Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna_oct.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225642
Numar de utilizatori inregistrati: 2850
Cel mai nou utilizator inregistrat: Cosmin Batica
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Aparat foto


Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Accesorii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Rahool
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Mar 2012
Mesaje: 70



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 31 Aug 2012 12:32 Download mesaj
Titlul subiectului: Aparat foto
Raspunde cu citat (quote)

De ceva vreme ma framanta gandul de a cumpara un aparat foto. Ma gandesc la unul compact deoarece nu am bani de un DSLR. As vrea sa-l folosesc mai incolo si la astrofoto. Ok, intrebarea mea este urmatoarea: care sunt criteriile esentiale in alegerea unui aparat foto? Megapixeli, zoom optic/digital, etc?
_________________
Reflector 150/750 ; refractor 80/400
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10709



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Aug 2012 12:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca vrei sa-l folosesti si la astrofoto sa ne zici si ce anume astrofoto te gandesti sa faci. In functie de asta un P&S s-ar putea sa fie sau nu de folos.
Cati bani vrei sa dai pe un aparat? La varianta second hand te-ai gandit?
Sus
ursamajor
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 08 Oct 2010
Mesaje: 2796

Motto: Start spre viitor...

Localitate: Brăila

MesajTrimis: 31 Aug 2012 14:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
_________________
Nu te teme de umbre: ele doar arată că există lumină în apropiere.
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2282

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 31 Aug 2012 14:11 Download mesaj
Titlul subiectului: Re:
Raspunde cu citat (quote)

Ca si Valy, si eu am un Canon Powershot A590is si il folosesc mai des la luna/soare/planete, cand nu am posibilitatea sa folosesc webcamul (sau dSLR-ul, depinde) in diverse configuratii, in functie de instrumentul ales pentru achizitia imaginilor/filmelor.
Acum sunt in cautarea unui 650IS, dar nu prea se mai gaseste......
Nu prea suporta comparatie cu un dSLR, dar in lipsa de unul, poti folosi si compactul, doar sa nu ai asteptari prea mari de la el.

Criteriile pe care le-am avut eu in vedere cand l-am ales au fost (nu neaparat in ordinea prioritatii sau alfabetica sau.. whatever):
- calitatea lentilelor,
- calitatea senzorului,
- sa permita dezactivarea zoomului digital, a power-saving-ului (retragerea lentilei dupa un anumit timp), a zgomotului enervant de cliseu inregistrat,
- programarea de rafale temporizate,
- pretul,
- functiile manuale (expunere, ISO, diafragma, focus etc),
- stabilizare optica a imaginii (pt fotografie de ocazie doar),
- masa aparatului,
- posibilitatile de conectare usoara la ocular,
- numarul de megapixeli (nu am vrut sa aiba prea multi - ba chiar din contra; bine, nici 3 sa aiba, ca atunci pot folosi si telefonul Very Happy),
- "zoom" optic relativ restrans - undeva pana in 6x (aparatele care ofera o plaja de focale prea extinsa clar nu au cum sa dea imagine buna pt astro peste tot)


Avantajele sunt cateva:
- permit inregistrarea de filme/poze la obiecte relativ stralucitoare, in conditi decente si fara efort prea mare (scapi de necesitatea de a cara laptopul pe langa camera de achizitie fara display);
- ceea ce vezi in ocular stii ca va fi si pe senzor (mai mult sau mai putin);
- poti sa surprinzi cateva imagini dragute si la 2-3 DSO-uri mai stralucitoare (mi-au iesit M45, M42, M13, M31 s.a.)


Dezavantajele compactelor sunt destule:
- imaginea e conditionata puternic de calitatea lentilelor (si de calitatea ocularului) + campul va avea forme din cele mai diverse;
- la zoom maxim si putere mare la telescop, chiar si cu sensibilitatea setata la maxim, abia vezi ceva - gainul e o chestiune destul de relativa; trebuie sa mentii un echilibru intre "zoom" si putere;
- senzorul este de cele mai multe ori zgomotos;
- dimensiunea senzorului rareori depaseste 1/4" (sunt aparate aparute recent care au senzori de generatie noua de 1/3", 1/2.5" si chiar mai mari si mai sensibili si mai curati etc.. dar si costa);
- rareori gasesti compact care sa expuna peste 15"; sunt camere care expun si 30", dar nu exceleaza la alte functii; ba chiar am auzit ca un aparat permite mai nou si 60" expunere - n-am retinut marca/modelul, dar se poate afla usor intreband-u pe Goagal;
- compensarea expunerii in modul video nu merge setata la o valoare fixa si te trezesti cu planete "arse", bucati de Luna "arse" si alte efecte dezastruoase in anumite conditii;
- papa bateriile ca pe floricele: un set intr-o ora de expuneri in rafala la timpul maxim permis.


Una peste alta, sper ca ti-ai facut o idee cat de cat, pe baza celor povestite, din experienta mea cu compactul pe care-l am. Sunt la fel de curios ca si tine, sa aflu si parerea altor utilizatori de compacte, in ideea de a face in viitorul apropiat un upgrade.


Cer senin!
Smile

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
Rahool
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Mar 2012
Mesaje: 70



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 31 Aug 2012 15:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Va multumesc tuturor pentru informatii. Se pare ca voi amana putin acest moft. Mai bine asa decat sa fiu dezamagit dupa Mr. Green
_________________
Reflector 150/750 ; refractor 80/400
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10709



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Aug 2012 15:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cand am ales Canon A590 singurul criteriu a fost sa aibe setari manuale, in rest toate sunt lafel. Si are, inclusiv la focus manual.
De asemenea un plus este ca poate functiona cu http://chdk.wikia.com/wiki/CHDK iti deschide multe posibilitati. Nu e chiar asa rau la planete un P&S, in ciuda numarului mare de lentile totusi imaginea e foarte buna, spre surprinderea mea. Ai aici un film http://www.youtube.com/watch?v=ZA9AeQnJz2c iar stackingul arata chiar bine.
Insa nu mai gasesti decat second hand.

Dar daca vrei sa impusti mai multi iepuri (foto, filmare, planete, dso, etc) iei ce zice ursa, adica canon 550.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9509

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Aug 2012 16:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu aș mai aștepta un pic să scoată și Canon un mirrorless în gen Nikon 1. E un compact cu calitățile DSLR-ului și poți să-l pui direct la telescop printr-un adaptor pentru că obiectivul este demontabil.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10709



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Aug 2012 16:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca l-ar scoate pana in 1000 lei as lua si eu unul.
Sus
ursamajor
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 08 Oct 2010
Mesaje: 2796

Motto: Start spre viitor...

Localitate: Brăila

MesajTrimis: 31 Aug 2012 17:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
_________________
Nu te teme de umbre: ele doar arată că există lumină în apropiere.
Sus
mflorian
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2011
Mesaje: 473



Localitate: Tg Mures

MesajTrimis: 31 Aug 2012 18:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Se pot găsi DSLR-uri second hand la 1000 lei.
_________________
Celestron C8 SGT XLT Advanced GOTO
Nikon D7000
Sus
Rahool
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Mar 2012
Mesaje: 70



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 31 Aug 2012 18:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E diferenta mare intre Canon 350D si 550D? 500 lei merita (350D-ul second hand)?
_________________
Reflector 150/750 ; refractor 80/400
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10709



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Aug 2012 19:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca nu filmeaza si n-are live view te cam limiteaza. In plus are senzorul cam vechi.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9509

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Aug 2012 23:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nikon 1 a apărut de ceva timp, se poate lua sub 2500 dar n-am întrebat dacă prețul include adaptorul la obiectivele normale. Văd că și Canon a procedat la fel livrând camera EOS-M cu obiective special concepute iar adaptorul EF-EOS M se vinde opțional. Cred că pentru astro nu ne interesează adaptorul la obiectivele EF ci un adaptor EOS-M la T2. Faptul că are tehnologia de la EOS 650D spune ceva! Bătălia abia a început, când vor ieși pe piață toți producătorii cu o ofertă în acest segment probabil prețurile vor mai scădea.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
cristirimer
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2008
Mesaje: 26

Motto: Un plus de cunoastere se plateste cu un plus de ignoranta! (Arthur Eddington)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Sep 2012 00:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din multitudinea aparatelor foto utilizabile in astrofotografie SLR-urile raman cele mai potrivite acestui scop. De curand producatorul japonez Canon (supranumit si "Mercedesul fotografiei") a inceput sa produca modelul EOS60Da, un aparat derivat din modelul EOS60D, caruia i s-a modificat filtrul low-cut, asezat in fata senzorului, pentru a permite trecerea radiatiilor infrarosii, in care se gaseste si linia H alpha a hidrogenului, ceea ce face ca imaginile nebuloaselor de hidrogen sa fie mult mai bogate in culoare rosie. Transparenta in linia H alpha a noului filtru este de cca. 3 ori mai mare decat aceea a filtrului de pe EOS60D. Modelul este de fapt o "reactualizare" a lui EOS20Da, primul DSLR destinat special astrofotografiei, care a facut furori la vremea aparitiei sale, in februarie 2005, iar rezolutia de 8,2 Mpix era "varful tehnologiei" pentru senzorii APS-C de atunci. Noul model are un senzor C-MOS imbunatatit de 18 Mpix, ecran LCD-TFT de inalta rezolutie rabatabil, Live-View si posibilitate de filmare Full HD. In plus, sensibilitatea crescuta in IR il face utilizabil si in fotografia artistica in infrarosu. Chiar daca are oglinda, aceasta nu deranjeaza in modul Live-View, cand este in permanenta ridicata, deci nu poate produce vibratii ale aparatului ca urmare a miscarii. In rest, functiile si dotarea body-ului sunt aceleasi cu ale modelului EOS60D. Singurul magazin din Romania care il are in oferta este magazinul "F64" din Bucuresti:
http://www.f64.ro/canon-eos-60da-body-apar...rafie.html
Un "punct slab" al acestuia este pretul cam piperat, mai mare cu aproape 50% fata de modelul EOS60D - asemeni oricarui produs de nisa, cu utilizare ultraspecializata.
Cat privesc obiectivele, pentru aceia care nu au un telescop la care sa adapteze SLR-ul exista unele modele de obiective catadioptrice, similare telescoapelor Maksutov, foarte scurte fata de distanta focala, la preturi convenabile, mult mai mici decat ale obiectivelor dioptrice (realizate exclusiv din lentile) si la o calitate multumitoare. Un asemenea model este urmatorul:
http://www.f64.ro/products/description/Sam...index.html
Pe viitor sa speram ca inginerii de la Canon se vor gandi sa imbunatateasca si mai mult calitatea DSLR-urilor destinate astrofotografiei, prin realizarea unor modele care sa dispuna de senzor racit (cu un element, daca nu chiar cu o baterie de elemente Peltier!), asemeni camerelor astrofotografice profesionale.
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 01 Sep 2012 16:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ar mai fi o solutie pe care unii o considera de domeniul istoriei dar care poate substitui onorabil o camera CCD astro dedicata sau un DSLR la o fractiune din costul acestora: aparatele pe film in combinatie cu un film profesional de sensibilitate inalta.

Marele avantaj al acestei solutii este reprezentat de posibilitatea unor expuneri individuale de ordinul orelor, desigur in cazul unui autoguding corespunzator cat si un potential de rezolutie imens limitat doar de scannerele foto disponibile. Dezavantajul il reprezinta costul totusi semnificativ al acestor filme si developarea profesionista necesara. Dar rezultatele vorbesc de la sine:

http://www.mistisoftware.com/astronomy/FilmComparison.htm

De remarcat comparatia de la finalul paginii dintre imaginea luata pe un film Fuji Provia 400 si cea luata cu o camera CCD astro dedicata, SBIG STL-11000m (care costa: http://www.optcorp.com/product.aspx?pid=8614 ) la galaxia M51.

Iar aici este prezentata o singura expunere de aproape 3 ore si jumatate cu un Nikon si un film KODAK Ektachrome ASA 400 pentru star trails:

http://users.soe.ucsc.edu/~hiram/moh/astro/stars/spole.html

In fine, m-am gandit ca varianta merita totusi mentionata pentru posesorii (inca) pasionati de aparatele pe film si care poate dispun deja de logistica de developare necesara.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Accesorii Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact