Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Eclipsa-Soare-03_05_3003_2.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225382
Numar de utilizatori inregistrati: 2845
Cel mai nou utilizator inregistrat: LauraH
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Racheta Romaneasca se pregateste de lansare


Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 11, 12, 13  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Aeronautica / Misiuni spatiale

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3549



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 09 Noi 2009 11:32 Download mesaj
Titlul subiectului: Racheta Romaneasca se pregateste de lansare
Raspunde cu citat (quote)

Maine se pare va fi lansata Racheta Romaneasca facuta de amatorii de la asociatia Arca. http://www.descopera.ro/dnews/4877638-prim...asca-helen
E dusa la mare altitudine cu un balon apoi din cate stiu e tot cu reactie flacari fum, pacat ca nu au luat legatura cu savantii de pe forumul nostru ce cunosc perfect fizica adevarata, tainele materiei, universului , si ar fi construit ceva anti gravitational sau chiar cu stringuri sau cu viermi gauriti Laughing
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 09 Noi 2009 11:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Astept cu interes evenimentul.

Pana acum, sa nu fie cu suparare, dar mai mult au expus machete din fibra de sticla (desi au participat la X-prize, cu mare tam-tam). E drept, sunt romani, deci nu au bani, etc., etc. cu toate ca sunt sponsorizati de companii petroliere si, cred, chiar de MApN.

Sper sa le iasa.

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9504

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Noi 2009 12:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Și eu. Dacă reușesc, va fi o mare realizare, indiferent ce susțin scepticii. Dacă nu, vor da vina pe vremea nefavorabilă din această perioadă... Smile

Baftă!

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Gabriel Muranca
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2009
Mesaje: 341



Localitate: Arad

MesajTrimis: 09 Noi 2009 13:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

S-a mai discutat aici: http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=45062

Voi urmari, din pivnita, evenimentul, dupa principiul ca "nu tot ce zboara se maninca" intarit de fapul ca proiectul este finantat de la un buget public aflat in plina cadere accelerata. Shocked

Si sunt sigur ca romanul va inventa o roata mai rotunda, in 11 dimensiuni aplicand "M-theory". Partea buna a lucrurilor este ca nimeni nu va putea demonstra contrariul iar banii nu vor disparea ci vor ajunge in alte dimensiuni. Wink
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 09 Noi 2009 22:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din pacate se pare ca maine va fi vreme frumoasa la Mangalia asa ca baietii vor trebui sa gaseasca alta scuza pentru eventuala amanare sau nereusita a testului de maine. In orice caz astia-s mai tari si decat mafalda. Pana nici lui mafalda nu i-ar fi trecut prin cap sa lanseze o racheta cu balonul Rolling Eyes
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 09 Noi 2009 22:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Va rog frumos sa nu pomeniti de drac in casa popii. Poate-l vedeti pe mafalda ca-si strecoara coada bifurcata si p-aci Twisted Evil

Inca pare un subiect serios, nedemn de geniul sau...

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
Dan Vasiliu
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Iun 2009
Mesaje: 971

Motto: SI SEDES NON IS

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Noi 2009 23:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stimati colegi ... mai avem putin si ne comportam ca in politica. Cei de la ARCA sunt concurentii sau oponentii nostri ? Au avut si ei o idee, au muncit sa o dezvolte si ... cine stie ? Poate se mai aude si ceva bun despre tara asta. Eu zic sa le uram bafta si sa-i sprijinim daca putem (macar moral). Apropo' daca cineva ii cunoaste, poate ne dau ceva indicatii despre traiectorie ... etc. Poate vre unul dintre noi reuseste sa si pozeze ceva din experiment. Eu cred ca mai buna ar fi o solidarizare a noastra cu ei. Ar fi un exemplu si pentru societatea in care mai traim inca. Nu este bine sa ne dorim sa moara capra vecinului. Poate o facem pe a noastra mai frumoasa.

Cer senin
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9504

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Noi 2009 23:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aveți dreptate, domnule Vasiliu! Cei din zonă ar putea ieși cu telescoapele pentru a încerca urmărirea balonului, eventual a momentului lansării, dacă vremea va fi frumoasă. Am reținut că Blakut se duce acolo, poate ne va împărtăși informații inedite. Smile
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 10 Noi 2009 10:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu tin cu Romania la fotbal. Tin cu Romania la gimnastica. Romanii trebuie sa invete sa faca ceea ce se pricep mai bine. Romania trebuie sa invete sa sprijine echipele serioase. Eu unul sunt satul pana peste cap de firme/ organizatii neguvernamentale/ asociatii nonprofit constituite special pentru a ciupi ceva bani europeni/ fonduri nerambursabile etc. organizatii care imediat dupa trecerea momentului dispar in ceata cu bani papati. Asta in timp ce gimnastica este lasata sa moara, innotatorii n-au apa in bazine, romanii se duc sa se trateze in Ungaria si mutii trag prafuri pe nas. A fi patriot nu inseamna sa tii cu oricine.
Sus
Dan Vasiliu
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Iun 2009
Mesaje: 971

Motto: SI SEDES NON IS

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Noi 2009 13:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu am informatii despre cine sunt cei de la ARCA. Eu cred, pana la proba contrarie, in existenta unor oameni entuziasti si onesti. Sper sa nu ma insel. Din punct de vedere al traditiei insa ... Romania are asa ceva in domeniul aeronauticii si a rachetelor. Sa nu uitam istoria tehnicii in Romania. Faptul ca international meritele au fost arogate de alte state nu este decat prostul management privind promovarea inventiilor romanesti. Asta, din pacate, este o boala "genetica" la noi.

Cer semin
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 10 Noi 2009 14:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Deja divagam Sad dar, totusi, nu reusesc sa imi dau seama prin ce anume s-a facut remarcata Romania la capitolul istoria tehnicii si tehnologiei.

Sa nu uitam ca oameni ca Vuia si Coanda au trait mai mult prin alte tari (mai precis in Franta) unde, de altfel, au facut si scoala.

Hermann Oberth, ca sa ramanem in contextul topicului, desi nascut pe teritoriul Romaniei a lucrat in Germania.

Si asa mai departe.

Eu inca astept cu nerabdare ziua in care romanii fac mari descoperiri stiintifice, revolutionare, in Romania. Ati auzit pana acum de asa ceva ? Eu nu.

Hai sa nu ne mai tinem batosi in stilul impus acum zeci de ani de propaganda comunista. Eu zic ca e mai util sa ne scuturam de sentimentul acesta fals cum ca Romania e buricul Pamantului pentru ca, evident, nu e Sad

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 10 Noi 2009 17:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Hermann Oberth a fost neamt de origine germana Smile asa ca despre el ... n-are rost sa discutam Sad
Traian Vuia a fost banatean, a facut Politehnica la Budapesta si si-a facut avioanele prin Franta.
http://en.wikipedia.org/wiki/Traian_Vuia
Aurel Vlaicu a fost din Transilvania (Hunedoara), a facut liceul calvinist la Orastie, a urmat universitati tehnice la Budapesta si Munchen si a lucrat la firma OPEL.
http://en.wikipedia.org/wiki/Aurel_Vlaicu
Henri Coanda a fost din Bucuresti dar a facut Scoala Tehnica Superioara la Charlottenburg, Berlin, institutul Montefiori (Liege, Belgia) si Scoala Natinala de Aeronautica la Paris.
http://en.wikipedia.org/wiki/Henri_Coanda
Romania are ceva traditie in aeronautica. Uzinele IAR au avut o oarecare faima. Dar Ramnicu Valcea ... nu-mi prea spune nimic. Tot ce am citit despre ARCA nu prea mi-a inspirat incredere. Si am citit tot ce am gasit.
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3549



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 10 Noi 2009 18:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Hai sa vedem ce fac ,daca zboara e de scos palaria . daca nu e de laudat ca fac ceva. Ca de vorbit ,criticat se ocupa multi e un sport national.
Sus
Dan Vasiliu
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Iun 2009
Mesaje: 971

Motto: SI SEDES NON IS

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Noi 2009 18:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu unul le doresc succes si traiesc cu speranta ca ... poate totusi se poate auzi ceva bun si despre tara asta a noastra. Nu sunt un "vadim". Speranta insa ... moare ultima.

Cer senin
Sus
Gabriel Muranca
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2009
Mesaje: 341



Localitate: Arad

MesajTrimis: 10 Noi 2009 18:51 Download mesaj
Titlul subiectului: LATEST NEWS
Raspunde cu citat (quote)

8 noiembrie 2009 - CONSTANTA
Lansarea rachetei Helen este amanata din cauza conditiilor meteo nefavorabile. Urmatoarea data probabila de lansare este prevazuta pentru 13-14 noiembrie 2009. In aceasta perioada a anului (intersezon), deasupra Marii Negre conditile meteo sunt extrem de dinamice, iar prognozele meteo generate nu pot oferi o precizie similara unei perioada in general stabile.
http://www.arcaspace.ro/ro/acasa.htm ... 13, adica vineri ... Wink

Aveti si ceva poze: http://picasaweb.google.ro/arcaorbital/Constanta#

Este doar impresia mea ca acea capsula e facuta din fibra de sticla ordinara, vopsita cu pensula intr-un singur strat neuniform peste ieftinele suruburi Phillips Question
http://picasaweb.google.ro/arcaorbital/Con...5094014450
http://picasaweb.google.ro/arcaorbital/Con...4894329890
http://picasaweb.google.ro/arcaorbital/Con...9131091026
http://picasaweb.google.ro/arcaorbital/Con...0250905186
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Aeronautica / Misiuni spatiale Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 11, 12, 13  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 13
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact