Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Horsehead.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 226039
Numar de utilizatori inregistrati: 2852
Cel mai nou utilizator inregistrat: andrei.nastaca
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

O mica intrebare


Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Oculare/Filtre

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
gabimga1298
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Ian 2012
Mesaje: 14



Localitate: Arad

MesajTrimis: 05 Ian 2012 18:15 Download mesaj
Titlul subiectului: O mica intrebare
Raspunde cu citat (quote)

Salut tuturor! As dori sa imi explicati un lucru, doresc sa imi cumpar un Reflector newtonian Dobson 203mm Pyrex Sky-Watcher. In oferta de pe acest site http://www.skywatcher.ro/SK/Dob8pyrex.htm spune ca Marire teoretica maxima este de 400X si in aceasta oferta primesc si doua oculare : Super 25mm, 10mm. As dori sa imi spuneti cat de bune sunt aceste oculare? Cat pot mari ele ? Pot sa mareasca 400x dupa cum spunea in oferta, sau imi trebuie alte oculare pentru a avea o putere de marire de 400x ? Va rog sa ma scuzati pentru ca poate intreb lucrusi stupide, dar sunt un incepator. Multumesc de intelegere !
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 05 Ian 2012 18:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Puterea de marire ( sau grosismentul) il calculezi simplu impartind focala oglinzii (obiectivul) la focala ocularului. Vad ca oglinda are 1200mm distanta focala, deci cu ocularul de 10mm obtii 120X grosisment. Ti-ar fi utila si o lentila barlow de calitate care sa mareasca raportul focal al oglnzii. Un barlow are de obicei 2X deci pentru 400X ti-ar trebui un ocular de 6mm. Oricum nu te grabi sa ajungi la putere maxima pentru ca o sa fie ocazii destul de rare cand atmosfera o sa permita grosismente maxime utile.
_________________
Small minds discuss people, Average minds discuss events, Great minds discuss ideas

www.cloudynights.com
Sus
gabimga1298
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Ian 2012
Mesaje: 14



Localitate: Arad

MesajTrimis: 05 Ian 2012 18:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mersi pentru raspuns !
Sus
emilf
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Mai 2010
Mesaje: 812



Localitate: Craiova,Dolj

MesajTrimis: 05 Ian 2012 18:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Este foarte buna alegerea ta, iar daca mai cumperi un Planetary de 6mm esti suficient de dotat pentru inceput.
_________________
The only thing necesary for the triumph of evil is for good men to do nothing. -Edmund Burke-
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9092

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 05 Ian 2012 21:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Subscriu la sfaturile colegilor.
Mie imi plac grosismentele mari dar nu le recomand,cel putin la inceput.
Maririle mari sunt ca branza cu mucegai sau ca votca ruseasca cu eticheta neagra si cap de mort pe ea.
O marire intre 200x si 300x este excelenta.
Mai tarziu va trebui neaparat sa ai si mariri mai mari.
Eu,de pilda si asa cum ti s-a sugerat,pe Toleascopul de 203mm F/6 pot ajunge la maxim 480x cu un ocular de 5mm si Barlow de 2x.
Dar cel mai folosit este ocularul de 6mm pentru 200x.
In primul rand pentru ca turbulenta atmosferica iti reduce eficienta telescopului la o apertura efectiva de 100mm pentru care 200x este OK.
Succes,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
gabimga1298
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Ian 2012
Mesaje: 14



Localitate: Arad

MesajTrimis: 05 Ian 2012 21:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru raspunsurile voastre! dar as avea inca o intrebare, pentru inceput sunt bune ocularele de 10, respectiv 25mm ? Adica pot observa si ceva planete cu ele sau imi trebuie neaparat oculare de 6 mm sau mai putin ?
Sus
gabimga1298
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Ian 2012
Mesaje: 14



Localitate: Arad

MesajTrimis: 05 Ian 2012 21:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Va rog sa imi explicati si mie chestia asta cu ocularele, adica care este diferenta dintr-e un ocular de 25mm si unul de 4mm in afara de diferenta de putere de marire X ?
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9092

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 05 Ian 2012 21:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ocularul de 10mm iti asigura 120x,deja poti vedea multe lucruri.
La o marire de 50x vezi discul lui Jupiter sub acelasi unghi sub care vezi Luna cu ochiul liber.
De aceea iti raspund cu o intrebare:vezi detalii pe Luna cu ochiul liber?
Eu sunt sigur ca da.
La 116x eu am vazut detalii pe Marte aflat in opozitie.Nu si canalele lui Schiaparelli, totusi.... Very Happy
Cand ai ocazia,iesi la locul de observatie.Folosind ocularul de 25mm si ochind Luna, aliniezi cautatorul.
Tot cu ocularul de 25mm cauti Jupiter prin cautator si,dupa ce l-ai centrat in camp,schimbi cu ocularul de 10mm.
Iar cand vei vedea ce vei vedea sa-ti amintesti de antipaticul ala de pe forum Mr. Green care-ti spune acuma ca ''telescopul nu-i televizor''.
Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9512

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Ian 2012 22:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Subscriu la ce-au spus colegii mai sus, adaug că este păcat că la un newtonian de 8" F/6 comercianții livrează ocularele cele mai ieftine, cu design simplu. Desigur, pentru început sunt bune și vei putea vedea multe cu ele, însă pentru a exploata mai bine acest telescop mai ai nevoie de cel puțin un ocular de 32 sau 40 mm de câmp larg de bună calitate pentru nebuloase și galaxii la care importantă nu este atât mărirea ci calitatea imaginii.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
gabimga1298
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Ian 2012
Mesaje: 14



Localitate: Arad

MesajTrimis: 05 Ian 2012 22:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Domnule Mircea Pteancu, am pus acea intrebare care este diferenta dintr-e un ocular de 10mm si unul de 25mm in afara de diferenta de marire x pentru ca inca nu am un telescop si nu am cum sa testez acel lucru pe care mi-l spuneai. Zilele acestea doresc sa imi cumpar un telescop reflector dobson de 203mm si distanta focala de 1200mm.
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 05 Ian 2012 22:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In general nici o firma nu vinde telescopul echipat cu serie mare de oculare pentru ca sunt foarte multe modele pe care fiecare trebuie sa si le aleaga personal in functie de preferinte si ce observatii prefera sa faca. Oculare se pot cumpara cate vrei mai tarziu, unele mai scumpe decat instrumentul in sine Wink , si pot fi folosite si la alte telescoape daca pasinea devine...obsesie (cum de multe ori se intampla Mr. Green ). Ocularele vin in doua standarde al diametrului, pe 1,25" si pe 2" de aceea se vor potrivi la orice telescop din prezent, existand si adaptoarele necesare. Dupa cum spunea si Erwin calitatea ocularelor e foarte importanta, la fel de importanta ca si telescopul in sine. Cu un ocular de top poti sa vezi adevarata "putere" a unui telescop.
_________________
Small minds discuss people, Average minds discuss events, Great minds discuss ideas

www.cloudynights.com
Sus
ursamajor
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 08 Oct 2010
Mesaje: 2796

Motto: Start spre viitor...

Localitate: Brăila

MesajTrimis: 05 Ian 2012 22:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
_________________
Nu te teme de umbre: ele doar arată că există lumină în apropiere.
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 05 Ian 2012 22:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ca si fost posesor de Dobson 203/1200 mm, iti pot spune ca cele mai bune rezultate la un pret destul de mic le obtii cu urmatoarele oculare:

Super Plossl 10 mm, Super Plossl 25 mm si inca un super Plossl gen "Planetary" de 5-6 mm focala.

In aceasta varianta iesi si ceva mai ieftin si ai si imagini de cristal.

In rest, dupa cum au spus si colegii exista o varietate mare de oculare la diverse preturi, unele ce depasesc chiar costul instrumentului.

Daca ai norocul ca telescopul sa vina in dotarea standard cu oculare Super Plossl ( de la Sky Watcher ) cele standard de 10 mm si de 25 mm, te-ai scos !

Iti mai iei unul bun de 5-6 mm si vei acoperi o plaja larga de observatii de la planete la nebuloase.

Daca in schimb vine cu oculare pe care scrie doar "SUPER" adica cele Super-Kellner, atunci imaginea e bunicica...dar nu are acea tenta cristalina pe care o obtii la Super-Plossl.
Iti spun asta, pentru ca am avut atat oculare "Super" cat si "Super Plossl".
De cele din prima categorie am scapat rapid.....
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9512

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Ian 2012 23:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am doar ocularul de 10mm pe care l-am folosit până acum doar cu luneta de 80 F/11.25 totuși din ce-am aflat de la colegi deși designul este același și la ocularul de 25mm (Reversed Kelner = o lentilă plan-convexă+un dublet acromat spre câmp) se pare că ocularul de 25mm este ceva mai bun decât cel de 10 dpdv.calitativ. La ocularul de 10mm la Lună sau Jupiter am observat aberație cromatică destul de evidentă ca să fie supărătoare în schimb la Soare (cu filtru Baader Astrosolar ND5) dă imagini foarte bune. Desigur că nu sunt chiar de aruncat, însă cred că ar fi fost bine ca telescoapele mai performante să fie asociate cu oculare mai bune.

Nu uita de colimare și aclimatizare! Va trebui să înveți și despre asta. Vezi că sunt pe forum topicuri care tratează pe larg aceste aspecte precum și o întreagă bibliografie atât pentru începători cât și pentru mediu-avansați.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 4027



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 05 Ian 2012 23:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cred ca s-a zapacit bietul Gabriel (gabimga1298), ca nu mai zice nimic... Wink Nu-i decat elev, dupa cum scrie in profil.

Sa-ncerc si eu sa-ti explic cum e cu diferenta dintre ocularul de 25 si cel de 10 mm: ocularul de fapt este o "lupa" cu care maresti imaginea creata de obiectiv (fie lentilele de la luneta, fie oglinda principala de la un Newton cum vrei tu sa-ti iei). Cu un acelasi obiectiv, cu cat distanta focala a ocularului este mai mica, cu atat puterea de marire (grosismentul) obtinuta este mai mare, pentru ca se calculeaza asa cum ti-a zis neox in al 2-lea mesaj de pe topic.

Evident, cum au explicat si colegii exista tot felul de oculare, astfel incat sa-ti asigure o calitate mai buna a imaginii pe care-o vezi prin ele, de obicei cu cat sint mai scumpe cu atat imaginea e mai buna. Ai vazut ca s-a vorbit de Kellner, Plossl si alte tipuri constructive ale ocularelor. Daca mai cauti pe internet, gasesti multe informatii despre asa ceva si sigur vei avea de invatat din astea, incet, incet...

Deci, diferenta dintre cele 2 oculare, tinand cont ca sint cam acelasi tip constructiv, este puterea de marire si aria sau campul vizual rezultant. Cu cel de 25 mm vei vedea o arie mai intinsa, un camp vizual mai larg (cam doua diametre ale Lunii), dar la o marire de numai 48x, iar cu cel de 10 mm vei vedea la 120x ca nu poti cuprinde Luna intreaga in campul vizual de vreo treime de grad.

Sper ca informatiile colegilor se completeaza suficient ca sa fi obtinut un raspuns la intrebarea ta...
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Oculare/Filtre Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact