Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
21_aug_0221.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225646
Numar de utilizatori inregistrati: 2850
Cel mai nou utilizator inregistrat: Cosmin Batica
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Dob de 10" vs Omni XLT 120mm!


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 27 Aug 2008 18:46 Download mesaj
Titlul subiectului: Dob de 10" vs Omni XLT 120mm!
Raspunde cu citat (quote)

As vrea sa va spun ca desi sunt impresionat de faptul ca gasesc DSO'uri din Messier pe cerul meu poluat luminos totusi nu sunt foarte multumit si asta pentru ca DSO-urile sunt apropae la limita vizibilitatii, chiar si globulare luminoase ca M13... Asta imi spune ca cerul este asa de degradat incat anuleaza mare parte din puterea reflectorului. Asa ca in ce ma priveste am doua optiuni: fie merg pe un dob de 10 fie incerc un refractor de 100 sau 120mm. Din ce am citit insa dobul de 10 nu o sa-mi arate multe in plus fata fata de cel de 8 iar peste 10 nu vreau sa merg acum pentru ca nu-mi permit inca truss-urile scumpe, iar la sonotubul de 12 nici nu ma gandeasc pentru ca este mult prea mare si greu...

Pe de alta parte insa nu stiu cat de bun este refractorul de 120mm Omni XLT. Oare imaginea oferita la planete, luna, stele duble, roiuri deschise depaseste pe cea a dobului de 8 actual? M-ar incanta si pentru faptul ca am posibilitate de urmarire automata ceea ce este un mare plus mai ales fata de posibilitatea de urmarire destul de grosiera alt-az a dobului destinut. Totusi mi-ar placea sa stiu ca si imaginea este mai buna ca sa fac un asemenea pas. Stiu, un 100ED ar fi excelent, insa este peste buget deocamdata.

Eu am in vedere doua considerente principale care ma determina sa ma gandesc la refractor serios. Primul este faptul ca cerul meu poluat estompeaza foarte mult diferentele pe DSO-uri dintre dob si 120mm refractor, iar al doilea considerent este ca oricum pe un cer negru la o iesire as vedea multe DSO-uri chiar si cu refractorul. SI vorba ceea, restu le vad cu reflectoarele prietenilor Laughing

Chiar am nevoie de cateva opinii... Ce spuneti?
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5565

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Aug 2008 19:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

-Prima lege care guverneaza observatiile DS este calitatea cerului.
-A doua lege pentru acelasi tip observatii este apertura.
Asadar Dob-ul tau este mai bun la acest capitol decat un OMNI 120.
Nici pentru observatii planetare un OMNI 120 nu exceleaza in rezultate avand un raport focal prea mic pentru deschiderea sa.
O schimbare de rezultate in cazul observatiilor planetare ar veni din partea unui ED 100 sau 120 dar cum ai spus, sunt instrumente ceva mai scumpe.
Cauta sa aplici prima lege, se mai gasesc in tara asta locuri cu cerul bun si chiar foarte bun, misca-ti fundul si Dob-ul si gaseste-le! Very Happy

PS. Cerul din Buzau nu mi-a placut nici mie Sad
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 27 Aug 2008 19:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am studiat problema si pe cloudynights si intr-adevar cam asa este. Si se pare ca un 120mm cu tot cu montura este chiar mai incomod de carat decat un dob. M-as gandi sa-l upgradez pe asta cu o optica premium Discovery insa cred ca tot o apertura mai mare ar fi mai eficienta pt DSO. Ideea ar fi cam asa ca sa lamurim problema. Un buget maxim as putea aloca pana in 30 de milioane. la 30 de milioane din calculele mele reiese ca as putea fie alege un Dob de masa de 12 " sau sa-mi cumpar un kit de truss (am vazut pe astroshop) si oglinzi Discovery de 10". Ce spuneti? Sa merg pe calitate sau pe extra 2 inch cantitate?

Greu si cu sportul asta.... Cred ca daca ramaneam pe binoclu observam mai multe pana acum:D
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3549



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 27 Aug 2008 20:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si eu sunt de parere ca un dob e mai bun pt tine , daca ai apretura macar 250 mm si pui un filtru Deep Sky ai sanse sa vezi si Veil Nebula din oras.
Oglinda 10"-12" iti pot face si eu cu buletin de analiza, iesi mai bine si la transport.
Sus
red giant
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2007
Mesaje: 424



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 27 Aug 2008 21:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu zic să nu te pripești cu vândutul telescopului. Abia are o lună săracu'. Ai avut prilejul să compari ce vezi prin el cu ce se vede prin alte instrumente? M13 n-are cum să fie la limita vizibilității! Pe ăsta trebuie să-l vezi fără probleme și cu ochiu' liber în somn. Dacă vrei să faci investiții, ia-ți niște oculare bune, în primul rând. Cu un câmp mai larg ai șanse mai mari să nimerești obiectele și o să vezi că și căutătorul actual nu e de aruncat. Și ieși din oraș ...
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 27 Aug 2008 21:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

red giant a scris:
Eu zic să nu te pripești cu vândutul telescopului. Abia are o lună săracu'. Ai avut prilejul să compari ce vezi prin el cu ce se vede prin alte instrumente? M13 n-are cum să fie la limita vizibilității! Pe ăsta trebuie să-l vezi fără probleme și cu ochiu' liber în somn. Dacă vrei să faci investiții, ia-ți niște oculare bune, în primul rând. Cu un câmp mai larg ai șanse mai mari să nimerești obiectele și o să vezi că și căutătorul actual nu e de aruncat. Și ieși din oraș ...


1. M13 il vad fara probleme, insa este foarte sters. Daca tot merg e principiul avantajului reflectoarelor prin apertura macar sa vad si eu DSO-urile mai luminoase.
2. Nu are relevanta ca prin alte instrumente cu apertura mai mica se vad si mai putine decat prin al meu.
3.Ocularele mai bune or sa vina la timpul lor. Vreau sa-ti spun ca ma gandeam sa-mi pastrez actualul telescop si sa-mi iau un ethos dar m-am gandit ca ethosul oricat de magic este tot nu compenseaza cu ce mi-ar oferi unul de 12" sa zicem. O sa vina si randul ocularelor bune. Totusi ma gandesc ca un 12" cu superplossuri imi arata mai multe decat un 8" cu super oculare.
4.O sa-mi iau acelasi cautator insa cu prisma la 90 de grade.
5. Cu iesitul din oras este mai usor de spus decat de facut. Intru la servici in fiecare dimineata la 7:30, iar in weekend cand e vreme proasta, cand am altceva de facut, etc...
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 27 Aug 2008 21:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stanescu Octavian a scris:
Si eu sunt de parere ca un dob e mai bun pt tine , daca ai apretura macar 250 mm si pui un filtru Deep Sky ai sanse sa vezi si Veil Nebula din oras.
Oglinda 10"-12" iti pot face si eu cu buletin de analiza, iesi mai bine si la transport.


Eu cu filtrul UHC-S vad Veil Nebula din oras, chiar daca la limita vizibilitatii.

OvidiuDanut ma intrebai ce magnitudine au cerurile de unde observ. Eu probabil 90% din observatii le fac de acasa de langa bloc. Nu prea am incercat sa masor magnitudinea. Probabil in jur de 4-5, asta pentru ca cele 4 stele in forma de "J" intors de deasupra lui Alkaid (din Carul Mare) abia se vad.

_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
red giant
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2007
Mesaje: 424



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 27 Aug 2008 21:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

1. Nici la mine nu e "cristal" în oraș. M3 stă mult mai bine la capitolul ăsta. L-ai încercat?
2. N-am susținut asta. Vroiam să spun doar că niște comparații cu alte instrumente te-ar ajuta să pui un pic lucrurile în perspectivă. În special dacă aveai așteptări poate prea mari.
3. Cu cât mai repede, cu atât mai bine. Lasă Ethosurile, începe cu un ocular bun în zona măririi minime și pleci de acolo. În teorie sunt bune plosselurile, dar pierzi câmp, iar în cazul unui dobson câmpul bate multe. Smile
4. Personal folosesc căutătorul ca un soi de telrad (pun reticulul pe zona dorită de cer), deci cel actual e numai bun.
5. Corect. Cred că am o medie de o ieșire pe lună. Dar o ieșire pe lună face cât 31 de observații din oraș. (Vorbesc de o ieșire pe luna calendaristică! După o ieșire pe Lună aș renunța complet la observații! Laughing )
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 27 Aug 2008 22:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Auzi maestre Red Giant, tu ai Naglere si-mi zici mie sa las ethosurile? Cum vine asta? Laughing
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 27 Aug 2008 23:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

1) Nu te grabi sa vinzi Dobsonul. Poate sa iti arate si iti arata mai multe decat un Omni 120. Ce poti face cu el e sa il colimezi bine, de preferat sa verifici de fiecare data cand il scoti afara pentru ca imaginile sterse la M13 pot fi de la slaba decolimare. O colimare cum trebuie schimba mult imaginile.

2) Apoi, pentru oras iti trebuie un filtru Neodymium pentru cresterea contrastului in general, iar pentru nebuloase un filtru UHC-S. Asa o sa vezi si Valul, iar M13 va iesi mai bine in evidenta.

3) Ocularele mai bune fac o diferenta majora. Super Plossl-urile standard sunt oculare medii ca si calitate. Dar ia incearca un ocular Ortoscopic si o sa zici ca ai un dob de 25cm in loc de 20 cm cu plossurile standard. Sau un ocular Hyperion, care iti schimba perspectiva asupra ocularelor din momentul in care pui prima data ochiul. Oricum ocularele le poti folosi si la alt telescop ulterior daca tot nu esti convins de potentialul Dobsonului actual.

_________________
Horatius
STARMAX Astronomie

Importator oficial Celestron, Baader Planetarium, PlaneWave, Sky-Watcher, Vixen, Lunt, Explore Scientific, ATIK
www.skywatcher.ro
www.starmax.ro
Sus
red giant
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2007
Mesaje: 424



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 28 Aug 2008 00:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

OvidiuDanut a scris:
Auzi maestre Red Giant, tu ai Naglere si-mi zici mie sa las ethosurile? Cum vine asta? Laughing

Păi în zona lor de focală prefer un Nagler la juma' de preț. Pentru tine ar fi la fix un Nagler de 31mm sau Panoptic de 35. Zic că ar fi alegeri mai înțelepte.

Altfel, e loc și pentru Ethos, dacă tot stăm la sute de kilometri distanță. Mr. Green
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 28 Aug 2008 10:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

OvidiuDanut,

Eu am un dobson de 203 mm f/6 de vreo 5 ani, facut de mine, in casa, cu masina de gaurit si ferastraul si optica luata de la Orion Telescopes. Drept sa-ti spun, pana acum nu m-am gandit niciodata sa-l vand si sa-mi iau altul cu apertura mai mare. Am vazut cu el 90 % din obiectele Messsier (pe cele mai multe de cate 10-20 de ori Smile ). Plus planete, comete, stele duble samd.

Sunt foarte multumit de acest instrument si, desi am vazut cerul si prin altele cu diametru mult mai mare si calitate optica probabil mai buna, consider ca nici pe departe nu l-am pus inca la treaba atat cat poate el "duce".

Asa cum spuneau si baietii, niste oculare bune fac la fel de mult cat un telescop bun. Un filtru de reducere a poluarii ajuta si el, insa efectul lui se face simtit cu adevarat mai degraba in afara orasului.

Intr-o vreme ma straduiam sa ies sa fac observatii in spatele blocului. Dupa ce am iesit din oras de cateva ori, am renuntat, incet dar sigur, la observatiile facute de sub becuri. E drept, acum ies rar din oras dar satisfactia este mult mai mare si calitatea observatiilor incomparabil mai buna. Nu trebuie sa-ti imaginezi ca e nevoie sa te deplasezi la 50-100 de km de oras. 20 de km sunt deseori suficienti pentru a vedea o schimbare radicala. Intr-o noapte de observatii cu cer bun, senin, poti vedea zeci si zeci de obiecte "deep sky" si, mai ales daca sunteti mai multi la un loc, devine cu atat mai antrenant si interesant.

In concluzie, intrucat am inteles ca ai telescopul de foarte putina vreme, sfatul meu este sa te folosesti de el cel putin cativa ani pana cand chiar simti nevoie sa iti iei un instrument mai mare si - de regula - mai greu de transportat (si, de aceea, folosit mai rar).

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
Claudiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Noi 2007
Mesaje: 232

Motto: Og say aperture always win and Durk say central obstruction bring contrast demons”

Localitate: High Wycombe, UK

MesajTrimis: 28 Aug 2008 11:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aceste remarci le fac in calitate de lunetist (vorbind de instrumentul in cauza):
- in primul rind, schimbatul instrumentului in ceva mai performant merita facut numai daca pe hirtie este o diferenta colosala. Ceva gen dublul apertrurii, sau optica premium, etc. Pentru DSO raportul dintre cit vezi si cit cari depinde de cit de experimentat esti.
Spre exemplu, folosesc mult mai des o luneta de 70/500 (initial doar un finder/guider) din ratiuni de eficienta si uitindu-ma la obiecte cunoscute, parca nu regret inca 4-6 cm de apertura. Obiectele se vad, putin mai reduse ca dimensiune si binisor mai fade... (dar ele sunt fuzzy prin excelenta)
- apoi, am avut acest an ocazia de a compara o serie de instrumente diverse pe acelasi cer de mag 6+ la toate capitolele - planete, DSO, Globulare, etc (minus comete). Concluzia a fost curioasa - reflectorul de 8"/1200 avea mult mai multe stele dar oarecum similare ca stralucire, SC de 200 excela la puteri mari si luneta mea (desi in inferioritate a milimetrilor) arata cea mai buna diferentiere intre stele (vorbind de magnitudine si culoare).. Era o imagine mai saraca dar mai placuta. Cu un filtru minus-v se pierde si aberatia cromatica dar si subtila culoare a stelelor (motiv pt care nu-l recomand).
- si in ultimul rind - este important ca instrumentul sa fie compatibil cu stilul si destinatia observatiilor. Cei care au curte-garaj pot sa depoziteze un reflector gigant, perfect colimat si acomodat termic. Insa la bloc este mult mai complicata o sedinta de observatie cu un monstru.
Din acest pdv este mai practica o optica mica si comoda cu oculare f bune.
(eg- Un ed80 cu Uwan sau similar).

_________________
Science without religion is lame, religion without science is blind. -- Albert Einstein
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9081

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 28 Aug 2008 17:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

OvidiuDanut
ce spun eu nu este un sfat,o sugestie ,este strict o opinie.Din remarca ta referitoare la M13 cred ca ceva este in neregula cu contrastul instrumentului tau.Cum s-a mai spus ,imaginea lui M13 ar trebui sa-ti sufle sosetele din picioare la 203mm.Eu zic sa faci tot ce poti pentru a mari contrastul telescopului tau:
-vopseaua neagra din tub,cat de neagra este ?inegreste-o mai tare.pune velur negru la capatul ocular al tubului optic ,pe lungimea maxima pe care o vezi privind prin portocularul fara ocular.fa la fel in apropierea oglinzii principale
-ai lumini parazite in zona de observatii,adauga un parasolar la tub ,fie si amovibil,si acela cat mai negru inauntru
-du-ti oglinzile la Dr. Opticus,fara fasoane masoara-le,chiar cu cruzime, si apoi probabil vei cere sa-ti fie ''operate'' pentru o calitate care sa-ti asigure Strehl de min. 0,96
-inlocuieste secundara cu una mai mica simultan cu inlocuirea hornurilor care tin loc de portocular pe telescoapele comerciale.Mircea
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 28 Aug 2008 18:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc Laurentiu, Claudiu, Mircea si celorlalti. M-am gandit serios la optiunile mele in functie de posibilitatile concrete dar si de faptul ca sunt incepator. Daca nu il vand intr-un timp scurt ii schimb oglinzile cu unele premium iar daca-l dau imi comand unul custom de 10" cu oglinzi premium.

@Mircea
Colimarea este foarte buna si fiind spot on la verficarea cu chesire/sightube. Intr-adevar am lumini parazite si in special un bec de strada cu lumina galbena aflat exact langa poarta mea si cam la 20 de metri de locul meu. Bine macar ca lumina lui directa este impiedcata de stalp pozitionarea dobului cu stalpul si becul fiind coliniara. Voi incerca sa fac cateva din modificarile sugerate de tine si te anunt de imbunatatirile aduse:) Thanks!
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Achizitie instrumente Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact