Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M1_3awklein.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225362
Numar de utilizatori inregistrati: 2843
Cel mai nou utilizator inregistrat: GabiBirsanu
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Proiect telescop solar


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Optica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Liliensternus
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iul 2009
Mesaje: 191

Motto: Nothing lasts forever

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Feb 2010 11:03 Download mesaj
Titlul subiectului: Proiect telescop solar
Raspunde cu citat (quote)

Dupa ce ieri am petrecut cateva ore din timpul angajatorului frecand menta pe net cautand informatii despre prismele Herschel mi-a venit o idee.

Un telescop Newtonian solar care sa foloseasca o prisma Herschel in loc de oglinda secundara:

Oglinda primara paraboloidala - 130mm, F6 nealuminizata, pe un suport negru mat (in varianta nealuminizata cred ca se poate scapa de un filtru neutru sau unul cu polarizare variabila folosindu-se doar un filtru UV/IR)

Prisma Herschel in loc de secundara

Tub transparent pentru a evita acumularea de caldura (posibil prea multa lumina parazita, alternativ tub normal diafragmat si cu gauri pentru aerisire)

Cam asta e ideea mea, se poate sa fiu un om cu prea multe idei.

Oricum, cer parerea celor care au mai multa experiente in optica, eu limitandu-ma la teorie si la MODAS.

Daca aveti ceva opinii asupra functionalitatii unui asemenea instrument si o idee de cam cat ar costa optica...

Va multumesc

_________________
"Sleep softly... eagle forgotten... under the stone.
Time has it's way with you there, and the clay has it's own"
Sus
Andi
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2007
Mesaje: 1276




MesajTrimis: 24 Feb 2010 11:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

N-ar strica o schiță, un desen, să vedem "minunea". Very Happy
_________________
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 24 Feb 2010 11:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca se va folosi o prisma Herchel in loc de secundara nu sunt convins ca este necesar ca si primara sa fie nealuminizata.

Dar e mai bine ca sa isi dea cu parerea cei care stiu mai multe decat mine (de. ex. Tavi Stanescu are un telescop solar "dedicat" si sunt sigur ca a studiat problema in detaliu).

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
Dan Vasiliu
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Iun 2009
Mesaje: 971

Motto: SI SEDES NON IS

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Feb 2010 11:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dupa stiinta mea mai bun este un refractor cu f/d mare la care se poate atasa prisma Herschel in portocular. Din ce stiu eu este totusi nevoie si de un filtru ND4 si unul IR/UV. Recomandarile spun sa fie amplasate dupa prisma Herschel (care transmite catre ocular 5% din lumina) pentru a nu se supraincalzi. Bineinteles se mai pot adauga si alte filtre pentru studiul Soarelui (H-alpha, K-Ca, etc.).
_________________
CER SENIN !
Sus
Dan Vasiliu
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Iun 2009
Mesaje: 971

Motto: SI SEDES NON IS

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Feb 2010 11:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Chiar daca se foloseste un reflector, trebuie redusa apertura (nu este necesara 130mm). Este deci mai recomandabil un refractor de 60-70 mm la care se poate reduce apertura cu o diafragma sau o gaura de data intr-un capac (in fata obiectivului). Pentru reducerea efectelor de incalzire datorate energiei solare se poate monta in fata obiectivului un filtru ERF ca cel din link.

http://www.skywatcher.ro/SSpectrum/erf_filter.htm

_________________
CER SENIN !
Sus
Liliensternus
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iul 2009
Mesaje: 191

Motto: Nothing lasts forever

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Feb 2010 12:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ok, scuzati desenul facut in Paint din goana calului.

Acesta este layout-ul optic propus



telescop solar.JPG
 Descriere:
telescop solar
 Marime fisier:  28.78 kb
 Vizualizat:  de 8873 ori

telescop solar.JPG



_________________
"Sleep softly... eagle forgotten... under the stone.
Time has it's way with you there, and the clay has it's own"
Sus
Dan Vasiliu
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Iun 2009
Mesaje: 971

Motto: SI SEDES NON IS

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Feb 2010 12:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mi-e teama ca performantele vor fi foarte reduse si rezultatele nesatisfacatoare. Cred ca daca se foloseste prisma ca secundara atunci primara trebuie sa fie aluminizata sau secundara normala (nu prisma Herschel) si primara nealuminizata. Parca am vazut ceva gen categoria a II-a pe un topic mai vechi de la "observatii solare". Oricum in primul caz trebuie avut grija unde cade "focarul primar" sa nu prajeasca ceva Laughing
_________________
CER SENIN !
Sus
Dan Vasiliu
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Iun 2009
Mesaje: 971

Motto: SI SEDES NON IS

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Feb 2010 12:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am gasit! Dispozitivul solar Jones.

http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.ph...highlight=

_________________
CER SENIN !
Sus
Liliensternus
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iul 2009
Mesaje: 191

Motto: Nothing lasts forever

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Feb 2010 12:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
"Daca se va folosi o prisma Herchel in loc de secundara nu sunt convins ca este necesar ca si primara sa fie nealuminizata."


In legatura cu aluminizarea sau nu a primarei nici eu nu sunt sigur si nu sunt destul de doxat in materie de optica incat sa imi dau seama daca pierderea de lumina in cazul in care primara nu este aluminizata este prea mare ca sa mai ai o imagine clara.

Daca merge nealuminizata, m-am gandit ca un fond negru sau matuit absoarbe sau provoaca difuzia luminii reflectate in fundul plan al oglinzii pentru a preveni functionarea ei ca o lentila Mangin.

Citat:
"Din ce stiu eu este totusi nevoie si de un filtru ND4 si unul IR/UV. Recomandarile spun sa fie amplasate dupa prisma Herschel (care transmite catre ocular 5% din lumina) pentru a nu se supraincalzi"


Citat:
"recomandabil un refractor de 60-70 mm la care se poate reduce apertura cu o diafragma sau o gaura de data intr-un capac (in fata obiectivului). Pentru reducerea efectelor de incalzire datorate energiei solare se poate monta in fata obiectivului un filtru ERF"


Un filtru ND si IR/UV sunt de acord, dar nu vad de ce mi-ar face probleme supraincalzirea daca la ocular ajunge probabil 2-3% din lumina max.
Pentru pretul unui filtru ERF cred ca poti construi cateva sisteme ca cel propus de mine (daca funtioneaza), in plus, cred ca un reflector de 130 bate un refractor de 70mm la rezolutie in orice situatie.

Diametrul oglinzii a fost ales arbitrar, la fel si F/D-ul, eu l-am gandit sa intre intr-un tub de PVC de 150mm. Solutia mea imi pare in primul rand mai ieftina si acesta a fost considerentul principal.
[/quote]

_________________
"Sleep softly... eagle forgotten... under the stone.
Time has it's way with you there, and the clay has it's own"
Sus
Dan Vasiliu
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Iun 2009
Mesaje: 971

Motto: SI SEDES NON IS

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Feb 2010 12:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ma refeream la supraincalzirea din tub (daca este inchis). Eu nu as recomanda piese sau tubul din plastic sau PVC. Lumina solara poate topi sau "inmuia" aceste elemente. Preferabil este tub metalic sau fara nici un tub (vezi dispozitivul Jones). Referitor la apertura, aici nu este vorba de rezolutie. Apertura mai mare face sa se acumuleze o cantitate mai mare de lumina (necesara la surse slabe - deep-sky). In cazul Soarelui ai nevoie sa reduci cantitatea de lumina - f/d mare si apertura mica fac un instrument mai intunecos - bun pentru abservatii solare.
_________________
CER SENIN !


Ultima modificare efectuata de catre Dan Vasiliu la 24 Feb 2010 12:56, modificat de 1 data in total
Sus
Liliensternus
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iul 2009
Mesaje: 191

Motto: Nothing lasts forever

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Feb 2010 12:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Oricum in primul caz trebuie avut grija unde cade "focarul primar" sa nu prajeasca ceva


Focarul se formeaza la cativa cm dupa trecerea prin prisma dupa care devine divergent asa ca nu exista nici un pericol de a aprinde ceva, dar il poti folosi pentru o tzigare in loc de bricheta la 2-3 cm de prisma (cel putin asa faceam eu cand lucram la observatorul din Constanta cu refractorul si primeam intrebari de genul: Pot sa ma uit si eu prin telescop la soare?)

Dispozitivul tipului imi pare mult prea anevoios de folosit daca nu ai spatiu si in plus e vorba doar de o imagine proiectata, mai bine folosesti un refractor si un ecran de proiectie.

Pe mine ma intereseaza imagine PRIN telescop si efectul oferit de o prisma Herschel dar fara sa dau 300+ iepuroi pentru o prisma de la Baader pe care nu o pot folosi decat pe ED-ul meu de 80mm, si nu imi vine sa risc bunatate de luneta.

_________________
"Sleep softly... eagle forgotten... under the stone.
Time has it's way with you there, and the clay has it's own"
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5556

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Feb 2010 12:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu ai tinut cont la acest proiect de bilantul energetic.
Daca numai 5% este reflectat de oglinda, restul (95%) va trece prin oglinda si va incalzi din abundenta suportul.
Daca aceasta energie nu este evacuata din sistem ea va produce foarte repede deformarea oglinzii si deteriorarea calitatilor ei.
Prisma Herschel se foloseste asa cum spune dl Dan Vasiliu la refractoare unde energia in surplus este evacuata din sistem printr-o oglinda deflectoare montata in spatele prismei.
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 24 Feb 2010 13:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dan Vasiliu a scris:
Mi-e teama ca performantele vor fi foarte reduse si rezultatele nesatisfacatoare. Cred ca daca se foloseste prisma ca secundara atunci primara trebuie sa fie aluminizata sau secundara normala (nu prisma Herschel) si primara nealuminizata. Parca am vazut ceva gen categoria a II-a pe un topic mai vechi de la "observatii solare". Oricum in primul caz trebuie avut grija unde cade "focarul primar" sa nu prajeasca ceva Laughing


Nu inteleg de ce anume daca se foloseste prisma, primara ar trebui sa fie aluminizata Question

Se poate lasa foarte bine primara si secundara nealuminizate si se adauga filtre neutre. Primara ar reflecta numai 5% din lumina, apoi dupa ce trece si de secundara intensitatea scade la 0,05%.
Pana la urma nu e necesara o prisma, care de fapt nu se foloseste ca prisma, ci are inclinata una din fete sa nu poduca imagini duble.
Se poate folosi si secundara normala nealuminizata.

Apertura e importanta, nu cred ca ar trebui neaparat redusa, insemana rezolutie. Daca ambele oglinzi sunt nealuminizate filtrele neutre sau de polarizare isi fac treaba cu brio. Nu strica si un filtu Ir/UV.

Cat despre tubul transparent nu cred ca e indicat. Lumina parazita ar fi enorma. Chiar e recomandat ca in partea opusa ocularului (in zona secundarei) sa se contruiasca o "capcana de lumina" adica se decupeaza tubul optic si se aplica o cutie adinca incat lumina parazita sa nu se reflecte in ocular.

Mai jos....un telescp solar in Sky&Telescope



Telescop solar.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  159.76 kb
 Vizualizat:  de 8801 ori

Telescop solar.jpg



_________________
Small minds discuss people, Average minds discuss events, Great minds discuss ideas

www.cloudynights.com
Sus
Dan Vasiliu
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Iun 2009
Mesaje: 971

Motto: SI SEDES NON IS

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Feb 2010 13:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pana la urma tot mai bun un refractor (mai ieftinut) cu o prisma Herschel montata corespunzator. Laughing
_________________
CER SENIN !
Sus
Liliensternus
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iul 2009
Mesaje: 191

Motto: Nothing lasts forever

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Feb 2010 16:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca trec doar 0.05% din lumina e bine, dar are acelas aspect imaginea, un soare alb pe un fundal negru, nush ce sa zic.

Faina ideea din Sky and Telescope.

BTW intr-un refractor acromat cu o prisma Herschel cum apar aberatiile cromatice, banuiesc ca isi fac simtita prezenta.

_________________
"Sleep softly... eagle forgotten... under the stone.
Time has it's way with you there, and the clay has it's own"
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Optica Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact