Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Luna_pleaca_la_culcare.JPG
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225647
Numar de utilizatori inregistrati: 2850
Cel mai nou utilizator inregistrat: Cosmin Batica
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Entry-level table top dobsonian


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Orion Orvasile
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Sep 2020
Mesaje: 41



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Noi 2021 01:50 Download mesaj
Titlul subiectului: Entry-level table top dobsonian
Raspunde cu citat (quote)

Salutări la toată lumea! M-am gândit să apelez la înțelepciunea colectivă a forumului pe un subiect care ar putea util multor începători.

Mă gândesc să-mi iau primul telescop și mobilitatea este importantă pentru mine, așa că am ajuns la concluzia că un Dobsonian „table top” este cea mai bună alegere, pentru că oferă o apertură destul de mare la un preț decent fără a sacrifica din portabilitate și ușurința de folosire. În această categorie am descoperit 3 opțiuni accesibile (disponibile ma mai multe magazine, cu termene de livrare decente):

1. https://astromagazin.ro/telescoape/10648-t...obson.html
2.https://astromagazin.ro/telescoape/6826-te...50750.html
3.https://astromagazin.ro/telescoape/7998-te...f-ota.html (Vixen are apertură mai mică dar, din câte am citit, au calitate mai bună - montura o iau separat).

Nu știu ce să aleg pentru nu am niciun fel de date concrete legate de calitatea opticii.

Sunt unele detalii care diferă cum ar fi dimensiunea oglinzii secundare (de 55 mm Bresser vs 48 la SkyWatcher - nu știu dacă contează dpdv practic), calitatea monturii sau focuser-ul. La SkyWatcher tubul nu poate fi rotit și focuser-ul este de 1.25" (valabil și la Vixen) în timp ce la Bresser este de 2" (mai multe opțiuni). În schimb, la Bresser oglinda secundară nu pare să poată fi colimată, dar nu sunt sigur. SkyWatcher pare cel mai portabul, dar poate avea probleme cu lumina „parazită” pentru că este deschis.
Totuși cel mai important aspect rămâne oglinda principală și calitatea tubului optic. Are cineva experiență cu oricare din aceste instrumente? Poare recomanda un brand? Mă interesează aproape strict vizual.
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2511



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 29 Noi 2021 15:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bine ai venit pe forumul nostru.
Cele trei telescoape nu le-as incadra la categoria "table top", acelea fiind de apertura mica (76-100mm) si nu pot fi utilizate daca nu le urci pe ceva. Masochistii pot sta pe burta si in genunchi Very Happy
Cele trei sunt telescope serioase. O regula in astronomia vizuala este sa-ti iei cea mai mare apertura pe care ti-o permiti. Daca intervine factorul portabilitate, trebuie sa specifici cat de portabil. Vrei sa-l iei in rucsac si sa mergi pe munte sau sa-l pui pe bancheta masinii?
Dintre cele trei eu as alege modelul Bresser. PRO: Apertura mai mare decat Vixen-ul, are tub intreg (nu trebuie sa-l colimezi de fiecare data), focuser de 2" (te va ajuta daca o sa faci vreodata astro-foto cu o montura ecuatoriala). Contra: trebuie sa afli daca secundara nu poate fi colimata (poate este un capac peste suruburi). Daca nu poate fi colimata, fie va trebui sa investesti intr-un "spider" si sa faci putin DIY, fie iei in considerare Vixen-ul -cu problemele care pot aparea pe viitor, daca vrei sa faci poze cu el, cu schimbarea focuserului, oglinzii secundare, scurtarea tubului.
In ce priveste calitatea opticii, nu cred ca este vreo diferenta. Cred ca tine de noroc mai mult, pentru ca nu-ti dau un certificat cu testarea lor. Eu fac poze cu SW de multi ani si sunt multumt de el.
*"Telescop Vixen N 130/650 R130Sf OTA" Daca Sf vine de la sferic, mai bine te orientezi spre cele cu oglinda parabolica.

_________________
Marius
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2511



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 29 Noi 2021 15:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce zici de SW 130/650: https://astromagazin.ro/telescoape/423-tel...r-110.html
Are focuser de 2" cu microfocalizator, deci il poti folosi in viitor fara probleme chiar si cu DSLR.

_________________
Marius
Sus
Orion Orvasile
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Sep 2020
Mesaje: 41



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Noi 2021 20:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dmtr69 a scris:
Ce zici de SW 130/650: https://astromagazin.ro/telescoape/423-tel...r-110.html
Are focuser de 2" cu microfocalizator, deci il poti folosi in viitor fara probleme chiar si cu DSLR.


Glad to be here și bine te-am găsit!

De aceiași bani pot lua 20 mm de apertură în plus.
https://astromagazin.ro/telescoape/43-tele...50750.html

Totuși, montura pentru acest tip de telescop ar putea fi o problemă. Este aproape identic cu Bresser-ul ca dimensiuni și greutate, deci le pot schimba între ele dacă iau întâi Bresser, dar o montură pentru acesta (este valabil și la Vixen) nu pare așa ușor de găsit cum credeam.

Acum că este sau nu „table top”, nu știu, dar asta le-am găsit descrise și așa. Ideea este să le pot pune într-o geantă sau rucsac mai mare, Știu niște zone întunecate offroad.
Nu cred că pot face asta cu un instrument de 1m lungime (distanță focală cca 1200 mm). Așa sunt sigur că era mai bun un 200/1200 (f/6) sau 150/1200 (f/8) la costuri relativ similare.
Sus
gpaunescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2020
Mesaje: 745



Localitate: Popesti-Leordeni, Ilfov

MesajTrimis: 29 Noi 2021 21:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Echivalentul, celui sugerat de dmtr69 (cu apertura de 150) este

https://astromagazin.ro/telescoape/426-tel...r-110.html

DIferenta principala este focalizatorul dual speed; optica cred ca este la fel. Ocularele sunt si ele diferite.

_________________
Reflector: Celestron C6, TS-PHOTON 8" F4 Newton
Refractor: TS-Optics SD Apo 102 mm f/7, Omegon 90/500
Montura: iOptron GEM28, TS-Optics AZ5 Alt-azimuthal
APM Astro and Yachting 10x50 FMC
Gosky EagleView 10x42 ED
Bresser Pirsch 15x56 ED
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2511



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 29 Noi 2021 21:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am varianta PDS (cu microfocalizator). Nu stiu cat de bun este focuserul la varianta simpla, dar cel PDS este destul de bun (l-am folosit cu DSLR). Cu toate acestea, eu l-am schimbat cu Baader Steeltrack, ce are un profil mai scurt.
Microfocalizatorul este important la vizual si in special la pozat. Si mai este o diferenta importanta, ce o gasesti in descrierea PDS-ului: "Lungimea tubului a fost ușor redusă comparativ cu versiunea Explorer P, iar oglinda secundară a fost în consecință mărită pentru a optimiza în continuare sistemul pentru astrofotografie."

_________________
Marius
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9081

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 30 Noi 2021 20:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca intentionezi sa folosesti reflectorul mai ales la cer negru, nu trebuie sa te temi de Flextube deoarece acolo nu ar trebui sa existe poluare luminoasa.
Unul dintre topicurile- fluviu de pe CN este despre reflectorul AWB One Sky 130mm F/5.
A inceput in Mai 2014 si a avut trei postari chiar si azi.
La noi similar cu telescopul AWB este Flextube. E o varianta interesanta daca iti place sa mesteresti, sa iti imbunatatesti continuu dotarea tehnica.

https://www.cloudynights.com/topic/463109-...s/page-218

Eu am incercat varianta de telescop cu tub deschis dar nu a functionat bine deoarece fac majoritatea observatiilor din oras. De aceea, pentru uzul meu, prefer telescoapele cu tub inchis.

La noi pe forum, colega noastra Stille are experienta la folosirea unui asemenea reflector in sesiuni de observatii la cer negru.

Despre varianta Vixen as vrea sa fac un mic comentariu: ma indoiesc ca Sf are a face cu oglinda sferica deoarece ''sferic'' in engleza se scrie ''spherical''.
Aici poti citi despre Vixen versus SW 130mm:

https://www.cloudynights.com/topic/471884-...ota/page-2

Succes, Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5565

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Noi 2021 21:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La Vixen terminația "Sf" înseamnă produs fabricat in China.
_________________
Van 8x42ED4; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9081

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 30 Noi 2021 21:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumim Silviu !

In linkul de mai sus chiar afirma cineva ca ambele telescoape sunt produse de Synta.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 30 Noi 2021 21:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asa este principala este parabolica si este special construit , pentru a fi folosit atit vizual cit si astrofoto
https://www.teleskop-express.de/shop/produ...m-OTA.html
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9509

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Dec 2021 10:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bine ai venit!

Astrofotografia este cu totul altă mâncare de pește! Vei avea nevoie de un setup total diferit. Citește mai multe despre asta înainte de a investi. Poți începe foarte light cu un startracker și un DSLR pentru astrofotografie de câmp larg și cu rezultate mulțumitoare. La planete, comete și alte obiecte se schimbă povestea.

Ia-ți un newtonian pentru vizual, cu oglinzi de calitate bună și n-o să-ți pară rău. Nu ai nevoie de focalizator de 2" care sunt mari și grele. Dacă vrei mai multă finețe poți înlocui focuserul dacă este rack&pinion cu unul Crayford de bună calitate sau cu unul elicoidal.

Problema ta cea mai mare este de fapt montura. Înțeleg că vrei să mergi pe jos cu telescopul în spate. Nicio montură cu trepied nu este ușor de cărat. La un newtonian 130-150mm o montură Dobson bine făcută, demontabilă și ușoară n-o să găsești în comerț, va trebui s-o construiești. Cele din comerț din câte am văzut sunt din PAL melaminat, plăci grele, nu poate fi cărată în rucsac alături de tub fără să te cocoșezi.

Se poate construi una din placaj de mesteacăn de 15mm, plăcile prevăzute cu găuri de ușurare. La 130mm merge și una "table top", cu un singur braț demontabil, suficient de ușoară să încapă comod în rucsac. Pentru stabilitate e mai bine să aibă 2 brațe, totuși.

Un alt aspect foarte important cu care comercianții induc în eroare începătorii sunt ocularele "demo" puse în pachet. Ocularul este jumătate din telescop, fără a avea un set bun de oculare nu poți valorifica instrumentul la capacitatea lui și posibil să fii dezamăgit din start. Alocă jumătate din buget pe câteva oculare bune. Un newtonian scurt la F/5 prezintă coma așa că este pretențios rău la oculare. Vei avea nevoie de oculare scumpe, bine corectate. Urmărește rubrica BAZAR, mai apar la vânzare oculare ca noi, în cutie, la preț bun. Se uzează cel mai puțin dacă sunt folosite cu grijă, nu sunt curățate excesiv, trântite sau păstrate în condiții improprii.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Orion Orvasile
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Sep 2020
Mesaje: 41



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Dec 2021 10:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu a scris:
Multumim Silviu !

In linkul de mai sus chiar afirma cineva ca ambele telescoape sunt produse de Synta.

Mircea


Am mai investigat aseară și am aflat și eu că Vixen-ul este făcut în China. Eu speram să fie făcut în Japonia, dar... no luck. Mai mult, este făcut de Synta, care face și SkyWatcher, deci este ca și cum aș fi luat un SkyWatcher. The illusion of choice.

Oricum, din ce am găsit aseară, telescoapele Bresser au o putere de separație un pic mai mare ca SkyWatcher, asta deși au o oglindă secundară un pic mai mare, ceea ce ar indica că au o calitate o opticii un pic mai bună (dar nu sunt sigur). Pe de altă parte, am aflat de două probleme la Bresser:
- ocularele de 2" nu pot fi folosite, deci nu mă ajută cu nimic că are și adaptor de 2 (poate cu unele modificări ar merge).
- tubul optic este mult prea greu pentru montură și devine instabil. Probabil că au folosit aceiași montură ca la 130/650 dar, fiind tub complet, este prea mare diferența de greutate.
OTA la Heritage 150P are cca 3,7 kg, la Messier 6" are 4,7 kg. Pentru o montură mică probabil contează mult diferența.

Asta mă face să înclin către Heritage, Mai ușor, mai stabil, și oricum pot folosi numai oculare de 1,25 (cel puțin out of the box). Din ce am citit Heritage vine și cu un instrument de colimare, care este mai util decât filtrul de lună de la Bresser. Ocularele par să fie mai bune la Bresser, dar nu cred că contează prea tare, mai ales pe termen lung.
Sus
gpaunescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2020
Mesaje: 745



Localitate: Popesti-Leordeni, Ilfov

MesajTrimis: 01 Dec 2021 11:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Desi nu am avut niciodata un Heritage (nici Newton nu am avut), am o indoiala ca se aliniaza perfect atunci cand se extinde. De altfel am si vazut mentionat undeva pe un forum " ca necesita colimare la fiecare iesire inainte de folosire; sau macar oricum o verificare.
Dupa parerea mea, acele bare culisante, ar trebui sa fie realizate cu o precizie foarte mare ca sa nu fie probleme de colimare. Nu cred ca asemenea precizie se gaseste la pretul acesta.


Si la Bresser, am vorbit cu cineva care avea o luneta de 120 si mi-a zis ca mecanica nu e un punct forte la Bresser.

Cum a zis si dmtr69, eu daca as fi as merge pe SW si o montura pipe, facuta. Cred ca o asemenea monntura ar fi mult mai portabila. Asta daca de pricepi putin la bricolaj; de fapt tb numai cateva gauri si sa tai 2 discuri din placaj mai gros sau Tego (daca esti in Bucuresti iti dau eu o bucata de Tego sa faci 2 discuri). In rest un trepied de teodolit e cam 2-300 lei si iti mai trebuie 2 flanse (cam 100-150 lei), niste tevi de 1,5" , o clema Vixen (intre 250 cu un singur surub si 325 cu 2 suruburi) si cam asta e. Imi poti da pm pt mai multe detalii daca esti interesat.

_________________
Reflector: Celestron C6, TS-PHOTON 8" F4 Newton
Refractor: TS-Optics SD Apo 102 mm f/7, Omegon 90/500
Montura: iOptron GEM28, TS-Optics AZ5 Alt-azimuthal
APM Astro and Yachting 10x50 FMC
Gosky EagleView 10x42 ED
Bresser Pirsch 15x56 ED
Sus
Orion Orvasile
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Sep 2020
Mesaje: 41



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Dec 2021 11:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erwin a scris:

Ia-ți un newtonian pentru vizual, cu oglinzi de calitate bună și n-o să-ți pară rău. Nu ai nevoie de focalizator de 2" care sunt mari și grele. Dacă vrei mai multă finețe poți înlocui focuserul dacă este rack&pinion cu unul Crayford de bună calitate sau cu unul elicoidal.

Problema ta cea mai mare este de fapt montura. Înțeleg că vrei să mergi pe jos cu telescopul în spate. Nicio montură cu trepied nu este ușor de cărat. La un newtonian 130-150mm o montură Dobson bine făcută, demontabilă și ușoară n-o să găsești în comerț, va trebui s-o construiești. Cele din comerț din câte am văzut sunt din PAL melaminat, plăci grele, nu poate fi cărată în rucsac alături de tub fără să te cocoșezi.


Un ocular de 2" are un câmp vizual mai mare, care, la o distanță focală mai scurtă, presupun că este foarte bun pentru obiecte deep-sky mai mari (nebuloasa Orion, Lagoon, Andromeda, etc.) .

Legat de greutate, ambele au cca 10 kg cu totul (OTA+montură), ceea ce nu este deloc rău. Nu o să merg mult cu ele în spate. Am cărat obiecte mult mai grele pe distanțe mai mari.
Sus
gpaunescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2020
Mesaje: 745



Localitate: Popesti-Leordeni, Ilfov

MesajTrimis: 01 Dec 2021 11:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am vazut ca e un trepied de vanzare aici la un pret bun. Mai scuteste o parte de munca in sensul ca iti mai trebuie un singur disc (vorbesc de montura pipe) si e bun pentru viitor daca te vei decide sa iei un alt cap de montura (sunt multe monturi compatibile cu asta)

https://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.p...highlight=

_________________
Reflector: Celestron C6, TS-PHOTON 8" F4 Newton
Refractor: TS-Optics SD Apo 102 mm f/7, Omegon 90/500
Montura: iOptron GEM28, TS-Optics AZ5 Alt-azimuthal
APM Astro and Yachting 10x50 FMC
Gosky EagleView 10x42 ED
Bresser Pirsch 15x56 ED
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Achizitie instrumente Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact