Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
f1.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225646
Numar de utilizatori inregistrati: 2850
Cel mai nou utilizator inregistrat: Cosmin Batica
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Vreau sa imi cumpar si eu un telescop


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 03 Sep 2006 19:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
sunt incepator in lumea astronomiei, am gasit pe net niste telescoape . Care din ele ar merita cumparate? Avand in vedere ca am un buget limitat, maxim 250 euro, am sa va pun linkuri-le si as vrea sa-mi ziceti ce e de capul lor, si daca ar merita vreunul din ele.
http://www.astroshop.de/en/telescopes/skyw...650mm-eq-2
http://www.astroshop.de/en/telescopes/skyw...ax-90-eq-1

Sau ce altceva mi-ati recomanda in bugetul limitat mentionat mai sus, preferabil sa fie din Germania, k mi-e mai usor sa le aduc de acolo.


Sa luam problemele punctual:
1. cele doua telescoape la care te-ai gandit tu sunt foarte diferite: un reflector newtonian bun si un maksutov-cassegrain si el bun. Diferenta dintre ele, dincolo de design, e de campuri vizuale diferite: reflectorul da un camp vizual larg, maksutovul unul ingust. Apoi diferenta de apertura: mai mare obiectivul reflectorului, mai mic cel al maksutovului.
2. Sfat general: in astronomie conteaza dimensiunea obiectivului: cu cat mai mare cu atat mai bine.
3. La preturile pe de la acel magazin mai adauga transport pana in Romania (in jur de 50 euro), costul transferului bancar (25 euro), vama 10% si TVA 19%. Asta deoarece acel magazin trimite prin dhl, deci formal, asa ca vei plati toate aceste taxe. Deci vei depasi suma ta maxima.
4. Cele doua telescoape nu sunt asa grele: reflectorul are cam 12 kg montat, maksutovul are cam 10-11 kg. Deci sunt ok. Nu sunt mari, se pot transporta demontate, tubul separat, montura separat. Incap in genti normale, trepiedul ce e mai lung. Sunt scurte ambele tuburi (50cm la reflector, vreo 28 cm la maksutov).
5. Poti lua din Romania aceleasi telescoape si iesi mai ieftin, plus ai si garantia in Romania: www.telescoape.3x.ro
6. La 250 euro cumparat din Romania eu iti recomand un reflector 1145PEQ1: oglinda parabolica de 114mm, tub de vreo 45cm lungime, optica buna, accesorii bune, are cam 10-11 kg asamblat. Pretul e 240 euro.
7. Despre telescoapele Sky-Watcher in general: sunt telescoape foarte bune la preturi normale. In ultimul an calitatea acestora rivalizeaza calitatea oferita de anumiti producatori de telescoape premium: adica oglinzi lamda/6, lambda/10, unii cumparatori au raportat chiar si lamda/20, pentru asemenea calitate platindu-se de obicei bani seriosi. Depinde de cum ai noroc, oricum oglinzile lor sunt foarte bune.
8. Si monturile EQ1 si EQ2 pot fi motorizate pe axa RA, astfel cu un motor vei putea automatiza urmarirea miscarii obiectelor pe sfera cereasca.
Sus
laston
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Sep 2006
Mesaje: 4



Localitate: Sighetu Marmatiei

MesajTrimis: 03 Sep 2006 19:52 Download mesaj
Titlul subiectului: telescop
Raspunde cu citat (quote)

pai transportul nu e problema ca ma duc eu dupa el germania caci ma duc destul de des, cam o data la 2 saptamani,poate mai des, insa se adauga numai vama
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 03 Sep 2006 20:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Atunci ia-l de acolo.
Eu ti-as recomanda reflectorul newtonian de 130mm f=650 cu oglinda parabolica pe montura EQ2. Daca cel de la magazin te lasa sa cumperi numai tubul optic de la acest telescop si sa cumperi o montura EQ3 in locul la EQ2 atunci ar fi mai bine. Desi daca te intereseaza ca instrumentul sa fie portabil EQ2 e mai usoara decat EQ3, cu vreo 5-6 kg.

Si daca tot mergi la acel magazin si iti mai raman bani mai poti lua o lentila Barlow 2X ca sa iti dublezi puterile de marire pe care le poti atinge cu cele doua oculare cu care vine telescopul si eventual un ocular cu focala de 6mm (Super Plossl de preferinta). Si ai mai putea lua si un motor pe axa RA pentru montura pe care o iei. Si asa ai avea un instrument complet.

Oricum nu o sa regreti achizitia. Pentru urmatorii ani vei fi ocupat cu un asemenea telescop.
Sus
laston
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Sep 2006
Mesaje: 4



Localitate: Sighetu Marmatiei

MesajTrimis: 04 Sep 2006 10:30 Download mesaj
Titlul subiectului: telescop
Raspunde cu citat (quote)

la acelasi magazin a aparut o oferta speciala, vreau sa va cer parerea, daca merita,
http://www.astroshop.de/en/telescopes/skyw...cial-price


ce ziceti merita sa il cumpar, daca e la un pret mai mic? nu e asa de mare obiectivul, dar vreau sa va intreb daca are un raport bun pret/performanta, mai bun ca la celelate ce le-am pus linkurile?
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 04 Sep 2006 10:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vad ca are preturi destul de mici. Stie cineva cat e transportul, ca m-ar interesa si pe mina sa cumpar un telescop ?
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
laston
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Sep 2006
Mesaje: 4



Localitate: Sighetu Marmatiei

MesajTrimis: 04 Sep 2006 10:57 Download mesaj
Titlul subiectului: telescop
Raspunde cu citat (quote)

vad ca am gasit inca unul la oferta, curand l-au pus
http://www.astroshop.de/en/telescopes/skyw...900mm-eq-2

cred ca ma duc eu curand, in doua 3 zile, in ce oras din romania stai? Poate il pot aduce eu, daca nu ma duc eu, cunosc pe cineva care se duce pana in germania, si transportul se rezolva, poate si vama si taxele
Sus
bakunin99
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2005
Mesaje: 330



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Sep 2006 11:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai daca nu rezolvi cu vama si cu taxele, nu se merita sa-ti iei telescop din afara. Daca il aduce cineva cu masina personala or something, poate pretinde ca e al lui, si oricum nu prea se fac controale. Altfel, nu vreti sa platiti tva si alte taxe vamale Smile
_________________
Vizitati blogul meu <a href="http://www.snowunderstarlight.com">Snow under Starlight</a>
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 04 Sep 2006 11:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai intai as vrea sa stiu care e diferenta dintre:
http://www.astroshop.de/en/telescopes/skyw...obson-px-8
de 339 euro
si
http://www.astroshop.de/en/telescopes/skyw...nfilter%21 de 249 euro.

_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 04 Sep 2006 11:30 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: telescop
Raspunde cu citat (quote)

laston a scris:
vad ca am gasit inca unul la oferta, curand l-au pus
http://www.astroshop.de/en/telescopes/skyw...900mm-eq-2

cred ca ma duc eu curand, in doua 3 zile, in ce oras din romania stai? Poate il pot aduce eu, daca nu ma duc eu, cunosc pe cineva care se duce pana in germania, si transportul se rezolva, poate si vama si taxele


Telescopul mentionat nu are oglinda parabolica, eu nu l-as recomanda.

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 04 Sep 2006 12:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Forever_Man a scris:
Mai intai as vrea sa stiu care e diferenta dintre:
http://www.astroshop.de/en/telescopes/skyw...obson-px-8
de 339 euro
si
http://www.astroshop.de/en/telescopes/skyw...nfilter%21 de 249 euro.

Pai diferenta ar fi vreo 90 Euro Very Happy La prima privire pare sa nu fie nici o diferenta dar daca citesti ce scrie un pic mai jos o sa vezi ca PX are oglinda principala facuta din pyrex in timp ce celalalt o are din BK7. Asta inseamna ca PX are un coeficient de dilatare termica mai redus ceea ce inseamna o stabilitate mai buna la diferente termice ceea ce la rand inseamna ca in momentul in care se lasa noaptea imaginea este deja buna. Fite pentru luat banii. O oglinda de 200 cm nu are o masa asa de mare incat sa necesite stabilitate termica. Doar daca nu esti vr-un perfectionist cum mai stiu eu cativa Very Happy
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 04 Sep 2006 12:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dintre instrumentele pe care le-ai postat eu iti recomand sa ramai la reflectorul de 130mm f=650mm pe montura EQ2 daca vrei sa fie portabil. Daca nu te intereseaza portabilitatea atunci ia un Dobson de 203mm, cu oglinda din BK7 sau din Pyrex, cum vrei. Diferenta dintre cele doua tipuri de oglinzi nu este mare, vreo 20-30 de minute in plus de asteptat sa se aclimatizeze oglinda la modelul cu BK7 fata de cel cu Pyrex. Si daca cumperi un DObson de 203mm atunci un filtru lunar ar fi bun ca la un asemenea telescop lumina Lunii este cam intensa.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 04 Sep 2006 13:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Fiindca suntem pe topicul "Astronomia practica pentru incepatori" iti recomand sa-l asculti pe skywatch si sa-ti iei un telescop de 130 cm.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje   Achizitie instrumente Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact