr 2008
Mesaje: 572



Localitate: galati

MesajTrimis: 27 Ian 2009 22:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ca sa nu mai fie dubii am copiat textul din postarea respectiva, si am igrosat propozitia care spune ca toate corpurile ceresti, cu exceptia asteroizilor au campuri gravitationale proprii; Am exceptat asteroizii ca fiind franturi de planete si nu corpuri ceresti intrgi.
citez;
"tot asa nu putem spune care este sursa campului gravitational in interiorul planetelor. V-ati gandit ca asa cum campul electric poate fi indus in corpurile neutre, tot asa si campul gravitational ar putea fi indus? si ca sursa lui ar putea fi in mijlocul planetelor sau stelelor? Cum se explica mareele? Am putea spune ca apa lipsita de camp gravitational propriu, este influientata atat de campul grav. al Pamantului cat si de campul grav. al Lunii. Experienta prin care se determina constanta de interactiune grav. ar putea fi efectuata pe corpuri in care este indus campul gravitational al Pamantului. Ce argumente sant care sa demonstreze contrariul. Dimensiunile planetelor sant proportionale cu marimea campurilor in care s-au format, campuri create de surse (poate gauri negre) necunoscute inca, dar care se afla la originea fiecarui corp ceresc (nu asteroizi)".
Deoarece in prezent nimeni nu poate produce campul gravitational, nu se poate spune nimic despre sursa acestui camp, si nici daca este indus sau nu. Este doar o ipoteza pe care nu poate sa o infirme nimeni.
Daca va veti elibera de dogme, veti putea gandi liber.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 27 Ian 2009 23:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai intai Newton a formulat legea atractiei universale. Toate corpurile cosmice se misca conform cu aceasta lege, fapt probat de observatii. Apoi Einstein a elaborat si formulat o intreaga teorie a gravitatiei. Teoria a fost confirmata de toate observatiile facute de la Einstein incoace. Corpurile produc camp gravitational. Nu e nevoie de nici un fel de masinarie care sa-l produca. In ceea ce priveste ipotezele, faptul ca nu sunt infirmate nu constitue o dovada a veridicitatii lor. Pentru a se transforma in teorii valabile, ipotezele trebuie probate experimental sau observational. Asa incat pana nu sunteti in stare sa probati ipoteza inducerii campului gravitational, aceasta ipoteza ramane o aiureala fara nici un sens.
Sus
Blakut
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Noi 2008
Mesaje: 1355

Motto: Per Aspera ad Astra. Sau cum era?

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Ian 2009 01:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Experienta prin care se determina constanta de interactiune grav. ar putea fi efectuata pe corpuri in care este indus campul gravitational al Pamantului. Ce argumente sant care sa demonstreze contrariul.


Nu exista gravitatie, planetele stau unde trebuie pentru ca asa vreau eu. Poti demonstra contrariul? Nu.

Ah, si nu argumentele demonstreaza contrariul. Cu argumente poti sa convingi pe cineva, nu poti sa demonstrezi nimic cu argumente, ci cu FAPTE. EXPERIMENTE. Argumentele in fizica trebuie sustinute de experimente.

_________________
Vizitati-mi blogul cu poze! http://blakutps.blogspot.com/

Unde-s multi puterea creste,
Da' gandirea nu sporeste...
Sus
Alexandru Rautu
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Sep 2006
Mesaje: 748

Motto: "Imagination without knowledge is ignorance waiting to happen"

Localitate: Anglia

MesajTrimis: 28 Ian 2009 02:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aproape orice experiment realizat pana in prezent poate fi explicat cu ajutorul langragianului:



(Einstein, Maxwell Yang-Mills, Dirac, Higgs, Yukawa...)

Cand veti intelege fiecare termen atunci puteti spune ca ati inteles o particica din fizica! "Gravitatie indusa..", ehhhh, nu stiu ce intelegi tu prin indus, dar cred ca stii ca gravitonul nu a fost descoperit inca..

_________________
It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it.
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 28 Ian 2009 13:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Virgil, am impresia că presupunerea ta conform căreia ar exista corpuri care nu pot fi influențate de gravitație vine în contradicție cu postulatul echivalenței, care spune că un câmp gravitațional este echivalent cu un câmp de accelerații.

Ești de acord cu asta? Vrei să spui că principiul echivalenței (și implicit întreaga teorie a relativității generalizate) este în contradicție cu natura?

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Andi
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2007
Mesaje: 1276




MesajTrimis: 28 Ian 2009 13:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Două particule materiale se ciocnesc (un electron cu un pozitron); în urma ciocnirii ele se transformă în radiație electromagnetică.
Ce se întâmplă cu câmpul gravitațional al celor două particule?
(sper că nu am greșit scenariul!)

_________________
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit
Sus
virgil
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Apr 2008
Mesaje: 572



Localitate: galati

MesajTrimis: 28 Ian 2009 15:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

pentru d-nul Rautu- Nu e treaba mea sa elaborez o teorie a unificarii campurilor. gravitonul nu a fost descoperit pentru ca el nu exista. asa cum electronul si alte particule subatomice sant surse de camp electromagnetic, tot asa stelele, planetele si satelitii sant surse de camp gravitational.
pentru d-nul Abel- Toate corpurile macro sant influientate de campul gravitational, eu nu am afirmat ca sant corpuri care nu pot fi influientate de acest camp. afirmatia mea se refera la sursa campului, care s-ar afla in interiorul corpurilor ceresti, iar ceia ce imbraca sursa reprezinta materia cu care noi intram in contact, si care poseda un camp gravitational indus de sursa.
Pt. d-ul Andi- De unde rezulta ca microparticulele sant posesoare de camp gravitational. Nu uitati ca cel putin teoretic la viteze apropiate de viteza luminii, masele relativiste ale micoparticulelor pot atinge valori f. mari si asta ar presupune aparitia unor campuri gravitationale pe masura. S-a constatat asa ceva in acceleratoare?
Sus
mafalda
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Feb 2008
Mesaje: 384




MesajTrimis: 29 Ian 2009 01:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca gravitatia ar actiona asa ca la carte, cum a crezut-o Newton, atunci ar trebui ca toate planetele sa se duca repede pe Soare, iar sorii sa se uneasca in centrul galactic.. Teoria ca teoria, dar practica ne omoara.
Se zvoneste ca o stea mai maricica, chiar foarte, Betelgeuse, in jurul careia se invarte si Soarele nostru, s-a ingrasat peste masura si acum sta gata sa plezneasca, asa groaznic ca o supernova.. Va fi urgie mare si pe Pamant cand ne va ajunge in acelasi timp radiatia fotonica si cea gravitationala..Unii zic ca posibil deja sa fii explodat, ca moartea e pe drum cu viteza luminii, ca am mai avea numai cateva sute de ani de trait.
.......................................................................
De peste 60 de ani se fabrica si se controleaza gravitatia artificiala aici pe Pamant. Doar de unii destepti, bineinteles.. Restul oamenilor, cei cuminti, au ramas fericiti.
Si ca sa nu va las cu ochii-n soare, va reamintesc ce se intampla cu sorii mari, deveniti prin colaps neutrinici, care-si pierd in final gravitatia extrema: explodeaza enorm si monstruos...Si ce ramane in loc este un nou corp, mult mai masiv, cu si mai multa energie decat steaua dinainte de a deveni supernova.
Deci ceva se intampla acolo, cunoscatorii in fizica plasmei stiu ce.
Stie cineva de ce exista maree pozitiva si pe partea opusa ? Nu trebuia sa fie si acolo atrasa apa spre sursa principala de camp gravific, soarele si/sau luna ? Nu se invata corect nici la scoala, nici la biserica.
Exista comete, dar coada lor formata din apa este respinsa cand trec prin apropierea soarelui, ce are un camp gravific maricel. In schimb praful cometelor si alte tipuri de molecule sunt atrase..De ce nu actioneaza la fel asupra tuturor moleculelor acea radiatie solara-vantul solar ?
........................................................................
Daca cineva doreste sa se convinga experimental, cu placere, se poate, dar sa scoata banu greu. Putem face pentru o suma usturatoare, sa zicem peste 1000 Ieuro, un minut de adevarat suspans gravitational..Dar pentru aceasta mica suma nu i se va livra si secretul, numai placerea de a pierde banu si greutatea.. De cate ori vrea sa cotizeze.
In principiu trebuie doar sa-i punem sub picioare un ecran special cam de 1mp, activat la comanda..Nu raspundem de eventualele minore consecinte asupra norocosului, daca putin se va defecta sau va defeca.
Despre o astfel de tehnica-tehnologie vorbea si Alvin Toffler in cartea "Razboi si antirazboi".. Armata americana (si cea din Israel) pot trimite (dar inca nu e nevoie sa o si faca) unde gravitationale variabile asupra unei multimi razvratite si o pot face sa se scape pe ei toti, sa capete un fel de rau de mare de natura gravitationala transmisa la orizontala...Ideea o vedeti si in filmele "The Void" 2001 si "The Black Hole 2006..
Cautati despre experimentele lui Tesla. Fara sa vrea a provocat un mic cutremur local in N.Y. cand a folosit un motor electric de tip revolutionar, fara sarma de cupru.
Sa fie primit cu bucurie....


Ultima modificare efectuata mafalda la 29 Ian 2009 04:42, modificat de 10 ori in total
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 29 Ian 2009 01:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai mafalda, cum poti sa crezi in teoriile astea conspirationiste ?
Defapt nu numai gravitatie artificiala, dar se creeaza si universuri paralele, navete spatiale spre stele (nu primim mesaje de la extraterestrii, pentru ca oamenii deja s-au extins la mii de stele in jurul Soarelui si au omorat toti extraterestrii). Tu insati esti o clona a cuiva. Defapt nici nu esti om, ci un cyborg bine camuflat in om. Eheee...dar bineinteles, astea sunt lucruri secrete stiute doar de cativa oameni (acesti oameni secreti sunt descendentii directi ai acelor preistorici care acum 5000 de ani deja aveau cunostinte de mecanica cuantica, teoria relativitatii...) Rolling Eyes

_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Blakut
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Noi 2008
Mesaje: 1355

Motto: Per Aspera ad Astra. Sau cum era?

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Ian 2009 01:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nah, mafalda e asa de dus ca nu ai ce vorbi cu el. Stele care isi pierd gravitatia, habar nu are de ce sunt maree si pe cealalta parte, cand astea se invata in clasa a opta...

Iar cu lipsa gravitatiei, ma faci sa rad. Doar 1000 de euro? Am eu atatia bani, arata-mi unde ai anti-gravitatie.

Auzi, se controleaza gravitatia de peste 60 de ani. Deci timp de 60 de ani oamenii controleaza gravitatia, dar o tin secret in loc sa faca bani cu ea sau sa o foloseasca pe post de arma. Probabil ca o folosesc ca sa-si faca un ceai.

_________________
Vizitati-mi blogul cu poze! http://blakutps.blogspot.com/

Unde-s multi puterea creste,
Da' gandirea nu sporeste...
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Fizica Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatoare

Download topic
Pagina 4 din 9
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact