Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
mercur_soare_20191111_145402_269.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225371
Numar de utilizatori inregistrati: 2844
Cel mai nou utilizator inregistrat: nxx
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Vreau sa imi cumpar si eu un telescop


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Badala
Vizitator








MesajTrimis: 03 Mar 2005 13:26 Download mesaj
Titlul subiectului: Vreau sa imi cumpar si eu un telescop
Raspunde cu citat (quote)

A-si dorii si eu sa imi cumpar un telescop doar ca nu prea stiu la ce anume sa ma opresc am gasit ceva de genul TELESCOP NEWTON
TN150_1400EQ3-A
Diametrul oglinzii: 150mm (6"), sferica, Al coated
Distanta focala: 1400mm, f/9,33 (catadioptric, tub scurt)
Oculare: Plossl 6,5mm + Plossl 25mm
Montura: Ecuatoriala EQ3-A .........la pretul de 12 mil. Ca un amator ce sunt pun si eu o intrebare ...se pot face observatii bune pt planetele mai apropiate? sau ce anume imi recomandati. Eu vreau pe viitor sa mai ma specializez si a-si dorii ceva care in viitorul apropiat sa imi mai foloseasca.
Multumesc
Sus
mac



Data inscrierii: 29 Iun 2004
Mesaje: 137




MesajTrimis: 06 Mar 2005 11:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Badala, cu telescopul mentionat se pot face observatii la planetele apropiate.
Pentru detalii viziteaza

http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=91

unde vei gasi mai multe informatii despre telescoapele Newton si performantele acestora.
Sus
andreis
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Mar 2005
Mesaje: 48



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Mar 2005 00:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

si eu caut un telescop...dar m-ar interesa ceva cu montura electrica, ca sa pot face si astrofotografie, caut un reflector de peste 10 cm diametru... nu prea se gasesc prin romania telescoape cu montura electrica...daca poate cineva sa m ajute, a fi recunoscator...
Sus
mac



Data inscrierii: 29 Iun 2004
Mesaje: 137




MesajTrimis: 09 Mar 2005 12:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

cauta in shop-ul site-ului afiliat, la adresa

http://www.astroshop.biz/?affiliate_id=astronomy.ro

sigur vei gasi ceea ce iti doresti...
Sus
Vizitator









MesajTrimis: 15 Mar 2005 10:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

TJ-ARTIK a scris:
si eu caut un telescop...dar m-ar interesa ceva cu montura electrica, ca sa pot face si astrofotografie, caut un reflector de peste 10 cm diametru... nu prea se gasesc prin romania telescoape cu montura electrica...daca poate cineva sa m ajute, a fi recunoscator...


www.alcor.as.ro
Este primul magazin si brand (!) romanesc de astronomie. Acolo vei gasi ceea ce doresti. Dl. Costescu Alexandru este de incredere si iti va explica tot ceea ce doresti.
Sus
navigator
Vizitator








MesajTrimis: 27 Mai 2005 21:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu nu te-as sfatui sa iei un newton cu oglinda sferica, mai ales ca este si f/5. Incearca sa cumperi unul cu oglinda parabolica. "Brandul" Alcor e mai bine sa il eviti: telescoape chinezesti, insa nu de buna calitate (precum cele de la Synta sau GSO) in special din cauza oglinzilor, da si altele. Asemenea telescoape cum gasesti la Alcor se vand pe e-bay cu 150$, iar reviewurile de pe cloudynights ma forteaza sa iti sugerez sa nu te uiti la ele. Inceraca de la dorinblajan@yahoo.com. El aduce din Rusia telescoape Tal, mult mai bune chiar decat Synta sau GSO.
Sus
Gili
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Iul 2004
Mesaje: 14



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 21 Oct 2005 03:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

despre vanzari-cuparari instrumente si in forumul Vanzari si cumparari:
http://www.astronomy.ro/forum/viewforum.php?f=10

nu strica sa adaug si aici 3 linkuri unde se gasesc instrumetne pe internetul romanesc:
http://sarm.astroclubul.org/astromart
http://telescoape.3x.ro
http://alcor.as.ro

_________________
Gili
Sus
Ovidiu Bufnila
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Sep 2004
Mesaje: 136



Localitate: Takla Makan

MesajTrimis: 03 Feb 2006 16:03 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Vreau sa imi cumpar si eu un telescop
Raspunde cu citat (quote)

Dincolo de chestiile tehnice, cred ca de fapt vrei sa-ti cumperi un shortkut cu care sa rezoolvi convenabil o valurire a ta in Univers. Cum vezi chestia asta? Ai putea oare sa iti iei inima-n dinti si sa regandesti Universul?

ovidiu Bufnila
http://www.wow-schools.net/Split_Shot/arch...tents.html

Badala a scris:
A-si dorii si eu sa imi cumpar un telescop doar ca nu prea stiu la ce anume sa ma opresc am gasit ceva de genul TELESCOP NEWTON
TN150_1400EQ3-A
Diametrul oglinzii: 150mm (6"), sferica, Al coated
Distanta focala: 1400mm, f/9,33 (catadioptric, tub scurt)
Oculare: Plossl 6,5mm + Plossl 25mm
Montura: Ecuatoriala EQ3-A .........la pretul de 12 mil. Ca un amator ce sunt pun si eu o intrebare ...se pot face observatii bune pt planetele mai apropiate? sau ce anume imi recomandati. Eu vreau pe viitor sa mai ma specializez si a-si dorii ceva care in viitorul apropiat sa imi mai foloseasca.
Multumesc
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 13 Mar 2006 01:04 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Vreau sa imi cumpar si eu un telescop
Raspunde cu citat (quote)

Badala a scris:
A-si dorii si eu sa imi cumpar un telescop doar ca nu prea stiu la ce anume sa ma opresc am gasit ceva de genul TELESCOP NEWTON
TN150_1400EQ3-A
Diametrul oglinzii: 150mm (6"), sferica, Al coated
Distanta focala: 1400mm, f/9,33 (catadioptric, tub scurt)
Oculare: Plossl 6,5mm + Plossl 25mm
Montura: Ecuatoriala EQ3-A .........la pretul de 12 mil. Ca un amator ce sunt pun si eu o intrebare ...se pot face observatii bune pt planetele mai apropiate? sau ce anume imi recomandati. Eu vreau pe viitor sa mai ma specializez si a-si dorii ceva care in viitorul apropiat sa imi mai foloseasca.
Multumesc


Buna
la telescopul aratat eu nu as da recomandatia.
Va spun de ce.
Acest telescop este un "catadiopter" care inseamna ca are linga oglinda sferica un element barlow bagat in tub. Acest telescop se poate regla foarte grau, macar de un incepator o sa aiba probleme multe.
Sistemul este asa ca lensa Barlow care este bagata in telescop prelungeste lungimea focala. Asta inseamna ca acest telescop are orignal in oglinda sferica al lui 750mm lungime focala. Nu ar fii rau daca sistemul ar fii facut ordinar, dar ca nu este lucrat bine, nu se poate fie bine justat.
Eu stiu din experienta propietala ca nu o sa aveti mult noroc cu asa un sistem.
Daca doriti un telescop pentru a vedea planete, ar fii mai bine sa se cumpere un telescop de 150/1200 original, care nu are nici un element in el. Asa telescoape au oglinda parabolica, ce inseamna ca calitatea ce arata o sa fie buna.

Cer senin

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 06 Mai 2006 09:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cat dureaza un telescop, adica in cat timp se oxideaza oglinda ?
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 06 Mai 2006 11:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Forever_Man a scris:
Cat dureaza un telescop, adica in cat timp se oxideaza oglinda ?


Oglinzile care se vind astazi nu oxideaza. Ele au un coating care le tin fara sa oxideaze.

Cer senin
Robert

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 06 Mai 2006 11:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Depinde cu ce este acoperita. Exista acoperiri cu strat de protectie care dureaza suficient de mult. Depinde si cum te porti cu ea. Trebuie ferita de praf adica acoperita atunci cand nu faci observatii.
Sus
sky
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Noi 2005
Mesaje: 442



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 07 Mai 2006 17:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Oglinzile telescoapelor sunt in general aluminizate si sunt acoperite cu SiO sau SiO2 (cuartz). Daca oglinda este zgariata, in timp locul respectiv se va oxida si va trebui sa refaci aluminizarea, dar asta nu e o problema, chiar se ocupa cineva cu asa ceva in tara.
Eu iti recomand orice telescop Newton numai sa aiba oglinda parabolica.Daca are focala mare e bun si la planete, daca are focala scurta e mai bun pentru deepsky, dar si planetele se vad binisor. Daca iti iei de 114 mm recomand F8, 150 mm-F7, 200 mm-F6.
Trebuie sa ai in vedere si ocularele care sa fie macar plossl, nu te incurca cu Kelner.ti-ar trebuie unul de 20-25 mm si unul de 8-10mm. Ar mai fi necesar si o lentila Barlow dar asta tu vei hotari daca vrei putere de marire foarte mare
Sus
laston
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Sep 2006
Mesaje: 4



Localitate: Sighetu Marmatiei

MesajTrimis: 03 Sep 2006 18:21 Download mesaj
Titlul subiectului: telescoape si lunete
Raspunde cu citat (quote)

sunt incepator in lumea astronomiei, am gasit pe net niste telescoape . Care din ele ar merita cumparate? Avand in vedere ca am un buget limitat, maxim 250 euro, am sa va pun linkuri-le si as vrea sa-mi ziceti ce e de capul lor, si daca ar merita vreunul din ele.
http://www.astroshop.de/en/telescopes/skyw...650mm-eq-2
http://www.astroshop.de/en/telescopes/skyw...ax-90-eq-1

Sau ce altceva mi-ati recomanda in bugetul limitat mentionat mai sus, preferabil sa fie din Germania, k mi-e mai usor sa le aduc de acolo.
Sus
stelaru
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2006
Mesaje: 569

Motto: Haideti sa haidem!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Sep 2006 18:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cam greu in banii aia...

E imposibil ceva motorizat, prin urmare.

Cum vrei sa-l folosesti- fixat in gradina, sau sa-l iei cu tine pe unde umbli?

Adica -uita-te si la greutate, nu doar la pret si apertura.

Crede-ma, sunt patit.

Am pierdut o luna cautaind si i-am plictisit si pe oamenii asta pe forum, ca sa-mi dau seama ca alegeam dupa criterii ce nu mi se potriveau (vroiam o montura ecuatoriala foarte buna, o apertura cat mai mare, goto daca se putea etc.). Cand am ajuns la ce vroiam, am vazut va ar fi cantarit ceva gen 20 kg (nu-mi mai amintesc exact, dar mult oricum). Crying or Very sad

Asa ca am aruncat la cos toata cautarea (adica o luna de viata, stii!) si am reluat cu greutatea ca principal criteriu. Asa mi-a fost mult mai usor si am ajuns la concluzie care mi se potriveste (dar care e evident diferita de solutia anterioara). Crying or Very sad

De-aia zic -uitat-te si la greutate! La volum... Vrei sa cari telescopul pe bicicleta sau in spinare, peste dealuri? Sau sa-l infigi intr-un pilon in spatele curtii? Exclamation

Cum o aduci din germania? Vezi ca la bagaje de mana ai limitari la avion.

Zic totusi sa mai pui macar vreo 200 eur ca sa iasa ceva multumitor - in cautarile mele nu am dat de ceva mai ieftin de 500-600 EUR care sa poate fi folosit pe timp indelungat (adica si dupa ce te mai perfectionezi).

Sunt si solutii de 2-300 eur- de acord. Dar gandeste-te ce vrei- daca ai ganduri serioase cu pasiunea asta, parera mea ar fi sa iei ceva mai bun de la inceput, altfel vei mai da banii odata, si asta foarte curind.

Sigur, altii vor spune sa iei mai bine ceva acum, decit sa te tot gandesti la nesfarsit, sau sa astepti prea mult.

Tu te cunosti mai bine. Wink
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje   Achizitie instrumente Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact