Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M27.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225354
Numar de utilizatori inregistrati: 2843
Cel mai nou utilizator inregistrat: GabiBirsanu
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Trust WB-6250X


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

AstroFoto - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
dyazzz
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Iun 2010
Mesaje: 285

Motto: Keep looking up!

Localitate: Urziceni

MesajTrimis: 12 Iun 2011 18:58 Download mesaj
Titlul subiectului: Trust WB-6250X
Raspunde cu citat (quote)

Salutare!
Detin o camera Trust WB-6250x adaptata pentru telescop.Senzorul este CMOS insa rezolutia este foarte buna.Rezolutia senzorului este 1280X1024.La 640X380 se obtin 30 FPS iar la rezolutia maxima (1280X1024) se obtin 15FPS.Se incalzeste foarte greu senzorul si integratul din spate.Zgomotul este foarte redus.Expunerea din software se poate modifica de la -12 la -1.Banuiesc ca asta inseamna de la 1/1200s la 1/100s am dreptate?Am o intrebare(bine mai multe):
1.Este buna de ceva aceasta camera?Imaginile capturate cu aceasta par destul de clare.
2.Ce inseamna Dark si Flat frame si cum se folosesc sau captureaza?
3.Cum pot modifica expunerea mai mult de 1/100 sau -1
4.Multumesc! Very Happy

_________________
Keep looking up!
Clear Sky!
...............................................
Telescop:TS 76/700,Omegon 130/900 EQ2
Binoclu:Breaker 7X50
Sus
MikeC
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2010
Mesaje: 262



Localitate: Bucharest

MesajTrimis: 12 Iun 2011 19:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

1. Cel mai simplu... testeaz-o! Stiu ca situatia atmosferica nu-i cea mai ok in perioada asta dar cum prinzi un senin... go for it!
2. Dark frame pe scurt este un cadru de aceeasi timp (expunere) si aceleasi conditii de mediu ca un frame normal doar ca in cazul dark-ului imaginea nu contine si informatie ca light frame-ul. Ca sa obtii un light frame, expui pur si simplu la un obiect ceresc... pentru un dark frame, faci aceeasi expunere doar ca fara obiectiv, sau cu un capac in fata obiectivului.

Si o sa zici... ok si cu ce ma ajuta pe mine un cadru negru fara nici un obiect ceresc acolo?? In primul rand dark frame-urile contin informatii ale cipului, zgomot, "pixeli arsi" (hot pixels). Pixelii arsi sunt puncte pe unde electronii "scapa" iar pe imagine acele puncte par a fi expuse. Dupa ce ai achizitionat light frame-ul si dark frame-ul, sunt softuri specializate de prelucrare foto care substrag din cadrul LIGHT pe cel DARK, astfel incat frame-ul obtinut este "curata" de imperfectiuni datorate senzorului camerei.

Acelas lucru si pentru FLAT frame. Doar ca frameul FLAT iti anuleaza anumite imperfectiuni datorate de data asta, sticlei optice (reflexii nedorite), vignetari suparatoare, praf pe senzor, pete pe lentile, sau alte surse de zgomot. Flatul e mai greu un pic de achizitionat, in sensul ca este necesar o sursa de lumina uniforma, un camp "plat" (de aici si denumirea de Flatfield). Astrofotografii folosesc de multe ori un tricou alb deasupra obiectivului, sau daca cerul permite o portiune in care lumina sa fie uniforma. Se iau la cel mai mic ISO posibil, si expus astfel incat sa nu fie arsa imaginea dar nici foarte intunecata...

Mai cauta pe google dark frame si flat frame, ca sa te lamuresti pe deplin.

3. Cauta pe google, poate gasesti pe cineva care a incercat sa modifice o camera ca a ta. Pana acum, cele mai modificate tipuri sunt cele din gama philips... toucam, vesta, spc... in general sunt cam si cele mai bune camere web pentru astro de pana acum.
Dar cum ziceam, cauta!

_________________
Cer senin si negru tuci!
http://astromike.astroclubul.org/

Equipment: Vixen 60mm f/15 refractor, Astrotrac TT320X-AG
Sus
dyazzz
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Iun 2010
Mesaje: 285

Motto: Keep looking up!

Localitate: Urziceni

MesajTrimis: 12 Iun 2011 20:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru un webcam ce inseamna ISO?
_________________
Keep looking up!
Clear Sky!
...............................................
Telescop:TS 76/700,Omegon 130/900 EQ2
Binoclu:Breaker 7X50
Sus
MikeC
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2010
Mesaje: 262



Localitate: Bucharest

MesajTrimis: 12 Iun 2011 20:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Gain-ul.
_________________
Cer senin si negru tuci!
http://astromike.astroclubul.org/

Equipment: Vixen 60mm f/15 refractor, Astrotrac TT320X-AG
Sus
dyazzz
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Iun 2010
Mesaje: 285

Motto: Keep looking up!

Localitate: Urziceni

MesajTrimis: 12 Iun 2011 22:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Se pare ca cerul m-a lasat sa fac niste poze la luna.Se observa clar lipsa filtrului IR.


Lune2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  830.45 kb
 Vizualizat:  de 6061 ori

Lune2.jpg



Luna5.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  145.39 kb
 Vizualizat:  de 6060 ori

Luna5.jpg



_________________
Keep looking up!
Clear Sky!
...............................................
Telescop:TS 76/700,Omegon 130/900 EQ2
Binoclu:Breaker 7X50
Sus
achy1978
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Dec 2007
Mesaje: 1544

Motto: In umblarea ta prin aceasta lume vei influenta direct sau indirect vietile a cel putin 10000 de oameni. Intrebarea pe care ar trebui sa ti-o pui e: "Cum ii voi influenta?

Localitate: Targu Jiu

MesajTrimis: 12 Iun 2011 22:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dyazzz a scris:
Se pare ca cerul m-a lasat sa fac niste poze la luna.Se observa clar lipsa filtrului IR.


Cum ai oservat atat de clar asta?

_________________
Marian Lucian ACHIM
SRCSTV - www.srcstv.ro
SARM - www.sarm.ro
Sus
dyazzz
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Iun 2010
Mesaje: 285

Motto: Keep looking up!

Localitate: Urziceni

MesajTrimis: 12 Iun 2011 23:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru ca daca poza nu ar fi fost procesata ar fi fost mult mai neclara.Deci am dreptate? Trebuie si filtru IR?
_________________
Keep looking up!
Clear Sky!
...............................................
Telescop:TS 76/700,Omegon 130/900 EQ2
Binoclu:Breaker 7X50
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2256



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Iun 2011 23:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dyazzz a scris:
Pentru ca daca poza nu ar fi fost procesata ar fi fost mult mai neclara.Deci am dreptate? Trebuie si filtru IR?


Nu, trebuie sa inveti sa faci poze cum trebuie si sa folosesti scule mai bune.
Spor!
Sus
dyazzz
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Iun 2010
Mesaje: 285

Motto: Keep looking up!

Localitate: Urziceni

MesajTrimis: 12 Iun 2011 23:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Problema mea este ca inca sunt minor nu am job nu am de unde sa fac rost de bani parinti nu vor sa investesc in astronomie(cai verzi pe pereti).Va trebui sa ma multumesc pentru moment cu o camera web un 130/920 si minimul de experienta pe care il detin.
_________________
Keep looking up!
Clear Sky!
...............................................
Telescop:TS 76/700,Omegon 130/900 EQ2
Binoclu:Breaker 7X50
Sus
MikeC
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2010
Mesaje: 262



Localitate: Bucharest

MesajTrimis: 12 Iun 2011 23:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca vrei sa continui calumea pe drumul acesta al imagisticii lowcost webcam, ti-as recomanda sa iti gasesti un ToUCam, sau un SPC900, sunt camere care se pot modifica foarte usor pentru expuneri lungi, si cipul CCD marca SONY ICX sunt in prezent cele mai folosite pentru astrofoto cu webcamul, pentru ca sunt mult mai sensibile si o imagine mult mai buna decat alte camere.

Trust, benq sau alte firme dastea no-name inca de la inceput au facut camere extrem de proaste in comparatie cu cele de la Philips.

In plus pentru cele de la Philips, gasesti extrem de usor adaptoare pentru 1.25" cu filet pentru filtre, inclusiv pentru filtrul IR/CUT. Asta pentru ca din moment ce scoti obiectivul camerei, filtrul acela uv/ir CUT se afla in obiectiv, si pentru imagini planetare/lunare/solare etc, este necesar filtrul uv/ir cut!

_________________
Cer senin si negru tuci!
http://astromike.astroclubul.org/

Equipment: Vixen 60mm f/15 refractor, Astrotrac TT320X-AG
Sus
MikeC
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2010
Mesaje: 262



Localitate: Bucharest

MesajTrimis: 12 Iun 2011 23:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ca tot vorbeai de lipsa de bani, cunosc problema, dar iti dau exemplul meu personal. Eu am gasit pe okazii un ToUCam cu 60RON parca, si am mesterit un pic obiectivul astfel incat i-am scos filtrul IR/UV CUT si l-am "lipit" deasupra cipului; astfel am economisit cam 200-250RON cat e un filtru de la Baader. De asemenea nici bani pentru un adaptor cu filet nu am, si nici n-as da bani pe un rahatzel de plastic care ajunge la 80-100RON... si i-am prins o canistra de film de 35mm taiata.
Si in plus, exista un program "WcRmac - Web Cam Tuning Tool", cu care iti poti moda camera astfel incat sa tragi imagini RAW si sa ai un castig si mai mare de calitate.

Pana acum n-am apucat sa o folosesc decat la aceasta pata la soare (vezi poza)... dar sper cat de curand sa ma mai joc cu ea si la luna si la planete.
Dar oricum imaginea este absolut fenomenal de buna pentru un webcam.



MyVideo4web.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  159.1 kb
 Vizualizat:  de 6013 ori

MyVideo4web.JPG



_________________
Cer senin si negru tuci!
http://astromike.astroclubul.org/

Equipment: Vixen 60mm f/15 refractor, Astrotrac TT320X-AG
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2256



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Iun 2011 01:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dyazzz a scris:
Problema mea este ca inca sunt minor nu am job nu am de unde sa fac rost de bani parinti nu vor sa investesc in astronomie(cai verzi pe pereti).Va trebui sa ma multumesc pentru moment cu o camera web un 130/920 si minimul de experienta pe care il detin.


Nu iti fie jena/frica sa dai piept cu realitatea. Trebuie sa intelegi unde gresesti daca vrei sa progresezi, nu sa cauti scuze.

Eu ti-am zis ce trebuie sa faci, acum daca poti s-o faci asta este cu totul alta problema. Iar daca esti si baiat destept o sa inveti ca nevoia este mama cunoasterii. Cauta pe net cum se fac poze cu un webcam, cum se monteaza, etc si incearca sa reproduci.

Fara sa ne zici imi dau seama ca ai pus camea web in spatele ocularului, nu? Si probabil ai prins-o/lipit-o cu ceva acolo. Aici ai cea mai mare pierdele de calitate. Trebuie sa ii dai obiectivul jos la camera si sa o pui in locul ocularului (vezi tu cum o adaptezi). Doar acest lucru daca il faci o sa faci poze mult mai bune. Iar la Luna nu ai nevoie de timpi foarte mici, cred ca ce ai tu acum poate fi folosit cu succes.

Daca vrei sa inveti despre astrofotografie iti recomand sa incepi cu: http://www.astropix.com/HTML/I_ASTROP/TOC_AP.HTM si http://www.astropix.com/HTML/J_DIGIT/TOC_DIG.HTM

Spor!
Sus
dyazzz
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Iun 2010
Mesaje: 285

Motto: Keep looking up!

Localitate: Urziceni

MesajTrimis: 13 Iun 2011 07:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Camera web este in loc de ocular.Am avut ramase 2 butoiase de aluminiu de la niste oculare proaste si am lipit unul de carcasa(e ceva gen quickcam rotund).Pot sa montez cand vreau filtru.Multumesc pentru link.Am gasit cautand pe okazii un ToUcam la 34Ron (transport inclus) fara stativ.Nu-l ia nimeni de acolo poate tratez cu mama sa il iau.
_________________
Keep looking up!
Clear Sky!
...............................................
Telescop:TS 76/700,Omegon 130/900 EQ2
Binoclu:Breaker 7X50
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2256



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Iun 2011 08:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dar la camera asta web i-ai dat obiectivul jos? Si mai este inca o chestie, daca cipul camerei web nu este perfect paralel cu planul focal atunci or sa iti iasa pozele tot slabe. Deci acord atentie fiecarui detaliu.

Uite aici ce camere web sunt cele mai ok: http://homepage.ntlworld.com/molyned/web-cameras.htm

Iti recomand de la Philips: PCVC 675K, PCVC 680K, PCVC 690K, PCVC 740K, PCVC 840K si SPC 900NC.

Spor!
Sus
dyazzz
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Iun 2010
Mesaje: 285

Motto: Keep looking up!

Localitate: Urziceni

MesajTrimis: 13 Iun 2011 18:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da i-am dat obiectivul jos.Da este aliniata.Da 740K Philips este camera pe care am vazut-o pe okazii.(Made in Portugal Very Happy)
_________________
Keep looking up!
Clear Sky!
...............................................
Telescop:TS 76/700,Omegon 130/900 EQ2
Binoclu:Breaker 7X50
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   AstroFoto - incepatori Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact