Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Umbre_in_noapte.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225611
Numar de utilizatori inregistrati: 2849
Cel mai nou utilizator inregistrat: donald_j
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Ce mi s-ar potrivi pt.... Boyler-ul meu.... ?


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Oculare/Filtre

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mircea_Albu
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Ian 2007
Mesaje: 70

Motto: Portobelo. . . The Net Grabber. . .

Localitate: Romania - Arad- Jud Arad........

MesajTrimis: 01 Feb 2007 22:03 Download mesaj
Titlul subiectului: Ce mi s-ar potrivi pt.... Boyler-ul meu.... ?
Raspunde cu citat (quote)

Dupa cum poate a-tzi aflat, sau daca nu , ... mi-am luat un 12" Dobson Inteliscope, luna trecuta.

http://www.telescope-service.com/OrionUSA/dobs/dobs.html#In12

Desi nu am apucat sa-l folosesc, din motive mai mult decat subiective, m-am gandit ca ar fi pacat sa nu i-mi cumpar si niste Okulare de 2 " ca sa profit din plin de largimea campului vizual oferit de oglinda mare care o are telescopul....
Asa ca m-am gandit sa-mi iau si niste okulare de 2 " , dar m-am impotmolit deoarece din descrierile gasite pe net , care ne sunt accesibile noua, adica in Europa oferta este cam redusa, si descrierile performantelor sunt sumare si foarte rare.

Nu este ca in cazul okularelor de 1.25" de unde ai posibilitatea sa alegi, iar descrierile si review-rile sunt foarte explicite.....

V-as solicita ajutorul in alegerea unor okulare care sa fie potrivite Dpdv al telescopului pe care urmeaza sa-l folosesc, tinand seama de caracteristicile acestuia:


Aperture /305mm

Focal length / 1500mm

f-ratio / f/4.9 ....

... si ca intentionez sa-l folosesc in observatii planetare si nu numai...

Multumesc anticipat si astept cu interes parerile voastre...

Mircea

_________________
..." U can find me here ..... N 46.19 - E 21.33 "

SKC... !!
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 01 Feb 2007 22:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut Mircea

din experientile mele cu Pentax, stiu ca ocularele astea functioneaza cu sistemul f/5 foarte bine.
Ocularele au un camp de 70° la cer si cu sitemul tau ar iesii stelele pana la margine punctual.
Sant preturi mari, dar ai calitate extraordinara.
Nu toate ocuarii trebue sa cumperi cu 2" dar pentru Deepsky observation ar fii bine unul cu cel macar 30mm.
In rest ajung oculari cu 1,25" mai ales la planete.
Ocualri in 1,25" ar fii buni Hyperion, sau SpeersWailer.

Robert

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 01 Feb 2007 23:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

la un astfel de Dobson vi s-ar potrivi, macar in poza, o bluooonda de 45 de ani rujata excesiv, cu zambet de poza moarta de 20 de ani, asa cum sta bine modelelor care stau pe capote pentru reclame la marci de masini.

sa nu va suparati pe mine, Embarassed dar am dreptate. Twisted Evil
Vreau si eu o poza...
a Marii Galaxii din Andromeda sau a Cositzei Berenicei macar, facuta cu blonda... pardon, una dintre instrumentele d-sale Aecrimla.

_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
Mircea_Albu
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Ian 2007
Mesaje: 70

Motto: Portobelo. . . The Net Grabber. . .

Localitate: Romania - Arad- Jud Arad........

MesajTrimis: 02 Feb 2007 00:51 Download mesaj
Titlul subiectului: ACUMA NU CA VREAU SA FIU RAU DAR....
Raspunde cu citat (quote)

lucia lucia a scris:
la un astfel de Dobson vi s-ar potrivi, macar in poza, o bluooonda de 45 de ani rujata excesiv, cu zambet de poza moarta de 20 de ani, asa cum sta bine modelelor care stau pe capote pentru reclame la marci de masini.

sa nu va suparati pe mine, Embarassed dar am dreptate. Twisted Evil
Vreau si eu o poza...
a Marii Galaxii din Andromeda sau a Cositzei Berenicei macar, facuta cu blonda... pardon, una dintre instrumentele d-sale Aecrimla.


La Blonde , sub 36 de ani m-ash mai uita dar la peste 40 nici nu ma uit ,.... doar ca posibile " Mame ale mele "...
Nu sunt chiar asa de batran cum ma cred altzii, dar nici asha tanar cum as vrea eu...

Vrei o poza cu mine sau cu ce vad eu in Telescop,... , daca o vrei pe ce-a din Telescop va trebui sa asteptzi pana in Martie cand ajung acasa, ca-ci voi fi plecat in Anglia pt 1 luna si nu voi putea sa duc " Boylerul " dupa mine.... Sad , iar daca vrei una cu mine , aia pot sa-tzi trimit una Twisted Evil

Glumesc ... si eu dar ... i-tzi promit ca vei fi prima care vei avea pozele de inaugurare ale telescopului , asta dupa 15 Martie ac....

asta sa vezi si tu cum se vede cerul din RO..... nu din CA... Rolling Eyes

Pana atunci .... numai succes si impliniri Mai mult decat maretze in noua ta CA...sa Smile

_________________
..." U can find me here ..... N 46.19 - E 21.33 "

SKC... !!
Sus
Mircea_Albu
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Ian 2007
Mesaje: 70

Motto: Portobelo. . . The Net Grabber. . .

Localitate: Romania - Arad- Jud Arad........

MesajTrimis: 02 Feb 2007 01:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

HoO_Germany a scris:
Salut Mircea

din experientile mele cu Pentax, stiu ca ocularele astea functioneaza cu sistemul f/5 foarte bine.
Ocularele au un camp de 70° la cer si cu sitemul tau ar iesii stelele pana la margine punctual.
Sant preturi mari, dar ai calitate extraordinara.
Nu toate ocuarii trebue sa cumperi cu 2" dar pentru Deepsky observation ar fii bine unul cu cel macar 30mm.
In rest ajung oculari cu 1,25" mai ales la planete.
Ocualri in 1,25" ar fii buni Hyperion, sau SpeersWailer.

Robert


Any link 4 better understanding, ?

Stiu ca tzie pot sa-tzi cer un link despre asa ceva ca " Tu ai solutii la toate " ....

Si inca ceva ... Gasesc pretzuri mai bune in UK decat in EU la Okularele de 2 " sau nu ?.... daca tot merg acolo , merita sa caut sau sa astept pana vin acasa si mai bine iau din Europa,,, ?

_________________
..." U can find me here ..... N 46.19 - E 21.33 "

SKC... !!
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2258



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Feb 2007 02:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In EU preturile sunt mai mici.
Ca oculare cele mai indicate sunt Nagler Smile daca tine bugetul. Dupa ele eu as merge pe cele de la Willam Optics care sunt ieftine, bunicele si au un camp de 72 grade sau mai mare. Si daca cumva ocularele achizitionate nu dau rezultate bune la calitatea optica cu un fielflatner se rezolva si asta.
Numai bine!
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 02 Feb 2007 09:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea_Albu a scris:
HoO_Germany a scris:
Salut Mircea

din experientile mele cu Pentax, stiu ca ocularele astea functioneaza cu sistemul f/5 foarte bine.
Ocularele au un camp de 70° la cer si cu sitemul tau ar iesii stelele pana la margine punctual.
Sant preturi mari, dar ai calitate extraordinara.
Nu toate ocuarii trebue sa cumperi cu 2" dar pentru Deepsky observation ar fii bine unul cu cel macar 30mm.
In rest ajung oculari cu 1,25" mai ales la planete.
Ocualri in 1,25" ar fii buni Hyperion, sau SpeersWailer.

Robert


Any link 4 better understanding, ?

Stiu ca tzie pot sa-tzi cer un link despre asa ceva ca " Tu ai solutii la toate " ....

Si inca ceva ... Gasesc pretzuri mai bune in UK decat in EU la Okularele de 2 " sau nu ?.... daca tot merg acolo , merita sa caut sau sa astept pana vin acasa si mai bine iau din Europa,,, ?


"Problema" la achizitionarea ocularelor este tot mereu, ca esti dependent de testuri facute, sau ai posibilitatea a te uita life ce fac ocualrii cu telescopul tau. Asa ca cel mai interesant este, sa cauti test-reports care sant sincere sau sa poti discuta cu useri care folosesc apropiat asa sisteme.
Sarpe zice de Nagler, sigur sant aceste oculari buni, numai intrebarea este, TERBUE un Nagler la un sistem f/5? Eu zic NU. Acest sistem optic de f/5 nu este critic pentru oculari. William Optics au oculari buni, dar daca vrei un ocular mai bun, ar fii Hyperion. Aceste oculari lucreaza cam bine cu sisteme de jur de f/5. Si SpeersWailer au un renumeé foarte bun, chiar si cu sisteme mai critice.
2" iti nevoiesc la asa un "boyler" Smile , asta fara indoiala. Dar nu iti trebue multe. Cum imi dau aminte, am pus in sectiunea "Oculari" un sticky unde se poate citi, ce fel de oculari exista si cum se calculeaza campul max. al telescopului. Asta ca functie sa stii, care focala maximala ai putea cumpara la un ocular, ca sa poti sa-l folosesti bine cu sistemul tau.
La planete se pot folosii oculari abisnuiti, buni pentru marire mare ar fii pentru oameni care nu le trebue ochelari la observare, niste coulare orthoscopice ca Kasai, sau Kasai HC (Baader HD). Daca ai nevoie de oculari la observare, atunci se cumpara Hyperion (bun si ieftin) sau Pentax (mai bun dar mai scump).

Robert

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2258



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Feb 2007 11:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu nu as recomanda hyperion. Am avut ocazia sa testez aceste oculare de vreo 3 ori pe un dobson Meade de 10" tot F/5 si nu am fost multumit. La marginea campului stelele erau alungite si aveau si putina culoare. Ocularele erau de 2". Despre pentax nu stiu ce sa zic, nu am restat asa ceva.
In schimb iti recomand ca iti iei ocularele nu in functie de campul pe care ti-l dau ci in functie de pupila de iesire. Daca este mai mare de 7mm nu are rost sa iti iei oculare cu distante focale mai mari fiindca pierzi din ce poate telescopul. Adica ai 300mm apertura dar nu folosesti atat.
Numai bine!
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 02 Feb 2007 11:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sarpe a scris:
Eu nu as recomanda hyperion. Am avut ocazia sa testez aceste oculare de vreo 3 ori pe un dobson Meade de 10" tot F/5 si nu am fost multumit. La marginea campului stelele erau alungite si aveau si putina culoare. Ocularele erau de 2". Despre pentax nu stiu ce sa zic, nu am restat asa ceva.
In schimb iti recomand ca iti iei ocularele nu in functie de campul pe care ti-l dau ci in functie de pupila de iesire. Daca este mai mare de 7mm nu are rost sa iti iei oculare cu distante focale mai mari fiindca pierzi din ce poate telescopul. Adica ai 300mm apertura dar nu folosesti atat.
Numai bine!


Exact asta este ce am zis eu Smile : Cu ocularii este greu de a da un sfat, ca unul are testat la un alt instrument si acolo este depinde de calitatea sistemului dat. Nu zic ca un MEADE ar fii rau, dar Dobson MEADE poate inseamna si modelele din inainte.
HYperion sant la cei mai multi utilizari care am citit niste oculari relativi de buni cu sisteme de astea comparabile f/5.
In alta parte recomandarea lui Sarpe cu functia de pupila de iesire este buna.

Rob

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2258



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Feb 2007 11:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Le-am testat pe acest telescop de 10" http://www.meade.com/lightbridge/index.html
Si vreau sa spun ca au un camp super bun (mare) dar pentru cat costa, pentru mine nu se merita. Tipul respectiv care are ocularele acum le vinde cu 100 euro/buc (parca) ca sa isi ia nagler. Poate sunt nagler scum, dar Mircea daca ai "relatii" in SUA ia-ti de acolo, sunt cele mai ieftine din lume. Si un set de oculare bune o sa le ti toata viata, pe cand daca sunt asa si asa o sa le schimbi intr-un final.
Numai bine!
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 02 Feb 2007 12:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La boylerul tau cred ca s-ar potrivi niste "manometre" TeleVue Laughing
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5564

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Feb 2007 13:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sarpe a scris:
In schimb iti recomand ca iti iei ocularele nu in functie de campul pe care ti-l dau ci in functie de pupila de iesire. Daca este mai mare de 7mm nu are rost sa iti iei oculare cu distante focale mai mari fiindca pierzi din ce poate telescopul. Adica ai 300mm apertura dar nu folosesti atat.
Numai bine!


Un punct de vedere foarte corect, de care trebuie sa tinem cont mereu cand alegem un ocular.
Trebuie insa sa tinem seama ca valoarea de 7 mm este variabila cu varsta, iar Mircea la 38 de ani nu poate avea o valoare mai mare de 6 mm nici daca se da de 3 ori peste cap sau e superman.
Pupila de iesire Ep=Df/F unde:
D=apertura instrument
f=focala ocularului
F=focala instrumentului

Daca Mircea va dori un ocular de 40 mm pentru acest instrument vedem ca pupila de iesire va fi Ep=305*40/1500=8.13 mm mult si peste valoarea unui tanar de 20 ani.
La fel pentru un ocular de 33mm pupila de iesire va fi de 6.71 mm iarasi mult fata de pupila lui maxima.
Pentru acest instrument un ocular de 30 mm care da o pupila de iesire de 6.1 mm ar fi maximal pentru Mircea.

Totusi si acesti oculari de care am vorbit mai sus pot fi buni in conjunctie cu alte instrumente cu apertura mai mica si/sau focala mai lunga, care accepta 2".
Concluzia ar fi ca sunt buni la casa omului niste oculari cu focala mai mare ca sa ne putem bucura de campurile largi dar trebuie atentie cu ce instrumente le folosim si cat poate fiecare in parte.
Sus
Mircea_Albu
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Ian 2007
Mesaje: 70

Motto: Portobelo. . . The Net Grabber. . .

Localitate: Romania - Arad- Jud Arad........

MesajTrimis: 02 Feb 2007 14:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zircon a scris:

Pentru acest instrument un ocular de 30 mm care da o pupila de iesire de 6.1 mm ar fi maximal pentru Mircea.



Pai la fel m-am gandit si eu, citind mesajele voastre.
Am cautat pe net si m-am oprit la asa ceva :

Baader Planetarium - 30mm Scopos Extreme 2" Eyepiece,

http://www.optcorp.com/product.aspx?pid=30-718-1044-1125-9244

sau,

Baader Planetarium - 35mm Scopos Extreme 2" Eyepiece

http://www.optcorp.com/product.aspx?pid=30-718-1044-1125-9245

_________________
..." U can find me here ..... N 46.19 - E 21.33 "

SKC... !!
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 02 Feb 2007 15:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea_Albu a scris:
zircon a scris:

Pentru acest instrument un ocular de 30 mm care da o pupila de iesire de 6.1 mm ar fi maximal pentru Mircea.



Pai la fel m-am gandit si eu, citind mesajele voastre.
Am cautat pe net si m-am oprit la asa ceva :

Baader Planetarium - 30mm Scopos Extreme 2" Eyepiece,

http://www.optcorp.com/product.aspx?pid=30-718-1044-1125-9244

sau,

Baader Planetarium - 35mm Scopos Extreme 2" Eyepiece

http://www.optcorp.com/product.aspx?pid=30-718-1044-1125-9245


Acesti oculari sant din aceeas familie ca Hyperion
"and offer the same wide fields and long comfortable eye relief as their Hyperion cousins."

Nu am auzit inca nici un test-report de ei, nimein inca nu a intrebat aici in forele germane respectiv despre aceste oculari. Asa ca nu pot sa zic nimic despre performance de la ocularele astea.
Dar daca macar ele functioneaza ca normalii Hyperion cum scrie "long comfortable eye relief" macar asta inseamna ca nu trebue sa "intrii" in ocular ca sa vezi ceva. Tot interesant si important este, daca are acel "kead-been - efect" asta ar fii rau.

Rob

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5564

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Feb 2007 16:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Atentie la monturi pentru cine foloseste asa oculari!!! Laughing
Cel de 35 mm are ceva peste 1 kg!!!
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Oculare/Filtre Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact