Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
IC434rubinar.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 226037
Numar de utilizatori inregistrati: 2852
Cel mai nou utilizator inregistrat: andrei.nastaca
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Ocular nagler


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Oculare/Filtre

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
ratiubogdan
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Mar 2011
Mesaje: 42



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Mar 2011 12:22 Download mesaj
Titlul subiectului: Ocular nagler
Raspunde cu citat (quote)

Deoarece voi face o scurta calatorie prin state, ma gandeam ca ar fi o ocazie buna sa imi achzitionez un ocular nagler (toata lumea le lauda pentru campul vizual mare).
Am un telescop dobson 8' cu focala de 1200mm si 2 oculare super plossl de 25 respectiv 10.
Eu ma gandesc ca un nagler de 16mm s-ar potrivi bine. Sunteti de acord, sau aveti alte sugestii?

Multumesc
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10754



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Mar 2011 12:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai curand ia un ethos (toata lumea le lauda pentru campul vizual mare) Laughing
Orientativ, check this: http://televue.com/engine/TV3_page.asp?NoB...TE#results

Depinde acum ce te pasioneaza. As lua unul cu camp mare de ex sa incapa toata Luna in el, calculezi tu ce focala iti trebuie pt. asta. In rest pt. planete as lua niste tot asa sa incapa planeta (Jupiter, Saturn) + satelitii, calculezi tu ce focala trebuie.

Parerea mea.
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 30 Mar 2011 12:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Naglerul de 16 mm iti da cam acelasi camp aparent ca si plossl-ul de 25 mm deci nu cred ca iti va fi prea util (ma rog, cu Nagler-ul vei avea senzatia de camp larg). Mai bine ai cauta un Nagler (sau Ethos daca iti da mana Smile ) cu focala mica (sub 9 mm). Vei avea astfel atat camp mare cat si grosisment - foarte util atat la deepsky cat si la planete sau Luna daca nu folosesti o montura ecuatoriala motorizata.
_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
ratiubogdan
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Mar 2011
Mesaje: 42



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Mar 2011 13:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

multumesc pentru raspunsuri,

Ethos este un pic peste ce mi-am propus,
Ma gandisem la nagler de 16 pentru ca as putea cu un barlow sa il transform in unul de 8.
Ca tot veni vorba.... se comporta bine un ocular nagler cand este atasat si un barlow 2x?
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 30 Mar 2011 13:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Se comporta bine daca e un Barlow bun. Dar problema de mai sus ramane: cu telescopul tau obtii acelasi camp vizual ca si in cazul folosirii unui ocular Plossl de 25 mm impreuna cu un Barlow deci nu vad sensul achizitiei.
_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10754



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Mar 2011 13:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un Nagler de 9 + powermate 2.5x ar fi o combinatie interesanta. Totusi 9mm+2.5x rezuta 333x ceea ce s-ar putea sa fie cam mult, dar de pinde de colimare, de atmosfera, de aclimatizare, de calitatea opticii. La 9mm cred ca intra luna in cadru, cu 2.5x te descurci la planete. La DSO, depinde ce anume dar nu cred ca sunt probleme.

Evident o sa fie si dilema: Nagler vs. Plossl ... insa decizia depinde ce anume vrei, depinde de $$.
Sus
ratiubogdan
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Mar 2011
Mesaje: 42



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Mar 2011 13:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, acuma am inteles ideea. Voi avea acelasi camp real si practic nu castig nimic daca il iau pe cel de 16mm.
Camp mai mare nu cred ca pot pentru ca un nagler mai mare de 16 cred ca devine cam prea greu pentru dobsonul meu care e cu GoTo si probabil ca va cadea in bot. (plus ca si pretul creste semnificativ).

Ideea ar fi un nagler mai mic.
Nagler de 9mm atunci? Smile
pretul pare decent:
http://www.scopecity.com/detail.cfm?Produc...e+EN6-09.0

ar mai fi si varianta asta (nu zice, da am impresia ca e de 2'):

http://www.scopecity.com/detail.cfm?Produc...+EP1009-00

Valy de ce zici powermate de 2.5? De ce nu un simplu barlow de 2x, de genul astuia:

http://www.scopecity.com/detail.cfm?Produc...ccessories
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10754



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Mar 2011 14:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu neaparat powermate, dar aici zice asa: http://televue.com/engine/TV3_page.asp?id=53&Tab=_con
Barlow e chiar mai ieftin decat Powermate, dar, asa cum zicea si Laurentiu, sa fie un barlow bun.

Daca tot te duci in state dece nu iei second hand? Cred ca sunt mai ieftine.

Evident 2" e mai mare, mai greu dar banui ca poti echilibra tubul cu contragreutati.

EXPLORE SCIENTIFIC 100' e varianta mai ieftina la Ethos dar vezi ce parere au altii despre ES vs. Ethos, banui ca reducerea de cost vine cu un pret.
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 30 Mar 2011 14:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Naglerul de 9 mm este destul de apreciat de amatori, din cate am vazut pe net. Pare o achizitie buna. La fel si Powermate-ul (daca il gasesti la pretul ala ia 2 Laughing ).
_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 30 Mar 2011 14:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Despre Naglerul de 16mm stiam ca are relieful ocular mic si asta il poate face cam incomod de folosit.
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10754



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Mar 2011 14:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu ma pricep la naglere&ethos&es decat din citite dar mai bine citeste ce zic baietii pe aici, insa multi lauda by default ethosurile si naglere deci priveste oarecum cu reticenta. Insa niste concluzii obiective cred ca poti trage.

http://www.cloudynights.com/ubbthreads/pos.../Eyepieces
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 30 Mar 2011 14:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si mai ales vezi aici:

http://www.cloudynights.com/ubbthreads/sho...ll/fpart/1

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
mak
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Ian 2009
Mesaje: 1205



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 31 Mar 2011 06:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Atentie la marketingul TeleVue, sunt foarte buni la treaba asta. Atentie si la controlul de calitate, eu unul m-am fript. Degeaba le verifica in US dupa ce le fac in Taiwan, tot dau pe piata produse cu defecte ( dupa ce incearca si cosmetizarea lor).
Din punctul meu de vedere, Nagler, Ethos sau echivalente plus barlow sau Powermate nu e o idee prea buna. 8-9 lentile plus inca doua ( sau 4-5) e cam multa sticla totusi (fie ea si TeleVue) ca sa ai imagini bune la planete.
Mai degraba as lua un ocular pentru deep-sky si unul pentru planete. Cat despre camp larg si senzatia ca te uiti pe geamul navei spatiale ( sunt tari la marketing, nu?), prefer oricand un binocular cu doua Plossl cu focala lunga.
Sus
red giant
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2007
Mesaje: 424



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 31 Mar 2011 08:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In locul tau m-as orienta mai degraba spre un ocular bun in zona 30+ mm. Naglerul de 31 e mai scump, dar un Panoptic de 35 e pe acolo. Poti lua in calcul si alti producatori. As mai lua si un filtru OIII sau UHC.

Telescopul fiind motorizat n-ai nevoie de camp mare pentru planete, deci la focale mici poti merge pe solutii mai ieftine si chiar mai bune.
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3549



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 31 Mar 2011 09:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

cam asta as zice si eu un Nagler de 26 sau 31 mm mai de graba iti ofera 2,1 grade vazute pe cer Very Happy Eu am cel de 26mm si nu as mai putea concepe observatii astronomice fara el , pe orice lunetica sau telescop il pui face 80% din instrument . la planete sunt altele mai eficiente se zice dar eu sunt multumit cu Nagler de 7mm -5mm.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Oculare/Filtre Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact