Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M97-M108.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225682
Numar de utilizatori inregistrati: 2850
Cel mai nou utilizator inregistrat: Cosmin Batica
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Adaptoare necesare pentru astrofotografie


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Accesorii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
BogdanMBM
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Oct 2006
Mesaje: 24



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Oct 2006 16:32 Download mesaj
Titlul subiectului: Adaptoare necesare pentru astrofotografie
Raspunde cu citat (quote)

Buna ziua tuturor.

Pe scurt:
Am un DSLR Olympus E-500 si o luneta de 70 mm cu focala de 400 mm, F5. Link-uri:
http://www.olympus-esystem.com/dea/products/e500/index.html
http://www.instrumenteoptice.ro/produs_i.php?cod=LA70_400M-2PL

M-ar interesa sa-mi spuneti ce trebuie sa-mi mai procur pentru a face poze prin luneta. Am inteles ca exista niste adaptoare pentru asta dar nu ma pricep de loc. Nu stiu nici care e diferenta dintre fotografie focala si afocala. La fel, habar n-am de unde as putea cumpara adaptoarele asta din Romania.

Multumesc.

P.S.
Am vazut undeva pe forum o poza (e drept e un Canon, nu un Olympus) cu un astfel de adaptor. Poate cineva sa-mi explice cum aleg un astfel de adaptor? Poza de pe forum:



adaptor_ac561_3g_176.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  32.39 kb
 Vizualizat:  de 13759 ori

adaptor_ac561_3g_176.jpg



_________________
Bogdan.
Sus
alexconu
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2005
Mesaje: 610



Localitate: Reine

MesajTrimis: 19 Oct 2006 16:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Fotografia afocala implica utilizarea aparatului foto cu obiectivul pus si a telescopului cu ocularul pus. Se apropie obiectivul (focusat pe infinit, diafragma deschisa la maxim) de ocular, se ajusteaza focusul din ocular de obicei si se fotografiaza.
Fotografia in focar inseamna atasarea aparatului foto fara obiectiv la focalizatorul telescopului. Practic, in cazul asta telescopul devine un teleobiectiv.
Cu aparatul tau e cam greu sa faci fotografie afocala. Poti incerca fotografie in focar. Ai nevoie de un adaptor de la baioneta Olympusului la montura T (aveau intr-o vreme la f64 - www.f64studio.ro) si un adaptor de la focalizatorul telescopului tau la montura T. De-asta ar trebui sa gasesti la cei ce importa scule astronomice la noi.
Sus
BogdanMBM
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Oct 2006
Mesaje: 24



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Oct 2006 16:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc.
Intr-adevar, am incercat afocala si nu iese nimic. Foarte greu de focusat si de tinut aparatul Sad

Poti sa-mi sugerezi astfel de importatori?
Am gasit un magazin virtual in Romania care vinde adaptorul de la sistemul Oly la cel "normal" ( e vreo 3 milioane).
Inteleg ca imi mai trebuie un inel T si apoi adaptorul care se infige in focuserul din telescop.
Acuma, adaptorul asta final, are si el o lentila in el, sau cum functioneaza. Mai exact, cum calculez puterea de marire daca folosesc fotografierea in focar?
Sus
BogdanMBM
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Oct 2006
Mesaje: 24



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Oct 2006 17:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am gasit adaptorul asta la Alcor:
http://www.instrumenteoptice.ro/produs_i.php?cod=ADPH125
Ar fi bun pentru mine?
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 19 Oct 2006 17:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu stiu cum este luneta ta, dar s-ar putea sa nu ai nevoie de adaptor, doar de un inel T de la aparatul foto la formatul m42. Uita-te la focalizatorul lunetei daca are la capat un inel pe care s-ar putea fileta ceva. Daca are masoara cu un liniar diametrul si ar trebui sa fie 42mm. Daca e asa ai nevoie doar de un inel T.
Sus
BogdanMBM
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Oct 2006
Mesaje: 24



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Oct 2006 19:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

skywatcher,
M-am uitat, dar din pacate n-are filet, asa ca ramane valabila varianta cu adaptorul.
Stie cineva de unde as putea cumpara un adaptor ca acela din poza postata de mine? Din cate inteleg eu, are inclus si un soi de ocular (vad acolo diferite distante focale).
Ma gandesc ca ar fi buna achizitia.
Revin cu intrebarea de dinainte: Adaptoarele au in ele lentila si cum pot calcula puterea de marire cu DSLR-ul atasat in focar.

Multumesc.
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 19 Oct 2006 20:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut Bogdan

un inel Adaptor pentru Camera ta, nu ar fii problema a cumpara, eu as putea trimite. Dar problema se pune in telescopul tau, care-l ai. Telescopul are un Focusser de 1,25" unde la sfarsitul focalizatorului ar trebuii sa fie un finet de T2. Daca ar fii asa un finet acolo, nu ar fii nici o problema a pune camera FOCAL direct la telescop.
Cu aceasta metoda, ai putea face cele mai bune rezultate.
Acest adaptor Olympus / T2 costa cam 35 Euro.
Ca sa stiu exact ce fel de adaptor iti trebue, ar trebuii sa situ ce fel de bajoneta este la aceasta camera, pentru ca am gasit asemenea adaptoare pentru Olympus OM cameras, dar inca nu pentru Olympus E500. Daca exista o diferenta intre aceste douo feluri de bajoneta, mai trebue sa caut adaptorul respectiv.

De altfel, daca doresti asa un adaptor pentru fotografia afocala, unde poti sa pui un ocular inauntru si sa obtii asa poze, tot nu este problema aface rost de el. Asa un adaptor pentru a folosi cu ocular se chiama "Variable adaptor for projections and focal photography", costa 59 Euro.

Robert

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
alexconu
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2005
Mesaje: 610



Localitate: Reine

MesajTrimis: 19 Oct 2006 23:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

HoO_Germany a scris:
De altfel, daca doresti asa un adaptor pentru fotografia afocala, unde poti sa pui un ocular inauntru si sa obtii asa poze, tot nu este problema aface rost de el. Asa un adaptor pentru a folosi cu ocular se chiama "Variable adaptor for projections and focal photography", costa 59 Euro

Variable projection adapter nu-i pentru afocal. E pentru fotografia prin proiectie prin ocular. La asta se foloseste telescopul cu ocular si aparatul foto fara obiectiv. Prin varierea distantei intre aparat si ocular (cu ajutorul tele-extenderului) se modifica puterea de marire.
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 20 Oct 2006 00:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

alexconu a scris:
HoO_Germany a scris:
De altfel, daca doresti asa un adaptor pentru fotografia afocala, unde poti sa pui un ocular inauntru si sa obtii asa poze, tot nu este problema aface rost de el. Asa un adaptor pentru a folosi cu ocular se chiama "Variable adaptor for projections and focal photography", costa 59 Euro

Variable projection adapter nu-i pentru afocal. E pentru fotografia prin proiectie prin ocular. La asta se foloseste telescopul cu ocular si aparatul foto fara obiectiv. Prin varierea distantei intre aparat si ocular (cu ajutorul tele-extenderului) se modifica puterea de marire.


Da, ai dreptate Alex, se foloseste impreuna cu un ocular, aparatul de fotografiat, dar FARA obiectiv. Bogdan are o Olympus E500 DSRL unde se poate da jos obiectivul si se pune, insurubat la adaptorul Olympus/T2 plus acest adaptor pentru fotografia proiectata, si gata.

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
BogdanMBM
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Oct 2006
Mesaje: 24



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Oct 2006 09:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

alexconu a scris:

Variable projection adapter nu-i pentru afocal. E pentru fotografia prin proiectie prin ocular. La asta se foloseste telescopul cu ocular si aparatul foto fara obiectiv. Prin varierea distantei intre aparat si ocular (cu ajutorul tele-extenderului) se modifica puterea de marire.


Oricum ar fi, tot va trebui sa-mi iau acest adaptor:
http://www.digital-camera.ro//show.php?cod=olympus_MF_1
pentru ca asta imi da posibilitatea sa folosesc si obiective nespecifice pentru Olympus-ul meu.

Bun, bun, focala sau afocala, voi spre ce ma sfatuiti sa ma indrept? Ma gandesc ca daca pot folosi si ocularul (cu acel "variable projection adapter") as avea mai multa libertate in fotografie, la diverse puteri de marire.
- Exista dezavantaje(timp de expunere mai lung)?
- Puteti pune o poza cu un astfel de adaptor sau un link?
- Adaptorul asta merge cu orice fel de ocular (eu am doua Plossl)?
- Ce este tele-exdenderul asta si cum arata?

Multumesc.

_________________
Bogdan.
Sus
BogdanMBM
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Oct 2006
Mesaje: 24



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Oct 2006 09:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Robert,
aecrimla mi-a sugerat sa te intreb daca ai tu adaptorul ala din poza cu Canon-ul. ( http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=728 ).
Poti trimite asa ceva (adica acela din poza)?

Multumesc.

_________________
Bogdan.
Sus
alexconu
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2005
Mesaje: 610



Localitate: Reine

MesajTrimis: 20 Oct 2006 11:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

BogdanMBM a scris:
Bun, bun, focala sau afocala, voi spre ce ma sfatuiti sa ma indrept? Ma gandesc ca daca pot folosi si ocularul (cu acel "variable projection adapter") as avea mai multa libertate in fotografie, la diverse puteri de marire.
- Exista dezavantaje(timp de expunere mai lung)?
- Puteti pune o poza cu un astfel de adaptor sau un link?
- Adaptorul asta merge cu orice fel de ocular (eu am doua Plossl)?
- Ce este tele-exdenderul asta si cum arata?.

La fotografierea prin proiectie prin ocular exista dezavantajul raportului focal mare. De exemplu, daca folosesti un ocular de 10mm focala si vei avea filmul/cipul la 10cm de ocular vei avea un raport focal de 51.4 ceea ce inseamna timp de expunere mai lung. Chiar si pentru Luna Plina (desi nu prea are rost sa fotografiezi Luna Plina) vei avea nevoie de ceva in jur de 1/4 la ISO100. Ceea ce e mult, daca nu ai mecanism de urmarire.
Eu unul, nu m-as apuca sa fotografiez planete, Luna sau Soare cu instrumentul tau. Focala e cam prea scurta pentru asta. Ar fi mai indicat pentru fotografie deep-sky (dar banuiesc ca e acromat si atunci si optiunea asta cam pica).
Aici http://www.telescope.com/shopping/product/...oductID=73 o sa vezi imagini cu ceea ce cauti tu.
Poti utiliza orice ocular atata timp cat intra in tubul de proiectie. Plossl va intra cu siguranta. Probleme sunt cu unele oculare cu camp larg care sunt mai voluminoase.
Sus
alexconu
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2005
Mesaje: 610



Localitate: Reine

MesajTrimis: 20 Oct 2006 11:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si mi-am mai amintit ceva. O sa ai probleme destul de mari la focalizare. E-Volt-ul are poate cel mai infect vizor pe care l-am vazut la un DSLR.
Sus
BogdanMBM
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Oct 2006
Mesaje: 24



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Oct 2006 11:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, asa e cu vizorul. Chiar acum 2 zile am pus mana si pe un Canon D400 si am putut sa compar cum se vede prin vizor cu E-Volt-ul meu. Basca are si zgomot mult mai mic la ISO mari (Canonul). Asta e, acu' l-am luat, o sa traiesc cu el, he he Smile

Asa e, planete nu pot poza, ca-s mici rau de tot, de-abia disting inelele lui Saturn si primii 4 sateliti ai lui Jupiter. In schimb am vazut Pleiadele cu el si ma gandeam sa-ncerc o poza, dupa ce ma invatati voi cum se face.

Telescope.com au o gramada de treburi interesante si, parerea mea, ieftine, dar stiu ca nu trimit in Romania, din pacate.

Deci zici tu ca daca nu pun si oculat in adaptor as avea timpi de expunere mai mici? Dar cum ramane cu puterea de marire, cum aflu cat "X" am daca n-am nici un ocular acolo, la care sa impart focala lunetei?

Multumesc.

_________________
Bogdan.
Sus
alexconu
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2005
Mesaje: 610



Localitate: Reine

MesajTrimis: 20 Oct 2006 11:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru Pleiade nu ai nevoie de proiectia prin ocular. Ai nevoie doar de punerea aparatului foto in focarul lunetei. Dar, ai nevoie de timpi de expunere lungi, adica de urmarire a cerului (montura ecuatoriala motorizata).
Treaba cu marirea e un pic ciudata. Se considera ca un obiectiv de 50mm da 1x pe film de 35mm, adica ofera perspectiva ochiului uman. Cum tu ai o focala de 400mm, ai avea 8x.
Si ca sa te obisnuiesti cu diversele metode fotografiere poti citi http://www.astropix.com/HTML/I_ASTROP/I08/I0802/I0802.HTM si te poti uita chiar pe tot situl lui Jerry. http://www.astropix.com/HTML/I_ASTROP/TOC_AP.HTM asta e cam biblia fotografului de stele.

In alta ordine de idei, adaptorul pe care l-ai gasit la digital-camera.ro este utilizat pentru a pune pe olympusul tau obiective olympus din seria OM (mai vechi, manual focus, dar foarte bune optic). Deci nu e un adaptor T. In concluzie nu iti e util in adaptarea aparatului la luneta.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Accesorii Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact