Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
24876666220_68899952ac_k.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225690
Numar de utilizatori inregistrati: 2850
Cel mai nou utilizator inregistrat: Cosmin Batica
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Ce instrumente de observatie aveti?


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 42, 43, 44  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 4018



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 09 Mar 2009 13:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Catalin M. T. a scris:
Telescop Neton 110mm/500mm - cel mai folosit telescop de mine si care prezinta performante remarcabile la acest diametru.

Catalin, poti da mai multe detalii despre Newton? Optica e cumparata sau slefuita de cineva? La ce detalii vezi cu el, cred ca oglinda e parabolica... Wink Cât este axa mica a secundarei? Focalizatorul este de 1,25" sau de 2"?

M-ar interesa pentru ca si eu am unul micut, un Sky-Watcher 114/500 EQ1, de care sint multumit. Numai ca oglinda principala s-a dovedit a avea focala de circa 450 mm si nu 500 mm.
Sus
Catalin M. T.
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Feb 2009
Mesaje: 374

Motto: Admovere Oculis Distantia Sidera Nostris

Localitate: Turda, Romania

MesajTrimis: 09 Mar 2009 14:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut,
Mai multe detalii....telescopul e produs de Tasco...e un model mai vechi, oglinda principala....si eu presupun ca e parabolica ca e prea buna ( e originala), nici cu oc. gen Hyperion 17mm nu am distorsiuni majore la imagine la f/4.5, doar minore la marginea campului oc. Telescopul a mai suferit unele imbunatatiri: oglinda secundara a fost inlocuita cu una mai mica de la un telescop Newt. de 76mm( nu stiu sa iti spun axa mica ca nu am facut masuratori), focuserul inlocuit cu unul pe 1,25" fata de original 0,97"...si in ultimul rand oculare net superioare care fac diferenta spun eu pe acest telescop.Cred ca acum scot ce e mai bun din telescop cu aceste mici modificari! Wink

_________________
Refractor: TMB 6" f/15; SW 3.5" f/10, SW 2.7" f/13; Borg 50ED f/10
Catadioptric: Meade ETX90
Reflector: Tasco 4.5"f/4.5
Oculare: Baader: Hyp. 13/17/21;ES 20/68°; BCO 6/10/18; Fujiyama 7/25; SW:Pla. 4/9; VixenNPL 25;Binoclu:7x40 IOR; Nikon


Ultima modificare efectuata Catalin M. T. la 09 Mar 2009 18:53, modificat de 2 ori in total
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 09 Mar 2009 18:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cat e un RC de 8" ?
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Catalin M. T.
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Feb 2009
Mesaje: 374

Motto: Admovere Oculis Distantia Sidera Nostris

Localitate: Turda, Romania

MesajTrimis: 09 Mar 2009 18:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In medie un RC, actualmente de 6" e in jur de 800$ si unul de 8" cam pe 1800$, daca nu ma insel Very Happy
_________________
Refractor: TMB 6" f/15; SW 3.5" f/10, SW 2.7" f/13; Borg 50ED f/10
Catadioptric: Meade ETX90
Reflector: Tasco 4.5"f/4.5
Oculare: Baader: Hyp. 13/17/21;ES 20/68°; BCO 6/10/18; Fujiyama 7/25; SW:Pla. 4/9; VixenNPL 25;Binoclu:7x40 IOR; Nikon
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 09 Mar 2009 18:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Unul de 6" vede mai bine ca sky-watcherul de 8" ? Ca poate il vand si imi iau un RC. Very Happy
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9083

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 09 Mar 2009 19:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Catalin
multumesc pentru poze si informatii.Sunt perplex,este adevarat ca ti-ai adus si tu contributia prin optimizarea telescopului ,dar firma Tasco este cea care a declansat fluxul de ''trash telescopes'' a caror reclama se bazeaza pe grosismente de 675x la apertura de 60mm,de exemplu.
Esti un mare norocos si eu n-as mai da acel telescop oricate altele mi-as mai cumpara sau construi.
Spectroscopul poate fi folosit si la stele?Binoclul ce marca este,pare IOR?Prin RC ce intelegem ,Ritchey-Chretien?Acela este exclusiv pentru astrofoto.Mircea
Sus
Catalin M. T.
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Feb 2009
Mesaje: 374

Motto: Admovere Oculis Distantia Sidera Nostris

Localitate: Turda, Romania

MesajTrimis: 09 Mar 2009 19:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un RC ( ex. 6") e mai mult optimizat pt astrofotografie ....si are si oglinda secundara mai mare decat la un Dobson la acelas diam..Eu nu vad o imbunatatire a imaginii, vizual vorbind, intre un 6" si 8"..dar depinde si de optica fiecarui instrument. O sa ma mai documentez mai mult pe aceasta tema dar nu iti sugerez sa nu te avanti sa iti cumperi, personal mie imi trebuie pt astrofotografie. Laughing
_________________
Refractor: TMB 6" f/15; SW 3.5" f/10, SW 2.7" f/13; Borg 50ED f/10
Catadioptric: Meade ETX90
Reflector: Tasco 4.5"f/4.5
Oculare: Baader: Hyp. 13/17/21;ES 20/68°; BCO 6/10/18; Fujiyama 7/25; SW:Pla. 4/9; VixenNPL 25;Binoclu:7x40 IOR; Nikon
Sus
Catalin M. T.
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Feb 2009
Mesaje: 374

Motto: Admovere Oculis Distantia Sidera Nostris

Localitate: Turda, Romania

MesajTrimis: 30 Mar 2009 19:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu a scris:
Catalin
multumesc pentru poze si informatii.Sunt perplex,este adevarat ca ti-ai adus si tu contributia prin optimizarea telescopului ,dar firma Tasco este cea care a declansat fluxul de ''trash telescopes'' a caror reclama se bazeaza pe grosismente de 675x la apertura de 60mm,de exemplu.
Esti un mare norocos si eu n-as mai da acel telescop oricate altele mi-as mai cumpara sau construi.
Spectroscopul poate fi folosit si la stele?Binoclul ce marca este,pare IOR?Prin RC ce intelegem ,Ritchey-Chretien?Acela este exclusiv pentru astrofoto.Mircea

Da, se pare ca am "nimerit" unul de calitate buna Very Happy ...cat despre binoclu e IOR..si da prin RC inteleg Ritchey-Chretien, pt. astrofotografie. Spectroscopul nu l-am folosit la stele numai la observarea spectrului solar si a unor probe dizolvate in solutie (ex. clorofila, albastru de metil,hemoglobina, etc.)...e asemanator spectrofotometrului de laborator.
Numai bine!

_________________
Refractor: TMB 6" f/15; SW 3.5" f/10, SW 2.7" f/13; Borg 50ED f/10
Catadioptric: Meade ETX90
Reflector: Tasco 4.5"f/4.5
Oculare: Baader: Hyp. 13/17/21;ES 20/68°; BCO 6/10/18; Fujiyama 7/25; SW:Pla. 4/9; VixenNPL 25;Binoclu:7x40 IOR; Nikon
Sus
mak
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Ian 2009
Mesaje: 1205



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 07 Mai 2009 13:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In urma ultimelor modificari, am reusit sa-mi aduc telescopul aproape de ceea ce doream cand l-am cumparat.
E un Maksutov-Cassegrain Sky-Watcher 127/1500, pe o montura EQ5. I-am inlocuit cautatorul cu punct rosu (care din punctul meu de vedere e bun doar la urmarit avioanele pe timp de zi) cu un cautator Orion 8X50 la 90°. Am mai montat si un Rigel Quikfinder care e mult mai util decat cautatorul original.
Pentru a avea un camp mai larg, am montat un adaptor pentru diagonala de 2". Diagonala originala am inlocuit-o cu una dielectrica William Optics de 2". Cu ocularul Hyperion de 21mm in modul 2" (fara primul grup de lentile => ocular de 32mm 68°) se obtine un camp de 1,45° fara vignetare. Am constatat in schimb ca se reduce relieful ocular (in cazul celor care au "geamuri" poate fi o problema; pentru mine nu e, ca "termopanele" mele sunt mici). Cu un Plossl de 32mm pe 1,25", campul are 1,1°.
Ocularul de 21mm in mod 2" (adica 32mm) are un fieldstop de 35mm, dar se pare ca asta nu e o problema, chiar daca "gaura" din spatele telescopului nu are decat ~28mm diametru.
Am incercat modificarea asta la un magazin din Franta pe un telescop Orion identic si vigneta serios, dar acolo aveau alt adaptor.

Am ajuns la modificarea asta dupa ceva sapaturi serioase (nu am gasit pe nicaieri ceva de genul "imbunatatiri Maksutov 127mm"). Intai am incercat un reducator de focala 0,5X montat pe ocular si aveam vignetare. Pe urma ma gandeam sa pun un reducator de focala Antares pentru SCT, dar am renuntat in favoarea modificarilor de mai sus.

Am mai montat la telescop si o capa de roua Celestron care e neaparat necesara, mai ales cand e rece afara.

La capitolul oculare, baza o constituie ocularele Hyperion de 21, 13 si 8mm. Mai am 32, 25, 17 si 10mm Plossl care nu sunt foarte folosite.

Trebuie avut in vedere ca toate modificarile astea aduc telescopul spre 5kg (de pe la vreo 3,5) si, in plus, toata greutatea se concentreaza in spatele telescopului. Pe o montura AZ3, asta poate fi o problema, pentru ca atunci cand se observa spre zenit, telescopul fuge tot timpul catre 90° si poti sa-l opresti doar tinandu-l cu mana.

Sper ca cele de mai sus sa-i ajute pe posesorii de telescoape ca al meu. Mie mi-a luat ceva timp pana sa gasesc modificarea asta. O sa mai incerc si cu alte oculare pe 2" cu focala mai lunga sa vad ce iese, dar pentru moment sunt multumit de rezultat.

Mai jos am pus doua poze cu "aparatura".



07052009(004).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  52.49 kb
 Vizualizat:  de 10873 ori

07052009(004).jpg



07052009.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  49.7 kb
 Vizualizat:  de 10873 ori

07052009.jpg


Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9083

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 08 Mai 2009 20:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Foarte interesante modificarile/imbunatatirile aduse,eu cred ca ti-ai ''asigurat'' nenumarate ore de observatii placute!Felicitari ,cer senin si succes in observatii!Prin imbunatatirile aduse ,telescopul tau Maksutov a devenit mult mai ergonomic si mai eficient ,datorita campului vizual principal efectiv majorat si a cautatorului mult mai puternic si mai comod.Mircea
Sus
mak
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Ian 2009
Mesaje: 1205



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 11 Mai 2009 08:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru aprecieri.
Pentru mine, o parte din "farmecul" astronomiei e format si din micile modificari care mai aduc un mic plus instrumentelor de observatie detinute.
Mi-ar placea si sa construiesc telescoape, dar, din pacate, timpul nu imi lasa nici o sansa. Plus ca scaunul de observatii imi mananca tot (putinul) timp liber pe care il mai am.
Ce se mai aude cu ultima achizitie, maksutov-ul de 100mm? L-ati mai pus la treaba?
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6463



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 11 Mai 2009 09:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mak, poti sa-mi spui de unde ai facut rost de adaptorul pentru diagonala de 2"?
_________________
Dragos N
Sus
mak
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Ian 2009
Mesaje: 1205



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 11 Mai 2009 10:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sigur, e de la Teleskop Service: http://www.teleskop-express.de/shop/produc...o-2-.html.

De fapt e un adaptor pentru SCT cu o parte filetata M45 adaptata pentru Sky-Watcher si Orion. Atentie ca piesa asta filetata care permite montarea adaptorului de SCT pe Maksutov e inalta de vreo 5mm si eu am crezut initial ca mi-au trimis doar adaptorul de SCT pentru ca nu m-am prins ca sunt doua piese infiletate una intr-alta. Faptul ca pe cutie scria "SCT adapter" n-a ajutat Very Happy . M-am lamurit doar dupa un schimb de mail-uri, pentru ca nu aveam telescopul cu mine cand am primit adaptorul si n-am putut proba imediat daca se potriveste.

Adaptorul cred ca e facut de GSO, chiar daca scrie TS pe el. Eu sunt multumit de el, e bine facut.

Nu pot inca sa spun cum functioneaza cu oculare cu fieldstop mai mare de 35mm pentru ca inca n-am incercat. Cu Hyperion-ul de 21mm fara primul grup de lentile nu vigneteaza, dar la marginea campului apar aberatii care nu stiu daca sunt de la ocular sau se datoreaza faptului ca diametrul gaurii de iesire din telescop are 28mm si fieldstopul e de 35mm.
Imi lipseste un telescop cu focuser pe 2" ca sa incerc ocularul sa vad daca e de la el.

La pagina asta au o gramada de accesorii pentru mak-ul de 127, inclusiv un set ocular-diagonala 2": http://www.teleskop-express.de/shop/produc...cope.html.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6463



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 11 Mai 2009 20:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu stiu de unde ar putea fi acele aberatii, dar probabil vin din vignetarea tubului. Eu am facut o astfel de adaptare, cunfectionand o diagonala de 2'', cu filet T2 (42x0,75) in fata, si o infiletez pe racordul existent.

Am pus un ocular de 30mm FOV de 80 grade. Apare o ingustare a campului aparent la circa 70 grade.

_________________
Dragos N
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 11 Mai 2009 20:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@Mak

Despre performantele optice ce poti sa spui? Ma bate si pe mine gandul la exact acelasi model, editia BlackDiamond, numai ca pe montura alt-az Goto.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 42, 43, 44  Urmatoare

Download topic
Pagina 5 din 44
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact