Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M16_26x5m_ASI294+L-enhance.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225295
Numar de utilizatori inregistrati: 2843
Cel mai nou utilizator inregistrat: GabiBirsanu
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Ce s-a stabilit pana acum


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Star Party National/International

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2880

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 20 Mar 2013 20:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Astazi am avut o discutie telefonica cu unul dintre participanti si am aflat ca sunt multi care inca nu stiu bine care e treaba, desi am incercat sa fiu cat se poate de explicit si am postat informatiile uneori de cateva ori la rand.
Ca sa ma explic: meniul ce se va servi va fi in directa corelatie cu programul de acolo.
1. Vineri seara - sosire. Fiecare vine cu mancarea de acasa (sandvich-uri, carne sau mici ce se vor face la gratarele pregatite in prealabil de cei ce vin mai devreme). NU ESTE NICI O MASA ORGANIZATA
2. Sambata noaptea - observatii, daca vremea permite. Foc de tabara si povesti daca sunt nori.
2. Sambata dimineata - mic dejun. Valorea lui - 15 lei/persoana.
3. Sambata dupa ora 10:00 - incepem sesiunea de comunicari, care tine pana la ora 13:00.
4. Sambata ora 13:30 - 15:30...16:00 - masa festiva - 70 lei/persoana. Pretul este mai mult decat rezonabil, tinand cont ca la un restaurant, pentru ceva similar, organizat, pretul este dublu cel putin. Asa cum am zis nu o sa fie ca la nunta dar nici ca in Cornul Africii.
5. Sambata dupa masa festiva - terminam sesiunea cu ultimele comunicari.
6. Sambata seara - masa pe cont propriu, pentru cine nu s-a saturat la masa festiva. Observatii daca timpul permite
7. Duminica dimineata - mic dejun. Valoarea - 15 lei/persoana
8. Duminica pana la pranz - plecarea spre casa

V-am rugat sa va organizati pe afinitati, ca sa incerc sa organizez ceva cu camerele, ca sa nu fie discutii inutile atunci. Nu vreti, veti sta cu cine se nimereste. Asta e!...

Numai bine.
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2255



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Mar 2013 21:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cristi, nu vreau sa fiu carcotas dar care este diferenta dintre o masa festiva si una normala?

Spor!
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2880

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 21 Mar 2013 09:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu stiu care e diferenta. Asta stabilim noi. In fond, orice masa festiva este o masa obisnuita cu ceva in plus - un tort, o acadea, o lumanare, ceva acolo. In bugetul de 70 de lei, veniti cu propuneri ce sa facem ca sa fie frumos si festiv.
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2730

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Mar 2013 08:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am trimis banii si completez ulterior.
Sus
Daniyyel
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Mai 2011
Mesaje: 234



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Mar 2013 19:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Trimis avansul 100 Ron pentru o persoana! Din pacate fratele meu nu mai vine! Revin si pe mail cu un extras Smile
_________________
Telescop: Skywatcher 150/750 NEQ3-2 Black Diamond
Binoclu: Auriol 10x50
Accesorii: Super 25mm, Barlow 2x, SkyWatcher UWA 6mm Gold Line, Baader Solar Filter ND5 full aperture.
Camera: QHY5L-II MONO, Canon 450D, Orion StarShoot.
Sus
Canis Extramajoris
Membru
Membru


Data inscrierii: 25 Dec 2011
Mesaje: 630

Motto: Hok'tar

Localitate: Bukres

MesajTrimis: 07 Apr 2013 23:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Greetings from Pandora Very Happy, ceva noutati la aceasta sectiune? burning to know....cer senin, CEXM
_________________
Onak kla keela vurok,mak tal shree! Lo tak
Sus
Daniyyel
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Mai 2011
Mesaje: 234



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Apr 2013 11:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La fel ma intreb si eu....ceva noutati ?

Macar un tabel cu cei care au platit, un update defapt ca tabelul exista! Cand ai timp asteptam noutati Jimao !

_________________
Telescop: Skywatcher 150/750 NEQ3-2 Black Diamond
Binoclu: Auriol 10x50
Accesorii: Super 25mm, Barlow 2x, SkyWatcher UWA 6mm Gold Line, Baader Solar Filter ND5 full aperture.
Camera: QHY5L-II MONO, Canon 450D, Orion StarShoot.
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2880

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 08 Apr 2013 12:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cand aveti timp, uitati-va pe tabelul care are link-ul un pic mai sus, si care a fost actualizat permanent, inclusiv sambata (duminica m-am odihnit si eu).
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2880

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 09 Apr 2013 11:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

UPDATE IMPORTANT PENTRU TABARA DE LA LISA!

Am luat azi iarasi un extras de cont de la banca si am actualizat fisierul al carui link am sa-l mai pun odata aici,pentru cei care nu au inteles inca unde sa caute.
Ideea este ca in lista de acum sunt 50 de persoane cu intentia de a veni si doar 40 care au si platit avansul sau integral pentru tabara. Asta inseamna ca suntem la limita de a inchiria 3 sau 4 cabane, care inseamna destul de mult in economia evenimentului. Retineti ca intr-o cabana pot sta cam 15 persoane, daca nu se ia in considerare si sala mare de la parter unde sunt canapele extensibile (dar nu am considerat-o ca fiind o optiune, fiindca cei care ar sta acolo, ar fi foarte deranjati de restul lumii care se preumbla prin sala aceea).

De aceea, am rugamintea ca cei care nu au platit inca si vor sa vina, sa plateasca pana la sfarsitul acestei saptamani, dupa care, daca vor sa vina, isi asuma conditiile disponibile la vremea respectiva !

Am sa trimit si mail catre cei care nu au platit si sper sa se hotarasca mai repede, fiindca mai e putin timp. E totusi un eveniment de care se discuta de anul trecut, nu e scuzabil sa intarziem atat cu organizarea si sa ajungem in pragul evenimentului sa nu stim cati suntem.

https://dl.dropbox.com/u/98966678/Tabara%2...0FINAL.xls

Numai bine!
Sus
Tudor Georgescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Mar 2013
Mesaje: 15

Motto: Si cel mai lung drum a inceput cu un pas!

Localitate: Giurgiu

MesajTrimis: 10 Apr 2013 12:20 Download mesaj
Titlul subiectului: Intrebare auxiliara
Raspunde cu citat (quote)

Pentru cine a fost pe la locatie (Lisa) deja. Avem semnal 3G -adica internet in cabana sau in curte?
Si daca da, care operator (Orange, Cosmote sau Vodafone)?

_________________
Radio: FUNcube dongle, PMSDR, Winradio WR-G305e
Foto: Canon: 2000i, D350, D60a;
Fuji HS1.
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2880

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 10 Apr 2013 15:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Avem wireless. Si cred ca si 3G.
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2880

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 15 Apr 2013 11:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna ziua la toata lumea.

Am intrat in linie dreapta cu organizarea. Azi voi trimite banii de avans la Lisa. Cei care vin in final sunt trecuti in tabelul din anexa - asta e ultima varianta care cred ca nu se va mai modifica de acum. Cine vrea sa vina de acum incolo are trei posibilitati:
- accepta sa stea in cabane in locurile de la parter dintr-una din cabane, unde sunt canapele extensibile
- sta cu cortul
- vine si pleaca fara sa doarma la Lisa (pentru cei din zona Brasovului cred ca e cel mai usor)

Vom lua pana la urma 3 cabane si nu 4, ceea ce se va traduce printr-o economie de bani pentru fiecare. Vom vedea la sfarsit cat si cum, dupa ce punem pe hartie toate cheltuielile.
La parterul uneia din cabane se va organiza sesiunea de comunicari, la parterul alteia se va organiza masa festiva si la parterul celei de-a treia vor fi locurile de rezerva pentru cei care eventual vor sa mai vina de acum incolo (putin probabil totusi).

Vreau sa va aduc aminte celor ce au spus ca se implica cumva in organizare ca avem de rezolvat urmatoarele probleme:

- proiector - tsa
- panou de proiectie - ???
- DSLR pentru time-lapse - astrographist.com - sper sa nu uiti Alex
- ecusoane - Mike23 - rezolvat (sper)
- autocolante cu astronomy.ro - jimao22 - rezolvat
- DVD-uri cu soft astronomic - jimao22 (rezolvat partial, azi am luatDVD-urile de la inscriptionat, trebuie sa le copiez cu informatie)

Vreau sa am de la voi, toti care participati (si care veti avea in mod sigur pretentii si observatii in momentul in care vom fi la Lisa) cate o propunere de meniu si mai ales o propunere pentru a face ca masa sa fie festiva, cum vedeti voi treaba asta facuta cat mai profesional.

Astept feed-back-urile voastre cat mai curand, din punctul meu de vedere am intrat in linie dreapta.

Numai bine!

P.S. NU UITATI SA VA LUATI CABLURI LUNGI DE ALIMENTARE PENTRU MONTURI SI ALTE ALEA, CA NU AVEM DE UNDE SA LUAM DE ACOLO.
In rest, retineti ca avem internet, curent electric si probabil si 3G in toate retelele.
Sus
Mike23
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Sep 2010
Mesaje: 682



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Apr 2013 12:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutre tuturor,

Nu va faceti probleme in privinta ecusoanelor, ele sunt aproape gata si mai ramane sa le printez. Very Happy
Micul dejun probabil ca o sa fie format din produse specifice zonei(branzeturi si produse din carne afumata), si/sau un ou (fiert sau prajit).
La pranz si seara probabil ca or sa fie ceva gratare, salate....conserve, sau ce o aduce lumea de acasa....asta pt. cheltuiala minima, si mai e varianta de a manca la un restaurant, terasa in zona.
Are importanta daca se ajunge acolo dimineata sau dupa-amiaza? Eu, daca pot si ceilalti care or sa vina cumine in masina, as merge mai de dimineata ca sa pot profita si de ziua de vineri la munte.
Era sa uit.....legat de masa festiva probabil ca o sa fie ceva similar cu masa de pranz sau eara doar ca in plus or sa apara bauturile (de preferat sa se sondeze si asta ca poate nu consuma toti acelasi fel de bautura si sa nu facem risipa), si ceva dulce (tort probabil), si sa nu uitam de ceva fructe si chestii de rontait (alune, covrigei,...etc.).

Mihai

P.S. - Cristian (Jimao22), eu vin singur la Lisa. Prietenul meu nu mai poate veni. Am anuntat acest lucru de vineri, dar in fisierul xl am observat ca nu apare modificarea.

_________________
S.W. Maksutov-Cassegrain 127mm/1500mm, montura azimutala, Binoclu BTC 10x50 fullymulticoated, DSLR Nikon D3100
Sus
tsa
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Iun 2011
Mesaje: 118



Localitate: Cluj

MesajTrimis: 15 Apr 2013 13:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

salutare,

da, confirm inca odata (de dragul formalitatii) ca avem un proiector BENQ. Aduc si un bec de rezerva, desi nu cred sa avem probleme, becul mai are mult de trait Smile

Cat de mare ar trebui sa fie panoul de proiectare? Ar merge si modelul care se monteaza pe perete? Putem prinde pe ceva acolo? Sau e necesar sa fie cu trepied?

tsa

_________________
reflector: Dobson 254 mm, Sky-Watcher
Filtre: Astronomik UHC, Lumicon OIII, Lumicon H-Beta.
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2255



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Apr 2013 13:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Legat de masa mai bine spunem ce nu vrem Smile

Eu nu vreau sa dau de urmatoarele: cremvusti, parizer si salam/mezeluri de cea mai proasta calitate. Mai bine: branza, oua, gem, lapte, afumatura, etc.

Spor!
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Star Party National/International Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatoare

Download topic
Pagina 5 din 8
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact