Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Na-lamp_sp3_0_phone.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225682
Numar de utilizatori inregistrati: 2850
Cel mai nou utilizator inregistrat: Cosmin Batica
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Ce cautatoare optice folositi si cu ce instrument?


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Accesorii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 24 Aug 2008 17:38 Download mesaj
Titlul subiectului: Ce cautatoare optice folositi si cu ce instrument?
Raspunde cu citat (quote)

Eu am pe Dobul de 8" cautatorul cu care a venit, anume 9x50 cu vedere directa. Faptul ca trebuie sa-mi iau unul cu prisma de 90 de grade este sigur pentru ca "my neck is killing me" cum zic americanii, mai ales la zenit. Insa acum ma intreb daca nu cumva ar fi mai util unul 6x30 pentru campul mai mare oferit... Un 7x50 ar fi ideal insa pentru skywatcher nu prea am vazut... De asemenea ma gandesc si la un laser cu care initial sa orientez aproximativ telescopul pe target.
Ce credeti, acest cautator l-as putea monta pe sistemul de prindere al skywatcherului? In special nu stiu daca s-ar potrivi nisele de prindere ale cautatorului cu locul unde-s montate surubelele pe baza... La diametru, am masurat si inelul de prindere are diametrul 54 mm, iar cautatorul se pare ca e de 54.5 mm....
http://www.optcorp.com/product.aspx?pid=105-166-168-4212
Eventual daca nu ar merge as lua si sistemul asta de prindere:
http://www.optcorp.com/product.aspx?pid=105-166-170-4208

Voi ce sisteme folositi si pe ce instrumente?


Ultima modificare efectuata de catre Ovidiu M. la 24 Aug 2008 17:51, modificat de 1 data in total
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 24 Aug 2008 17:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu prin cautator ma uit doar cateva secunde, cat sa pozitionez telescopul, apoi cautarea o continui prin ocular. Asa ca nu ma doare gatul.
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 24 Aug 2008 17:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Forever_Man a scris:
Eu prin cautator ma uit doar cateva secunde, cat sa pozitionez telescopul, apoi cautarea o continui prin ocular. Asa ca nu ma doare gatul.


Am descoperit in ce mai priveste ca nu-mi place sa ma chinui nici cateva secunde. Incerc sa-mi fac observatiile cat mai confortabile cu putinta.
Pe de alta parte sunt la inceput, locuiesc intr-o zona cu poluare luminoasa agresiva (in special lumina directa) si ca sa identific o zona trebuie sa alternez privitul prin ocular si cautator de mai multe ori. Asta plus faptul ca sunt destul de inalt ( 1,86 cm) m-a convins repede ca un cautator cu prisma la 90 imi e indispensabil.
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2258



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Aug 2008 20:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu mi-am facut un cautator dintr-o lentila de 60mm diametru si cam 230mm focala in care am bagat un ocular de camera video si o prisma care imi corecteaza imaginea. Dupa mine este cel mai bun cautator din cate am vazut pana acum.
Numai bine!
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 25 Aug 2008 10:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Catalin, unde ai gasit lentila asta ? La dimensiunile date de tine, rezulta ca are o focala sub f/4 !! Banuiesc ca, desi are o coma imensa, pentru un cautator e foarte buna. Ce marire iti da cautatotul ?
_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2258



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Aug 2008 13:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Te rog sa ma crezi ca nu stiu de unde este. Mi se pare ca era de la un vechi cautator dar nu mai tin minte.
Stelele sunt foarte OK, nu ma deranjeaza micile aberatii care pe la o marire de pana in 10X chiar nu se simt.
Nu stiu cat mareste sistemul fiindca nu cunosc distanta focala a ocularului.
Numai bine!
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 25 Aug 2008 18:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un cautator nu e decat ... un cautator Smile Telradul nu foloseste de exemplu nici o lentila si are putere de marire 0 Shocked Ceea ce nu-l impiedeca sa fie unul din cele mai populare cautatoare Very Happy Un cautator poate fi facut din aproape orice fel de lentila. Ce conteaza este alinierea lui cu sistemul optic si ingrijirea cu care e facut. Nu strica un reticul (daca se poate iluminat).
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 25 Aug 2008 19:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce credeti? Pt oras ce cautator ar fi mai util? Unul 6x30 sau unul 9x50?
La cel 9x50 mi se pare magnificatia prea mare, la cel 6x30 ma gandesc sa nu fie apertura prea mica... Am doar aceste doua optiuni cu prisma la 90 de grade pt dobul meu...
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9083

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 25 Aug 2008 21:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Lectura posturilor ref la topicul cautatoarelor arata ca nu evista solutie universala deoarece nevoile observatorilor sunt diferite.Cautatorul trebuie sa indeplineasca aceste nevoi.Unul nu are nevoie decat de cautator cu marire unitara ,inseamna ca face observatii de camp larg fie cu ochiul liber fie cu binoclul.Altul are nevoie de cautator foarte putin timp,inseamna ca are memorie vizuala excelenta,este precum acei cautatori de urme din preerie.Altul trebuie sa zaboveasca la ocularul cautatorului mult timp ca sa memoreze asterismuri si/sau sa priveasca cerul si prin cautator care este si el un telescop si vede propriul sau cer,cum este cazul meu.Dar cum am mai spus-o in alta parte exista niste reguli,mai exact exigente.Bob Cox recomanda intr-un alt articol fain cautatoare din acromate de 50mm diametrux500mm focal si oculare Erfle gigant ,cu campuri de 72 grade,grosismente de la 10x in sus.Experienta mea personala arata ca trebuie sa renunt .din cauza poluarii din oras,la cautatoare slabe de 5x si 6x .Unul din proiectele mele este sa-mi fac cautatoare puternice,de cel putin 9x in sus,12x si ,unde am oculare Erfle ,pana la 14x.Nu de diametrul mic de 30mm sa te temi ci de marirea prea mica.In trecut,la cautatoare :aperture rulzz.Acum datorita poluarii luminoase:
Power rulzz!.Iar daca petreci mult timp la cautator,baga in el numai optica de cea mai buna calitate,obiectiv,ocular,prisma Amici.Mircea
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 25 Aug 2008 21:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

9X50 e cel mai bun cautator comercial existent: apertura mare, dublet acromat, putere de marire destul de mare. Urmatorul pas ar fi un cautator 11X60 doar ca pretul sare brusc fata de modelul anterior, iar ultima solutie e pur si simplu un refractor de 80mm sau mai mult pus pe telescopul principal.

OvidiuDanut a scris:
Ce credeti? Pt oras ce cautator ar fi mai util? Unul 6x30 sau unul 9x50?
La cel 9x50 mi se pare magnificatia prea mare, la cel 6x30 ma gandesc sa nu fie apertura prea mica... Am doar aceste doua optiuni cu prisma la 90 de grade pt dobul meu...

_________________
Horatius
STARMAX Astronomie

Importator oficial Celestron, Baader Planetarium, PlaneWave, Sky-Watcher, Vixen, Lunt, Explore Scientific, ATIK
www.skywatcher.ro
www.starmax.ro
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 25 Aug 2008 22:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Acestea fiind spuse, va fi din ce in ce mai greu sa ai un cautator bun deoarece un acromat cu diametru 50 si cu un ocular cu camp mare o sa coste de-ti vine sa fugi Smile Un cautator cu marire unitara la binoclu? N-am vazut binoclu cu un Telrad atasat Very Happy Iar daca o sa-ti pui un cautator cu putere de 12- 14x o sa ai nevoie de un ... cautator la cautator Laughing Un astronom amator, adica unul familiarizat cu cerul si cu hartile, nu va avea probleme sa gaseasca obiecte cu un Telrad sau cu un cautator de pana la 9x. In orase, ai probleme sa-ti gasesti si ... nu spun ce Embarassed
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9083

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 26 Aug 2008 10:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dorule,tu ai drepate,la un binoclu mare cotit la 45 grade sau la un spotingscope de asemenea cotit la 45 grade sau cu marire de 20x sau mai mare,este probabil greu sa observi fara un cautator unitar gen Telrad.Mircea
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2258



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Aug 2008 11:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

OvidiuDanut a scris:
Ce credeti? Pt oras ce cautator ar fi mai util? Unul 6x30 sau unul 9x50?
La cel 9x50 mi se pare magnificatia prea mare, la cel 6x30 ma gandesc sa nu fie apertura prea mica... Am doar aceste doua optiuni cu prisma la 90 de grade pt dobul meu...


9x50 fara discutii.
Numai bine!
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 07 Sep 2008 15:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un cautator cu prisma de 90 de grade, isi pierde una din pricipalele caracteristici ale unui cautator. Atunci cand cauti printr-unul normal, ai un ochi liber pe cer, ca sa vezi cum sa orientezi telescopul, si celalalt prin cautator, pentru o pozitionare mai exacta. Daca folosesti unul la 90 de grade o sa vina mai greu orientarea.
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 07 Sep 2008 16:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Impreuna cu laserul recent cumparat observatiile au devenit dintr-o data mult mai lejere. Gasesc cu laserul rapid bucata de cer cautata iar de acolo cautatorul preia sarcina si in consecinta totul este mult mai placut si facil. Intr-adevar si cautatorul straight are virtutile lui daca te uiti coliniar cu zona targetului.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Accesorii Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact