Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
lunus33BWmic.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225350
Numar de utilizatori inregistrati: 2843
Cel mai nou utilizator inregistrat: GabiBirsanu
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Registax


Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Soft pentru astronomie

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10673



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Feb 2011 13:08 Download mesaj
Titlul subiectului: Registax
Raspunde cu citat (quote)

De cateva ori am incercat si eu regsitax, o singura data am fost multumit de rezultat, in rest ies niste rezultate total aiurea (benzi negre, imagine mai soft decat cadrul de referinta, imagini decalate, etc). Are cineva rabdare sa explice procedura simpla (incarci, apesi play si salvezi imaginea), eventual trucuri custom, sau un link, ca din ce am gasit, erau tutoriale de durau o ora sa le citesti si la sfarsit nimic, fie crapa registaxul fie imaginea nu avea nimic senzational. Ar fi interesant un tutorial de tipul:
- registax pentru to(n)ti
- registax pentru avansati
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 14 Feb 2011 13:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca nu ai fi in Bucuresti, ti-as explica eu. Citeste manualul insa http://www.astronomie.be/registax/registax5usermanual.pdf pentru ca e foarte instructiv si scris bine.
_________________
Horatius
STARMAX Astronomie

Importator oficial Celestron, Baader Planetarium, PlaneWave, Sky-Watcher, Vixen, Lunt, Explore Scientific, ATIK
www.skywatcher.ro
www.starmax.ro
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10673



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Feb 2011 13:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc. Tot de acolo parcursesem asta: http://www.astronomie.be/Registax/bobspages.html si la sfarsit crapa cu eroare. Iar cand nu crapa nu iesea nimic inteligibil. Incerc si PDF-ul, pare ok la o privire superficiala.
O data am dat load, stack, save si a mers la fix, rezultat multumitor. A doua oara cand am vrut sa repet figura pe alt film, n-a mai mers, ieseau niste aiureli.
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3549



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 14 Feb 2011 13:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Registax e foarte simplu si bun (dupa ce te sperie la inceput) am lucrat cu 5 beta si acum cu 5.1 a aparut si 6.
la inceput trebuie sa debifezi procesarea automata sa ramana doar Alin to optimize apoi icadrezi obiectul (Alibox size) planeta in iteriorul patratului. Quality seting ramane pe Clasic 90% bifezi TracK object fara predict apesi Align dupa ce e gata vezi jos cate framuri a gasit bune din 1000 de ex , iar din numarul de la calitate urci cobori 70-95 si scazi sau cresti pretentiile si se face selectia sa zicem la 300 framuri din 1000 , acele 300 vor fi stakate . dar apesi limit apoi optimize bifezi fast daca vrei rapiditate , apoi stack si salvezi imaginea Tif, Fit 32 si prelucrezi mai departe cu alceva ca registax mai departe e dezastru de slab.
sigur sunt o multime de setari de experimentat si la procesare Multi ,generarea automata a punctelor cu marime variabila .
Sus
cluci
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Oct 2005
Mesaje: 300



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 14 Feb 2011 14:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut

Da.. intr-adevar registax e in mare ok.. Eu il folosesc la greu si am procesat pana acum f mult cu el ( de la ver 4 incolo). Mai are insa niste mici probleme sau chichite.. Si eu m-am lovit de cateva in special la procesarea multipunct.. Deci ar fi bine sa incerci asa cum zice in manual si daca ceva nu merge sa ne zici exact ce problema ai.. poate ne-am lovit careva de ea.. Pe mine ma gasesti si pe mess si te pot ajuta "in direct" daca sunt online.

Luci

_________________
https://www.researchgate.net/profile/Lucian-Curelaru
https://www.minorplanetcenter.net/db_search/show_object?utf8=%E2%9C%93&object_id=574300
http://www.euronear.org/
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 14 Feb 2011 19:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Subscriu si eu la ce spune Valy. Mi se pare dificil de lucrat in Registax. Iar daca dau automat aliniere si procesare iese foarte urat. Saturnul dedublat, Jupiter neclar.....
Pare un program arid si complicat desi nu ar trebui sa fie asa.
O sa tin si eu cont de sfaturile voastre sa vad cum imi pot imbunatati tehnica.
Mersi ! Smile
Sus
cluci
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Oct 2005
Mesaje: 300



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 14 Feb 2011 21:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu nu am avut astfel de probleme si la inceput am lucrat pe automat. De fapt si acum lucrez semiautomat.
Inca o chestie insa ar trebui amintita. Depinde f mult care e calitatea avi-ului pe care il prelucrezi. Registax doar alege si combina un set de imagini mai bune dintr-un set mare de imagini. Daca avi-ul de la care pleci e facut pe un seeing prost sau mediu rezultatele vor fi pe masura. Daca imaginea nu e focalizata bine sau daca exista alte probleme de la captura(colimare proasta, optica proasta pe traseu..etc etc.. pot fi f multe chestii gresite la captura.. oricare din ele iti pot strica aviul) nu vei putea scoate nimic din acel avi oricat de multa experienta ai avea cu registax. Eu am o colectie impresionanta de avi-uri din care nu se poate scoate nimic ( si sigur nu e din caza registaxului).. avi-urile bune sunt considerabil mai putine.
O alta chestie este principiul "leave no stone unturned" de care vorbesc mai toti fotografii "planetari" Nu exista o reteta f exacta de a procesa o imagine. Trebuie sa ai rabdare si sa incerci de multe ori pe acelasi avi facand mici schimbari care crezi ca ar putea ajuta in procedeul automat . In unele situatii ajuta unele chestii in altele altele - si asta pentru ca nu exista 2 nopti la fel.. uneori obtii rezultate mai bune stackuind mai multe imagini de exemplu, alteori mai putine (uneori daca stackuiesti multe si proaste mai mult strica imaginea finala).

_________________
https://www.researchgate.net/profile/Lucian-Curelaru
https://www.minorplanetcenter.net/db_search/show_object?utf8=%E2%9C%93&object_id=574300
http://www.euronear.org/
Sus
dcristi
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2010
Mesaje: 243



Localitate: Corbeanca

MesajTrimis: 14 Feb 2011 23:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Intr-adevar nu e usor de lucrat cu Registax. Dar asta pana cand nu faci multe prelucrari, cu diferite setari pe aceleasi imagini, si analizezi comparativ.
Trebuie sa citesti manualul. Tutorialul e doar pentru informare. Autorii folosesc un set initial de imagini facute in conditii aproape perfecte. Te astepti ca si tu sa ai aceleasi rezultate inca de la primul video dar asta nu se intampla Smile

Pentru fiecare obiect trebuie aplicata alta tehnica. Intr-un fel prelucrezi Jupiter si intr-alt fel cratere lunare.

Chiar daca repet iata cateva sfaturi:

- Am renuntat sa incarc fisiere avi direct in Registax. Prelucreaza greu, consuma multa memorie, pierde alinierea si de multe ori crapa. Extrag cadrele din film folosind ffmpeg.exe si apoi le incarc in program. Eventual folosesc ninox.exe ca sa decupez numai 400 pixeli in jurul planetei.

- Folosesc un singur punct de aliniere. La cratere folosesc marimea 32 si-l pozitionez pe un punct de interes. La Jupiter folosesc marimea 128 sau 256, incadrez tot discul, iar la "Quality" aleg "gradient" sau "centru de greutate". Esti atent cum face/nu face urmarirea. Daca punctul de aliniere pierde originea, opresti si alegi alt punct sau alt "Quality settings".

- Dupa estimarea calitatii trebuie sa tai in carne vie. N-are rost sa pastrezi cadre multe si proaste.

- Salvezi rezultatul si o iei de la capat.

Bafta!
Cristi

_________________
Dobson 16'' GoTo; DBK 21AU618.as, ASI120mm, ASI174mm
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10673



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Feb 2011 01:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am luat un film cu un crater, am decupat secventele cand era cat de cat stabil, dar totusi se deplasa din centru spre margine ca nu era pusa corect in pol. Si am parcurs pasii 1->6. Singura chestie pe care nu am inteles-o e cum aleg numarul decadre: din sliderul de jos, la pasul 2?
Filmuletul are ~500 cadre.

Acum vad ca a mers ok, n-a crapat, n-a generat benzi negre si dungulite pe imaginea finala. Totul a durat max. 1 min.

La sfarsit ma asteptam sa faca ceva minuni, in film se disting din cand in cand, local, detalii clare, dar pe imaginea rezultata apar cam soft, le-am mai reglat din sharp, doar asa au inceput sa apara.



pas 1.jpg
 Descriere:
Align region
 Marime fisier:  51.14 kb
 Vizualizat:  de 10251 ori

pas 1.jpg



pas 2.jpg
 Descriere:
Dupa align a plimbat patratelul si a urmarit craterul
 Marime fisier:  53.22 kb
 Vizualizat:  de 10251 ori

pas 2.jpg



pas 3.jpg
 Descriere:
Am tras de slider si am apasat Limit
 Marime fisier:  36.17 kb
 Vizualizat:  de 10251 ori

pas 3.jpg



pas 4.jpg
 Descriere:
Am apasat Optimize & stack, a defilat repede o ferestruica cu craterul in ea
 Marime fisier:  46.95 kb
 Vizualizat:  de 10251 ori

pas 4.jpg



pas 5.jpg
 Descriere:
Stack si imaginea finala
 Marime fisier:  44.47 kb
 Vizualizat:  de 10251 ori

pas 5.jpg



pas 5.jpg
 Descriere:
Ceva sharp (nu ma pot abtine sa nu le ascut)
 Marime fisier:  44.47 kb
 Vizualizat:  de 10251 ori

pas 5.jpg



pas 6.jpg
 Descriere:
The end
 Marime fisier:  58.46 kb
 Vizualizat:  de 10253 ori

pas 6.jpg


Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3549



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 16 Feb 2011 01:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

din ce vad s-au selectat doar 15 cadre din 500 cam putin . dupa aliniere trebuie sa scazi pretentiile ce sunt la tine 95 (sub grdient2) daca scazi spre 70 ai sa vezi jos ca cresc cadrele de la 15 spre 500.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10673



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Feb 2011 01:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Te referi la stacksize 13/521 din pas 2.jpg?

L-am coborat la 70, dureaza ceva mai mult, sau a obosit laptopu, e totusi 1 noaptea. Acum zice stacksize 510/521. Tot procesul a durat cca 5 min, rezultatul pare mai slab (mai putine detalii).



pas 6 bis.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  52.01 kb
 Vizualizat:  de 10235 ori

pas 6 bis.jpg


Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3549



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 16 Feb 2011 10:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

pai acum la 70 a luat toate cadrele si alea proaste jongleaza din numar si urmareste sa ajungi la 200 cadre din 500. incearca 80-89 si bati manual din tastatura ca din mouse sare din 5 in 5.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10673



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Feb 2011 02:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am mai incercat ~150, pare ceva mai bun decat precedentele, insa am observat niste linii in partea de sus, care ar fi explicatia?
Cred ca ma opresc aici cu joaca, trebuie sa fac rost de niste avi-uri mai bune.
Multumesc pt. ajutor.



pas 6 bis 3.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  59.01 kb
 Vizualizat:  de 10178 ori

pas 6 bis 3.jpg


Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3549



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 17 Feb 2011 09:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai linile de sus simplu de explicat sunt urmele cadrelor fugite din erorile de aliniere, urmarire ale monturii.
cu un pic de procesare ies detali mai fine Wink



pas_6_bis_3_524xx.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  148.24 kb
 Vizualizat:  de 10156 ori

pas_6_bis_3_524xx.jpg


Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10673



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Feb 2011 11:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Se misca ca nu am pus-o bine in pol, craterul s-a deplasat din centru spre margine in secventa capturata, de aia ziceam ca ma opresc aici si ca trebuie sa fac rost de niste avi-uri mai bune.

Stanescu Octavian a scris:
ies detali mai fine Wink
Uau, ce telescop ai folosit? Rolling Eyes
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Soft pentru astronomie Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact