Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
pythagoras.png
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 226041
Numar de utilizatori inregistrati: 2852
Cel mai nou utilizator inregistrat: andrei.nastaca
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Caut un ocular luminos


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Oculare/Filtre

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
RaresFilep
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Sep 2011
Mesaje: 20



Localitate: Reghin

MesajTrimis: 03 Sep 2011 09:29 Download mesaj
Titlul subiectului: Caut un ocular luminos
Raspunde cu citat (quote)

Detin un Orion XT8 Classic si as dori sa stiu cam ce ocular ar fi cel mai bun pentru a putea observa nebuloase planetare, galaxii si alte DSO; si in ce masura ajuta filtrele(ce filtre) pentru observarea acestor obiecte ceresti?
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 03 Sep 2011 11:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru deepsky iti recomand 2 oculare, unul cu marire in jur la 50 X, adica 24-25mm si unul cu marire pe la 80-100X, adica 12-15mm. In functie de cati bani vrei sa cheltui sunt multe designuri de oculare cu performante bune in telescopul tau, de la plossuri, la oculare cu camp larg gen X-Cell LX, Hyperion, Ultima LX, Axiom LX, Nagler etc.

Pentru planete iti trebuie marire peste 200X, spre 250-300X ti-as recomanda. In acest sens un ocular de 5mm ar fi ok pentru inceput si poate eventual unul de 4mm.

Filtrele ajuta in cazul in care esti in oras, la nebuloase creste contrastul eliminand unele lungimi de unda inutile. Sunt 2 asemenea filtre, unul mai larg UHC-S si unul mai ingust OIII.

_________________
Horatius
STARMAX Astronomie

Importator oficial Celestron, Baader Planetarium, PlaneWave, Sky-Watcher, Vixen, Lunt, Explore Scientific, ATIK
www.skywatcher.ro
www.starmax.ro
Sus
RaresFilep
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Sep 2011
Mesaje: 20



Localitate: Reghin

MesajTrimis: 03 Sep 2011 11:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

As fi dispus sa cheltui si 300euro pentru un ocular de foarte buna calitatea pentru DSO-uri. Problema e ca nu-mi dau seama, care ar fi unul dintre cele mai bune pentru telescopul meu, adica vreau sa stiu 2, 3 modele Smile
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 03 Sep 2011 14:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Imi permit sa vin si eu cu o parere.

Personal obtin imagini foarte bune, deosebit de luminoase si clare folosind un ocular Super Plossl Sky-Watcher 52 grade, cu focala de 25 mm si pupila de iesire mare. La nebuloase mie imi ofera o mare satisfactie.

Pretul nu este mare si merita sa incerci. Asta in caz ca nu ai unul deja in dotare. Pretul este in jur de 150 lei.

Vezi daca te satisface la vizual si abia apoi sa te decizi daca merita sa investesti intr-unul de 200-300 de Euro.
Sus
RaresFilep
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Sep 2011
Mesaje: 20



Localitate: Reghin

MesajTrimis: 03 Sep 2011 15:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Merci pentru informatie, voi tine cont de ea!
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 03 Sep 2011 15:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Abia dupa ce observi cu oculare bune iti dai seama ce slabe sunt plossurile chinezesti si cat de mult pierzi din imagine. Diferenta e aproape ca si cum ai avea alt telescop. Oricum, cu 1 singur ocular esti limitat. Cu orice telescop ai nevoie de 4-5 oculare spatiate care sa acopere gama de mariri de care e capabil instrumentul. In plus ocularele pot fi folosite cu orice telescop viitor.
_________________
Horatius
STARMAX Astronomie

Importator oficial Celestron, Baader Planetarium, PlaneWave, Sky-Watcher, Vixen, Lunt, Explore Scientific, ATIK
www.skywatcher.ro
www.starmax.ro
Sus
gabi
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mai 2010
Mesaje: 950

Motto: To be, or not to be, that is the question

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Sep 2011 16:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut,

Un ocular de buna calitate, poate transforma o jucarie intr-un telescop,iar un ocular de proasta calitate, poate transforma un telescop intr-o jucarie.

Ideea este sa nu te grabesti si sa ti cont si de sfaturile altora.

Gabi.
Sus
emilf
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Mai 2010
Mesaje: 812



Localitate: Craiova,Dolj

MesajTrimis: 03 Sep 2011 16:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iti recomand ocularul zoom 8-24 de la Baader, eu il am si nu as renunta vreodata la el fiind preferatul meu, iar daca mai iei si un barlow de calitate acoperi cu succes si observatiile planetare.
Singura mica hiba este ca la focala mare se ingusteza cimpul vizual dar nu deranjeaza prea mult atit timp cit cistigi calitate.
http://www.skywatcher.ro/Baader/hyperionzoom.htm

_________________
The only thing necesary for the triumph of evil is for good men to do nothing. -Edmund Burke-
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9512

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Sep 2011 10:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu folosesc cu rezultate foarte bune ocularul Baader Hyperion de 24mm la DSO. În afară de M31 toate obiectele se încadrează frumos în câmpul lunetei de 80x900mm din dotare. La F/11.25 nu apar aberații deranjante, stelele sunt punctiforme până la margine. Însă, același ocular pus pe un telescop newtonian mai scurt (cum este al tău) coma este vizibilă pe marginea câmpului și poate deveni supărătoare. Îți recomand un ocular cu o clasă mai sus, cu o corecție mai bună și un design ce permite lucrul la focale scurte.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 04 Sep 2011 13:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca voi tot ii recomandati oculare ceva mai scumpe, atunci ii recomand si eu cel mai bun ocular pe care il posed pentru Deep-Sky.
Imaginile sunt super sharp, luminoase iar privitul prin el iti da impresia ca esti acolo, in spatiu printre stele.
Pupila de iesire este cu adevarat mare si iti ofera senzatia ca privesti pe fereastra unei nave spatiale. Very Happy

Lasand gluma la o parte, aceasta achizitie relativ recenta imi ofera mari satisfactii la obiectele deep-sky si la roiurile de stele.

Este vorba despre un ocular Sky-Watcher UW 80 grade cu focala 30 mm, pe 2 inch. Imaginile sunt de calitate APO.

Recomand acest tip de ocular oricui doreste imagini foarte luminoase si un camp larg.
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 4027



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 04 Sep 2011 17:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Teo a scris:
Este vorba despre un ocular Sky-Watcher UW 80 grade cu focala 30 mm, pe 2 inch.

Poti sa-mi spui daca ai vignetare cu Newton-ul 150/750 mm? Campul real ar fi de 3.2 grade, iar din calculele cu Newt 2.5 folosind configuratia Newton-ului meu 150 mm F/5, mi-ar rezulta un camp maxim fara vignetare (iluminare 75%) de aproape 2.4 grade... Rolling Eyes

_________________
Telescoape: SW MC 127 Virtuoso GTi; Orion StarBlast 6
Oculare: TS Zoom Deluxe 7-21, SW Apo-Zoom 8-24, PL 40
Binocluri: Omegon 20x80, APM 16x70ED, Nordlicht 10x50, Minox 10x42, IOR 7x40, БПЦ5 8x30, CZ 6x30
Sus
RaresFilep
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Sep 2011
Mesaje: 20



Localitate: Reghin

MesajTrimis: 04 Sep 2011 18:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Deja imi este greu s-aleg Smile atatea pareri, atatea variante... Despre ocularele Meade ce parere aveti?
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 04 Sep 2011 22:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

MariusP a scris:

Poti sa-mi spui daca ai vignetare cu Newton-ul 150/750 mm? Campul real ar fi de 3.2 grade, iar din calculele cu Newt 2.5 folosind configuratia Newton-ului meu 150 mm F/5, mi-ar rezulta un camp maxim fara vignetare (iluminare 75%) de aproape 2.4 grade... Rolling Eyes


Nu am folosit niciodata ocularul mentionat mai sus la Newtonul de 150 mm.
Am si precizat mai sus ca este pe 2 inch. Newtonianul de 150 mm are focuser doar pe 1.25 inch iar ocularul pe 2 inch nu se potriveste in el.
Ocularul UW de 30 mm il folosesc doar cu luneta de 120/1000 mm si cu telescopul de 305/1500 mm.

Campul vizual aparent este excelent iar senzatia ca privesti pe hubloul unei nave aflata in spatiul cosmic este reala. Cel putin eu asa o percep. Imaginile sunt foarte luminoase, nebuloasele si roiurile de stele pur si simplu "sclipesc ". Imi inchipui ce spectacol ar oferi pe un cer negru de la tara.... Rolling Eyes


Ultima modificare efectuata Teo la 04 Sep 2011 22:42, modificat de 2 ori in total
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9512

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Sep 2011 22:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Foarte bună! Am un kelner Meade de 40mm, metalic, excelent. Câmpul fiind mai mic cuprind cu el cam aceeași imagine ca și cu Hyperionul de 24mm însă mai mică, așa că așteaptă cassegrain-ul. Este mai luminos și îl pot folosi la DSO când cerul este foarte bun.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 4027



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 04 Sep 2011 23:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Teo a scris:
Nu am folosit niciodata ocularul mentionat mai sus la Newtonul de 150 mm.
Am si precizat mai sus ca este pe 2 inch. Newtonianul de 150 mm are focuser doar pe 1.25 inch iar ocularul pe 2 inch nu se potriveste in el.

Scuze, Teo, al meu are focuser Crayford de 2" si am uitat ca sint si pe 1.25"... Embarassed

Cer senin si spor la observatii in continuare!
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Oculare/Filtre Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact