Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
22aug0142.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225298
Numar de utilizatori inregistrati: 2843
Cel mai nou utilizator inregistrat: GabiBirsanu
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Descoperiri astronomice din Romania.


Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Istoria Astronomiei

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
UFO
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 11 Ian 2012
Mesaje: 1049



Localitate: bucuresci

MesajTrimis: 12 Ian 2012 16:42 Download mesaj
Titlul subiectului: Descoperiri astronomice din Romania.
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9498

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Ian 2012 22:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bine ai venit! Topicul este interesant, însă am două observații:
- ai putea folosi fontul normal;
- dacă tot te pasionează subiectul, ai putea completa pagina wiki ro care suferă acum din lipsă de autori.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
UFO
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 11 Ian 2012
Mesaje: 1049



Localitate: bucuresci

MesajTrimis: 16 Ian 2012 15:20 Download mesaj
Titlul subiectului: Descoperitor sau doar observator ? de asteroid. (dilema)
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
Sus
Alex Dumitriu
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 42



Localitate: Glasgow, UK

MesajTrimis: 16 Ian 2012 18:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De fapt asteroidul a fost descoperit de cei din Crimea... ceea ce a facut Demetrescu nu se poate incadra in definitiile unei descoperiri, nici macar in definirea creditului de descoperire dupa standardele actuale (post oct. 2010), care fie vorba intre noi, sunt destul de 'relaxate', avand in vedere numarul mare de observatori existenti.
Cu o observatie publicata nu poti determina o orbita (sunt curios cum a reusit s-o faca Demetrescu), iar in cazul asteroizilor determinarea clara a orbitei este elementul definitor (a se vedea "regula celor 2 nopti" aplicabila in cazul asteroizilor/cometelor/tno, etc., pusa acolo pt a extrapola o orbita "provizorie" dintr-un arc de cateva ore, suficient pt a putea face o predictie aproximativa a pozitiei obiectului pentru cateva zile in fata); in cel mai bun caz, observatia lui Demetrescu poate intra in categoria precovery, ceea ce e cu totul alta treaba...
Cu toate astea, e bine insa de stiut ca in Romania se faceau observatii la asteroizi inca de acum 100 ani.

_________________
Vreau sa stiu gandurile lui Dumnezeu... restul sunt doar detalii
Sus
UFO
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 11 Ian 2012
Mesaje: 1049



Localitate: bucuresci

MesajTrimis: 16 Ian 2012 19:37 Download mesaj
Titlul subiectului: Raspuns in doar cateva ore de la mpc
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9057

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 17 Ian 2012 00:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mergand pe aceasta cale revizionista sa ne asteptam asadar ca in curand sa fim informati ca de fapt William Herschel nu este descoperitorul planetei Uranus?Numita de multi contemporani si pe durata de decenii,planeta Herschel?Shocked
Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
UFO
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 11 Ian 2012
Mesaje: 1049



Localitate: bucuresci

MesajTrimis: 17 Ian 2012 01:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9057

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 17 Ian 2012 02:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bineinteles.
Trebuie sa vedem lucrurile in adevaratul lor context istoric.
Daca descoperirea a fost omologata in 1930 in favoarea sovieticilor,trebuie sa mergem la persoane,sa aflam cine s-a ocupat de caz.
Am urmatoarea ipoteza.
Sa nu uitam ca in 1930 era inca la putere Republica de la Weimar,ca intelectualitatea Germaniei din anii ' 30 era impanzita cu comunisti bolsevici pro-stalinisti.Exista posibilitatea ca sovieticii sa fi fost favorizati de un intelectual/birocrat cu vederi de extrema stanga.
Hitler si NSPD au venit la putere in 1933,moment in care a inceput eliminarea oficiala (si fizica) a extremistilor de stanga.
Dar poate ma insel-ma refer la ipoteza mea despre omologarea asteroidului.Restul sunt fapte bine stabilite de Istorie.
Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Alex Dumitriu
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 42



Localitate: Glasgow, UK

MesajTrimis: 17 Ian 2012 13:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cred ca unii isi dau cu parerea in domenii in care nu sunt prea bine documentati, iar comparatia cu Uranus (care de fapt a fost numita de Herschel Georgium Sidus, adica Steaua lui George, sau Planeta Georgiana, in onoarea "finantatorului" George al III-lea) si satelitii galileeni e cel putin absurda, avand in vedere ca vorbim de categorii total diferite de obiecte, cu reguli DIFERITE de creditare a descoperirii. Cum am spus si in primul meu mesaj (dar care se pare ca a trecut pe mod de invizibilitate, pt ca nimeni nu l-a bagat in seama), creditul de descoperire se acorda o singura data, celui care a respectat/indeplinit niste reguli bine stabilite in cadrul comunitatii astronomice internationale, iar restul observatiilor premergatoare creditarii descoperirii sunt in categoria de precovery; nu am stat sa verific cei aproape 600.000 asteroizi existenti, dar dintr-un esantion de aproape 500 asteroizi, aproape 50% dintre asteroizi au observatii premergatoare descoperirii oficiale (a se vedea si cazul unor obiecte mai cunoscute, gen asteroidul Apophis sau planeta pitica Eris). Asa ca "predescoperitor" nu exista.

Iar aducand in discutie scuza patetica cu "contextul istoric"... sa fim seriosi, din 1801 pana in 1930 au fost creditate descoperirile a multe sute de asteroizi, dupa cum se poate vedea pe link-ul urmator:

http://www.minorplanetcenter.net/iau/lists/NumberedPerYear.html

Cum a spus si Garreth Williams (un om al cuvintelor putine, dar extraordinar de clar in exprimare), masuratorile lui Demetrescu au fost aproximative, iar extrapolarea la o orbita circulara! Adica ceva din categoria "cam pe aici pe undeva e ceva". Cum de au reusit cateva sute inainte de Demetrescu ar trebui sa fie un adevarat mister daca am lua in considerare "contextul istoric"

Oricat de mult as vrea sa creditez comunitatea astronomica romaneasca din toate timpurile, adevarul stiintific este ca nu a fost descoperit niciun asteroid dintr-un observator de pe teritoriul Romaniei. Asta e realitatea, iar cui nu-i convine, e liber sa-si faca propriile organizatii care sa aloce credite pe descoperiri de obiecte astronomice dupa propriile reguli, astfel incat realitatea sa fie mai placuta propriilor convingeri si idei... din pacate, nu asa functioneaza stiinta.

_________________
Vreau sa stiu gandurile lui Dumnezeu... restul sunt doar detalii
Sus
UFO
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 11 Ian 2012
Mesaje: 1049



Localitate: bucuresci

MesajTrimis: 17 Ian 2012 13:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
Sus
Alex Dumitriu
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 42



Localitate: Glasgow, UK

MesajTrimis: 17 Ian 2012 14:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:

Despre ce vorbesti ? Citeste te rog de doua ori inainte de a arunca cu vorbe aiurea. Deoarece eu
am spus doar ca Uranus si Neptun au fost observate chiar inainte de a fi descoperite, si unul dintre observatori a fost chiar marele Galilei.


Nu despre replica ta vorbeam, ci despre partea cu revizionismul din partea lui Mircea Pteancu.

Citat:

Nimeni nu a afirmat ca ar fi asa, ci doar ca acel asteroid a fost observat prima data de catre Demetrescu (care stia ca este un asteroid nou, 1915 YH ) si descoperit ulterior de catre rusi in anii 1930.

Intrebarea mea era daca am putea sa il numim pe Demestrescu Pre-Descoperitor, sau cum ? El a observat un obiect nou, si din cvari-motive nu a avut 3 observatii, obiectul nu a fost omologat. A fost Demetrescu la un pas de a fi primul roman descoperitor de asteroid ? Da.

Astept o aceeasi inversunare a raspunsului, pe care nu o inteleg (inversunarea).


Pe Demetrescu il putem numi observator si atat.

_________________
Vreau sa stiu gandurile lui Dumnezeu... restul sunt doar detalii
Sus
UFO
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 11 Ian 2012
Mesaje: 1049



Localitate: bucuresci

MesajTrimis: 17 Ian 2012 15:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
Sus
Alex Dumitriu
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 42



Localitate: Glasgow, UK

MesajTrimis: 17 Ian 2012 16:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dupa definitia ta, poate. Dupa definitiile comunitatii astronomice internetionale, nu. Cum am zis si mai devreme, nu va convin regulile, plecati in alta parte unde vi le puteti face singuri; pana atunci, oamenii cu capul pe umeri si care respecta stiinta realizeaza ca in Romania nu s-a descoperit niciun asteroid in perioada 1801-prezent. Ceea ce a facut Demetrescu este un esec, nu o realizare! Restul sunt doar cuvinte incurcate si exprimari roz.
_________________
Vreau sa stiu gandurile lui Dumnezeu... restul sunt doar detalii
Sus
UFO
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 11 Ian 2012
Mesaje: 1049



Localitate: bucuresci

MesajTrimis: 17 Ian 2012 17:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
Sus
Alex Dumitriu
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 42



Localitate: Glasgow, UK

MesajTrimis: 17 Ian 2012 17:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ai formulat atacurile personale prin lipsa onestitatii intelectuale de care dai dovada in formularea definitiilor dupa propriul plac si in refuzul de a intelege lucrurile pe care le-am zis in toate mesajele de pana acum. Cum am mai zis, nu exista termenul de "predescoperitor", ci doar termenul de "observatii precovery", care nu au nimic de-a face cu o descoperire! O observatie anterioara descoperirii unui obiect este doar atat, o observatie!

Iar partea cu esecul... heheee, eu asa as numit esecul de a masura niste pozitii precise, de a determina o orbita precisa si de a pierde zile/luni/ani in executarea unui program de follow-up, asa cum au facut rusii cand l-au descoperit in 1930 pe buna dreptate.

Ce ma deranjeaza la toata povestea asta? Ma deranjeaza ca astronomia in Romania a esuat in descoperirea unui asteroid de la infiintarea primului observator pana in prezent. Ma deranjeaza ca vin unii si dezgroapa povesti deja spuse de zeci ori si isi formeaza propriile definitii, inducand in eroare cei ce citesc forumul. Clar, o data pt totdeauna: Demetrescu NU a descoperit niciun asteroid!

PS: Nu cred ca e cazul sa te pronunti cu privire la mintea mea in necunostinta de cauza Smile Si apropo, n-am spus sa pleci in alta tara, se vede ca nu ai inteles ceea ce am spus... citeste din nou, poate te lamuresti

_________________
Vreau sa stiu gandurile lui Dumnezeu... restul sunt doar detalii
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Istoria Astronomiei Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact